NAZARLAR VE KURUMLAR (ÜNİVERSİTE)
Tarih: 28.3.2018 07:00:00
Alper Duran

Ülkeleri değerli kılan şehirler ve şehirleri de değerli kılan mühim şahsiyetler ile kıymetli müesseseler vardır. Bu şahsiyetler ve müesseseler aynı zamanda o illerin simgeleri konumundadırlar. Sultanşehir vilayetimiz de, bağrında bulundurduğu tarihi, doğal ve turistik potansiyeli ile ülkemizin önde gelen merkezlerindendir. İşte bu güzel şehrimize katma değer sağlayan müesseselerinin başında da yarım asra yakın mazisiyle Cumhuriyet Üniversitesi gelmektedir.

 

Devletimizin 50. kuruluş yıldönümünde temeli atılmış olan üniversitemiz, 44 yıldır eksiği ve gediği ile birçok ilim adamı, meslek erbabı ve teknik eleman yetiştirmiştir. Bu süre içerisinde hem ülkemize hem de Sivas´a önemli katkılar sağlamıştır. Bugün gelinen noktada başta akademik başarılar hususunda daha iyi düzeyde olması gerekirken, mevcut durumu beklentilerin altındadır. Lakin bunu değiştirmek için yakınmak yerine gayret ve azim göstermek gerekir. İşte son bir yılda özellikle altyapı hizmetlerinin titizlikle yürütüldüğü ve inşallah 2018 yılından başlamak üzere meyvelerinin alınacağını hep birlikte göreceğiz. Üniversitemizdeki bu altyapı çalışmalarını, yenilikleri ve ıslahatları tafsilatlı bir şekilde önümüzdeki haftalarda anlatacağız inşallah.

 

Gerek üniversite mensuplarının, gerek şehrinizin idari, siyasi ve ticari yöneticilerinin gerekse dışarıda yaşayan hemşehrilerimizin üniversite ile alakalılarını daha da güçlendirmeleri elzem bir vazifedir. Zira gençlerimizin daha derin bir irfan yolu içinde yürümeleri, bütün kesimlerin desteği ve alakasına bağlıdır. Bu tip kurumlar o mahalde yaşayan halkın ortak malıdır. Riyasetini yürüten idarecilerle aynı görüşü paylaşmamak veya aynı düşünceyi savunmamak, bu kurumlara destek vermemeyi haklı yapmaz. Nihayetinde mahkeme kadıya mülk olmayacağı hakikati ile bu güzel kurumun kimsenin uhdesinde olmadığı ve olmayacağı aşikârdır. Haliyle başarıda da, başarısızlıkta da en çok etkilenen bu yöre halkı olmaktadır. Çünkü üniversitenin değişmez sahipleri geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ve Sivas´ımızdır.

 

Ancak son dönemlerde ilgili ilgisiz kişilerin hemen her konuda gerek basın, gerek diğer alanlarda yalan yanlış haberler yapıp kişisel hırs ve beklentilerinin intikamını alma telaşında olduklarını müşahede ediyoruz. Yıkmak daha kolay ve sorumluluk gerektirmemektedir, ancak imar etmek ise zor ve vicdani bir meseledir. İşte tam da bu konumda gerek şehrimiz için ve gerekse Üniversitemiz için yazan, çizen ve konuşan şu üç insan tiplemesi karşımıza çıkmaktadır.

 

Birinci kesim; sırrı zihniyeti kontrolden çıkmış, gerek hayata hastalıklı bakış açısından, gerek farklı görüşlerde olup birlikte yaşama olgunluğuna erişmemiş olmasından ve gerekse beklentilerinin karşılanmaması ve taleplerinin olumlu sonuçlanmamasının hırsı ve iblisin fesatçı kimliğine teslim olmasından dolayı her konuyu acımasızca tenkit eden ve bununla da kalmayıp kuru iftira isnad eden ziyankâr tiplerdir. Hakikat vadisine adım atmamış bu tipler, koyun sürüsünün uslanmaz keçileri gibi durmadan düşünmeden düz yolu bırakıp sarp kayalıklarda dolaşırlar. Düşmanlıkta sınır tanımayan karakter yoksunu bu müsveddeler, iblisin has askeri olmak için her türlü desise ve hilebazlık sergilerler. En çok doğruluk ve dürüstlük lakırdıları bunların ağızlarından ve kalemlerinden dökülür. Çirkin Ördek Yavrusundan daha sevimsiz bu güruhun, kendisine de, bulunduğu kurum-kuruluş ve topluluğa da, şehrimize ve memleketimize de zerre-i miskal faydası yoktur. Seslerinin çok çıkması ise boş teneke temsilinin zuhuratıdır. Vesikasız ve temelsiz isnatlarla mahsul toplanmaz. İhtimaller ve isli duygularla nizam gelmez. Ziya Paşa “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” demiştir. İşte bu cümleyi bir lahza fikir etmek icap eder. Bu kişilere tenkide muhatap ettiklerinden fazla ne yaptın suali sorulduğunda; berbat kekeleme ile lafları sündürüp durmaktan başka çare bulamazlar. Tamamıyla sistematik ihbar ve gammazlama yoluyla toplanan o hükümsüz bilgiler, hakikati incitse de, Hakkın ve halkın nazarında boşluğa dökülen yokluk ve hiçlik telkinleri olmaktan öteye geçemezler.

 

Bu izansız kişilerin bizde bir kıymeti olmadığı için, sözleri de hükümsüzdür; ancak bazı dostlarımızın bunlardan etkilendiğini duymakta ve gerekli tavır ve tepki yerine sessiz kaldıklarını gördükçe hayrete düşmekteyiz. Zira Aliya İzzetbegoviç´in dediği gibi “Ve her şey bittiğinde; hatırlayacağımız düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacak”.

 

İkinci kesim; sinesinde gizledikleriyle yüzümüze karşı zikrettiklerinin zıtlığı içinde tiksindirici bir karaktersizliğin başrol oyuncularıdır. Dillerinde besteler dökülse de, gönülleri başka planlara kapılar aralamaktadır. Meddahlığını dahi yarım yamalak ve suni bir şekilde gösteren bu aklı evveller, tenhada hemen tenkide sarılmakta ve kuruntularıyla önlerine her gelenle fısıldaşmaktadırlar. Sırlarının ifşa olmaması için de tellere yavaş vurmakta türkülerini ise sessiz çığırmaktadırlar. 

 

Bazen ikiyüzlü, bazen on ikiyüzlü olmalarının sebebi ise ellerindeki imkânları kaybetmeme ve ileride doğabilecek bir olanak için ise zemin hazırlamaktır. Hâlbuki prensipler üzerinden değerlendirmenin daha adil olduğunu ifade eden bu yanardönerler, paslı ve çürük endamlarıyla ne şişi ne de kebabı yakmamanın gayretleriyle debelenip dururlar. Kazanıyorlar mı derseniz, maalesef zaman zaman evet...

 

Üçüncü kesim ise; meselelere daha mutedil ve objektif çerçeveden bakan ahlaklı ve dürüst insanlardır. Kemiyetleri az olması insaniyet adına bizi üzse de, keyfiyetleri yukarıdaki iki grubu temizleyen, cibilli kudretleriyle ile memleket şerefini şahsi ihtirasına tercih eden mümtaz kişiliklerdir. Muhalefet ahlakıyla ve adabıyla bazen eleştirmekte, bazen tavsiyede bulunmakta ve bazen de yapılan güzel hizmetlere teşekkür etme erdemini göstermektedirler. Bu kişilerin hemen hemen bir talepleri olmaz. Şehrini ve şehrinin kurumlarını müşkül bir mevkiye sokmamaya hassasiyetle gayret ederler. Aşağıları yüceltip, yüceleri bayağı etmezler. Adl-i kelam ile hükmetmeye gayret ederler. Bu dostlar, uluorta konuşmak yerine zamanı ve mekânı doğru tercih etmeye özen gösterirler. Halk tabiriyle boşboğazlık yapmazlar. Usule ve adaba muhalefet etmezler. Biz de bu arkadaşların hicivlerini dikkate alır, tavsiyelerini dinler ve teşekkürlerini de memnuniyetle kabul ederiz.

 

Şimdi bu memleket, bu şehir ve bu üniversite bizim ise bunları yüceltmek, doğruları yapmak, yönlendirmek ve tavsiye etmek hassaten bir insaniyettir. Yöneticiler mütemadiyen haklı olamazlar ve daima doğruyu yapamazlar. Noksanlık varsa birlikte tamamlayalım. İyi icraatlara hep beraber omuz verelim. Jurnaller ile şehir kalkınmaz, sanayi ilerlemez ve üniversite bilimsel muvaffakiyet kazanamaz. Gazete manşetleri ile yatırımlar hızlanmaz, kültür gelişmez ve akademik tezlere destek verilemez. Çay bahçelerinde toplantılar icra edip şer dillerle düzen ve tertip oluşturulamaz. Dün başkaları bu şehri ve bu üniversiteyi yönetiyordu; bugün başkaları idare ediyor ve yarın da başka abilerimiz ve kardeşlerimiz yürüteceklerdir. Bize ne oluyor ki şehrimizi ve kurumlarımızı vebalı ve ıstıraplı gibi gösteriyoruz. İdarecilerimizi öcü ve şüpheli yapıyoruz. Olur, olmaz iftiralarla yöneticilerimize suç isnat ediyoruz.

 

Gelin insanlık icabı üzere amel edelim ve beraberce yol alalım. Tayin, terfi, ihale ve mevkiler üzerinden değil de; hizmet, geniş görüşlülük, azim ve sistem üzerinde aşkla ve heyecanla buluşalım. O zaman bir şeylerin daha hızlı değiştiğini ve geliştiğini hep birlikte göreceğiz.

 

Yoksa, beni kavgada gör demesini de herkes bilir elbet...

Anahtar Kelimeler: NAZARLAR, KURUMLAR, ÜNİVERSİTE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Delilerin İtibarı (26 Mart 2020 - Perşembe)
İslamın Müslümanları (18 Mart 2020 - Çarşamba)
Tarih Dersleri (11 Mart 2020 - Çarşamba)
İspatlı Yalan (28 Şubat 2020 - Cuma)
Teşekkür Borcu (19 Şubat 2020 - Çarşamba)
İnan Dost (13 Şubat 2020 - Perşembe)
Neler Oluyor Burada (06 Şubat 2020 - Perşembe)
Devlet (30 Ocak 2020 - Perşembe)
Beyaz Enteller (23 Ocak 2020 - Perşembe)
Sözün İstikameti (15 Ocak 2020 - Çarşamba)
Gafletli Şuur (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
Yakın Gözlüğü (30 Aralık 2019 - Pazartesi)
Bir İkiden Büyüktür (14 Aralık 2019 - Cumartesi)
Allah, İnsan, Hata Ve Af (29 Kasım 2019 - Cuma)
Turan Ülküsünün Girizgâhı (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
Tedbir ve Korkaklık (02 Kasım 2019 - Cumartesi)
Dikenler ve Güller (19 Ekim 2019 - Cumartesi)
Banane Amerikadan (11 Ekim 2019 - Cuma)
Endamsız Salgın (04 Ekim 2019 - Cuma)
Pasta Yoksa Birbirimizi Yiyelim (27 Eylül 2019 - Cuma)
Ahh Ah!.. (13 Eylül 2019 - Cuma)
Sadece Seyrediyoruz -2- (07 Eylül 2019 - Cumartesi)
Sadece Seyrediyoruz (06 Eylül 2019 - Cuma)
Kurumsal Dedikodu (30 Ağustos 2019 - Cuma)
Şaplakçılar (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
YOBAZ BAYKUŞLAR (18 Temmuz 2019 - Perşembe)
HAYALLERİMİZ ÇÜRÜYOR (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Yetişkinler Nereye Gidiyor (04 Temmuz 2019 - Perşembe)
Neden Böyle Oldu Furyası (27 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati -2- (20 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati (19 Haziran 2019 - Çarşamba)
Olmayan Ülkenin Pastacıları -2- (13 Haziran 2019 - Perşembe)
Olmayan Ülkenin Pastacıları (12 Haziran 2019 - Çarşamba)
Ömerler Hıdır Oldu (30 Mayıs 2019 - Perşembe)
Dünya Vatandaşlığı -2- (25 Mayıs 2019 - Cumartesi)
Dünya Vatandaşlığı (24 Mayıs 2019 - Cuma)
Estetiğin Köy Hali (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Kutuplaşacağız (10 Mayıs 2019 - Cuma)
Sağım Solum (02 Mayıs 2019 - Perşembe)
Köhne Aydınlar (25 Nisan 2019 - Perşembe)
Zaman, Mekân ve İnsan (17 Nisan 2019 - Çarşamba)
Safları Sık Tutalım (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (2) (29 Mart 2019 - Cuma)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (28 Mart 2019 - Perşembe)
Yok Oluşun Başlangıcı (22 Mart 2019 - Cuma)
Akıl Düzeni (15 Mart 2019 - Cuma)
Millet Şahsiyeti (28 Şubat 2019 - Perşembe)
Değerlerimiz (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Adi-L-Tablolar (15 Şubat 2019 - Cuma)
Vazife Bozgunu (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Muhalefet Ahlakı (30 Ocak 2019 - Çarşamba)
Şiir ve Zaman (23 Ocak 2019 - Çarşamba)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -2- (18 Ocak 2019 - Cuma)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -1- (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Huzursuz Beyinler (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Kitapsız Okurlar (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sanat (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
Kucağa Oturup Sakal Yolanlar (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sükût ve Esrarı Tüm Devirler… (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Dostluk Üzerine (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
Şucular ve Bucular (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
Varlığın Yok Hali (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Kadın Mühim, Aile Ehemdir (07 Kasım 2018 - Çarşamba)
İctimai Sulhun Ehemmiyeti (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
Türklük, Irk Mı Millet Mi? (24 Ekim 2018 - Çarşamba)
Taner Abi Yazdıkların Doğrudur (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Işıldayan Dönekler (10 Ekim 2018 - Çarşamba)
Tıyniyet ve Mücadele (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
Gençler Biraz Daha Gayret (26 Eylül 2018 - Çarşamba)
Menfaatin Yolu Düzdür (19 Eylül 2018 - Çarşamba)
Yönetemeyenler (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
Moda: Teşhircilik ve Yokoluş (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
Kendinden Büyük Tek Ülke: Türkiye (25 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Sadakat Mi Sefil Kölelik Mi? (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Acillerin Dünyası (01 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Haritanın Ufku (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
Çirkinler ve Artistler (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SES GETİREN ÖLÜMLER 1 (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
ZAMANA KARŞI 1 (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
TEK İNANIŞ (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
KİFAYETSİZLER VE MUSALLA (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
DAVA ERLERİ (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
MAHSUN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
ENDÜLÜS (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ZÜBÜK KARDEŞLİĞİ (23 Mayıs 2018 - Çarşamba)
YEDİ NEFES, BİR AYASOFYA (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
DANSÖZLER VE OYNAŞLARI (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
VARSAYIM KÖLELERİ (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
KİTAPLAR VE MABEDLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
EMEKSİZLERİN GENÇLİĞİ (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
EĞRİLER ÜLKESİNİN MÜTEŞABİH DOĞRULARI (04 Nisan 2018 - Çarşamba)
BEDELSİZ HASLET EDEB (27 Mart 2018 - Salı)
Sayfa:
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 2
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Devletimiz Çığlıkları Duymalı!
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
İslam´da Tevekkül Anlayışı
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Taner Karabal
Taner Karabal
Virüs Belası
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.5160
EURO
7.2150
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5