GÜNDEM 22.01.2022 07:05:00 0

Yarıyıl Tatilinde Omicron Endişesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre vaka sayısının uzun bir aradan sonra artış gösterdiği Sivas’ı Omicron endişesi sardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre vaka sayısının uzun bir aradan sonra artış gösterdiği Sivas’ı Omicron endişesi sardı.  Türkiye’de baskın hale gelen ve büyük kısmı batı illerinde görülen Omicron vakalarının dün itibariyle okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Anadolu illerine yayılmasından endişe duyuluyor.

VAKALARIN YÜZDE 80’İ BATI İLLERİNDE

Ülkemizde dün itibariyle okulların yarıyıl tatiline girmesinin ardından hareketlilik ve seyahatlerin artması bekleniyor. Uzmanlar, PCR zorunluluğunun olmadığı otobüs ve trenlerde kimin hasta kimin hasta olmadığının bilinmediğini belirterek riskin çok büyük olduğuna dikkat çekiyor. Omicron vakalarının yüzde 80’ine yakınının batı illerinde görüldüğü ülkemizde yarıyıl tatili nedeniyle artacak hareketliliğin, virüsün Anadolu illerine taşınmasına neden olacağı düşünülüyor.

KOCA: AŞILARINIZI ERTELEMEYİN

Sivas; Covid-19 aşı haritasında yüzde 78,6 aşılanma oranı ile mavi renkte yer alıyor. Vakalardan korunmada ise en etkili yöntem aşı olarak dikkat çekiyor.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Birçok bölgede, kış şartları sebebiyle sağlık kurumlarına ulaşma imkânı olmayan vatandaşlarımız ekiplerimizi davet ediyor ve köylerine, kapılarına kadar giderek aşılarını yapıyoruz. Sağlık kurumlarına kolayca ulaşma ve aşı yaptırma imkânı olanlar lütfen aşılarını ertelemesin” diyerek aşının önemine vurgu yaptı. /Fatih TABUR/