Kilo Verme ve Göbek Eritme
Tarih: 9.3.2019 07:00:00
Aykut Özdoğan

Kilo vermek, fazla kilosu olanlar için tam bir kabus gibi gözükse de aslında iradeli insanlar için son derece basit ve faydalıdır. Göbek eritme ise kilonun en göze batan kısmıdır. Bölgesel zayıflama da olmadığına göre nasıl göbekten kurtuluruz?

Toplumda en büyük yanılgı, bölgesel zayıflama var algısıdır. Bölgesel zayıflama efsanesi nerden çıktı bilmiyorum ama vücudumuz kardiyo egzersizi yapmadan tek bölgede zayıflama mümkün değildir. Zayıflamayı bir bütün olarak ele almak lazım. Vücudumuz bölgesel anlamada komple çalışacak ve bunun sonucu olarak, sağlıklı beslenme dahilinde zayıflamaya doğru gidilecektir. Yoksa oturduğumuz yerden ‘bu göbek nasıl erir´ sorusunu sorduğumuzda ve bu isteğimizde ne kadar samimiyiz ortaya çıkacaktır. Göbek eritme de kardiyo egzersizleri yapıp, mide bölgesinde kas yapıcı hareketlerde bulunmalıyız. Midede oluşan mevcut kaslar, üzerinde bulunan yağ tabakası yüzünden ortaya çıkmıyordur. Halk arasında konuşulan ‘baklava dilimi kaslar´ mide kasının üzerindeki yağların eriyip, mide kasının ortaya çıkmasından gelir. Yağ eridiğinde kaslar ortaya çıkar ve bu durum her bölge için böyledir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar buna ‘definasyon´ derler. Bizlerde sağlıklı yaşam için uğraşan bireyler olarak vücudumuzdaki toksinlerden ve yağlardan kurtulmalıyız. Peki, yağlardan kurtulmak, kilo verip fazlalıkları yakmak için hazır mıyız? Düzenli egzersizler yapıp, diyete uygun sağlıklı biçimde beslenebilir miyiz? İşte bu sorulara samimi derecede cevaplar verip, kendimizi tanıyorsak her şey olur tabii ki.

Yağ yakımını egzersiz ve ona göre beslenme ile tamamlarız. Hareket etmeden ve doğru gıdaları tüketmeden zayıflamak mümkün değildir. Peki doğru gıdalar nelerdir? Vücudumuz da kilo yapmayan, su tutmayan, ödem oluşturmayan sağlıklı besinlerdir. Kilo vermenin pratik yanları da vardır. Örneğin evde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz ödem atıcı zayıflamaya yardımcı tarif verebilirim, bunlar:

-Maydanoz

-Limon

-Su

-Yeşil çay

Bunları kaynatıp suyunu günde 2 bardak tüketerek vücuttaki ödemden kurtulmak mümkündür. Ayrıca salatalığı su da bekletip o suyu da gün boyu içersek bu da vücuttan su atmada etkili bir yöntemdir. Bu tarifler elbette tek başına yeterli değildir, karbonhidrat alımını sırlandırmalı ölçülü yiyip ölçülü içerek ve mutlaka düzenli spor yaparak amacımıza ulaşırız. Günde tüketmemiz gereken su miktarı aynı derece önemlidir. Susuz kalan dehidrasyona uğramış bir beden sağlıksız ve tehlikelidir. Makro besin kaynakları olan karbonhidrat, yağlar ve protein i ölçülü şekilde tüketmeliyiz ve bunu sadece kilo vermek için değil sağlıklı yaşam adına yapmalıyız. Çünkü sağlığınız her şey den değerlidir. Kilo vermede bir başka önemli faktör de stres´tir. Stres olumsuz yönde bir faktör olup, vücut metabolizmamızı aniden şaşırtır, yağ yakımını durdurur. Bazende iştah kapatarak yememizi durdurur ve bizi güçsüz kılar, her iki yönde hayatımıza olumsuz yönü vardır. O yüzden zihinsel olarak stresten arınmış bir yapımız olmalıdır.

Sonuç olarak beslenmeye dikkat edip, gerekli efor sarf ettiğimizde ve rutin sporumuzu yaptığımızda düzenli sağlıklı şekilde kilo vermiş oluruz. Oturduğumuz yerden kilo neden veremiyorum gibi soruların cevabı yazımızdan da anlaşılacağı gibi gayet açıktır. Tavsiyelerimden başarılı sonuçlar çıkarmanızı temenni eder, iyi günler dilerim kıymetli okuyucularımız.

Anahtar Kelimeler: Kilo, Verme, Göbek, Eritme
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sağlıklı Yaşam ve Metabolik Diyet (02 Mart 2019 - Cumartesi)
Kilo Vermenin Altın Kuralları (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
Hamilelikte Egzersiz (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
Koşunun Yararları (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
Beslenmede Cevizin Faydaları (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
Sporun Faydaları (14 Ocak 2019 - Pazartesi)
Koşunun Yararları (12 Kasım 2018 - Pazartesi)
Zayıflama ve Yürüyüş (05 Kasım 2018 - Pazartesi)
Egzersizler ve Faydaları (29 Ekim 2018 - Pazartesi)
İş ve Spor Yapmak (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Egzersiz Çeşitleri (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
Sporun Hormonlara Etkisi (08 Ekim 2018 - Pazartesi)
Antrenman Öncesi Beslenme (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
Mineraller ve Faydaları (24 Eylül 2018 - Pazartesi)
Güneş ve Kas Gelişimi (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
Powerlifting Nedir? (10 Eylül 2018 - Pazartesi)
Güç Sporları ve Farklılıklar (03 Eylül 2018 - Pazartesi)
Anatomik Uyum ve Beslenme (27 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Anatomik Uyum (31 Temmuz 2018 - Salı)
Güçlü Olmanın Yolları (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
SAĞLIKLI KİLO ALIMI (16 Temmuz 2018 - Pazartesi)
AĞIRLIK KALDIRMANIN FAYDALARI (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
SPOR YAPMANIN FAYDALARI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
KAS GELİŞİMİ VE GÜÇ KAZANMA (19 Haziran 2018 - Salı)
POWERLİFTİNG VE GELİŞİMİ (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
KİLO VERME VE GÖBEK ERİTME (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
SAĞLIKLI YAŞAM VE METABOLİK DİYET (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3