Türklük, Irk Mı Millet Mi?
Tarih: 24.10.2018 07:00:00
Alper Duran

Son dönemlerde hem ülkemizde hem de dünyada ırkçı söylemler ve eylemler ön plana çıkmış durumdadır. Özellikle siyasilerin söylemleri ve tutumları, bu durumun ortaya çıkmasında en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Avrupa´da yapılan son seçimlere nazar ettiğimizde de, milliyetçi ve ırkçı söylemleri olan siyasi partilerin oy oranlarının yükseldiği görülmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde artık kavmiyetçilik üzerinden politikaların yürütüleceği, söylemlerin bunun üzerinden yükseleceği aşikârdır.

Dünyada ırkçılığın ayak seslerinin yeniden gür bir şekilde duyulmaya başlandığı bu süreçte, Türkiye´nin durumu ve Türklüğün algısı nedir ve nasıl olacaktır. Konu başlığımız üzerinden meseleye bakacak olursak Türklük normal şartlarda bir kavmin adıdır. Bu mevzuya tarih sahnesinden bağımsız olarak bakıldığında Türklüğün birçok etnik yapıdan bir farkının olmadığı söylenebilir.  Lakin milletleri tanımlamak ve analiz etmek için kesinlikle mazilerine ve tarihin seyri içerisinde yaptıklarına ve yapmadıklarına nazar etmek şarttır. İşte Türk tarihine göz attığımızda durumun değiştiğini ve Türklüğün bir kavim olmaktan çıkıp, bir millet şuurunun adı, son dinin bayraktarı, mazlumların umudu, beklenen insanlar, kirli tuzakları bozan ve âleme nizam getirmenin söylemlerinin ötesinde icraatını bizatihi uygulamış ve yeniden uygulamak için yanıp tutuşan bir millet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı Avrupa İslam ile alakalı bir hususu ele alınca aklına Türkler gelmektedir. Amerika İngilizlerin Ortadoğu dedikleri bu topraklarda plan yapacağı zaman İslam coğrafyasının hamisi olan Türkiye ile istişareli adım atmak zorunda kalmaktadır. Her ne kadar görünürde ilişkilerimiz zayıf olsa da, Türki Cumhuriyetleri başları sıkışınca, bizim Türkiye diye bir ağabeyimiz var demektedir. Bu durum bize şunu kanıtlamaktadır ki, Türkiye algısı üzerinden yapılan Türklüğün bir ırkiyet müdafaası değil, büyük bir milletin tezahürüdür. Ancak bununla birlikte ırkçılık anlamında bir Türklük davası güden ve bu durumdan öteden beri nemalanan bir kesimde, ülkemizde maalesef mevcudiyetini azda olsa korumaktadır. Bunların çoğu İslam´ı özümseyememiş bir kesimdir. Hâlbuki Türkün şanlı mazisi, ideali, davası, hayali ve ruhu İslam´dır. Bizim mevzumuzda bu anlayıştır. Zira Türklük muhafazasını İslam´a borçludur. İslam´la müşerref olmayan Türk boyları ya benliklerini kaybetmişler, ya da asimile olup yok olmuşlardır. İslamın dışındaki Türklük bakışı, ırkçılığın ta kendisidir.

Aslında atalarımız “Türk Milleti” derken meseleyi kökten çözmüşlerdir. Kavim, etnik yapı ve ırk kelimeleri bizim literatürümüzde neredeyse yoktur. Biz millet olmanın bilincini içselleştirmiş bir toplumuz. İslam milleti ile Türk milleti birbirinin kardeş ve anlamdaş iki tabiri konumunda vücut bulmuştur. Kimse bunu abarttığımı söylemesin. Mevzumuz matematik ilmi gibi ispat istemez, lakin yine de bunu ispatlamak icap ederse tarihimiz binlerce ispatı gösterir bize. Türkiye´yi klasik bir İslam devleti ve halkıda Müslüman halklardan biri olarak tanımlayanlar, tarihi bilmeyen körlerden bile tenkit alır. Zira Anadolu insanı aşk ve vecd ile yanıp tutuşan ilay-ı kelimetullah neferidir. Sadece Müslümanların değil diğer halklarında sığınacağı bir kaledir. İspat isterseniz anlatalım. Bosna´da Avrupa´nın orta göbeğinde o medeni (!) insanların gözü önünde Sırplar 1993-95 yıllarında katliam yaparken, Türkiye haricinde bir İslam ülkesi koşabildi mi imdatlarına… Halepçe´de Kürtler katledilirken Tunuslular bir gösteri yapabildiler mi… Hama ve Humus yanıyorken Türkiye dışında hangi Afrikalı İslam ülkesi yardım elini uzattı… Dünyanın gözü önünde Filistin inim inim inlerken Mısır´dan veya Arabistan´dan hangi tavır sergilendi ve hangi yaptırımlar yapılabildi… Doğu Türkistan bir asırdan fazladır soykırıma tabi tutulurken bir arap ülkesi gidip kardeşlerimizin yarasına merhem olabildi mi…

Sudan açlıktan kırılırken Birleşik Arap Emirliklerinin veya Bahreyn´in hangi zengin sarayından orda ki Müslüman kardeşlerimize bir gıda paketi gönderildi… Bruma´da Hindular bir milyon kardeşimizi satırlarla keserken Ortadoğu´nun ve Orta Asya´nın petrol ülkelerinden kaç lira yardım gönderildi oralara. Kenyalı Müslüman kardeşlerimizin dertleriyle ilgilenen kaç Endonezya ve Malezyalı kuruluş yer almaktadır… Azeri kardeşlerimiz ve Dağlık Karabağ halkı Ermeni çetelerinin suikastlarıyla çırpınırken İran´dan nasıl bir destek gitti acaba… Suriyeli kardeşlerimiz zalim bir kralın zulmünden kaçarken bu trajediye hangi İslam ülkesi dikkat çekip Türkiye´ye destek olabildi… El cevap hiç kimse… Ama burada saydıklarımız ve daha onlarca mevzu konusunda sayamadığımız her konuda Türkiye´nin ve Türklerin müdahalesi olmuştur. Her yere imkân ölçüsünde koşulmuştur ve durmaksızın koşmaya ve daha çok yara sarmaya da devam edilecektir. Çünkü bu millet dün olduğu gibi bu günde yaptıklarını sadece rıza-ı ilahi için yürüten bir anlayışın hamuruyla yoğrulmuştur. Böylesine bir millete Türklük davası içerisinde ırkçılık yapıyor demek serseriliktir. Yine ifade ediyorum az bir kesimin faşist söylemlerini ekseriyetin üzerine çıkarmak haksızlık ve zulümdür. Ancak bu ifadeyi kullanan bir kısım aklı evveller, Diyarbakır Ulu Camii´nde namazdan çıkıp Allah ve din düşmanlarına, namazını kıldığı İslam´a değil zerdüştlüğe hizmet eden katil ve izansızlara karşı çıkıp, onların karşısında hakkı savunmak yerine Türklüğü yukarıda izah ettiğimiz çerçevede görenlere ırkçılık yaftasını vurmakla meşgul olmaktadır. Israrla diyorum ki, gerek vatanperver kürtler, gerek araplar gerek çerkezler ve diğer mensubiyetler de izah ettiğimiz Türklüğün önemli parçalarıdır. 

Meselelere devletlerin ve hükümetlerin politikaları üzerinden bakılmamalıdır. Bir hükümetin bir mevzuyu yanlış yapmış olması milletin umumi hükmünün önüne geçmemelidir. Bu durum hem ülkemiz için hem de başka ülkenin insanı için geçerlidir. Sisi yüzünden tüm Mısır halkını töhmet altına almak, Salman yüzünden bütün Arabistan halkını aynı kefeye koymak ve Kadirov yüzünden Çeçenli kardeşlerimizin tamamını Rus ajanı ilan etmek bizim Müslümanlığımıza da, Türklüğümüze de ve tarihin yüklediği “Türk Milleti” mefkûresine de yakışmaz. Herkes mensubiyetinin bir parçasıdır ve kimsenin buna karşı bir itirazı yoktur ve olamaz. Lakin bu memleketin bir geçmişi ve kardeşlik kültürü ile tarihsel seyrini göz ardı edip ayrılıkçılık yaparak başkalarını suçlayanlara da suskunluğumuzu bozmak mecburiyetindeyiz. Bugün Kırgızlar, Kazaklar, Azeriler, Özbekler, Gagavuzlar ve dahi birçok Türk boyunun üst kimliğinin adı Türk´tür. Bununla beraber herkesin mensubiyeti özelde saklı kalmak kaydıyla; başta ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere, gönül coğrafyamız içinde yaşayan ve bunların dışındaki toplumların halifeliğini yapmış Müslümanlarında tarihi geçmişlerinin üst kimliği de Türk´tür. Mayası İslam olan bu millete ve tarihte olduğu gibi bu milletle kol kola yürüyen ve İslam´ı yüceltmek adınagayret eden bütün kardeşlerimize selam olsun…

Anahtar Kelimeler: Türklük, Millet
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Delilerin İtibarı (26 Mart 2020 - Perşembe)
İslamın Müslümanları (18 Mart 2020 - Çarşamba)
Tarih Dersleri (11 Mart 2020 - Çarşamba)
İspatlı Yalan (28 Şubat 2020 - Cuma)
Teşekkür Borcu (19 Şubat 2020 - Çarşamba)
İnan Dost (13 Şubat 2020 - Perşembe)
Neler Oluyor Burada (06 Şubat 2020 - Perşembe)
Devlet (30 Ocak 2020 - Perşembe)
Beyaz Enteller (23 Ocak 2020 - Perşembe)
Sözün İstikameti (15 Ocak 2020 - Çarşamba)
Gafletli Şuur (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
Yakın Gözlüğü (30 Aralık 2019 - Pazartesi)
Bir İkiden Büyüktür (14 Aralık 2019 - Cumartesi)
Allah, İnsan, Hata Ve Af (29 Kasım 2019 - Cuma)
Turan Ülküsünün Girizgâhı (20 Kasım 2019 - Çarşamba)
Tedbir ve Korkaklık (02 Kasım 2019 - Cumartesi)
Dikenler ve Güller (19 Ekim 2019 - Cumartesi)
Banane Amerikadan (11 Ekim 2019 - Cuma)
Endamsız Salgın (04 Ekim 2019 - Cuma)
Pasta Yoksa Birbirimizi Yiyelim (27 Eylül 2019 - Cuma)
Ahh Ah!.. (13 Eylül 2019 - Cuma)
Sadece Seyrediyoruz -2- (07 Eylül 2019 - Cumartesi)
Sadece Seyrediyoruz (06 Eylül 2019 - Cuma)
Kurumsal Dedikodu (30 Ağustos 2019 - Cuma)
Şaplakçılar (08 Ağustos 2019 - Perşembe)
YOBAZ BAYKUŞLAR (18 Temmuz 2019 - Perşembe)
HAYALLERİMİZ ÇÜRÜYOR (12 Temmuz 2019 - Cuma)
Yetişkinler Nereye Gidiyor (04 Temmuz 2019 - Perşembe)
Neden Böyle Oldu Furyası (27 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati -2- (20 Haziran 2019 - Perşembe)
Müslüman Saati (19 Haziran 2019 - Çarşamba)
Olmayan Ülkenin Pastacıları -2- (13 Haziran 2019 - Perşembe)
Olmayan Ülkenin Pastacıları (12 Haziran 2019 - Çarşamba)
Ömerler Hıdır Oldu (30 Mayıs 2019 - Perşembe)
Dünya Vatandaşlığı -2- (25 Mayıs 2019 - Cumartesi)
Dünya Vatandaşlığı (24 Mayıs 2019 - Cuma)
Estetiğin Köy Hali (17 Mayıs 2019 - Cuma)
Kutuplaşacağız (10 Mayıs 2019 - Cuma)
Sağım Solum (02 Mayıs 2019 - Perşembe)
Köhne Aydınlar (25 Nisan 2019 - Perşembe)
Zaman, Mekân ve İnsan (17 Nisan 2019 - Çarşamba)
Safları Sık Tutalım (03 Nisan 2019 - Çarşamba)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (2) (29 Mart 2019 - Cuma)
Kilisenin Masum (!) Çocukları (28 Mart 2019 - Perşembe)
Yok Oluşun Başlangıcı (22 Mart 2019 - Cuma)
Akıl Düzeni (15 Mart 2019 - Cuma)
Millet Şahsiyeti (28 Şubat 2019 - Perşembe)
Değerlerimiz (20 Şubat 2019 - Çarşamba)
Adi-L-Tablolar (15 Şubat 2019 - Cuma)
Vazife Bozgunu (07 Şubat 2019 - Perşembe)
Muhalefet Ahlakı (30 Ocak 2019 - Çarşamba)
Şiir ve Zaman (23 Ocak 2019 - Çarşamba)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -2- (18 Ocak 2019 - Cuma)
Milli Beka: Suriyeli Göçmenler -1- (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Huzursuz Beyinler (03 Ocak 2019 - Perşembe)
Kitapsız Okurlar (26 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sanat (19 Aralık 2018 - Çarşamba)
Kucağa Oturup Sakal Yolanlar (12 Aralık 2018 - Çarşamba)
Sükût ve Esrarı Tüm Devirler… (05 Aralık 2018 - Çarşamba)
Dostluk Üzerine (28 Kasım 2018 - Çarşamba)
Şucular ve Bucular (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
Varlığın Yok Hali (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Kadın Mühim, Aile Ehemdir (07 Kasım 2018 - Çarşamba)
İctimai Sulhun Ehemmiyeti (31 Ekim 2018 - Çarşamba)
Taner Abi Yazdıkların Doğrudur (17 Ekim 2018 - Çarşamba)
Işıldayan Dönekler (10 Ekim 2018 - Çarşamba)
Tıyniyet ve Mücadele (03 Ekim 2018 - Çarşamba)
Gençler Biraz Daha Gayret (26 Eylül 2018 - Çarşamba)
Menfaatin Yolu Düzdür (19 Eylül 2018 - Çarşamba)
Yönetemeyenler (12 Eylül 2018 - Çarşamba)
Moda: Teşhircilik ve Yokoluş (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
Kendinden Büyük Tek Ülke: Türkiye (25 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Sadakat Mi Sefil Kölelik Mi? (15 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Acillerin Dünyası (01 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Haritanın Ufku (25 Temmuz 2018 - Çarşamba)
Çirkinler ve Artistler (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SES GETİREN ÖLÜMLER 1 (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
ZAMANA KARŞI 1 (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
TEK İNANIŞ (27 Haziran 2018 - Çarşamba)
KİFAYETSİZLER VE MUSALLA (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
DAVA ERLERİ (13 Haziran 2018 - Çarşamba)
MAHSUN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN (06 Haziran 2018 - Çarşamba)
ENDÜLÜS (30 Mayıs 2018 - Çarşamba)
ZÜBÜK KARDEŞLİĞİ (23 Mayıs 2018 - Çarşamba)
YEDİ NEFES, BİR AYASOFYA (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
DANSÖZLER VE OYNAŞLARI (09 Mayıs 2018 - Çarşamba)
VARSAYIM KÖLELERİ (02 Mayıs 2018 - Çarşamba)
KİTAPLAR VE MABEDLERİ (25 Nisan 2018 - Çarşamba)
EMEKSİZLERİN GENÇLİĞİ (11 Nisan 2018 - Çarşamba)
EĞRİLER ÜLKESİNİN MÜTEŞABİH DOĞRULARI (04 Nisan 2018 - Çarşamba)
NAZARLAR VE KURUMLAR (ÜNİVERSİTE) (28 Mart 2018 - Çarşamba)
BEDELSİZ HASLET EDEB (27 Mart 2018 - Salı)
Sayfa:
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 2
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Devletimiz Çığlıkları Duymalı!
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
İslam´da Tevekkül Anlayışı
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Taner Karabal
Taner Karabal
Virüs Belası
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.5160
EURO
7.2150
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler