Ülkenin Vergi Gelirleri Artırılmalıdır
Tarih: 1.2.2019 07:00:00
Orhan Arslan

Her zaman söylenen doğru bir söz vardır. Ülkemiz; paha biçilmez, zenginliklere ve güzelliklere sahiptir. Bu zenginlikler; bizim dışımızdaki, tüm yabancıların, iştahını kabartmaktadır. Bu nedenle; Ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyen; tüm iç ve dış düşmanlar; bu zenginliklerin peşine düşmektedirler. Düşünün bir kere; her türlü meyve ve sebzeyi kilolarla aldığımız gibi; çok fazla olmasından dolayıdır ki; kilolarla da, çöpe atıyoruz. Tarım ürünlerinin çokluğu, doğal ortamın fazla miktarda olması; bir başka cazibe konusudur. Yıllardan beri; yer altı zenginlikleri üzerine, araştırmalar yapılmaktadır. Bazı madenlerin, yeteri kadar, fazlasıyla bulunduğu tespit edilmiştir.

BOR MADENİNİN ÜRÜNLERİ; YAVAŞ, YAVAŞ PİYASADA GÖZÜKMEYE BAŞLAMIŞTIR.

Son günlerde Ülkemizin yaşadığı sıkıntıları fırsat bilerek; piyasada en çok tüketilen maddeleri anlamsız zam koyarak; Milletin sırtından para kazanmayı amaçlayan tüm insanlara; en büyük cezalar verilmelidir. Bu cezalar öyle ağır olmalıdır ki; caydırcı olsun. Böylece fazladan kazandıkları paraları; Ülkenin kasasına ceza olarak ödesinler...

Ülkemizin insanı; kazanmayı bildiği kadar; vergi vermeyi de; bilmelidir. Senelerden beri; İktisatçılar, maliyeciler, yetiştiriyoruz. Onların içerisinde; mutlaka daha iyi vergi toplamanın, nasıl yapılacağına dair; ciddi çalışmaları olan, değerli araştırmacılar vardır. Nedense; yapılan o, araştırmalar, hayata geçirilmesi konusunda; ağır, aksak ilerlemektedir. Son yıllarda yapılan, yeni vergi yasaları, vergi toplama konusunda; istenilen seviyeye gelmemizi sağlayamamıştır.

Hala; resmi ağızların ifadelerine göre; Bu Ülkede kayıt dışı ekonomi, yüzde otuzlarla ifade edilmektedir. Kaçakçılık, önlenemeyen bir hastalık gibidir. Şu terör olaylarının arttığı, son günlerde; kaçak sigaranın terör örgütü tarafından, Yurdumuza sokulduğu açıklanmasına rağmen; Büyük şehirlerin en kalabalık noktalarında bile; açıkça satılmaktadır. Ne zabıta güçleri engelleyebilmektedir. Ne de; terör konusunda duyarlı olduğunu ifade eden, Halkımız; bu konuda özen göstermektedir. Şehit cenazesinde; kendisini paralayan birisi; o kaçak sigarayı almaktan, uzak durmamaktadır. Yeterli yasa yoksa; neden yenileri çıkarılmaz. Caydırıcılığı yeterli değilse; neden cezaları artırılmaz. Bunlara göz yuman, bütün taraflar neden en ağır şekilde, yaptırımlara tabi tutulmaz. Anlaşılır, gibi değildir.

Piyasada şu an var olan; zam soygunculuğuna; Devletin zirvesi en sert tepkiyi koyarken; bu işi denetlemesi gereken yetkililerin; neden ağır davrandığı, merak konusudur.

Ülkenin mali gelirlerini artırmanın sayılamayacak kadar, yöntemleri olabilir. Biz, bu köşede; daha önce belirttiğimiz bazı hususları tekrar edelim. Trafik cezaları; gelir testine tabi tutularak; herkesin gelirine göre, alınması gerekir. Yoksa; gelir düzeyi yüksek insanlar için; çekirdek parası, gibi algılanmaktadır. Küçük esnafın denetlenip, kontrol edildiği gibi; Holdingler, büyük sermaye yeteri kadar, kontrol edilmemektedir. Onların gelirlerine göre; vergi dilimleri belirlenmelidir. Lüks araba, vergilerinde olduğu gibi; lüks yeme içme yerleri, eğlence yerleri, otellerde; vergi oranları yükseltilmelidir. Tüketici, o parayı zaten vermektedir. Önemli olan, işletmecinin yüksek oranda aldığı o gelirden; Devletin payını yükselterek alması, gerekir.

Serbest olarak çalışan kimi meslekler; Serbest doktor, gibi; yeteri kadar kontrol edilmemektedir. Hala, kimi meslekler için; Ülkemiz, vergi cennetidir. Sporcular, gibi. 

BU ALAN ZATEN, ÜLKEMİZİN KANAYAN YARASIDIR...

Sıradan gibi görünen mahallerde; işletmeci akşama kadar beş bin çay gibi; yüksek rakamlara yakın satış yaparken; günlüğü, tekli rakamlarla ifade edilen; vergiler vermektedir. Büyük sermayenin reklam giderleri, vergiden muaf olmamalıdır. Sonuçta; Devletten bu konuda; bir imtiyaz elde ediyorsa; o imtiyazın bedeli, tüketicinin sırtından çıkmaktadır. O, reklamların bedeli; üretilen ürünlere yansıyarak; tüketici o malı daha pahalıya almaktadır. O reklamlar da; görev alarak astronomik paralar kazanan; kimi sanatçı, manken gibi şımarık insanların; gençliğimize yanlış rol model olduğu, bedava hayata insanları yönlendirildiği unutulmamalıdır. O tür bir zararın nelere mal olduğunu; defalarca köşemizde belirttik. Kaybolan hayatlar, yanlış yollara sürüklenen gençler...

Vergiyi adaletli ve sürekli olarak toplamanın, başka bir yolu; vergi kaçakçılığına verilen, ağır cezalar olmalıdır. Her konuda; Batı standardı, diye direnen sermaye çevreleri, neden, vergi toplama konusunda; Batı standartlarını talep etmezler. Ağır hapis cezalarının yanında; ticaret yapmama cezası, şahitliğinin kabul edilmemesi, kimliği haricinde; tüm özgürlük adına kazanılmış olan haklarından mahrum edilmesi, sürgün, yurt dışına atma gibi, cezaların yanında; en ağır hapis ve para cezaları, mülklerine el koyma, gibi cezaların hayata geçirilmesi, zannımca vergi kaçağını en aza indirecektir. Yoksa; şöyle Ülkemize bir bakın; Ülkemiz yaşama standartlarının üzerinde, hatta Batı standartlarının üzerinde para kazanan milyonları göreceksiniz. O halde; bu paraları, bu topraklarda kazanan kişiler; kazandıklarının bedelini, Bu devlete ödemek, zorundadırlar.

Bu kadar maddi sıkıntının olduğu günleri yaşıyoruz, diye feryat edenler var. Ancak, piyasa tam tersini söylemektedir. AVM´ler hınca hınç doludur. Sokaklar arabalarla doludur. Park edecek yer yoktur. Kar yağışının kimileri için; sıkıntılı olduğu şu günlerde; Kış eğlence merkezlerinde yer bulunmuyor. Evet, Ülkemizde maddi sıkıntısı olan insanlar vardır. Doğrudur. Ancak, Maddi açıdan çok fazla kazananlar olduğunu da; bilmek gerekir. Önemli olan; bu sıkıntıyı yaşayan insanların sayısıdır. Ülkemiz, açısından Bu oranın yüzde onlarda, olduğu söylenmektedir.

DEVLET, ÇOĞUNLUKLA SOSYAL POLİTİKALAR GEREĞİ; BU TÜR AİLELERİN SÜREKLİ YANINDADIR...

O, halde bu kadar kazananın bol olduğu bir Ülkede, Devlete verilen verginin de; yüksek olması gerekir.

Başka bir önemli husus da; vergi toplamakla görevli olan, personelin; aldığı ücretler konusudur. Düşünün bir kere; Devasa holdingleri, işletmeleri denetleyen şahısların, bir şehirde; en yetkili adamı bugünün şartları ile 8,9 Bin lira para alıyorsa; yeteri kadar görevini yapabilir mi; Bu konuda da; teşvik edici, ücret politikasını iyileştirici, Hatta, Vergi denetleme konusunda; en fazla denetleyicilik yapıp, Ülkeye bu konuda girdi sağlayan personele; büyük ödüllerin verilmesi, çalışmaları yapılmalıdır.

Emniyet teşkilatında başarılı olan personele verilen ödüller, gibi.

Eğer, istenilen vergi toplanarak, Ülkemiz daha zengin bir konuma gelirse; Çalışanına da, emeklisine de; çok daha iyi imkanlar sunacaktır. Asgari ücret tartışmaları, geçim standardı, enflasyonun yüksek olma durumlarının tartışmaları, kendiliğinden ortadan kalkacaktır... 

Bunları kazanmanın yolu; düzgün vergi ödemekten geçer...

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Yerel Seçim Beklentileri (14 Şubat 2019 - Perşembe)
Seçimden Beklentilerimiz (19 Ocak 2019 - Cumartesi)
Dualar ve Aminler (02 Ocak 2019 - Çarşamba)
Kul Hakkı Yemek Büyük Günahlardandır (15 Aralık 2018 - Cumartesi)
Ya Tasarruf Ya Dışa Bağımlılık (01 Aralık 2018 - Cumartesi)
Milli Eğitim Bakanlığına Öneriler - 2 (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
Milli Eğitim Bakanlığına Öneriler (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Türk Futbolunun Garip Halleri (03 Kasım 2018 - Cumartesi)
Yalan Söylemek Yalan Haber Yapmak (20 Ekim 2018 - Cumartesi)
Okullar Açıldı Sıkıntılar Başladı (13 Ekim 2018 - Cumartesi)
Sizler Kimsiniz? Nereden Geldiniz? (02 Ekim 2018 - Salı)
Orta Doğu Sarmalında Dengeler (22 Eylül 2018 - Cumartesi)
MEB Bakanlığında Umutlar Bitmesin (15 Eylül 2018 - Cumartesi)
Barış Hikayeleri (05 Eylül 2018 - Çarşamba)
Zor Bir Ekonomik Savaş (29 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Dostluk ve Vefa Buluşmaları (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Yürekli Cesur Vatansever Gençlik İstiyoruz (08 Ağustos 2018 - Çarşamba)
İhanet Şebekesinin İhanetleri (18 Temmuz 2018 - Çarşamba)
BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN (11 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONRASI ELEŞTİRİLER (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
SEÇİM SONUÇLARINDA RAKAMLAR NE DİYOR (29 Haziran 2018 - Cuma)
YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN (26 Haziran 2018 - Salı)
NEFES NEFESE YARIŞ (21 Haziran 2018 - Perşembe)
SEÇİM BAYRAM YARIŞ (14 Haziran 2018 - Perşembe)
AF MESELESİ... (31 Mayıs 2018 - Perşembe)
KARŞI OLMAK KARŞI OLMAK (15 Mayıs 2018 - Salı)
SOSYAL MEDYADA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ (26 Nisan 2018 - Perşembe)
BACASIZ FABRİKAYA SAHİP ÇIKINIZ (17 Nisan 2018 - Salı)
EĞİTİM POLİTİKAMIZ MEMNUN ETMİYOR (03 Nisan 2018 - Salı)
PEYGAMBERİMİZİ TANIMALIYIZ (23 Mart 2018 - Cuma)
AFRİN HAREKÂTI İPEK YOLU VE ÇİN (14 Mart 2018 - Çarşamba)
DİZİLERDEKİ YANLIŞLIKLAR (07 Mart 2018 - Çarşamba)
CAM KIRIKLARI (28 Şubat 2018 - Çarşamba)
ZORUNLU EĞİTİM (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
ANLAYAMADIĞIMIZ İFADELER DURUMLAR (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
ARIZALI VATANDAŞLAR (08 Şubat 2018 - Perşembe)
TUTARSIZLIKLAR (05 Şubat 2018 - Pazartesi)
MAKAM SAHİBİ İLKELİ OLMALIDIR (25 Ocak 2018 - Perşembe)
GEREKSİZ GERGİNLİKLER (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
DARBELER TARTIŞMASI (17 Ocak 2018 - Çarşamba)
DEVLET GÜÇLÜ OLMALIDIR (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
DÜŞÜNCELER ZOR ZAMANLAR (11 Ocak 2018 - Perşembe)
YENİ YILDA TRAFİK CEZALARI ARTIRILDI (04 Ocak 2018 - Perşembe)
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KUDÜS OYLAMASI (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
ABD TERÖR KUDÜS (09 Aralık 2017 - Cumartesi)
ŞİMDİ BİRLİK BERABERLİK ZAMANIDIR (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
ÖĞRETMENE SELAM OLSUN (25 Kasım 2017 - Cumartesi)
LİGDE 12. HAFTANIN ARDINDAN (21 Kasım 2017 - Salı)
NEREYE GİDİYORUZ (10 Kasım 2017 - Cuma)
SOSYAL HAYAT AÇISINDAN YAPILMAK İSTENENLER (04 Kasım 2017 - Cumartesi)
BATI KUDURDU (31 Ekim 2017 - Salı)
AB TOPLULUĞU İLE İLİŞKİLERİMİZ (28 Ekim 2017 - Cumartesi)
EĞİTİM ÖĞRETİM İHMALE GELMEZ (18 Ekim 2017 - Çarşamba)
BARZANİ NE YAPMAK İSTİYOR (03 Ekim 2017 - Salı)
ÇALIŞMADAN MAAŞ ALANLAR (28 Eylül 2017 - Perşembe)
SINIR ÖTESİ SICAK OLAYLARA GEBE (27 Eylül 2017 - Çarşamba)
YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAYIRLI OLSUN (23 Eylül 2017 - Cumartesi)
YASAK KİTAPLARDAN KİTAP FUARLARINA (18 Eylül 2017 - Pazartesi)
KAYIT DIŞI EKONOMİYE ZARAR VERMEKTEDİR (13 Eylül 2017 - Çarşamba)
OKULLAR AÇILIRKEN, GENÇLİĞE HİTABE (09 Eylül 2017 - Cumartesi)
ANADOLUDAN GÖÇÜ ÖNLEMEK (05 Eylül 2017 - Salı)
BAYRAM VE DOSTLUK (26 Ağustos 2017 - Cumartesi)
TRAFİK KURALLARINI İHLAL ETMEYELİM (22 Ağustos 2017 - Salı)
ÜNİVERSİTELER VE GENÇLİĞİMİZ (16 Ağustos 2017 - Çarşamba)
GÜL YETİŞTİREN ADAM OLMAK ZORDUR (12 Ağustos 2017 - Cumartesi)
BU KADAR GERİLİM YETER (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
İĞNELEMEK... (08 Ağustos 2017 - Salı)
TÜKETİM ÇILGINLIĞI EKONOMİNİZİ ÇÖKERTİR (07 Ağustos 2017 - Pazartesi)
ASIL GÜNDEM NEDİR? NELER OLUYOR (04 Ağustos 2017 - Cuma)
HAVAMIZ NASIL OLACAK (01 Ağustos 2017 - Salı)
HÜKUMETTE BAKAN DAĞILIMI VE DENGELER (21 Temmuz 2017 - Cuma)
15 TEMMUZ COŞKUSU (15 Temmuz 2017 - Cumartesi)
BAYRAM GELDİ GEÇTİ! (12 Temmuz 2017 - Çarşamba)
AHLAKLI ADALETLİ OLMAK ŞARTTIR (11 Temmuz 2017 - Salı)
SİVASIN ÇEVRELERİ (10 Temmuz 2017 - Pazartesi)
TERÖR YÜRÜYÜŞ FETÖ İLE MÜCADELE (08 Temmuz 2017 - Cumartesi)
GÖREV SORUMLULUK İHMAL ADAM KAYIRMA (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
TUNA NEHRİ AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİ (28 Haziran 2017 - Çarşamba)
KAYIP İNSANLAR ÜLKE GERÇEĞİDİR (22 Haziran 2017 - Perşembe)
DEĞİŞMEYEN GÜNDEM TERÖR (20 Haziran 2017 - Salı)
DEĞERLERİMİZ BİR BİR KAYBOLUYOR (15 Haziran 2017 - Perşembe)
AÇLIKLA İMTİHAN EDİLMEK (09 Haziran 2017 - Cuma)
İSLAM MEDENİYETİ MERHAMET MEDENİYETİDİR (08 Haziran 2017 - Perşembe)
TERÖRÜN BİTMESİNİ İSTEMEYEN DIŞ DEVLETLER (05 Haziran 2017 - Pazartesi)
RAMAZAN AYI VE SOSYAL HAYATIN DENGESİZLİKLERİ (03 Haziran 2017 - Cumartesi)
RAMAZAN AYI İFTAR SOFRASI (29 Mayıs 2017 - Pazartesi)
TRAFİK KURALLARI UYULMASI GEREKEN KURALLARDIR (20 Mayıs 2017 - Cumartesi)
PERDE ARKASINDAN KONUŞMAK KORKAKLIKTIR (12 Mayıs 2017 - Cuma)
VATANINI SEVEN GENÇLER YETİŞTİRMELİYİZ (08 Mayıs 2017 - Pazartesi)
VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR (26 Nisan 2017 - Çarşamba)
YILMAZ ÖZTUNA TARİH MECMULARI (22 Nisan 2017 - Cumartesi)
BENİM OYUM DAHA ÜSTÜN (21 Nisan 2017 - Cuma)
KONUMUZ MİLLİ EĞİTİM VE GENÇLİK (20 Nisan 2017 - Perşembe)
KUTLU DOĞUM HAFTASI KUTLAMALARI (19 Nisan 2017 - Çarşamba)
TV YAYINLARINDAKİ DENETİMSİZLİK (17 Nisan 2017 - Pazartesi)
SİVASTAKİ BAZI OKULLARI ZİYARET (15 Nisan 2017 - Cumartesi)
UYGULANAMAYAN TASARRUF TEDBİRLERİ (13 Nisan 2017 - Perşembe)
NECMETTİN ERBAKAN İSMİ YAŞATILACAK (11 Nisan 2017 - Salı)
GELİR TESTİ HEP YENİLENMELİDİR (10 Nisan 2017 - Pazartesi)
OKUMAK OKUMAMAK (06 Nisan 2017 - Perşembe)
DEVLET PARASIZ EĞİTİMİ PLANLAMALIDIR (05 Nisan 2017 - Çarşamba)
TERÖR SİVİLLERİ VURMAKTADIR (30 Mart 2017 - Perşembe)
MAĞDURİYET ÜZERİNE YORUMLAR (13 Mart 2017 - Pazartesi)
28 ŞUBAT GÜCÜ KONTROL ETMEK (01 Mart 2017 - Çarşamba)
ORTA DOĞU KARGAŞASINDA GÜÇ DENGELERİ (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
ARİF NİHAT ASYA EDİRNE KASİDESİ (14 Şubat 2017 - Salı)
BİR YARIYIL TATİLİ SONA ERDİ (07 Şubat 2017 - Salı)
GELECEĞE ÜMİTLE BAKMAK (02 Şubat 2017 - Perşembe)
DOĞRULARI DESTEKLEMEK (19 Ocak 2017 - Perşembe)
İSRAFA NE ZAMAN DUR DİYECEĞİZ (02 Ocak 2017 - Pazartesi)
AVRUPA İSLAM İLE TANIŞIYOR (29 Aralık 2016 - Perşembe)
TERÖRE LANET (14 Aralık 2016 - Çarşamba)
ORTALIK ÇOK KARIŞIK (07 Aralık 2016 - Çarşamba)
ŞEHRİN YEŞİL ALANA OLAN İHTİYACI (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
MİLLİ EĞİTİMDE YAPILMASI GEREKENLER (01 Aralık 2016 - Perşembe)
BİZ, OLMALIYIZ... BİZ... (17 Kasım 2016 - Perşembe)
Sayfa:
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.

Mevlana
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5