Sporun Hormonlara Etkisi
Tarih: 8.10.2018 07:00:00
Aykut Özdoğan

Büyüme hormonu hemen hemen tüm vücut dokularına etki gösteren bir hormondur. Vücutta büyüme yeteneğine sahip olan dokuların büyümesini sağlar, hücrelerin boyutlarını arttırır. Hücre yenilenmesini uyarır. Hücreler tarafından amino asit tutulmasının ve protein yapımının tüm aşamalarını arttırır, aynı zamanda proteinlerin yıkımını azaltır.

Büyüme Hormonu Nedir, Büyüme Hormonunun Görevleri Nelerdir?

Büyüme hormonu hemen hemen tüm vücut dokularına etki gösteren bir hormondur. Vücutta büyüme yeteneğine sahip olan dokuların büyümesini sağlar, hücrelerin boyutlarını arttırır. Hücre yenilenmesini uyarır. Hücreler tarafından amino asit tutulmasının ve protein yapımının tüm aşamalarını arttırır, aynı zamanda proteinlerin yıkımını azaltır.Gelişim-büyüme hormonu olarak da adlandırılan bu hormon metabolizma üzerinde oldukça etkilidir. Kemiklerin, kasların büyümesini, kan şekerinin artmasını ve protein sentezini sağlar. Çocukların uzamalarında, hücrelerin büyüyüp gelişmesinde etkin rol oynar.  Ergenlikte en yüksek seviyede olan büyüme hormonunun salgılanması yavaş yavaş azalır. Ömrün ilk üç on yılından sonra her on yılda %15 daha az salgılanır. Bu yüzden tıbbi olarak hayat kalitesini yüksek tutmak için kullanımı mevcuttur.  Ayrıca büyüme hormonu yağ metabolizmasını da direkt olarak etkiler. Bu süreçte yağ yakmak için etkili olan enzimlerin daha fazla sentezlenmesini sağlar. Büyüme hormonu düzeyi aerobik egzersiz sırasında, egzersizin yoğunluğuna orantılı olarak artar. Egzersizin sonrasında yüksek kalabilir

Testosteron genellikle erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Erkeklerde daha çok bulunmakla birlikte kadınlarda da belirli seviyede testosteron hormonu bulunmaktadır. Bu hormonun erkeklerde cinselliği düzenleyici etkisi vardır. Cinsellik isteğinin artması, sperm üretilmesi gibi faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca erkeklerde sakalların çıkması, vücut bölgelerinde tüylenmeler, boy uzamaları, kasların gelişmesi, sesin kalınlaşması gibi faaliyetlerde de etkili olmaktadır.

Vücudumuzu şekillendirmek için yaptığımız spor olsun, performansımızı artırmak için yaptığımız spor olsun hiç fark etmez, bunlar hormonların çalışmasını da etkilemektedir. Hormonlar vücudumuzun sağlıklı işleyişi için çok önemlidir ve hormonların doğru çalışması için kişilerin mutlaka kendilerine uygun şekilde egzersiz programları takip etmesi gerekmektedir. Yapılan egzersizler vücudumuzda bulunan büyüme hormonunun salgılanmasını arttırarak büyüme ve gelişmeyi olumlu ölçüde etkilemektedir.

Egzersiz yapanlarda yağ yakımı olumlu şekilde artmaktadır. Anaerobik ve aerobik olarak yapılan çalışmaların yağ yakmak için olumlu etkileri görülmektedir. Egzersizin testosteron gibi cinsellik hormonlarına da olumlu etkisi bulunmaktadır. Kişiden kişiye farklılıklar göstermesine rağmen bu hormonların artışına katkı sağlamaktadır. Egzersiz çalışmaları sadece hormonlar açısından da değil, birçok hastalığın da artık tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmaları sadece görsellik ve performans olarak düşünmemek gerekir, sağlık açısından da bireye birçok fayda sağlamaktadır. Spor ve egzersizler, diyabet riskini önemli ölçüde azaltmakta, insülin düzeyini dengede tutmaktadır. Örnek vermek gerekirse:  Sara hastası olan bir birey heptantoidin adında bir ilaç kullanır ve bu kişiye anaerobik olarak doğru antrenman yöntemleri ile sprint antrenmanı yaptırılır ise vücutta beta endorfin salgılanır. Bu hormon heptantoidin ilacının yerine geçerek olumlu sonuçlar elde edebilir.

Anahtar Kelimeler: Sporun, Hormonlara, Etkisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Kilo Vermenin Altın Kuralları (09 Şubat 2019 - Cumartesi)
Hamilelikte Egzersiz (02 Şubat 2019 - Cumartesi)
Koşunun Yararları (26 Ocak 2019 - Cumartesi)
Beslenmede Cevizin Faydaları (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
Sporun Faydaları (14 Ocak 2019 - Pazartesi)
Koşunun Yararları (12 Kasım 2018 - Pazartesi)
Zayıflama ve Yürüyüş (05 Kasım 2018 - Pazartesi)
Egzersizler ve Faydaları (29 Ekim 2018 - Pazartesi)
İş ve Spor Yapmak (22 Ekim 2018 - Pazartesi)
Egzersiz Çeşitleri (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
Antrenman Öncesi Beslenme (01 Ekim 2018 - Pazartesi)
Mineraller ve Faydaları (24 Eylül 2018 - Pazartesi)
Güneş ve Kas Gelişimi (17 Eylül 2018 - Pazartesi)
Powerlifting Nedir? (10 Eylül 2018 - Pazartesi)
Güç Sporları ve Farklılıklar (03 Eylül 2018 - Pazartesi)
Anatomik Uyum ve Beslenme (27 Ağustos 2018 - Pazartesi)
Anatomik Uyum (31 Temmuz 2018 - Salı)
Güçlü Olmanın Yolları (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
SAĞLIKLI KİLO ALIMI (16 Temmuz 2018 - Pazartesi)
AĞIRLIK KALDIRMANIN FAYDALARI (02 Temmuz 2018 - Pazartesi)
SPOR YAPMANIN FAYDALARI (25 Haziran 2018 - Pazartesi)
KAS GELİŞİMİ VE GÜÇ KAZANMA (19 Haziran 2018 - Salı)
POWERLİFTİNG VE GELİŞİMİ (11 Haziran 2018 - Pazartesi)
KİLO VERME VE GÖBEK ERİTME (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
SAĞLIKLI YAŞAM VE METABOLİK DİYET (28 Mayıs 2018 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3