Taner Karabal


Ednail Amca…

İşte gördük, Salih Bey, bizim gibi bir köylü çocuğu.


Sayın Valimiz önceki gün muhterem babaların kaybetti. Dün de Ednail amcamız Bayburt’ta toprağa verildi. Merhuma Allah’tan rahmet diliyorum. Başta Sayın Valimiz Salih Ayhan olmak üzere diğer tüm aile bireylerine şahsım ve İrade Gazetesi çalışanları adına başsağlığı diliyorum.

Ednail Amca, hafızalarımızda bir yerel televizyon kanalımıza verdiği mülakattaki nükteli, sevecen sözleri ve samimiyetiyle Sivaslıların gönlünde taht kurmuştu. Gelin hep birlikte Ednail Amca, ne demiş, bir hatırlayalım; “Şimdi bugün bir Sivas Valisi demek ne demek biliyor musun? Sivas möhterem bir yerdir yani. Onun için elbette ki insan hüzünlenmez mi? Ağladım. Ağladım. Allah’a ayan, kuluna karanlık. Hüzünlendim ama kururlanmadım. Kibirlenmedim.

 

Kururlanmak, kibirlenmek insanı felakete götürür adamı. Adam Salih’i sevmez mi, yavv? İnsan evladını sevmez mi” diye Sivaslılara seslenmişti rahmetli. Bir kez daha Allah rahmetiyle muamele etsin. Mekânı cennet olsun.

İşte gördük, Salih Bey, bizim gibi bir köylü çocuğu. Babası ve ailesi de tıpkı bizim gibi. Bize benziyor. Belki de Sayın Valiye, Sivaslıların gösterdiği ilgi ve sevgi de buradan kaynaklanıyor. Her yaştan, her kesimden kolay ve rahat iletişim kurabilen, insanları dinleyebilen ve hepsinden öte anlayan bir yapısı var. Benim, bu satırları yazdığım saatte pek çok STK yöneticisi, kamu, kurum yönetici ve çalışanları, muhtarlar, esnaflar hülasa pek çok Sivaslı cenazeye katılmak üzere Bayburt’a yola çıktı.  Biz de nasip olursa Pazarspor maçı sonrası Belediyespor Kulüp Başkanımız Hakan Genç ve bazı kulüp yönetici arkadaşlarımızla birlikte bir aksilik olmazsa Bayburt’a gideceğiz. Niyetimiz bu. Bakalım. Hayırlısı inşallah diyelim. Konu spora gelmişken, inşallah bu maçı alırız. Çünkü cidden ihtiyacımız var. Ben bu satırları yazarken henüz maç daha oynanmamıştı. Umarım, biz kazanırız. Ama ötesinde sakatsız, kazasız ve belasız bir karşılaşma olsun. Hayırlısı…

Bu arada hatırlatmak isterim, gazetemiz köşe yazarları ailesi artarak devam ediyor. Son olarak önceki Altınyayla Belediye Başkanı Sayın Necmettin Mermer ve önceki dönem Kangal Belediye Başkanı Sayın Mehmet Öztürk gazetemiz yazarları arasına katıldılar. Değişik kesim ve farklı düşüncede olan hiç fark etmez Sivas’ımız ve Türkiye’miz üzerine fikir sahibi olan yetişmiş, alanlarında başarılı olmuş insanlarımızla da görüşmelerimiz devam ediyor. Hayırlısı…