GÜNDEM 26.05.2018 07:00:00 0

TÜDEMSAŞ´A GÜVENİMİZ TAM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TÜDEMSAŞ´ın stratejik öneminin yanı sıra tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi. Aka, ?TÜDEMSAŞ önemli bir fabrikamız ve ülkemizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından bir tanesi karşılıyo

OĞUZHAN SARZEP

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve beraberindeki heyet Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş (TÜDEMSAŞ) Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu´nu makamında ziyaret etti.

Ziyarete konuşma yapan Müsteşar Suat Hayri Aka, son 10 yılda demiryolu geliştirmek için önemli yatırımların yapıldığını kaydetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak TÜDEMSAŞ´a tam destek verdiklerinin altını çizen Müsteşar Aka, ?TÜDEMSAŞ önemli bir fabrikamız ve ülkemizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından bir tanesi karşılıyor. Bu bakımdan zaman kaybına tahammülü yok. TÜDEMSAŞ, kendisini geliştirmesi, seri, hızlı kaliteli üretim yapması, yeni şeyler üretmesi, ürün çeşitliliğini geliştirmesi gereken önemli stratejik fabrikalarımızdan bir tanesidir. Hükümetimiz son 10 senedir, çok ciddi demiryolu geliştirme programı uyguluyor? dedi.

Demiryollarının geliştirmesinin en önemli ülke milli politikalardan birisi haline getirildiğini aktaran Aka, ?Yeterli demiryolu makinalarına sahip olmak, vagon, lokomotif gibi ihtiyaçları mümkün olduğunca yerli imkânlarla, kendi üretimimizle karşılamak çok önemli. O bakımdan TÜDEMSAŞ stratejik önemi yanı sıra tarihi öneme de sahip? ifadelerini kullandı.

Aka şunları kaydetti:

?Sizlerden de önemli beklentilerimiz var.  Hem TCDD´nin ihtiyaçlarını karşılamak, hem özel sektörün ihtiyaçlarını karşılamak? Ama bununla yetinmeyerek, dış pazarlarda bölge ülkelerine, Avrupa´ya, Afrika´ya oradan doğuya, Kafkasya´ya, bu ürünlerden satmak, ihraç etmek. Türkiye´yi bu anlamda önemli merkezlerden biri haline getirmek için önemli bir vizyon var. Bu vizyonun gereği olarak çok çalışmamız gerek. Sayın Bakanımızın sizlere selamını getirdim. Hepinizin Ramazan ayını kutluyor.  Biz de bakanlık üst yönetimi olarak, TCDD Genel Müdürü, Taşımacılık AŞ Genel Müdürümüz, Müsteşar, Müsteşar Yardımcımız ile birlikte size olan desteğimizi, güvenimizi, inancımızı göstermek için buraya geldik.?

TÜDEMSAŞ´IN

13 YENİ PROJESİ VAR

TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, TÜDEMSAŞ´ta üretilen milli yük vagonlarının Avrupa ülkelerinde yük taşıdığını ifade etti.

TÜDEMSAŞ´ın çalışmaları hakkında bilgi veren TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu, ?TÜDEMSAŞ, ülkemizin ve Sivas´ın önemli kuruluşlardan bir tanesi. Son yıllarda, dünyadaki gelişmelere bağlı olarak, teknolojik yatırımlar yapıldı. Yeni Nesil Yük Vagonları üretildi. Burada üretilen milli yük vagonu Avrupa demiryollarında yük taşıyor. Diğer vagonlarımız için AR-GE çalışmalarına devam ediliyor? dedi.

2015-2023 yılları arasında üretilmesi hedeflenen 13 proje olduğunu belirten Başoğlu şöyle devam etti:

?Bunlardan 5 tanesinin tip projesi onaylandı ve seri üretimleri yapılıyor. Yine aynı şekilde, 3 tane de boji var. Onlar da onaylandı. Yeni yatırımlarımız var. Sizlerin desteği ile biz de arkadaşlarımızla birlikte, sorumluluk bilinciyle hem Sivas´ımıza hem de ülkemize katma değer katacak yeni ürünler, yeni üretimler yeni bakım onarımlar yapacağız.?

Yapılan konuşmaların ardından heyet Vagon Üretim Fabrikası, Vagon Onarım Fabrikası, Kalite Kontrol Laboratuarları, Malzeme Stok Sahaları, Kaynak Eğitim Merkezi ve AR-GE birimini gezdiler.

Gezi sonrası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TÜDEMSAŞ bünyesinde bulunan Kaynak Eğitim Merkezi´nde bulunan Kaynak Simülatöründe kaynak yaptı.