Kadın Mühim, Aile Ehemdir
Tarih: 7.11.2018 07:00:00
Alper Duran

Toplumların manen güçleri aileye, ailelerin güçleri ise kadınlara bağlıdır. Kadınlar sağlam bir milletin en temel yapı taşıdır. Özellikle bizim kültürümüzde ve inancımızda başta annelerimiz olmak üzere; eşlerin, kızların ve gelinlerin müstesna yeri vardır. Cenneti dahi annelerin ayaklarının altına seren bir inançtan gelmenin şuuruyla hareket edilmesi gerekir. Zira bizim için kadın denince, ilk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem´in (as)  eşi ve arkadaşı Hz. Havva annemiz, Hz. Hacer Annemiz, Peygamber Efendimiz ´in (sav) kıymetli eşleri başta Hz. Hatice ve Hz. Aişe annemiz olmak üzere diğerleri, Hayme Hatun, Kara Fatma, Nene hatun ve daha niceleri aklımıza gelmektedir. Bizim için kadın denince her birimizin o vefakâr ve cefakâr annesi, ablası, kardeşi, teyzesi ve halası aklımıza gelir.

Kadınlar bizim toplumumuzda Orta Asya´dan beri hem idari ve siyasi, hem ekonomik, hem de toplumsal meselelerin içinde aktif bir şekilde yer almıştır. Eski Türk tarihine baktığımızda Kağanın hatununun toylara katılması, o günkü şartlar içinde çok önemli bir durumdur. Daha sonra milletimizin İslamla müşerref olmasıyla birlikte Kuran ve sünnet akidesi kapsamında kadınlarımız ve kızlarımız mütemadiyen el üstünde tutulmuş ve onlarca yaşanmış örneklerle bu durum toplumsal olarak tecrübe edilmiştir. Bizim milletimizin töresinde, geleneğinde ve inancında bugünkü dağılmış ve şaşırmış şahsiyetsizlerin düştüğü durumu tetikleyecek ve destekleyecek zerre-i miskal bir nişane yoktur. Çünkü bizim imanımızın gereği, Kuran ve sünnetin emirleridir. Bu emirleri içerisinde insana verilen değerin yanında kadın ve erkek cinsiyetine de dikkat çekilerek ayrıca üzerinde durulmuştur. “Kadınlarla iyi geçinin.”  (Nisâ sûresi, 19) ayet-i kerimesi açık ve nettir. Allah´a inanan herkesin bu ayete riayet etmesi şarttır. Bununla birlikte Peygamberimizin hadisi şeriflerinde “Ashabım! Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum. Vasiyetimi tutunuz. Zira onlar sizin idarenize ve himâyenize verilmişlerdir” buyrulmaktadır.Bir başka hadiste ise; “Şunu bilin ki, sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır” ibaresi, aslında kadın haklarını en güzel bir şekilde belirlemiştir. Şimdi hem Allah´a hem de Peygambere inanan kişilerin bu ayet ve hadisler ışığında hareket etmesi gerekir. Bununla birlikte kadınların eşlerine, çocuklarına ve akrabalarına da nasıl davranması gerektiği harfiyyen belirlenmiştir.

Şimdi son zamanlarda ülkemizde bir kadın cinayeti, kadınları dövme ve buna benzer bir dizi ahlaksızlık ve canilik almış başını gitmektedir. Dikkat edilirse bu kişiler yukarıda ifade ettiğimiz gelenek ve göreneklerimizden, inanç ve maneviyattan uzak, bihaber veya içinde gözükse de içselleştirememiş kişilerden oluştuğu görülecektir. Modern dünyanın bize sundukları ile bizim töremiz birbirine uyuşmamakta ve sonuç olarak bu tip durumlar zuhur etmektedir. Bununla birlikte ülkemizde maalesef basının da bu işi ballandıra ballandıra anlatması ve sanki kadın nasıl dövülür ve öldürülür diye seminer verir gibi haberlerin yapılması da, bu işi çekilmez hale getirmiştir. Devletimizin de bu işi çözmek maksadıyla teşkil ettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, feminist ruhla hazırladığı mevzuat ve uygulamalarla meseleyi tümden arap saçına döndürmüştür. Toplumdaki kadına her türlü şiddeti önlemek adına yapılan haksız ve dengesiz eğilimler, yeni sıkıntıları fitillemiş ve muvazenenin kaybolmasına yol açmıştır. Asırlardır süregelen Türk aile yapısını eşitlik sağlayacağım diye Hans´ın, Coni´nin ve Gabriel´in ailesinin şartlarına uyarlarsan olacağı zaten buydu. Bir ailede çıkan huzursuzluk eski dönemlerde büyüklerin ve akrabaların araya girmesiyle çözüme kavuşurken, şimdilerde kadının mutlak üstünlüğü kapsamında karakol ile başlayan bir süreç içinde yol alınmaya çalışılmaktadır. Hâlbuki Türk toplumunda karakolluk olmak veya mahkemelik olmak deyimi, işlerin sarpa sardığı ve istenmeyen bir durumun ifadesidir.

Bizim inancımız ve kültürümüz dairesinde kadınlarımıza elbette sahip çıkmalıyız. Çünkü yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bu toplumun en temel öğesi kadındır. Yine peygamber efendimizden örnek verecek olursak “Veda haccı sırasında Rasulullah (s.a.v)ın kafiledeki develerin yürüyüşünü ezgileriyle diri tutan bir hizmetkârı vardı. Adı Ençeşeydi, sesi çok güzeldi. Ençeşe bazı ezgiler okumuş develeri iyice hızlandırmıştı. O günlerde develeri ezgilerin temposuyla götürmek adettendi. Develer ezgiye göre hızlanıp yavaşlıyorlardı. Belki yavruluk dönemlerinden beri bu eğitimi alıyorlardı. Kervandaki kadınların ve ezvacı tahiratın güç yetirmeyeceği şekilde develerin hızlı gittiğini gören Efendimiz Ençeşe´ye seslendi. Ey Ençeşe dikkat et, ağır ol, pırlantaları, kristal parçalarını kırma. Efendimizin bakışıyla kadın bir billur, bir kristal, bir pırlantadır. Asla şiddet görecek, ezilecek, dövülecek bir meta değildir” diye buyurmuşlardır.Ancak meseleye bu nazarla değil de, pozitif ayrımcılık konusunda bakılarak kantarın topuzu kaçırıldığında, bu durum ortadaki sorunu kaldırmak yerine maalesef daha çok tetikleyerek işi içinden çıkılmaz hale dönüştürür.

Kim ne derse desin hakikatleri konuşmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Biz hayatımızda dengeli ve adil olmak mecburiyetindeyiz. Şayet bu adalet ve denge anlayışı gündelik alkışlara feda edilirse toplumun diğer öğeleri de zarar görür. Bakınız şu cennet vatan uğruna canını feda eden şehitlerimizi akşam haberlerinde iki buçuk dakika veren, memleketimiz için ilmi araştırmalar yapanları haber kıtlığı var ise ancak detay haberde sunan, iyilik ve güzelliklerin timsali olabilecek bir olayı programın sonunda birkaç saniye gösterenler, maalesef kavgayı, hırsızlığı, arsızlığı ve gayr-ı meşru ilişkiler sonucu kadının sözde mağduriyetini ülkenin temel gündemi haline getirmektedirler.  Böylesi olaylar, reyting ve rağbet uğruna sürekli en mühim habermiş gibi gündemde tutuldukça kadına şiddet konusu bu memlekette çözülemez. Bununla birlikteailenin kutsallığından bahsedip evliliğe darbe vuran ilişki tiplerinin yanında devletin en yetkin kişilerinin yer alması, hem böylesi hayatları özendirmekte hem de meselenin özünden uzaklaştırmaktadır. O zaman maksat aile değil, kadın odaklı olduğu düşünülmektedir. Bu mantık hangi medeniyeti kurgulayabilir. Hak ve hakikati belirtmek yerine yanlış olana destek verildiğinde, maalesef o çok izlenen acı haberler devam eder.  Bizlerde iki saniyelik vah vah ederek üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmiş oluruz.

Peki, ne olmalı ki şu çok muzdarip olduğumuz parçalanmış aileler yok olmaya devam etmesin. Kadınlar şiddet görmesin ve dahi ölmesin. Çocuklar mutlu bir ailede büyümenin huzurunu yaşasın. Elbette sonuç odaklı düşünüldüğünde birçok tedavi yöntemi bulunabilir. Ancak bizim temel kaidelerimiz içinde kalmak şartıyla kalıcı bir çözüme kavuşulabilir. Öncelikle kadın veya erkeğin bir insan olduğu ve yardılanı yardandan ötürü sevmenin gerekliliğini bilmeliyiz. Bu anlayış hâkim olunca zaten konunun çoğu halledilmiş olacaktır. Devletimiz, okullarımız, özellikle sivil toplum kuruluşlarımız ve kamuoyu bunu anlatmalı ve bununla ilgili mevzuat, program ve projeler yapılmalıdır. Kadın kadınlığını ve erkekte erkekliğini bilmelidir. Maddi konular ailenin manevi güçlerinin ve kaidelerinin önüne geçmemelidir. Evlilik bir şirket ortaklığı değil; hayatın yeniden şekillenip iki bedenin tek vücut ve tek hayat olmasıdır. Bu hayattan yeni meyvelerin ve daha huzurlu ve dayanışmalı bir yaşamın var olmasıdır.

İki tarafta yerini, yurdunu, konumunu bilirse büyütülecek olaylar çıkmaz. Başta Devletimiz ve kamuoyu kadını koruyacağım diye adaletsizliği tetiklerse çözüm üretilemez. Herkes yaptığından ve yapmadığından sorumlu olmalıdır anlayışıyla problemlerin çözümüne bakılmalıdır. Haddini ve hududunu bilmek aslında huzurlu olmanın en önemli argümanıdır. Vesselam…

Anahtar Kelimeler: Kadın, Mühim, Aile, Ehemdir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Delilerin İtibarı (26 Mart 2020 - Perşembe)
İslamın Müslümanları (18 Mart 2020 - Çarşamba)
Tarih Dersleri (11 Mart 2020 - Çarşamba)
İspatlı Yalan (28 Şubat 2020 - Cuma)
Teşekkür Borcu (19 Şubat 2020 - Çarşamba)
İnan Dost (13 Şubat 2020 - Perşembe)
Neler Oluyor Burada (06 Şubat 2020 - Perşembe)
Devlet (30 Ocak 2020 - Perşembe)
Beyaz Enteller (23 Ocak 2020 - Perşembe)
Sözün İstikameti (15 Ocak 2020 - Çarşamba)
Gafletli Şuur (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
Yakın Gözlüğü (30 Aralık 2019 - Pazartesi)
Bir İkiden Büyüktür (14 Aralık 2019 - Cumartesi)
Allah, İnsan, Hata Ve Af (29 Kasım 2019 - Cuma)
Turan Ülküsünün Girizgâhı (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
Tedbir ve Korkaklık (02 Kasım 2019 - Cumartesi)
Dikenler ve Güller (19 Ekim 2019 - Cumartesi)
Banane Amerikadan (11 Ekim 2019 - Cuma)
Endamsız Salgın (04 Ekim 2019 - Cuma)
Pasta Yoksa Birbirimizi Yiyelim (27 Eylül 2019 - Cuma)
Ahh Ah!.. (13 Eylül 2019 - Cuma)
Sadece Seyrediyoruz -2- (07 Eylül 2019 - Cumartesi)
Sadece Seyrediyoruz (06 Eylül 2019 - Cuma)
Kurumsal Dedikodu (30 Ağustos 2019 - Cuma)
Şaplakçılar (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
YOBAZ BAYKUŞLAR (18 Temmuz 2019 - Perşembe)
HAYALLERİMİZ ÇÜRÜYOR (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Yetişkinler Nereye Gidiyor (04 Temmuz 2019 - Perşembe)
Neden Böyle Oldu Furyası (27 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati -2- (20 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati (19 Haziran 2019 - Çarşamba)
Olmayan Ülkenin Pastacıları -2- (13 Haziran 2019 - Perşembe)
Olmayan Ülkenin Pastacıları (12 Haziran 2019 - Çarşamba)
Ömerler Hıdır Oldu (30 Mayıs 2019 - Perşembe)
Dünya Vatandaşlığı -2- (25 Mayıs 2019 - Cumartesi)
Dünya Vatandaşlığı (24 Mayıs 2019 - Cuma)
Estetiğin Köy Hali (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Kutuplaşacağız (10 Mayıs 2019 - Cuma)
Sağım Solum (02 Mayıs 2019 - Perşembe)
Köhne Aydınlar (25 Nisan 2019 - Perşembe)
Zaman, Mekân ve İnsan (17 Nisan 2019 - Çarşamba)
Safları Sık Tutalım (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (2) (29 Mart 2019 - Cuma)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (28 Mart 2019 - Perşembe)
Yok Oluşun Başlangıcı (22 Mart 2019 - Cuma)
Akıl Düzeni (15 Mart 2019 - Cuma)
Millet Şahsiyeti (28 Şubat 2019 - Perşembe)
Değerlerimiz (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Adi-L-Tablolar (15 Şubat 2019 - Cuma)
Vazife Bozgunu (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Muhalefet Ahlakı (30 Ocak 2019 - Çarşamba)
Şiir ve Zaman (23 Ocak 2019 - Çarşamba)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -2- (18 Ocak 2019 - Cuma)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -1- (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Huzursuz Beyinler (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Kitapsız Okurlar (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sanat (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
Kucağa Oturup Sakal Yolanlar (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sükût ve Esrarı Tüm Devirler… (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Dostluk Üzerine (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
Şucular ve Bucular (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
Varlığın Yok Hali (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
İctimai Sulhun Ehemmiyeti (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
Türklük, Irk Mı Millet Mi? (24 Ekim 2018 - Çarşamba)
Taner Abi Yazdıkların Doğrudur (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Işıldayan Dönekler (10 Ekim 2018 - Çarşamba)
Tıyniyet ve Mücadele (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
Gençler Biraz Daha Gayret (26 Eylül 2018 - Çarşamba)
Menfaatin Yolu Düzdür (19 Eylül 2018 - Çarşamba)
Yönetemeyenler (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
Moda: Teşhircilik ve Yokoluş (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
Kendinden Büyük Tek Ülke: Türkiye (25 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Sadakat Mi Sefil Kölelik Mi? (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Acillerin Dünyası (01 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Haritanın Ufku (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
Çirkinler ve Artistler (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SES GETİREN ÖLÜMLER 1 (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
ZAMANA KARŞI 1 (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
TEK İNANIŞ (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
KİFAYETSİZLER VE MUSALLA (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
DAVA ERLERİ (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
MAHSUN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
ENDÜLÜS (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ZÜBÜK KARDEŞLİĞİ (23 Mayıs 2018 - Çarşamba)
YEDİ NEFES, BİR AYASOFYA (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
DANSÖZLER VE OYNAŞLARI (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
VARSAYIM KÖLELERİ (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
KİTAPLAR VE MABEDLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
EMEKSİZLERİN GENÇLİĞİ (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
EĞRİLER ÜLKESİNİN MÜTEŞABİH DOĞRULARI (04 Nisan 2018 - Çarşamba)
NAZARLAR VE KURUMLAR (ÜNİVERSİTE) (28 Mart 2018 - Çarşamba)
BEDELSİZ HASLET EDEB (27 Mart 2018 - Salı)
Sayfa:
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 2
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Devletimiz Çığlıkları Duymalı!
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
İslam´da Tevekkül Anlayışı
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Taner Karabal
Taner Karabal
Virüs Belası
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.5160
EURO
7.2150
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır…

Hacı Bektaşı Veli
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4