Yerel Seçimin Ardından,
Tarih: 8.4.2019 07:00:00
Emre Gürkan Gürleyük

31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık. Hem ulusalda hem de yerelde yoğun kampanyalara sahne olan seçimlerde, ilimizde Ak Parti adayı Sayın Hilmi Bilgin ipi göğüsleyen aday oldu.

Adayların açıklanmasıyla birlikte özellikle Ak Partili çevrelerin rahatsızlıklarını yüksek sesle dile getirmeleri, tabanın adayı kabullenmeyeceği algısından dolayı Ak Parti´nin oylarında ciddi bir düşüş yaşanacağı öngörülüyordu. Seçim sonuçlarına bakıldığında bu düşüşün beklenilenden çok daha sınırlı kaldığı görüldü.  2014 seçimlerinde %58 oyla kazanan Ak Parti bu seçimlerde %49 oy alarak en yakın rakibine 13 puan gibi ciddi bir fark atarak seçimin galibi oldu.  Her ne kadar Hilmi Bilgin´in milletvekilliği döneminde yaptıkları/yapamadıkları açısında eleştiri oklarına hedef olsada adaylık sürecinde sunduğu detaylı projelerle şehri yönetmeye hazırlıklı olduğunu hem Ak Parti tabanına hem de Sivaslı seçmene başarılı bir şekilde aktardığını söyleyebiliriz. Doğan Ürgüp´ün kazanacağı algısını iyi kullanan Bilgin ve ekibi, şehre getirdiği önemli bakanlarla da kendi küskün seçmenini sandığa çekmeyi başardı. Yarışın başa baş olduğunu düşünen Ak Parti seçmenleri, ekonomik sıkıntılarını, küskünlüklerini, sandığa gitmeme kararlarını bir tarafa bırakarak Ak Parti´yi bir kez daha desteklediler. Ulusal medyada sürekli vurgulanan beka sorununu şehrimizde iyi işleyip seçmenin olası sandık cezasının da önüne geçmeyi başardıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer taraftan seçim kampanyasını başarılı bir şekilde yürüten bir diğer aday Büyük Birlik Partisi´nden Sayın Doğan Ürgüp´tü. Geçmişten gelen tecrübesiyle, seçimi kazanacağı algısını gerek sosyal medyada gerekse çarşıda iyi işledi. Belki de en büyük handikapı BBP´nin Genel Başkanının Ak Parti Milletveki olarak meclise girmesi ve partinin ulusal anlamda iddiasının bulunmamasıydı. Sayın Erdoğan´ın mitinglerine Sivas´tan başlaması ve bu mitingte BBP´yi açıkça hedef alması, diğer taraftan şehrimize bir çok bakanın gelerek konuşma yapması Ürgüp´ün bu kadar iddialı bir konuma gelmesine yol açtı. Zira bu gelişmeler,  Sivas´ta Ak Partinin tekrar belediye seçimlerini kazanmasını istemeyen bir çok farklı partiden seçmenin tercihini Ürgüp´ten yana kullanmasına yol açtı. Partilerin, belediye başkanlığı oylarıyla belediye meclisi ve il genel meclisi oylarının arasındaki ciddi farkların bulunmasının asıl nedeni buydu. Her ne kadar Ürgüp ve ekibi, Sivas´ta seçim kazanmanın adresinin kenar mahallelerde başarılı olmaktan geçtiğinin farkında olsa da yaptığı çalışmalarla Ak Parti´nin buralardaki gücünü kırmayı başaramadı. Seçimi kaybetmelerinin temel sebebi de buydu.

“Partileri bir tarafa bıraksanız, adayınız kim olurdu?” sorusunun Sivas´ta açık ara galibi Cumhuriyet Halk Partisi´nin adayı Sayın Ali Akyıldız´dı. Gerek milletvekilliği sırasında Sivas´ın tüm sorunlarını meclise taşımasından gerekse de tüm Sivas´ı kucaklayan mütevazi ve beyefendi kimliğinden dolayı her kesimden insanın teveccühünü kazandığını hep birlikte gördük. Sivas´ın sorunlarına özel olarak hazırladığı somut projelerinin yanısıra polemiğe girmeden, düzeyli bir şekilde  gerçekleştirdiği seçim kampanyasıyla da bir çok kişinin beğenisi kazandı. Çok çalıştı, emek sarfetti ama ne yazık ki bunun karşılığını sandıkta bulamadı. Bunun en temel sebebi Ak Parti tarafından ulusal medyada yoğun bir şekilde işlenen olumsuz CHP algısının büyükşehirlerde kırılmasına rağmen Sivas gibi Anadolu illerinde hala kırılamaması idi. Diğer taraftan seçimin son virajında favori adayların arasında isminin geçmemesi kendi seçmenini de konsolide edememesine neden oldu. Zira seçimin kazanılabilmesi için ilk önce teşkilatların ve partililerin adayına güvenip inanması gerekir ki diğer seçmenlerde adaya yönelsinler.  “Ak parti gelmesin de kim gelirse gelsin, bari oyum boşa gitmesin” algısını bu seçimde de aşamayan CHP seçmeni, ayağına kadar gelen tarihi fırsatı elinin tersiyle itmiş oldu.

İlimizdeki seçimde bir diğer hayal kırıklığını ise Sayın Memet Er´i aday olarak gösteren Milliyetçi Hareket Partisi yaşadı. Cumhur ittifakının ortağı olarak Ak Parti´ye gösterilen tepki oylarının adresi olması beklenen MHP, ilçelerde bunu gerçekleştirse de merkezde bunu başaramadı.  Memet Er şehrimizde faaliyet gösteren bu şehirden kazandıklarını yine bu şehire yatıran başarılı bir işadamı olsa da bugüne kadar şehrin sosyal hayatına pek katılmamış olmasının, siyasi çevrelerde isminin yeteri kadar bilinmemesinin dezavantajını yaşadı. Teşkilatla bütünleşip, enerjisini halka yansıtmakta, alternatif olduğunu anlatmakta zorluk çekti. Meclis seçimlerinde %8 civarında olan MHP´nin oyu başkanlık seçiminde %4,71 olarak gerçekleşti. Bu anlamda MHP´nin özellikle başkanlık seçiminde kendi seçmenini konsolide etmekte sıkıntı çektiğini ve seçmenin diğer adaylara yöneldiğini söyleyebiliriz.

Saadet Partisi´nin adayı eski başkanlarımızdan rahmetli Osman Seçilmiş´in oğlu Sayın Melih Seçilmiş idi. Önceki seçimlerde %2 civarında oy alan Saadet Partisi´nin ilimiz genelinde oylarını yükselteceği düşünülse de tam aksine oylarda %25´e yakın bir azalma gerçekleşti. Her ne kadar Seçilmiş, kampanyasını projeleriyle, iletişimiyle başarılı bir şekilde halka anlatsa da özellikle ana akım medyada Saadet partisine karşı geliştirilen olumsuz söylemlerin kurbanı oldu.

Acısıyla tatlısıyla, polemikleriyle, yoğun kampanyalara şahit olduğumuz bir yerel seçimi daha geride bıraktık. İlimizdeki yerel seçimi kazanarak Sivas halkına hizmet etme şansını yakalayan Sayın Hilmi Bilgin ve ekibine başarılar diliyor, sonuçların vatanımıza, milletimize ve ilimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Anahtar Kelimeler: Yerel, Seçimin, Ardından
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Yeni Valimiz ve Sivas (06 Aralık 2018 - Perşembe)
Selçuk Anadolu Lisesi´ne Sahip Çıkmalıyız (26 Eylül 2018 - Çarşamba)
Herkesin Kendi Mayını Vardır! (11 Eylül 2018 - Salı)
4 Eylül ve Sivas (04 Eylül 2018 - Salı)
Gerçek Vatanseverlik Budur! (29 Ağustos 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Haydar Mermer
Haydar Mermer
İt İtliğini Yapar Gelir Isırır
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Büyüklerimize Saygıyı İhmal Etmeyelim
Taner Karabal
Taner Karabal
Biz Bize Yeteceğiz…
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 3
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3