Gelişmiş Ülkelerdeki Eğitimle Bizdeki Eğitimin Farkı
Tarih: 10.12.2018 07:00:00
Muzaffer Karadağ

Enerji kaynaklarının çoğunluğu İslam coğrafyasında olmasına rağmen;

57 İslam ülkesi otomobil üretemiyor, bir otomobil markaları yok.

57 İslam ülkesi uçak üretemiyor, (Atatürk, Kayseri´ye kurduğu uçak fabrikasında üretilen Türk uçaklardan Belçika´ya uçak satmıştı. Atatürk ölünce uçak fabrikası kapatıldı.)

57 İslam ülkesi füze üretemiyor.

57 İslam ülkesi bilgisayar, cep telefonu üretemiyor…

Bizim ülkemiz ve İslam dünyası;

Matbaa Devrimini kaçırmıştır; Matbaa icadından yaklaşık 300 yıl sonra ülkemize gelmiştir.

Buhar Devrimini kaçırmıştır,

Elektrik devrimini kaçırmıştır,

Sanayi Devrimini kaçırmıştır,

Bilgisayar Devrimini kaçırmıştır,

Teknoloji Devrimini de kaçırmak üzeriyiz.

Singapur´un kişi başına yüksek teknoloji ihracatı; 27 bin dolar, Türkiye´nin kişi başına ileri teknoloji ihracatı; 22 dolar.

Bosna-Hersek´in bilge lideri Aliya İzzet Begoviç; ‘Batıyı güçlü yapan muazzam ekonomisi ve orduları değildir, bunlar sonuçlarıdır. Batıyı güçlü yapan; Eleştiriel düşünen eğitim sistemidir. Elimde yetki olsa bütün İslam ülkelerin okullarına eleştiriel düşünme dersleri koyardım, eleştiriel eğitim verirdim´ der. Eleştiri; açık değil imkan aramaktır. Sokrates; ‘Öğrencilerinize bir şey öğretmeyin, onların düşünmelerini sağlayın. Çünkü onlar düşünmeye başlarsa zaten kendi çabalarıyla öğrenirler. Ve çaba sonucu öğrenilen bilgi, en kalıcı bilgi olur asla silinmez´ demiştir. Atomu parçalayan Eınstein; ‘Eğitim, bilgi aktarmak değil, düşünmek için aklın eğitilmesidir´ der.

Allah, Kur´an´da: ‘Düşünenler için, hiç düşünmez misiniz, akledenler için, hiç akletmez misiniz, akıl sahipleri için´ buyurmakta iken; ‘Müslümanlar aklı terketti, bilimden uzaklaştılar, sefil bir hale düştüler´ der İbn Haldun. Düşünme itaat et diyenlere değil; düşün, sor, sorgula diyenlere değer vermeliyiz.

Bilim sorguyla başlar; Sadece soranlar cevap alır, Atatürk; ‘Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayan ise zalim´ der. Bizde sorgulama kültürü gelişmemiştir. Biat kültürü vardır; Ben bilmem liderim bilir, hocam bilir, şeyhim bilir mantığı bizim geri kalmamıza neden oldu.

Üniversitelerin yaptığı bilimsel yayınlarda İran bizim çok altımızda iken bizi geçti. Üniversite sorunumuz daha vahim hal aldı. ‘´Bir ülkenin beyni akademik sistemdir´´ Öyle olması gerekirken ülkemizde üniversite hocaları torpille seçilmektedir. Bu gidişle başarılı üniversitelerimizi de kaybedebiliriz. ‘´Okullarımız, öğrenci zihninde bilgi edinme, sorgulama, anlama, analiz etme yeteneklerini bu çağın gerektirdiği düzeye çıkaramıyor. Hamasetle değil bilim zihniyeti le sorunlarımıza bakmak ve çözümler geliştirmeliyiz. Gençlerde ideoloji yerine bilim, teknoloji, hukuk, sanat ve üretim heyecanı oluşturmalıyız. Türkiye ancak böyle gelişmiş ülkeler düzeyine çıkabilir, ancak bu yolla büyük devlet olabilir.

Eğitimde başarılı olan ülkelerde öğrenme motivasyonu daha yüksek, eğitim sistemi daha zihin açıcıdır. Bizde öğrencilerin sorma, öğrenme becerilerini geliştiremiyoruz. Sebep, sonuç ilişkilerini kontrol edip, ölçme becerilerini kazandıramıyoruz. Bilimsel düşünen, verileri tartmak ve sonuca varmak için bilimsel gerçeğin zamanla değişebilir olduğunu, yeni buluşlara açık zihinlere ulaşmak. Anlama, analiz etme, sonuca ulaşma yeteneklerini geliştirmeliyiz.´ Okullarımızda atölyeler oluşturup, öğrencilerin yetenek ve becerilerini geliştirmeliyiz.

 G. Kore´nin; zeki çocukları öğretmen ve mühendis oluyorlar. Öğretmenler geleceğin insanlarını yetiştirirken, mühendisler teknolojiyi geliştiriyor, geleceği inşaa ediyorlar. Biz de ise AÖF mezunları öğretmen olabiliyor. Yani ‘hiçbir şey olamıyorsan, öğretmen ol´ deniliyor. Kalkınabilmek için; zeki öğrencilerden etkili, donanımlı öğretmenler ve mühendisler yetiştirmeliyiz. Öğretmenlerin, mühendislerin okuduğu üniversite hocalarının seçiminde torpili terkedip, liyakate önem vermeliyiz. Önce öğretmenlerin okuduğu fakülteleri ıslah etmeliyiz. Öğretmen yetiştirme sistemini değiştirip, nitelikli donanımlı öğretmenler yetiştirmeliyiz.

Yüksek lisans ve doktorada matematik, fen, mühendisliklere önem verip, sayılarını artırmalıyız. Teknoloji çağını bize kazandıracak olan matematik, fen, mühendisliklerde doktora yapanlar, eleştiriel düşünme, sorma, sorgulamaya dayanan bilimsel eğitimdir.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Türk Beklenilendir; Bizi Bekleyenler Var (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
NASIL MİLLETVEKİLİ İSTİYORUZ? (19 Haziran 2018 - Salı)
KUR´AN; ÖLÜLERE Mİ, DİRİLERE Mİ? (22 Mayıs 2018 - Salı)
ÖĞRENCİLERDEKİ ÖFKE NEDENLERİ (07 Mayıs 2018 - Pazartesi)
TÜRKLERDE EĞİTİM-1 (02 Nisan 2018 - Pazartesi)
TURAN TÜRK BİRLİĞİ; BİR GÜN MUTLAKA (12 Şubat 2018 - Pazartesi)
ÇOCUKLARI BAŞARIYA TAŞIMAK İÇİN (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
BİLGİYİ İŞLEYEBİLME BECERİSİ (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
GELECEĞİN EĞİTİMİ-OKULU (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
BİZ BÖYLE DEĞİLDİK (31 Mayıs 2017 - Çarşamba)
BİZİ BEKLEYENLER VAR (22 Mayıs 2017 - Pazartesi)
ÖĞRETMEN TUTUMLARI- YAKLAŞIMLARI (03 Nisan 2017 - Pazartesi)
ÖĞRETMEN NASIL OLMALI? (20 Mart 2017 - Pazartesi)
KARNE DÖNEMİNDE VELİLER NE YAPMALI (23 Ocak 2017 - Pazartesi)
EĞİTİMDE NİÇİN BAŞARILI OLAMIYORUZ-2 (16 Ocak 2017 - Pazartesi)
EĞİTİMDE NİÇİN BAŞARILI OLAMIYORUZ-1 (09 Ocak 2017 - Pazartesi)
EĞİTİMDEKİ DURUMUMUZ (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
TEKNOLOJİ DEVRİMİNİ DE Mİ KAÇIRIYORUZ? (26 Aralık 2016 - Pazartesi)
EV ÖDEVİ FAYDALI MI, ZARARLI MI? (19 Aralık 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLA DOĞRU İLETİŞİM 2 (12 Aralık 2016 - Pazartesi)
ÇOCUKLA DOĞRU İLETİŞİM-1 (05 Aralık 2016 - Pazartesi)
ANNELER, ÇOCUKLARINA NASIL HİTAP ETMELİ? (28 Kasım 2016 - Pazartesi)
ÖĞRENCİ OKULDAN EVE GELİNCE (21 Kasım 2016 - Pazartesi)
GELECEK EĞİTİMLE GELECEK (14 Kasım 2016 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hepimiz ölümün nişanlısıyız…

CENAP ŞEHABETTİN
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler