Ülkenin Vergi Gelirleri Artırılmalıdır
Tarih: 1.2.2019 07:00:00
Orhan Arslan

Her zaman söylenen doğru bir söz vardır. Ülkemiz; paha biçilmez, zenginliklere ve güzelliklere sahiptir. Bu zenginlikler; bizim dışımızdaki, tüm yabancıların, iştahını kabartmaktadır. Bu nedenle; Ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyen; tüm iç ve dış düşmanlar; bu zenginliklerin peşine düşmektedirler. Düşünün bir kere; her türlü meyve ve sebzeyi kilolarla aldığımız gibi; çok fazla olmasından dolayıdır ki; kilolarla da, çöpe atıyoruz. Tarım ürünlerinin çokluğu, doğal ortamın fazla miktarda olması; bir başka cazibe konusudur. Yıllardan beri; yer altı zenginlikleri üzerine, araştırmalar yapılmaktadır. Bazı madenlerin, yeteri kadar, fazlasıyla bulunduğu tespit edilmiştir.

BOR MADENİNİN ÜRÜNLERİ; YAVAŞ, YAVAŞ PİYASADA GÖZÜKMEYE BAŞLAMIŞTIR.

Son günlerde Ülkemizin yaşadığı sıkıntıları fırsat bilerek; piyasada en çok tüketilen maddeleri anlamsız zam koyarak; Milletin sırtından para kazanmayı amaçlayan tüm insanlara; en büyük cezalar verilmelidir. Bu cezalar öyle ağır olmalıdır ki; caydırcı olsun. Böylece fazladan kazandıkları paraları; Ülkenin kasasına ceza olarak ödesinler...

Ülkemizin insanı; kazanmayı bildiği kadar; vergi vermeyi de; bilmelidir. Senelerden beri; İktisatçılar, maliyeciler, yetiştiriyoruz. Onların içerisinde; mutlaka daha iyi vergi toplamanın, nasıl yapılacağına dair; ciddi çalışmaları olan, değerli araştırmacılar vardır. Nedense; yapılan o, araştırmalar, hayata geçirilmesi konusunda; ağır, aksak ilerlemektedir. Son yıllarda yapılan, yeni vergi yasaları, vergi toplama konusunda; istenilen seviyeye gelmemizi sağlayamamıştır.

Hala; resmi ağızların ifadelerine göre; Bu Ülkede kayıt dışı ekonomi, yüzde otuzlarla ifade edilmektedir. Kaçakçılık, önlenemeyen bir hastalık gibidir. Şu terör olaylarının arttığı, son günlerde; kaçak sigaranın terör örgütü tarafından, Yurdumuza sokulduğu açıklanmasına rağmen; Büyük şehirlerin en kalabalık noktalarında bile; açıkça satılmaktadır. Ne zabıta güçleri engelleyebilmektedir. Ne de; terör konusunda duyarlı olduğunu ifade eden, Halkımız; bu konuda özen göstermektedir. Şehit cenazesinde; kendisini paralayan birisi; o kaçak sigarayı almaktan, uzak durmamaktadır. Yeterli yasa yoksa; neden yenileri çıkarılmaz. Caydırıcılığı yeterli değilse; neden cezaları artırılmaz. Bunlara göz yuman, bütün taraflar neden en ağır şekilde, yaptırımlara tabi tutulmaz. Anlaşılır, gibi değildir.

Piyasada şu an var olan; zam soygunculuğuna; Devletin zirvesi en sert tepkiyi koyarken; bu işi denetlemesi gereken yetkililerin; neden ağır davrandığı, merak konusudur.

Ülkenin mali gelirlerini artırmanın sayılamayacak kadar, yöntemleri olabilir. Biz, bu köşede; daha önce belirttiğimiz bazı hususları tekrar edelim. Trafik cezaları; gelir testine tabi tutularak; herkesin gelirine göre, alınması gerekir. Yoksa; gelir düzeyi yüksek insanlar için; çekirdek parası, gibi algılanmaktadır. Küçük esnafın denetlenip, kontrol edildiği gibi; Holdingler, büyük sermaye yeteri kadar, kontrol edilmemektedir. Onların gelirlerine göre; vergi dilimleri belirlenmelidir. Lüks araba, vergilerinde olduğu gibi; lüks yeme içme yerleri, eğlence yerleri, otellerde; vergi oranları yükseltilmelidir. Tüketici, o parayı zaten vermektedir. Önemli olan, işletmecinin yüksek oranda aldığı o gelirden; Devletin payını yükselterek alması, gerekir.

Serbest olarak çalışan kimi meslekler; Serbest doktor, gibi; yeteri kadar kontrol edilmemektedir. Hala, kimi meslekler için; Ülkemiz, vergi cennetidir. Sporcular, gibi. 

BU ALAN ZATEN, ÜLKEMİZİN KANAYAN YARASIDIR...

Sıradan gibi görünen mahallerde; işletmeci akşama kadar beş bin çay gibi; yüksek rakamlara yakın satış yaparken; günlüğü, tekli rakamlarla ifade edilen; vergiler vermektedir. Büyük sermayenin reklam giderleri, vergiden muaf olmamalıdır. Sonuçta; Devletten bu konuda; bir imtiyaz elde ediyorsa; o imtiyazın bedeli, tüketicinin sırtından çıkmaktadır. O, reklamların bedeli; üretilen ürünlere yansıyarak; tüketici o malı daha pahalıya almaktadır. O reklamlar da; görev alarak astronomik paralar kazanan; kimi sanatçı, manken gibi şımarık insanların; gençliğimize yanlış rol model olduğu, bedava hayata insanları yönlendirildiği unutulmamalıdır. O tür bir zararın nelere mal olduğunu; defalarca köşemizde belirttik. Kaybolan hayatlar, yanlış yollara sürüklenen gençler...

Vergiyi adaletli ve sürekli olarak toplamanın, başka bir yolu; vergi kaçakçılığına verilen, ağır cezalar olmalıdır. Her konuda; Batı standardı, diye direnen sermaye çevreleri, neden, vergi toplama konusunda; Batı standartlarını talep etmezler. Ağır hapis cezalarının yanında; ticaret yapmama cezası, şahitliğinin kabul edilmemesi, kimliği haricinde; tüm özgürlük adına kazanılmış olan haklarından mahrum edilmesi, sürgün, yurt dışına atma gibi, cezaların yanında; en ağır hapis ve para cezaları, mülklerine el koyma, gibi cezaların hayata geçirilmesi, zannımca vergi kaçağını en aza indirecektir. Yoksa; şöyle Ülkemize bir bakın; Ülkemiz yaşama standartlarının üzerinde, hatta Batı standartlarının üzerinde para kazanan milyonları göreceksiniz. O halde; bu paraları, bu topraklarda kazanan kişiler; kazandıklarının bedelini, Bu devlete ödemek, zorundadırlar.

Bu kadar maddi sıkıntının olduğu günleri yaşıyoruz, diye feryat edenler var. Ancak, piyasa tam tersini söylemektedir. AVM´ler hınca hınç doludur. Sokaklar arabalarla doludur. Park edecek yer yoktur. Kar yağışının kimileri için; sıkıntılı olduğu şu günlerde; Kış eğlence merkezlerinde yer bulunmuyor. Evet, Ülkemizde maddi sıkıntısı olan insanlar vardır. Doğrudur. Ancak, Maddi açıdan çok fazla kazananlar olduğunu da; bilmek gerekir. Önemli olan; bu sıkıntıyı yaşayan insanların sayısıdır. Ülkemiz, açısından Bu oranın yüzde onlarda, olduğu söylenmektedir.

DEVLET, ÇOĞUNLUKLA SOSYAL POLİTİKALAR GEREĞİ; BU TÜR AİLELERİN SÜREKLİ YANINDADIR...

O, halde bu kadar kazananın bol olduğu bir Ülkede, Devlete verilen verginin de; yüksek olması gerekir.

Başka bir önemli husus da; vergi toplamakla görevli olan, personelin; aldığı ücretler konusudur. Düşünün bir kere; Devasa holdingleri, işletmeleri denetleyen şahısların, bir şehirde; en yetkili adamı bugünün şartları ile 8,9 Bin lira para alıyorsa; yeteri kadar görevini yapabilir mi; Bu konuda da; teşvik edici, ücret politikasını iyileştirici, Hatta, Vergi denetleme konusunda; en fazla denetleyicilik yapıp, Ülkeye bu konuda girdi sağlayan personele; büyük ödüllerin verilmesi, çalışmaları yapılmalıdır.

Emniyet teşkilatında başarılı olan personele verilen ödüller, gibi.

Eğer, istenilen vergi toplanarak, Ülkemiz daha zengin bir konuma gelirse; Çalışanına da, emeklisine de; çok daha iyi imkanlar sunacaktır. Asgari ücret tartışmaları, geçim standardı, enflasyonun yüksek olma durumlarının tartışmaları, kendiliğinden ortadan kalkacaktır... 

Bunları kazanmanın yolu; düzgün vergi ödemekten geçer...

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Gelir Farkı Dengesizliği Can Acıtıyor -2- (17 Nisan 2019 - Çarşamba)
Seçimi Değerlendirmek (05 Nisan 2019 - Cuma)
Seçilecek Başkanı Zor Günler Bekliyor (27 Mart 2019 - Çarşamba)
Çanakkale Geçilmez (21 Mart 2019 - Perşembe)
Dünya Zulümlere Sessiz (13 Mart 2019 - Çarşamba)
Başarı Tecrübe ve Yetenek İster (06 Mart 2019 - Çarşamba)
Yiyecek Maddelerine Zam ve İsraf Gerçeği (16 Şubat 2019 - Cumartesi)
Yerel Seçim Beklentileri (14 Şubat 2019 - Perşembe)
Seçimden Beklentilerimiz (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
Dualar ve Aminler (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
Kul Hakkı Yemek Büyük Günahlardandır (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
Ya Tasarruf Ya Dışa Bağımlılık (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
Milli Eğitim Bakanlığına Öneriler - 2 (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
Milli Eğitim Bakanlığına Öneriler (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Türk Futbolunun Garip Halleri (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
Yalan Söylemek Yalan Haber Yapmak (20 Ekim 2018 - Cumartesi)
Okullar Açıldı Sıkıntılar Başladı (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sizler Kimsiniz? Nereden Geldiniz? (02 Ekim 2018 - Salı)
Orta Doğu Sarmalında Dengeler (22 Eylül 2018 - Cumartesi)
MEB Bakanlığında Umutlar Bitmesin (15 Eylül 2018 - Cumartesi)
Barış Hikayeleri (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
Zor Bir Ekonomik Savaş (29 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Dostluk ve Vefa Buluşmaları (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Yürekli Cesur Vatansever Gençlik İstiyoruz (08 Ağustos 2018 - Çarşamba)
İhanet Şebekesinin İhanetleri (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI ELEŞTİRİLER (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONUÇLARINDA RAKAMLAR NE DİYOR (29 Haziran 2018 - Cuma)
YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN (26 Haziran 2018 - Salı)
NEFES NEFESE YARIŞ (21 Haziran 2018 - Perşembe)
SEÇİM BAYRAM YARIŞ (14 Haziran 2018 - Perşembe)
AF MESELESİ... (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
KARŞI OLMAK KARŞI OLMAK (15 Mayıs 2018 - Salı)
SOSYAL MEDYADA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ (26 Nisan 2018 - Perşembe)
BACASIZ FABRİKAYA SAHİP ÇIKINIZ (17 Nisan 2018 - Salı)
EĞİTİM POLİTİKAMIZ MEMNUN ETMİYOR (03 Nisan 2018 - Salı)
PEYGAMBERİMİZİ TANIMALIYIZ (23 Mart 2018 - Cuma)
AFRİN HAREKÂTI İPEK YOLU VE ÇİN (14 Mart 2018 - Çarşamba)
DİZİLERDEKİ YANLIŞLIKLAR (07 Mart 2018 - Çarşamba)
CAM KIRIKLARI (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
ZORUNLU EĞİTİM (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ANLAYAMADIĞIMIZ İFADELER DURUMLAR (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
ARIZALI VATANDAŞLAR (08 Şubat 2018 - Perşembe)
TUTARSIZLIKLAR (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
MAKAM SAHİBİ İLKELİ OLMALIDIR (25 Ocak 2018 - Perşembe)
GEREKSİZ GERGİNLİKLER (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
DARBELER TARTIŞMASI (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
DEVLET GÜÇLÜ OLMALIDIR (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
DÜŞÜNCELER ZOR ZAMANLAR (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİ YILDA TRAFİK CEZALARI ARTIRILDI (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KUDÜS OYLAMASI (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ABD TERÖR KUDÜS (09 Aralık 2017 - Cumartesi)
ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANIDIR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÖĞRETMENE SELAM OLSUN (25 Kasım 2017 - Cumartesi)
LİGDE 12. HAFTANIN ARDINDAN (21 Kasım 2017 - Salı)
NEREYE GİDİYORUZ (10 Kasım 2017 - Cuma)
SOSYAL HAYAT AÇISINDAN YAPILMAK İSTENENLER (04 Kasım 2017 - Cumartesi)
BATI KUDURDU (31 Ekim 2017 - Salı)
AB TOPLULUĞU İLE İLİŞKİLERİMİZ (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
EĞİTİM ÖĞRETİM İHMALE GELMEZ (18 Ekim 2017 - Çarşamba)
BARZANİ NE YAPMAK İSTİYOR (03 Ekim 2017 - Salı)
ÇALIŞMADAN MAAŞ ALANLAR (28 Eylül 2017 - Perşembe)
SINIR ÖTESİ SICAK OLAYLARA GEBE (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN (23 Eylül 2017 - Cumartesi)
YASAK KİTAPLARDAN KİTAP FUARLARINA (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
KAYIT DIŞI EKONOMİYE ZARAR VERMEKTEDİR (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
OKULLAR AÇILIRKEN, GENÇLİĞE HİTABE (09 Eylül 2017 - Cumartesi)
ANADOLUDAN GÖÇÜ ÖNLEMEK (05 Eylül 2017 - Salı)
BAYRAM VE DOSTLUK (26 Ağustos 2017 - Cumartesi)
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM (22 Ağustos 2017 - Salı)
ÜNİVERSİTELER VE GENÇLİĞİMİZ (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
GÜL YETİŞTİREN ADAM OLMAK ZORDUR (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
BU KADAR GERİLİM YETER (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
İĞNELEMEK... (08 Ağustos 2017 - Salı)
TÜKETİM ÇILGINLIĞI EKONOMİNİZİ ÇÖKERTİR (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
ASIL GÜNDEM NEDİR? NELER OLUYOR (04 Ağustos 2017 - Cuma)
HAVAMIZ NASIL OLACAK (01 Ağustos 2017 - Salı)
HÜKUMETTE BAKAN DAĞILIMI VE DENGELER (21 Temmuz 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ COŞKUSU (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
BAYRAM GELDİ GEÇTİ! (12 Temmuz 2017 - Çarşamba)
AHLAKLI ADALETLİ OLMAK ŞARTTIR (11 Temmuz 2017 - Salı)
SİVASIN ÇEVRELERİ (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
TERÖR YÜRÜYÜŞ FETÖ İLE MÜCADELE (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GÖREV SORUMLULUK İHMAL ADAM KAYIRMA (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
TUNA NEHRİ AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİ (28 Haziran 2017 - Çarşamba)
KAYIP İNSANLAR ÜLKE GERÇEĞİDİR (22 Haziran 2017 - Perşembe)
DEĞİŞMEYEN GÜNDEM TERÖR (20 Haziran 2017 - Salı)
DEĞERLERİMİZ BİR BİR KAYBOLUYOR (15 Haziran 2017 - Perşembe)
AÇLIKLA İMTİHAN EDİLMEK (09 Haziran 2017 - Cuma)
İSLAM MEDENİYETİ MERHAMET MEDENİYETİDİR (08 Haziran 2017 - Perşembe)
TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTEMEYEN DIŞ DEVLETLER (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
RAMAZAN AYI VE SOSYAL HAYATIN DENGESİZLİKLERİ (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
RAMAZAN AYI İFTAR SOFRASI (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
TRAFİK KURALLARI UYULMASI GEREKEN KURALLARDIR (20 Mayıs 2017 - Cumartesi)
PERDE ARKASINDAN KONUŞMAK KORKAKLIKTIR (12 Mayıs 2017 - Cuma)
VATANINI SEVEN GENÇLER YETİŞTİRMELİYİZ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
YILMAZ ÖZTUNA TARİH MECMULARI (22 Nisan 2017 - Cumartesi)
BENİM OYUM DAHA ÜSTÜN (21 Nisan 2017 - Cuma)
KONUMUZ MİLLİ EĞİTİM VE GENÇLİK (20 Nisan 2017 - Perşembe)
KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLAMALARI (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
TV YAYINLARINDAKİ DENETİMSİZLİK (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SİVASTAKİ BAZI OKULLARI ZİYARET (15 Nisan 2017 - Cumartesi)
UYGULANAMAYAN TASARRUF TEDBİRLERİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
NECMETTİN ERBAKAN İSMİ YAŞATILACAK (11 Nisan 2017 - Salı)
GELİR TESTİ HEP YENİLENMELİDİR (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
OKUMAK OKUMAMAK (06 Nisan 2017 - Perşembe)
DEVLET PARASIZ EĞİTİMİ PLANLAMALIDIR (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR (30 Mart 2017 - Perşembe)
MAĞDURİYET ÜZERİNE YORUMLAR (13 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBAT GÜCÜ KONTROL ETMEK (01 Mart 2017 - Çarşamba)
ORTA DOĞU KARGAŞASINDA GÜÇ DENGELERİ (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
ARİF NİHAT ASYA EDİRNE KASİDESİ (14 Şubat 2017 - Salı)
BİR YARIYIL TATİLİ SONA ERDİ (07 Şubat 2017 - Salı)
GELECEĞE ÜMİTLE BAKMAK (02 Şubat 2017 - Perşembe)
DOĞRULARI DESTEKLEMEK (19 Ocak 2017 - Perşembe)
İSRAFA NE ZAMAN DUR DİYECEĞİZ (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
AVRUPA İSLAM İLE TANIŞIYOR (29 Aralık 2016 - Perşembe)
TERÖRE LANET (14 Aralık 2016 - Çarşamba)
ORTALIK ÇOK KARIŞIK (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
ŞEHRİN YEŞİL ALANA OLAN İHTİYACI (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
MİLLİ EĞİTİMDE YAPILMASI GEREKENLER (01 Aralık 2016 - Perşembe)
BİZ, OLMALIYIZ... BİZ... (17 Kasım 2016 - Perşembe)
Sayfa:
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Cuma´da Buluşalım…
Haydar Mermer
Haydar Mermer
“Sivas Milletindensiniz"
Taner Karabal
Taner Karabal
Yeni Dönemde Az Laf Çok İş Olacak…
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Nur İçinde Yat Mahmut Amca…
Alper Duran
Alper Duran
Zaman, Mekân ve İnsan
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Gelir Farkı Dengesizliği Can Acıtıyor -2-
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Fikstür Kötü Aman Dikkat !!!
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Bugün Gündem Spor…
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Sağlıklı Aile
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
İletişimde Yeni Fikirler
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Bırakınız Çocuklar Hatalı Da Olsa Kendileri Yapsılar, Hata Yapsınlar
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Hanife Döner
Hanife Döner
98. Yıl Oku ve Korkma!
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Sivas´taki Değişim ve Dönüşüm
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Kilo Verme ve Göbek Eritme
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Sporda Adalet
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Kriz Mi? Kim Demiş? Bu Şehri Yönetenler Krizle Dalga Geçiyor!
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Yerel Seçime Yaklaşılan Mart Süreci…
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Adem Akgül
Adem Akgül
Hep Zulüm Hep Zulüm
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
Hayrullah Ağkaş
Hayrullah Ağkaş
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1