Taner Karabal


Davutoğlu, Sivas’a Geliyormuş…

Davutoğlu, Sivas’a Geliyormuş…


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu bugün Sivas’a geliyormuş. Bankalar Caddesinde parti il binasının açılışını yapacakmış. Aynı gün bir yerel tv kanalında da kendisine yöneltilen soruları cevaplayacakmış. Merak etmiyor değilim(!)  kendisine hangi sorular sorulacak?  Davutoğlu ne tür cevaplar verecek!

Bu arada Gelecek Partisi’nin Sivas İl Başkanının Sabahattin Can Töre olduğunu öğrendim. Sabahattin Bey’e de bu arada hayırlı olsun. Kendisinin ismini duymuşluğum var ancak tanışmışlığımız yoktur…

Gelelim asıl konuya…

Ahmet Davutoğlu denince benim aklıma Suriye geliyor, Suriyeliler geliyor, Emevi Camii geliyor. Siz anladınız ne demek istediğimi aslında bu satırları okurken.

Ahmet Davutoğlu döneminde Türkiye’nin uyguladığı ve  ülkemizin başına büyük dertler açan  “sıfır sorun, sıfır problem” diye adlandırılan  ama sonuçları itibariyle ülke olarak tam bir felaketin eşiğinden döndüğümüz Suriye Politikaları hep eleştirildi. Bu politikaların baş mimarı ise Sayın Davutoğlu desek herhalde yanlış söylemiş olmayız.  Suriye politikalarının baş mimarı Sayın Davutoğlu sayesinde Bugün resmi rakamlara göre 3 milyon deniyor ama bana göre bu rakam söylenenden daha fazla olan bir Suriyeli mülteci sorunuyla karşı karşıyayız.

O dönemde yine bir Sayın Bakana bendeniz şu soruyu yöneltmiş “Sayın Bakanım, şayet Suriye’nin kuzeyini PKK ele geçirip ve Barzani’yle birleşip bıçak gibi güneyimizi keserse bu bizim için güvenlik ve beka sorunu olmaz mı?” Aldığım cevap aynen şu, “O bölgede nüfus yapısı Arap ve Türkmen ağırlıklı dolayısıyla Kürtler çok azınlıkta. ” Ben de bu cevaba hafifçe gülümsemiştim. Sonradan gördük ki, PKK-PYD Suriye’nin Kuzeyinin nüfus yapısını tamamen değiştirdi. Ve sorun bize hem göçmen olarak yansıdı hem de ekonomik olarak çok büyük bir fatura ödedik. Aslında bugün karşılaştığımız ve yaşadığımız ekonomik sorunların altında bu yatıyor.

6-7 Ekim 2014 Selahattin Demirtaş’ın çağrısıyla PKK ve yandaşlarının doğu illerimizi yakıp yıktıkları o günlerde dönemin Başbakanının Ahmet Davutoğlu olduğunu da hatırlatmak isterim. Hülasa o günlerde de aynı görüşteydim şimdi de aynı görüşteyim. Ahmet Davutoğlu dönemi hem Ak Parti açısından hem de ülke açısından beğenmediğim, eleştirdiğim dönemdir. Ve açık söyleyeyim; Davutoğlu’ndan bir birey olarak, bir vatandaş olarak hiçbir zaman elektrik alamdım…

Neyse ki, Sayın Cumhurbaşkanımız kendisine yeter artık dedi de. Türkiye çok daha büyük felaketlerle karşılaşmadan zararın neresinden dönersen kârdır diyerek Davutoğlu’nun uyguladığı  dış politikayı Terk etti ve tam zıttını uygulamaya başladı. Sonrasında zaten Suriye’ye 3 çok başarılı askeri operasyon yaptık. Düşünüyorum da Davutoğlu devam etseydi bu operasyonlar yapılabilir miydi?

Şimdi bu Davutoğlu bugün Sivas’a geliyormuş. Buyursun gelsin!..