Seda Yapıcı


Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı


Büyük çocuğun yaşadığı kıskançlığın temelinde bunalım yer alıyor.

Peki neden büyük olan çocuğunuz kendinden küçük kardeşlerini kıskanıyor?

Bu 'esas çocuk' rolünü kaybetme endişesinden kaynaklanıyor. Eğer çocuğunuzla çatışma yaşamak istemiyorsanız bu beslediği kıskançlık duygularını ifade etmesine izin verin. Özellikle babaların özel ilgisi bu durumu azaltacaktır.

Böyle bir durum karşısında çocuğunuzun sizi kıskanıyor olmasının telaşına kapılarak negatif düşünmeyin. Çocuğunuzun yeni bir oyun arkadaşı kazandığını hatırlayın.

Büyük çocuğun yaşadığı kıskançlığın kökeninde, aslında 'bunalım' yatar.

Aile ile çocuk arasındaki ilişkinin tabiatında anne-babanın çocuğun ihtiyaç ve isteklerini karşılaması, onunla ilgilenmesi ve ona şartsız sevgi göstermesi vardır. Bu ilişkide çocuğa düşen rol de, ağlayarak veya konuşarak ihtiyaçlarını ifade etmesidir.

Kardeşi doğana dek büyük çocuk, böyle bir rolü oynamakta iken, kardeşi doğunca bu rolü büyük oranda ona kaptırır. Anne babanın ilgi ve alakası da küçük çocuğa yönelmiştir. Onun emzirilmesi,altının değişmesi, öpülüp okşanması gibi davranışlara tanık oldukça büyük çocuk esas çocuk rolünü, bir anlamda kısa süre öncesine kadar sahip olduğu kendi pozisyonunu kaybettiğini anlar ve bunalıma girer.

Kıskançlık duyguları burada devreye girer. Eğer büyük çocuğun önünde bir ağabeyi ya da ablası olsa bu bunalımı çok daha kolay atalatacaktır. Çünkü rol modeli vardır ve buna göre hareket eder. Ama eğer kendisi bu duyguyu ilk defa deneyimliyorsa boşluğa düşebilir.

Yukarı yönlü gelişim gösteremediği için gözünü tekrar aşağıya diker ve yeni doğan kardeşinin kaptığı pozisyonu tekrar elde etmeye çalışır. Onun yerine geçebilmek için zarar verme ataklarına başlayabilir. Bazen bunu apaçık bazen aile tepkilerinden korkarak gizlice yapmaya başlar. Eğer anne-baba çocuğun bu kıskançlık durumlarını onaylamazsa çocuk kendi içerisinde çatışmaya girer. Çocuk rolüne girmek istemek ile yetişkin olmak arasında yaşanan çelişki ve çatışma çocuğunuzu bunalıma sürükler.

Büyük çocuklarınızı böyle çatışmalara sürüklememek için her şeyden önce onlara kıskançlık duygularını ifade etmelerine izin verin. Ardından, her çocuğunuzu eşit değil birbirinden farklı olarak sevdiğinizi ve hepsinin ihtiyaç ve gelişimlerine ayrı ayrı değer verdiğinizi davranışlarınızla gösterin.

Böylece büyük çocuk, kendisine göre bir çocuk rolüne hala sahip olduğunu düşünerek içine düştüğü bunalımdan çok daha rahat çıkacaktır.

Sevgilerimle..