Kudüs Bizimdir
Tarih: 8.2.2020 07:00:00
Erdem Tahıllıoğlu

Bugünkü köşe yazımda dün Cuma hutbesinde de işlenen “Kudüs”e dikkat çekmeye çalışacağım.

İslam´ın kutsal kentlerinden Beytü´l-Makdis, Mukaddes, el-Kuds ve Kuds-i Şerif gibi adlarla da anılır. İbranice´de Yeruşalim adıyla bilinir. Müslümanlar gibi Yahudiler ve Hıristiyanlarca da kutsal sayılır

Kudüs, bugün Siyonist İsrail tarafından işgal edilmiş durumda bulunan Filistin topraklarının ortalarında, Lut gölünün yaklaşık 24 kilometre batısında yer alır. Eski Kent olarak anıları asıl Kudüs, kenarları yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki kare biçiminde surlarla çevrilidir. İkisi kapanmış durumda yedi kapısı bulunan Eski Kent, Kuzeydeki Şam kapısı ile batıdaki Yafa kapısından başlayarak merkezde kesişen iki ana cadde ile dört bölüme ayrılır. Kuzey doğudaki bölüm Müslüman, kuzey batıdaki bölüm Hıristiyan, Güney doğudaki bölüm Yahudi ve Güney batıdaki bölüm Ermeni mahallesi durumundadır.

Kudüs´e kutsallık veren yapılar Haremu´ş-Şerif içinde yer alır. Kentten duvarlarla ayrılan Haremu´ş-Şerif´te ünlü Mescidu´l-Aksa ve Kubbetü´s-Sahra bulunmaktadır. Mescidu´l-Aksa, uzun süre Müslümanların kıblesi olan, Hz. Süleyman tarafından yapılmış Beytu´l-Makdis´in yerinde yükselir. Hz. Peygamber (s.a.s)´in Miraç sırasında uğrak yeri olan bu mekanının hemen yakınında da bazı kutsal emanetlerin korunduğu Kubbetü´s-Sahra vardır. Mescidü´l Aksa´nın doğusunda ikinci Mabet´ten kalan duvarın bir bölümünü oluşturan Ağlama Duvarı, Yahudilerin en kutsal mekanıdır. Hz. İsa´nın çarmıha gerildiği sanılan yerle Hz. Meryem´in mezarının bulunduğu yerde yapılan kiliseler de Kudüs´ü Hıristiyanlar gözünde kutsallaştırmakta, bir ziyaret mahalli durumuna getirmektedir.

Beş bin yılı aşan tarihiyle dünyanın en eski kentlerinden birisi olan Kudüs´ün ve ilk Mısırlı hükümdarlarının adlarına M.Ö. 19-18. yüzyıl Mısır metinlerinde ve M.Ö.14. yüzyıldan kalan Amarna Mektupları´nda rastlanmaktadır. Bu metinlerdeki bilgilere göre kentin adının ilk biçimi Urusalim´dir ve bunun "Allah´ın kurduğu (yer)" anlamına geldiği tahmin edilmektedir.

Tarihi verilerden izlenebildiği kadarıyla Yabusiler denilen karışık bir halkın yaşadığı Kudüs´ü M.Ö. 1000 dolaylarında Hz. Davud ele geçirerek krallığının başkenti yaptı. Oğlu Hz. Süleyman Kudüs´ü genişleterek Beytü´l Makdis adıyla ünlü Birinci Mabed´i inşa ettirdi. Böylece Kudüs o dönem İslâm´mm merkezi oldu. M.Ö.922´de Mısır firavunu I. Şesonk, M.0.850´de Filistinlilerle Araplar, M.Ö. 786´da İsrailli Yaoş kentini yağmaladılar. Hizkiya kenti surlarla çevirdi ve Gihon Kaynağından su getirmek için yer altından bir kanal açtırdı. M.Ö.701´de Asurlu Sinahheriba kenti haraca bağladı. M.Ö.614´te Kudüs kralı Babil´e sürgün edildi ve kent yağmalandı. M.Ö.586´da Nabukadnezar Beytü´l Makdisi ve kenti tümüyle yaktı ve Yahudileri Babil´e sürdü. Sürgünü II. Kyros M.Ö. 538´de sona erdirdi. Kudüs´e dönen Yahudiler M.Ö. 515´te Beytü´l-Makdis´i ikinci adıyla yeniden inşa ettiler. M.Ö. yaklaşık 444´te Nehemya´nın kent surlarını yeniden yaptırmasıyla Kudüs´ün konumu güç kazandı.

Kudüs, Hz. Ömer döneminde Müslümanlarca fethedildi (638). Ünlü Beytü´l Makdis´in yerinde Mescid-i Aksa diye bilinen mescit yapıldı. Emevilerden Abdülmelik bin Mervan, Mescid-i Aksa´yı genişleterek bazı kutsal emanetlerin de korunduğu ünlü Kubbetü´s Sahra´yı inşa ettirdi. Kent, 969´da Fatımilerin eline geçti. Halife Hakim 1010´da Kudüs´teki tüm kiliselerin yıkılmasını emretti. Haçlılar 1099´da kenti istila ederek burada Kudüs Krallığını kurdular. Müslümanların kente girmelerini yasaklayan Kudüs Krallığı 1187´de Salahaddin Eyyubi tarafından yıkıldı. 13. yüzyılın ortalarında Yahudiler yeniden Küdüs´e dönerek kendi mahallelerini kurdular. 1517´de Yavuz Selim´in fethiyle Kudüs´ün 400 yıl süren Osmanlı dönemi başladı. Kanuni döneminde büyük bir gelişme gösteren kentte yeni surlar, medreseler, imarethaneler yapıldı. Mısır valisi Mehmet Ali Paşa´nın oğlu İbrahim Paşa Kudüs´ü 1831´de ele geçirdi ise de Osmanlılar 1840´ta geri aldılar. Kudüs´ün Siyonistlerce işgali süreci 19. yüzyılın sonlarında başladı. Dünyanın dört bir yanına dağılmış bulunan Yahudiler 19. yüzyıl başlarında kurulan Siyonist örgütlerce Filistin topraklarına göçe teşvik edildiler. Rusya´da yaşayan bazı Yahudilerin göçmesiyle Filistin´de ilk Yahudi yerleşme bölgesi kuruldu (1882). 1905´te Rusya´daki ihtilal hareketleri nedeniyle ortaya çıkan ağır baskılardan kaçan Yahudilerin de Filistin´e göçmesi üzerine buradaki Yahudi nüfusu 90 bine ulaştı. Bu sayı 1925´te 110, Hitler´in Almanya´da iktidarı ele geçirmesiyle Almanya´dan yapılan göçlerle 1939´da 450 bini buldu. 1917´de Kudüs ve Filistin topraklarını işgal ederek 1948´e kadar ellerinde tutan İngilizler, Yahudilerin yerleşmelerine büyük kolaylıklar sağladılar. Bu sıralarda İngiltere ve ABD desteğini arkasına alan Siyonist terör örgütleri Filistin´in Müslüman halkına karşı terör ve katliam hareketine başladılar. Uluslararası alanda yaptıkları çalışmalar sonunda 1947´de BM´den Filistin´de bir Arap-Yahudi devleti kurulması yönünde bir karar çıkartan Siyonistler, İngilizlerin bölgeyi boşaltmaları üzerine Filistin topraklarının büyük bir bölümü ile Kudüs´ün yarısını işgal ederek İsrail devletinin kurulduğunu ilan ettiler (1948). Haziran 1967´deki Altı Gün Savaşı´nın ardından İsrail Kudüs´ün tamamını işgal etti ve burasının "sonsuz ve bölünmez" başkentleri olduğunu açıkladılar.

Trump´ın sözde Orta Doğu planında en vurucu kısım, Kudüs´ün tamamen İsrail´e bırakılması oldu.  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump´ın Filistin sorunu için sunduğu Yüzyılın Anlaşması´nı reddediyoruz.

Haftaya görüşmek üzere Allah´a emanet olun…

Anahtar Kelimeler: Kudüs, Bizimdir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Rabbinize İbadet Ediniz (15 Şubat 2020 - Cumartesi)
Deprem ve Kıyamet (01 Şubat 2020 - Cumartesi)
İnternet Bağımlılığına Dikkat (18 Ocak 2020 - Cumartesi)
Zulmedenlere Meyletmeyin (11 Ocak 2020 - Cumartesi)
İman Akıntıya Karşı Yüzmek Gibidir (04 Ocak 2020 - Cumartesi)
Abdestli Durmanın Fazileti Büyüktür (28 Aralık 2019 - Cumartesi)
Allah Muttakilerden Eylesin (21 Aralık 2019 - Cumartesi)
Sayfa:
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
Limon Her Derde Deva
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Siz Niye Hazır Değilsiniz?
Alper Duran
Alper Duran
Teşekkür Borcu
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Hakemler Dokunulmazdır
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Rabbinize İbadet Ediniz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Taner Karabal
Taner Karabal
Sivas Kamuoyu Bu Konuda Hemfikir…
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.0581
EURO
6.5428
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5