Vampir
Tarih: 28.8.2018 07:00:00
İbrahim Özmen

Kan emen Vampir ve insan yiyen yamyam efsanelerini hepimiz biliriz. Peki siz Akşam yemeğinde bir insan yemekten hoşlanır mısınız? işte bundan tiksindiniz…..

Bazı yerler insanlara iyi gelir. Rahatlamak için kimi bir su kenarını tercih eder kimi bir ormanı kimi geceyi kimi gündüzü. Bazı şehirler insanları huzursuz eder. Adını koyamadıkları sıkıntılar basar insanları ve bazen buna ‘´anıların etkisi´´ derler, bazen de sadece ‘´alışamadım´´. Evimizde, çalışma odamızda dahi eşyaların yerleri bizi rahatsız edebilir. İnsanların bir bölümü çok sık dekorasyon değişikliğine gider kimisi kitapların sırasını bile değiştirmez. Feng şui diyor buna Çinliler. Kimine göre zevk kimine göre tercih.

1914 ve takip eden yıllarda kadın kıyafetleri hep maskelendi. Neredeyse kadın kıyafetleri erkek kıyafetleriyle aynıydı. Kadınların tercihi geniş kıyafetler, erkeksi renkler ve kalın kumaşlardı. Devam eden yıllarda ise kadın erkek herkeste kırmızı mendil furyası başlamıştı. Çok daha önceki yıllarda ise erkeklerin birçoğu topuklu ayakkabı giyiyordu. Kimine göre zevk kimine göre tercih..

Bazı insanlar kahve içerken telvesini yemeye bayılırlar, çocukların oyun parklarında toprak yediklerini görürüz, bazı hamile kadınlar eski evlerin kireçlerine aşerdiğini anlatırlar ve zevk aldıklarını söylerleler. Kireç, toprak, kahve telvesi lezzetli değildir. Ama iştahla birçok insan ve hayvan bunları tüketiyor. Kimine göre zevk kimine göre tercih..

Ama Jeoloji, fizik, tarih ve tıp bilim insanlarına göre bunlar birer zevk değil.

Büyükten küçüğe birçok yerleşim yerinde manyetik alanlar, etraftan alınan kokuların hormonlarımızdaki etkisi, ışığın yansıması farklı. Bilhassa bu manyetik alanlar bizlerin mekan tercihlerinde büyük rol oynuyor.

Birinci dünya savaşı zamanında erkek nüfusunun azalmasıyla beraber kadınlar erkeklerin yaptığı işlerde daha çok çalışmaya başlamış ve kıyafetlerinde de rahatlık ve maskülenliği tercih etmişlerdi. Verem salgının olduğu dönemde insanlar hastalık belirtilerinden olan kan tükürmelerinin etraflarında fark edilmemesi adına kırmızı gül ya da kiraz işlemeli mendiller kullanıyorlardı ve kırmızı mendil furyası böyle başladı. Daha da geriye gittiğimizde topuklu ayakkabıların öncelerde erkeklerin at binerken üzengiye daha sağlam basabilmek maksadıyla üretildiği bu tercihin zamanla modaya dönüştüğü biliniyor…

Yenilmemesi gereken nesnelerin yenilmesi esasında vitamin ve mineral eksikliğiyle ortaya çıkan ismi pika olan bir rahatsızlık.. Pikanın Latince kelime anlamı saksağan kuşudur ve saksağan ne bulursa onu yemesiyle meşhur bir hayvandır. Bu tip nesneleri tüketme kandaki demir ekliğinin ve mineral kaybının karşılanması adına vücudun verdiği önüne geçilmesi zor bir emirdir. Elbette zararlıdır ve tedavi edilmesi gerekir. Çok daha ciddi vakalardan biri de genetik bir kan ve enzim bozuklukluğu olan porfiria hastalığıdır. Porfiria hastalığında kişinin diş etleri çekiliyor, ışığa karşı hassasiyet gelişiyor ve kan içme isteği uyanıyor. Yüzyıllar öncesine dayanan bu rahatsızlığın vampir efsanesinin temelini oluşturduğu düşünülüyor. Bugün hala porfria hastalığının varlığı kabul ediliyor ve hastalar var. Buna benzer bir hastalığada veteriner hekimlikte kanatlılarda rastlıyoruz. Kannibalismus denilen, kanatlı hayvanların diğer kanatlıları canlı canlı yemeye çalışmasıyla seyreden bir rahatsızlık. Tedavisinde yine mineral açığının kapatılması ve hayvanların birbirlerinin yaralarını fark etmemesi adına kırmızı ışık uygulaması yapılıyor. Hatta izleyenler bilir ‘´kuzuların sessizliği´´ adlı filimde akşam yemeğinde insan yiyen yamyam bir katil olan karakterin adı Dr. Hannibal´dı.

Zevkler nerede başlıyor tercihler, istekler nerede başlıyor bilmek çoğu zaman mümkün değil. Ama çoğu zaman bizi biz yapan tercihlerimiz oluyor. Sebep ne olursa olsun tüm tercihlerimizi akıl süzgecinden geçirebildiğimiz kadar geçirmeli, geçiremediğimiz dede mutlaka yardım almalıyız. En büyük zafer isteklerimize galip gelmektir. Zira isteklerimiz her zaman doğru olmayabilir. Hucurat suresindeki ayetin bir bölümünde de denildiği gibi ‘´….Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz!....´´

Anahtar Kelimeler: Vampir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 2
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Devletimiz Çığlıkları Duymalı!
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
İslam´da Tevekkül Anlayışı
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Taner Karabal
Taner Karabal
Virüs Belası
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3