Capital 500 Açıklandı
Tarih: 3.8.2018 07:00:00
Halil Kalemci

Aylık ekonomi dergisi Capital tarafından gerçekleştirilen, ülkemizin en büyük 500 özel şirketinin sıralandığı ´Capital 500´ adı verilen araştırmanın 2017 yılı neticeleri yayınlandı. Resmî veriler baz alınarak yapılan bu araştırma 18 yıldır devam ediyor. Firmaların cirolarına göre o yıla ait sıralamaları yayınlandığı gibi, bir önceki yılda hangi sırada yer aldığı da servis ediliyor. Ayrıca hangi sektörlerde büyüme, ciro artışı yahut azalışı olduğu gibi veriler de rakamlarla izah ediliyor. 

Listede enerji, otomotiv, ulaştırma, telekom, marketçilik, inşaat, elektrik ve elektronik sektörünün çağımızın en kazançlı sektörleri olduğu dikkati çekiyor. İlk sıralar hep bu sektörlere ait. Hele hele enerjide dönen rakamlar çok üst düzeyde. Elektrikli otomobil, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi alanlarda yeterince ilerleyememizin nedenlerini belki de biraz bu listede bulabiliriz. Dönen rakamlar o kadar anormal rakamlar ki, bunları anlaşılabilir mukayeseler ile izah edelim. Enerji sektörünün 3 büyüğü olan Tüpraş, Petrol Ofisi ve Opet´in toplam ciroları 86,187 milyar TL iken, ülkemizin 3 büyük ili olan İstanbul, Ankara ve İzmir´in Büyükşehir Belediyeleri´nin toplam ciroları 52.852 milyar TL olarak gerçekleşmiş. Bir başka misâl verecek olursak; İstanbul´da bazı benzin istasyonlarının ciroları, Bayburt gibi küçük ölçekli illerimizin vergi dairelerinden daha fazla gelir elde ediyorlar. Merhum Necip Fazıl´ın dediği gibi; "Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa".. 

Capital 500´ de sıralamaya bakınca en dikkat çekici hususlardan birisi, Koç Grubu´nun ülke ekonomisine damga vurmasıdır. Birinci sırada senelerdir olduğu gibi Koç Grubu´na ait Tüpraş var. 4. sırada Koç Grubu´na ait Opet, 5. sırada Koç Grubu´na ait Ford Otosan, 7. sırada Koç Grubu ait Arçelik, 12. sırada Koç Grubu´na ait Tofaş, 15. sırada Koç Grubu´na ait Migros bulunuyor. 35. sıradaki Aygaz, 39. sıradaki Otokoç, 40. sıradaki THY Opet, 64. sıradaki Türk Traktör yine Koç Grubu´na ait firmalar. Ciro oranlarına da bakacak olursak; bir önceki yıla göre Tofaş %23, Aygaz %26, Arçelik %29, Opet %38, Ford Otosan ile Migros aynı oranlarda %39 büyümüşler. 2017 yılında gerçekleşen enflasyon oranı ise %11,92 olarak kayıtlara geçti.

Son olarak çok yakın zamanlarda ´Anadolu Kaplanları´ diye anılan, şimdilerde ise geriye çekilmiş gerçek vatan evlatlarının şirketlerine değinelim. Maalesef, Yimpaş ve Kombassan gibi acı ve çok hatalı tecrübelerden sonra Anadolu insanı küstü veya küstürüldü. Esasen bu listelerde şimdi en başlarda İslamî hassasiyetleri olan ortaklıklar bulunmalıydı. Ancak geçen geçti diyerek, üst düzey ticaretle uğraşan insanımız cesaretle yeniden güçlerini birleştirmelidir. İki Cihan Serveri Resulullah (s.a.v.), hem müjde ve hem de ikaz bildirmiş; "Allahu Zülcelâl Hazretleri buyurdu ki: Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe, iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim". Büyük, dev firmalar bir sürü şirket evliliği denen ortaklıklar ile gücüne güç katarken, bize ne oluyor? Ülkemiz ekonomisinin, ´Anadolu Kaplanları´ türü oluşumlara hayatiyetle ihtiyacı var, güçler birleşirse bu mümkün. Aksi takdirde Koç, Sabancı, Oyak ve yabancı sermayeli şirketler gibi oluşumlar dışında bize ait, yerli şirketleri daha uzun yıllar bu listelerde göremeyebiliriz. Sorumluluk sahibi herkes risk almalı, taşın altına elini sokmalıdır. 

Anahtar Kelimeler: Capital, Açıklandı
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
tahir benli
5.8.2018 17:32:00
girisimci bir ulkenin en onenli ve kritik insan kaynaklarindan birisidir. girsimcinin basarili girisimleri hem kendi hem de ulke ekonomisine buyuk katkilar saglar. bu katkilara milli gelir artisi, istihdam, rekabet, hizmet, urun cesitliligi vs. gibi bir cok sey ornek verilebilir. en onemli katkilari ise inovasyon yani meraklari sayesinde gelistirecekleri YENILIK lerdir ki burasi cok onemlidir. bu nedenledir ki dunyanin bir cok ulkesi yeni girisimcilerin ortaya cikmasi icin destekler vererek bir cok caba sarf etmektedir ve dogal olarak rakiplerinde de olmasini istememektedir. girisim, girisimci, girisimcilik ve yenilik, ekonomi, gelisme gibi acilardan bakildiginda sayin Kalemci bu yaziniz ile dikkat cektiginiz konular ve katkilariniz cok degerlidir. tesekkurler sayin Kalemci... iyi ve basarili yazilarinizin devami dileklerimle... tahir benli kastamonu universitesi iktisadi ve idari bilimler fakultesi uluslararasi ticaret ve lojistik yonetimi bolumu ogretim uyesi
Yazarın Diğer Yazıları
Başkanlık Sistemi ve Yeni Kabine (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
KISA KISA SEÇİM NOTLARI (30 Haziran 2018 - Cumartesi)
Sayfa:
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Cuma´da Buluşalım…
Haydar Mermer
Haydar Mermer
“Sivas Milletindensiniz"
Taner Karabal
Taner Karabal
Yeni Dönemde Az Laf Çok İş Olacak…
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Nur İçinde Yat Mahmut Amca…
Alper Duran
Alper Duran
Zaman, Mekân ve İnsan
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Gelir Farkı Dengesizliği Can Acıtıyor -2-
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Fikstür Kötü Aman Dikkat !!!
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Bugün Gündem Spor…
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Sağlıklı Aile
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
İletişimde Yeni Fikirler
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Bırakınız Çocuklar Hatalı Da Olsa Kendileri Yapsılar, Hata Yapsınlar
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Hanife Döner
Hanife Döner
98. Yıl Oku ve Korkma!
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Sivas´taki Değişim ve Dönüşüm
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Kilo Verme ve Göbek Eritme
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Sporda Adalet
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Kriz Mi? Kim Demiş? Bu Şehri Yönetenler Krizle Dalga Geçiyor!
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Yerel Seçime Yaklaşılan Mart Süreci…
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Adem Akgül
Adem Akgül
Hep Zulüm Hep Zulüm
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
Hayrullah Ağkaş
Hayrullah Ağkaş
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler