SİVAS´TA SPOR VE SPOR EKONOMİSİ
Tarih: 6.7.2018 07:00:00
Halil İbrahim Budaklı

 

            Sivas Anadolu´nun ortasında havası ve zor şartları gereği spora dayanıklı nesiller yetiştiren fakat garibanlık ve ilgisizlikten dolayı  potansiyelin  çok  altında sporcu yetiştiren nadir ve asil bir şehirdir . Bu şehrin geleceği üniversite ,İslami turizm ,spor ve festivaller olacaktır.

         Elbette ki organize sanayi lazımdır. Fakat hiçbir zaman üretimde cazibe merkezi olmaya talip olamayacak bir coğrafyada yaşamaktayız. hedeflerimizi doğru koyamadığımız zaman gelecekten siyasetten hak ettiğimiz değeri ve desteği alamayız.

       Bu şehirde spor denince yalnızca futbol düşünülür. Oda profesyonel bir sektör olarak ticari düşünülmüyor.  Trabzon örneği hiçbir zaman göz önüne alınamıyor. Bireysel sporlarda güreş, boks, judo ve uzak doğu sporlarında imkan verilse mahalle ilçe ve köylerde küçük yaştaki çocuklarımız araştırılsa geleceğin şampiyonlarının sayısı artacaktır.

Şehrimizde miniklerde şampiyon olan güreşçilerimize gerekli imkanlar ve kontrol destek verilmediği       müddetçe güreşteki gerçek başarı grafiği   yakalanamayacaktır.Bu şehirdeki şampiyon güreşçi sayısı ülke geneline göre çok yüksekte olsa bu potansiyel bu şehirde şu anki durumun en az on katı fazla olacaktır .

 Yine bu şehirde yetişen boksörler, judocular tost ekmekle veya evlerinde çıkan hamur işi ağırlıklı besinlerle çıkmıştır. Ayakkabı , forma ve salon imkanları verilmemektedir.

Tabi ki futbolda Sivas spor bir marka , 4 Eylül Belediye spor da hem marka hem de sporcu üretim merkezi görevi yapmaktadır. Fakat bu Sivas şehrinin potansiyeline yetmemektedir.Bizler gerçekten spora ve sporcuya değer verebilsek sporcunun başarı grafiklerine göre şehrimiz tanınmışlığı ve alt yapıdaki ülke geneli yapılan müsabakalar ve kamplar şehrimize ekonomik ve kültürel fayda verecektir. Üniversitemiz nasıl şehrimizde ekonomik ve kültür farklılığı ortaya koymuş ise sporu da bu anlamda kullanmalıyız. Sporcunun  başarı grafiğine göre kazancı ,işi ,itibarı artıkça Sivas´taki sosyal yaşam statüsü  de artacaktır .

Sivas´ta çocuklar ve gençler arasındaki kavgalar dövüşler çekişmeler deli akan kanlarındandır.  Bu çocuk ve gençleri spora yönlendirebilirsek fazla enerjilerini spor salonlarında sahalarda harcayacaklardır.

Hem şehrimizin asayiş sorunu hem de memleket evlatlarının geleceği kendine güvenen sporcu kimlikleri öne çıkan geçlerimiz geleceğe daha güvenli daha faydalı hizmet edecek bürokrat ,siyasetçi ,esnaf ,tüccar ,memur ,işçi  olacaklardır. Görüşüm ve 53 yıllık Sivas´taki yaşantımdan gördüğüm tek gerçek budur...

 

 

Anahtar Kelimeler: SİVAS, SPOR, SPOR, EKONOMİSİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Siyaset ve Tüccar El Ele Haydi Sivas! (22 Eylül 2018 - Cumartesi)
Siyaset Mi Sivas Mı? (08 Eylül 2018 - Cumartesi)
Sebep Dolar Mı Yoksa Bahane Mi? (04 Eylül 2018 - Salı)
Bize Bizden Oluyor! (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Sivas ve Organize Sanayi Masalı (11 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Doğru Fakat Yanlış (04 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Sivas´ta Yaşarken Sivaslı Olmak (28 Temmuz 2018 - Cumartesi)
Sivas Ne Bekliyor? (21 Temmuz 2018 - Cumartesi)
TÜRK MİLLETİNİN DÜNYA İLE SINAVI (28 Haziran 2018 - Perşembe)
HEP KONUŞUR HEP BEKLERİZ (21 Haziran 2018 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hangi meyve oldu da dalın da kaldı? Öyleyse ölmekten korkma, ham olmaktan kork.

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3