TKDK, yatırımcıyı cesaretlendiriyor
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu´nun (TKDK) çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Davut Gül, “TKDK´nın birçok faydası var ama en önemli faydası yatırımcıyı cesaretlendiriyor. Yani yatırımcı hibe alıyor aynı zamanda kendisi de para koymuş oluyor. Dolayısıyla da bir toplam yatırım büyüklüğü ortaya çıkmış oluyor” dedi. TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, “2011 yılından itibaren yani IPARD Programının Türkiye´de proje kabul etmeye başladığı ilk yıldan itibaren son yıla kadar hep en önde, ilk 5 il içerisinde yer aldık. Netice olarak da Türkiye´de en fazla proje destekleyen 2´nci, en fazla hibe veren 4´üncü il olarak IPARD I dönemini kapatmış olduk” diye konuştu.
Tarih: 25.4.2018 07:00:10

Fatih TABUR

Vali Davut Gül; kamu, kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Muhammet Ali Genç ile bir araya geldi.

TKDK İl Koordinatörlüğü´nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Genç, kurumun yapısı ve yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Hangi alanlarda destek verildiğinden proje hazırlama hususuna kadar birçok konuya açıklık getiren Genç, Sivas´ta özellikle işleme tesislerine ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi.

TKDK´nın 2007 yılında kurulduğunu ifade eden Genç, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın ilgili kuruluşu olan TKDK, özel bütçeli bir kamu kurumudur. TKDK, Avrupa birliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yürütülen katılım müzakerelerinin ‘Tarım ve Kırsal Kalkınma´ başlıklı 11. faslı kapsamında kırsal kalkınma için katılım öncesi süreçte tahsis edilen Kırsal Kalkınma-IPARD Programı fonlarını kullandırmaktadır” dedi.

BİN 721 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

Sivas´ın IPARD Programı kapsamında desteklenen 42 il arasında olduğunu ifade eden Genç, “Sivas´ta IPARD I Programı kapsamında 2012-2016 döneminde toplam 602 projeye 154 milyon 680 bin lira hibe sağlandı. Bu hibeler ile kırsalda yaklaşık 292 milyon 26 bin lira yatırım yapıldı. Sivas´ta IPARD I hibeleri ile bin 721 yeni istihdam sağlandı. 355 adet traktör, 17 bin 116 adet de kovan için hibe desteği verildi” diye konuştu.

GENÇLERE VE KADINLARA

POZİTİF AYRIMCILIK

IPARD hibelerinde gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını kaydeden Genç, desteklenen sektörlerin bazılarını süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler olarak açıkladı.

SİVAS, İLK 5 İL İÇERİSİNDE

İl Koordinatörü Genç, “İllere göre baktığımız zaman 2011 yılından itibaren yani IPARD Programının Türkiye´de proje kabul etmeye başladığı ilk yıldan itibaren son yıla kadar hep en önde, ilk 5 il içerisinde yer aldık. Netice olarak da Türkiye´de en fazla proje destekleyen 2´nci, en fazla hibe veren 4´üncü il olarak IPARD I dönemini kapatmış olduk” ifadelerini kullandı.

İŞLEME TESİSLERİNE AĞIRLIK VERİLMELİ

Sivas´ın işleme tesisleri noktasında eksiklerinin bulunduğunu kaydeden Genç, “Biz süt işleme tesislerini, kesimhaneleri, et işleme tesislerini, balıkçılığa yönelik su ürünlerini işleme tesislerini, meyve sebzenin ayıklama ve paketleme entegre tesislerini yapabiliyoruz. Proje hazırlama konusunda da başkanlığımızın çeşitli birlikler ve sivil toplum örgütleriyle yapmış olduğu anlaşmalar var. Bunlara ücretsiz olarak projelerini yaptırabilir. Projeleri onaylandıktan sonra onların proje alacakları hibelerden ödenebilir. Bağımsız firmalardan da danışmanlık hizmeti alınabilir. Diğer taraftan ‘Ben, projemi kendim hazırlayacağım´ diyen herkese bizim zaten hazırlama rehberlerimiz açık. Bıkmadan, usanmadan buraya gelebilirler. Proje konusunda, eksiklikler konusunda her türlü yönlendirmeyi yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

“İYİ PROJE FİNANSMANINI BULUYOR”

Genç´in ardından konuşan Vali Davut Gül ise TKDK´ya ilişkin, “Sivas´ta hiçbir proje hiç birinin rakibi değil. Sivas´ta hiçbir ilçe diğer bir ilçenin rakibi değil. Bütün projeler Türkiye´de bir havuza giriyor dolayısıyla da iyi proje finansmanını buluyor. Sivas´a tahsis edilen bir para yok. Ne kadar iyi proje çıkarsa Sivas toplam bütçeden o kadar fazla yararlanma şansı yakalar. Şimdiye kadar  rakamlara baktığımızda 154 milyon lira tutarında önceki hibelerden para verilmiş Sivas´a. Toplam  yatırım büyüklüğüne baktığımızda da yaklaşık 292 milyon lira. TKDK projelerini şöyle anlamak lazım: Birçok faydası var ama en önemli faydası yatırımcıyı cesaretlendiriyor. Yani yatırımcı hibe alıyor aynı zamanda kendisi de para koymuş oluyor. Dolayısıyla da bir toplam yatırım büyüklüğü ortaya çıkmış oluyor” dedi.

“SİVAS AÇISINDAN BİR ŞANS”

Gül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bunun yanında hem Sivas´ın hem de Türkiye´nin tarımsal ürünlerini pazarlama noktasında rekabet edebilme şansımız ortaya çıkıyor. Tesisler modern tesisler. Süt işlemenin mantığı şu: Süt sağıldıktan sonra eğer yarım saat içerisinde soğuk hava zincirine dahil olmuyorsa oradaki ürünü yurtdışına ihraç etme şansınız olmuyor. Dolayısıyla da hijyen olacak, soğuk hava zinciri olacak, üretimin birbiri ile entegre olması gerekecek. Rakamlara baktığımız zaman süt ve etle ilgili tesislerin toplam büyüklüğü 10 bin ineğin üzerinde. Şimdiki yapılanlarla bu 15 bin ineği bulacak. Şimdi 10 bin tane sağılacak ineğin olması demek şu anlama geliyor: Günlük ilave 150 bin litrenin üzerinde yeni bir süt ortaya çıkmış olacak. Bu sütü yine TKDK´nın verdiği süt işleme tesisleri işleyecek. Geçenlerde bir köyde sordular. ‘Et ve Süt Kurumu´na bir de süt işleme yeri yapsanız´ dediler. Burada da görüyoruz. Bunu devletin yapmasına gerek yok.  TKDK´nın verdiği desteklerle şu an mevcut kapasitemiz üretilen sütten daha fazla. Yani 10 litre süt üretiyorsak bizim bunu işleme kapasitemiz 2 katından daha fazla. O açıdan kamu olarak yapılabilir mi? İhtiyaçsa yapılır ama kamu olarak yapmamıza gerek yok. TKDK´nın destek verdiği işletmeler başta olmak üzere mevcut işletmeler mevcut üretilen sütün tamamını işleyebilecek kapasitedeler. Bu Sivas açısından bir şans. Bu sene de yine 58 milyon liralık bir proje bütçesi var. Bunun 36 milyon lirası hibe. Bu arada da Sivas 42 il içerisinde ilk başlayan 20 il arasında. Sivas şimdiye kadar da 154 milyon lira teşvik aldı. Devam eden 36 milyon lirayı da koyduğumuzda 190 milyon liralık teşvik, destek, hibe verildi.”

“SİVAS´IN TARIM VE HAYVANCILIĞI DAHA DA GÜÇLENECEK”

Hibe alan işletmelerin arıcılık, otelcilik, süt ve et işleme tesisi gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini kaydeden Gül, “Bundan sonra da inşallah artarak devam edecek. Bu güzel örnekler görüldüğü müddetçe yeni projeler sunulacak. Sivas´ın tarım ve hayvancılığı daha da güçlenecek. Özellikle yenilenebilir enerjiye yüzde 55 oranında hibe verilmesi çok önemli.  Birisi bir başkasına yüzde 1 bile hibe vermez. Keşke yüzde 100 olsa ama yüzde 55 de fena değil. Bu tesisler tam olarak faaliyete geçtiğinde hem istihdam anlamında hem de olduğu yerde geçimini temin etme anlamında ciddi bir katkı sunacak” diyerek sözlerini tamamladı.  

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
323 genç çiftçiye hibe
323 genç çiftçiye hibe
2018 Yılı Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında Sivas genelinde 323 çiftçiye toplam 9 milyon 690 bin lira hibe verileceği açıklandı. Her biri 30´ar bin lira hibe alacak olan genç çiftçiler, tarım ve hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sunacak.
Çeyrek, 25 lira birden düştü
Çeyrek, 25 lira birden düştü
24 Haziran seçimlerindeki tablo altının ateşini düşürdü. Çeyrek altının 335 liradan 310 liraya düştüğünü söyleyen Sivas Sarraf ve Kuyumcular Derneği Başkanı Taner Deliktaş, “Düğün yapacaklara, yatırım yapacaklara bir an evvel altınlarını almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
DÜŞÜŞE GEÇTİ
DÜŞÜŞE GEÇTİ
Seçim öncesinde adeta dolar ile yarışan patates ve soğan fiyatlarındaki yükseliş, düşüşe geçti. Sivas´ta şu an patatesin 3 lira, soğanın ise 3 buçuk liradan satışa sunulduğunu ifade eden Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, “1, 1 buçuk liraya kadar düşecek” değerlendirmesinde bulundu.
Gürün tarımına  DAP´tan büyük destek
Gürün tarımına DAP´tan büyük destek
1973 yılında yapılan 2 bin 800 dekarlık alana sahip ‘Gürün Şuğul Sulama Tesisi´ yenileniyor. Doğu Anadolu Projesi (DAP) tarafından 4 milyon 500 bin TL ödenek ayrılan projede, mevcut açık kanal sulama şebekesi kapalı sisteme dönüştürülecek.
Doluluk oranı düşük OSB´lerde bedelsiz arsa
Doluluk oranı düşük OSB´lerde bedelsiz arsa
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: "Organize sanayi bölgesindeki doluluk oranı yüzde 40´ın altındaysa burada çok özel bir şey yapacağız yani bedelsiz arsa tahsis etmenin önünü açacağız. Öyle yüzde 20, 30, 40 değil, tamamen bedelsiz olmasının önünü açacağız"
“Seçimden sonra tabana vurur”
“Seçimden sonra tabana vurur”
Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, patates ve soğan fiyatlarındaki sert yükselişe ilişkin, “Bizim soğanımız da patatesimiz de çok. Seçimlerden sonra kesinlikle normale biner, fiyatlar da tabana vurur” dedi.
ESTAŞ, istihdama devam ediyor
ESTAŞ, istihdama devam ediyor
Sivas´ın önemli sanayi kuruluşları arasında başı çeken ESTAŞ ikinci fabrikasını açtı. ESTAŞ ES2 fabrikasının açılışına Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Vali Davut Gül´ün yanı sıra çok sayıda il protokolü katıldı. Açılış töreninde konuşan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Endüstri4 uygulaması ile üretim yapacak fabrikada 120 kişinin istihdam edileceğini söyledi.
KÖYDEN ŞEHRE GİTME  KENDİ İŞİNİN PATRONU OL
KÖYDEN ŞEHRE GİTME KENDİ İŞİNİN PATRONU OL
TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı ´Köyden şehre gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol´ projesi kapsamında yapılan desteklemeleri açıkladı. Köyüne geri dönene 300 koyun verileceğini söyleyen Şanlı; "Bu proje ile köydeki üretimi, iktisadi bir hale getirmek suretiyle insanlarımızı, çiftçilerimizi, köylerinde kendi topraklarında daha zengin, daha müreffeh bir getirmek amaçlandı” dedi.
Konut amortisman süresi 21 yıl
Konut amortisman süresi 21 yıl
İlimizde konut yatırımının ortalama geri dönüş süresi 21 yıl olarak açıklandı. Konut fiyatının ortalama 185 bin 220 lira olarak gerçekleştiği Sivas´ta, Mayıs 2018 sonu itibarıyla en fazla değer kazanan ilçeler merkez, Suşehri, Gürün, İmranlı, Kangal olurken en fazla değer kaybeden ilçeler ise Ulaş, Gölova, Altınyayla, Zara ve Yıldızeli oldu.
Yasin Tekstil´den  yatırım kararı
Yasin Tekstil´den yatırım kararı
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in daveti üzerine Sivas´a gelen Yasin Teksktil A.Ş. Genel Müdürü Gökhan Karagöl, Sivas´a yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi. Karagöl, “Memleketimize yatırım ve istihdam sağlayacağımız için mutluyuz. Ticaret Odamızın yeni heyecanıyla beraber yatırımlarımızı büyüteceğiz. Sivas teşvikli bölgelerde 6. sırada olsa yatırımlarımızı en az iki katına çıkaracaktık” dedi.
TANAP bugün açılıyor
TANAP bugün açılıyor
Aralarında Sivas´ın da bulunduğu 20 ilden geçen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi´nin (TANAP) açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla bugün Eskişehir´de gerçekleştirilecek.
DAP´TAN TARIMA BÜYÜK DESTEK
DAP´TAN TARIMA BÜYÜK DESTEK
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya Gemerek ilçesinde birtakım gezi ve incelemelerde bulunarak, DAP´ın Gemerek tarımına büyük destek olduğunu ifade etti. Kaya; “2016 yılı itibariyle DAP kapsamına alınan ilimizde yaklaşık 16 küçük ölçekli sulama projesi gerçekleştirildi. Bununla beraber 10 tane de hayvan içme suyu göleti yapıldı. Genel olarak fiyatlandıracak olursak; 20 milyon Türk Lirasının üzerinde DAP´ın ilimize katkısı olmuş durumdadır” dedi.
Konut satışlarında sert düşüş
Konut satışlarında sert düşüş
Sivas´ta bu yılın Ocak-Nisan döneminde satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre azaldı. 2017´nin ilk 4 ayında 3 bin 74 konutun satıldığı ilimizde 2018´in aynı döneminde 2 bin 674 konut satılabildi.
KOSGEB´den KOBİ´lere 700 milyon lira
KOSGEB´den KOBİ´lere 700 milyon lira
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Osman Yıldırım, KOSGEB´in, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında projesi olanlara 700 milyon lira vereceğini söyledi.
MEHMETÇİK´İN  BALINA TALİBİZ
MEHMETÇİK´İN BALINA TALİBİZ
Türk Silahlı Kuvvetleri´nde (TSK) görev yapan er ve erbaşların sağlıklı, kaliteli, güvenli ve dengeli beslenmesini sağlamak, bu kapsamda yerli ürün temin etmek ve çiftçiye destek olmak amacıyla Ocak ayında imzalanan gıda maddeleri tedarikine ilişkin protokolü hatırlatan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, çiçek balında öncü şehir olan Sivas´a bal paketleme tesisi kurulması noktasında harekete geçti. Projeyi, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürlüğü ile birlikte yürüteceklerini ifade eden Yıldız, bu hafta içerisinde çalışmaların hız kazanacağını belirterek tesisin Organize Sanayi Bölgesi´ne kurulmasını istediklerini dile getirdi.
Hayvan pazarı için DAP´ın kapısı çalınacak
Hayvan pazarı için DAP´ın kapısı çalınacak
Belediye ile Ticaret Borsası Sivas´ın modern bir hayvan pazarına kavuşması noktasında çalışmalara hız verdi. İki kurumdan oluşan 6 kişilik heyet, Et Kombinası´nın bulunduğu bölgeye yapılması planlanan hayvan pazarı için bu hafta Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı´nın kapısını çalacak. Erzurum´da bulunan hayvan pazarını da ziyaret edecek olan heyet, Sivas´a kazandırılacak modern hayvan pazarının nasıl olması gerektiği hususunda fikir alışverişinde bulunacak. Hayvan pazarı projesinin hayata geçirilmesinin ardından bölgeye lisanslı depoculuk ve buğday pazarı ile Kaba Yem ve Ot Borsası kurulması için çalışmalara başlanacak.
Faizsiz kredi için süreç başladı
Faizsiz kredi için süreç başladı
Ülkedeki büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla hayata geçirilen 250 Bin Düve Projesi´ne ilişkin bilgi veren Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü İsmail Köse, “2 yıl ödemesiz, 7 yıl faizsiz hayvancılık kredisi çıktı. 100 bin lira tutarında. Küçük aile işletmesini desteklemeye yönelik bir proje. Çiftçinin ahırındaki hayvanı 15 başa tamamlayacak proje” dedi.
BESiCiLER RAMAZAN´I BEKLiYOR
BESiCiLER RAMAZAN´I BEKLiYOR
Sivas heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte bu yıl Malatya´da 12´ncisi gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarını ziyaret ederek, fuar kapsamında Koyun Kırkım Yarışması ve Şenliği´ne katıldı.
Konut satışında büyükşehirleri solladık
Konut satışında büyükşehirleri solladık
Sivas´ta son 10 yıl içerisinde 59 bin 243 konutun satışının gerçekleştirildiği açıklandı. Sivas, bu sayı ile büyükşehir statüsünde olan Erzurum, Van ve Mardin´i geride bıraktı.
Şarkışla´da "Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı"
Şarkışla´da "Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı"
Şarkışla ilçesinde besicilere yönelik "Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı" gerçekleştirildi.
Arifer: “Konut pahalı” algısı oluşturuluyor
Arifer: “Konut pahalı” algısı oluşturuluyor
Sivas´ta konut fiyatlarının çevre illere göre daha uygun olduğunu ifade eden Sivas İnşaat Müteahhitleri Derneği (SİMDER) Başkanı Sami Arifer, “Aynı standarttaki konut Tokat´ta, Sivas´ın yüzde 50 fazlası. Burada 400 bin lira ise orada 600 bin lira. Biz bu araştırmaları sürekli yapıyoruz ama Sivas´ta ‘konut pahalı´ diye bir algı oluşturuluyor” dedi.
Sivas ihracatı yükselişte
Sivas ihracatı yükselişte
İlimizin ihracatı 2018´in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyon 746 bin dolar artarak 19 milyon 503 bin dolar düzeyinde gerçekleşti.
2 YILDA 604 GENÇ ÇİFTÇİ İŞ SAHİBİ OLDU
2 YILDA 604 GENÇ ÇİFTÇİ İŞ SAHİBİ OLDU
Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında Sivas´ta 2016´da 294, 2017´de ise 310 olmak üzere son 2 yılda toplam 604 genç çiftçi iş sahibi oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın 2018 yılında bu program kapsamında Sivas´ta destekleyeceği genç çiftçi sayısının 320 kişi olacağı tahmin ediliyor.
 Gölova´da sıvat dağıtımı töreni
Gölova´da sıvat dağıtımı töreni
Sivas´ın Gölova ilçesinde beton ve metal sıvatların hak sahiplerine teslimi için tören düzenlendi.
153 PARSEL 111´E İNDİRİLDİ
153 PARSEL 111´E İNDİRİLDİ
Sivas Valisi Davut Gül ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Merkez Budaklı Köyünde çiftçilerle bir araya geldi. Budaklı Köyünde toplam 153 olan parsel sayısının proje sonrasında 111´e indirildiğini belirten Yıldız, “Mevcut durumda proje içerisinde yer alan tüm parsellerin yola ve sulama hattına cephesi bulunmaktadır” dedi.
GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURULARI  2 NİSAN´DA BAŞLIYOR
GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURULARI 2 NİSAN´DA BAŞLIYOR
Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi hakkında bilgi verdi. Yıldız, ön başvuruların internet ortamında 2 Nisan 2018 - 30 Nisan 2018 tarihleri arası mesai bitimine kadarBakanlığımız https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yapılacağını belirterek, “Sistemden alınan evraklar ile birlikte kesin müracaatlar İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize şahsen yapılacaktır” dedi.
ÜSTÜN VASIFLI SIĞIRLAR  DOĞMAYA BAŞLADI
ÜSTÜN VASIFLI SIĞIRLAR DOĞMAYA BAŞLADI
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü´nde incelemelerde bulunan Vali Davut Gül, 2017 yılında başlayan embriyo transferi ile üstün vasıflı sığır üretim projesinde ilk buzağıların Karacabey ve Ulaş işletmelerinde doğmaya başladığını vurguladı.
11 bin adet tavuk dağıttılar
11 bin adet tavuk dağıttılar
Sivas´ın Zara ilçesinde, Ziraat Odası Başkanlığı tarafından tavuk dağıtımı yapıldı.
İşsizlik arttı!
İşsizlik arttı!
Kayseri, Sivas ve Yozgat illerini kapsayan TR72 Bölgesi´nde işsizlik arttı. Bölgede; 2016´da 73 bin kişi ile yüzde 8,4 olan işsizlik oranı, 2017´de 104 bin kişiye çıkarak yüzde 11,9 olarak kayıtlara geçti.
ŞİRKET KURMAK  ARTIK DAHA KOLAY
ŞİRKET KURMAK ARTIK DAHA KOLAY
Ticaret hayatına yeni girecek müteşebbislerin önündeki engelleri kaldırmak için uğraş verdiklerini belirten Sivas TSO Başkanı Osman Yıldırım, “Şirket kuruluş işlemleri artık başka bir yere gitmeye gerek kalmadan, sadece odamızda faaliyet gösteren ve ‘tek durak ofis´ olarak tasarlanan ticaret sicil müdürlüğünde yapılacak” dedi.
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1