“TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN TOPLUM OLMAK İSTİYORUZ”
“TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN TOPLUM OLMAK İSTİYORUZ”
Muhtarın Yeri köşemizde bu hafta Ahmet Turangazi Mahallesi Muhtarı Asım Boyuneğmez ile konuştuk. Muhtarlıkta yaptığımız sohbette; mahallesinin ihtiyaçlarını, isteklerini, memnuniyet ve sıkıntılarını anlattı bizlere. Mahallede bir Kadınlar Kültür Merkezi olmasını çok isteyen ve bunun için çok çaba sarfettiğini söyleyen muhtar, “Tüketen değil, üreten toplum olmak istiyoruz” diyerek, bu tesisin bir an önce yapılmasını istediklerini dile getirdi.
Röportaj
ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN
ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN
Sivas İrade Gazetesi olarak röportaj serimizin bugünkü konuğu Sivas Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan oldu. Yıldızhan´ı makamında ziyaret ederek, eğitim hayatını, bir kadın idareci olmanın verdiği sorumlulukları, avantaj ve dezavantajları, Sivas hakkında görüşleri ve 15 Temmuz hain darbe girişimini konu alan bir röportaj gerçekleştirdik.
Röportaj
“ÖNCE VATAN VE BAYRAK”
“ÖNCE VATAN VE BAYRAK”
Sivas Valisi Davut Gül´ün eşi Gülden Gül, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde o karanlık ve uzun gecede yaşadıklarını gazetemizle paylaştı. Sivas´a ve ülke gündemine dair; Vali eşi, eğitimci ve bir anne olarak samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.
Röportaj
MAHALLEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU; MISMILIRMAK DERESİ
MAHALLEMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU; MISMILIRMAK DERESİ
Muhtarın Yeri köşemizde bu hafta, Abdulvahhabigazi Mahallesi Muhtarı Gazi Düzarduç ile görüştük. Düzarduç , Abdulvahhabigazi Mahallesi´nde olanları, olmayanları; ihtiyaçları ve mahallenin eksikliklerini anlattı.
Röportaj
“TEK HAYALİ BAHÇELİ BİR EVDİ”
“TEK HAYALİ BAHÇELİ BİR EVDİ”
Temmuz´un sıcağı kasıp kavuruyordu ortalığı… Yakıcı sıcak herkesi bunaltıyordu.
Röportaj
BİR ÇİLELİ YOLCULUK: ŞEHİT HALİL KANTARCI ŞEHADETLE GELEN MÜKÂFAT
BİR ÇİLELİ YOLCULUK: ŞEHİT HALİL KANTARCI ŞEHADETLE GELEN MÜKÂFAT
28 Şubat mağduru ve 15 Temmuz Şehidi hemşehrimiz Halil Kantarcı, ilkokuldan başlayan hakikati arama mücadelesi! Çekilen zorluklar… Haksızlıkla savaşma, masumiyetini ispatlamaya çalışma. Adaletsizliğin pençesinde yılmayıp, kâmil insan yolun da ilerleme…
Röportaj
SİVAS´IN EN ESKİ MAHALLESİYİZ
SİVAS´IN EN ESKİ MAHALLESİYİZ
Muhtarlık, dünyanın başka yerinde örneği olmayan bir yönetim şekli. Sivas, yüzölçümü bakımından Türkiye´nin en büyük ikinci ili. Hal böyle olunca muhtar sayısı da epey fazla. Sivas merkezde 65 mahalle ve muhtarlık bulunuyor.
Röportaj
RAMAZAN MEKTEPTiR
RAMAZAN MEKTEPTiR
Ramazan aynı zamanda bir mekteptir. Bu ayda bizzat yaşayarak öğrendiğimiz ve edindiğimiz güzellikleri ömrümüzün kalan kısmında devam ettirmeliyiz. Müslümanlık aylık veya mevsimlik değil, ömür boyudur. Ramazan ayının bitmesiyle seccadeyi tesbihi kaldırıp gelecek Ramazan´ı beklememeliyiz.
Röportaj
İnfak müminin şiarıdır
İnfak müminin şiarıdır
İbn Abbas (r.a.) Peygamber Efendimizin Ramazan hayatından bahsederken, O´nun insanların en cömerdi olduğunu, onun bu cömertliğinin Ramazan ayında daha da arttığını belirtmiştir. Öyle ise her hususta olduğu gibi bu konuda da Peygamberimizin sünnetine uyarak cömert olmaya çalışmalıyız.
Röportaj
İlme adanmış BİR ÖMÜR
İlme adanmış BİR ÖMÜR
Gazetemiz köşe yazarların´dan Sabri Gültekin,Ramazan vesilesiyle D. DR. Durak PUSMAZ ile yapmış olduğu röportajı siz okucularımızla paylaşıyoruz.
Röportaj
BIÇAĞA ADANMIŞ BİR ÖMÜR
BIÇAĞA ADANMIŞ BİR ÖMÜR
Haftada bir gün okuyucularımıza ayırdığımız “Vatandaşlar Konuşuyor” köşemizin bu haftaki konuğu, Sivas Bıçağı Ustası Yunus Göçeri oldu.
Röportaj
MAHZUN GÖNÜLLERE TESELLİ OLUYORUZ
MAHZUN GÖNÜLLERE TESELLİ OLUYORUZ
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizde Hayrat İnsani Yardım Derneği Sivas Bölge Temsilcisi Kadir Darıcık´ı misafir ettik. “İmandan sonra en makbul amel, mahzun gönüllere teselli vermektir” Hadisi şerifinden yola çıkarak, Hayrat Derneği´ni kurduklarını belirten Darıcık, yurt içinde ve yurt dışında mahzun ve yardıma muhtaç ailelerin yaralarına merhem olmak için çalıştıklarını kaydetti. Darıcık, “Hayrat Derneği olarak gayemiz yurtiçi ve yurtdışında yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılamak, sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, savaş, afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, mülteci durumuna düşmüş, yaralanmış, sakat kalmış, hastalanmış, yolda kalmış, aç ya da açıkta kalmış, kimsesiz, dul, yetim, şehit yakınları ve zulme uğramış insanlara gerekli yardımları ulaştırmaktır” dedi.
Röportaj
ŞEHİRDEKİ TERSLİKLERE KAYITSIZ KALAMAYIZ
ŞEHİRDEKİ TERSLİKLERE KAYITSIZ KALAMAYIZ
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizde Sivas Mimarlar Odası Başkanı ve Sivas Kent Konseyi Başkanı Serdar İnce´yi misafir ettik. Mimarlar Odası ve Kent Konseyi olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren İnce, özellikle Kent Konseyi olarak son dönemde önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Kent Konseyi olarak şehirde bir terslik gördükleri zaman kayıtsız kalamayacaklarını ifade eden İnce, "İlimizde tarımla ilgili bir konu varsa bunu Mimarlar Odası konuşmayacak. Bu işin ehli konuşacak. Bunlar kimdir, Ziraat Odası ve Ticaret Borsasıdır. Tarımla alakalı olarak onlar görüş bildirsinler. Şehirde planlamayla ilgili bir konu varsa burada da bizim fikrimizi söylememiz gerekiyor. Fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Biz bu konuda bilgilerimize dayanarak, fikirlerimizi dile getiriyoruz. Bu doğru bulunur veya yanlış bulunur ama bizim bildiklerimizi aktarmamız lazım. Ondan sonrası kamuoyunun takdiridir" dedi.
Röportaj
HAT SANATINI DERİYE VE KUMAŞA İŞLİYOR
HAT SANATINI DERİYE VE KUMAŞA İŞLİYOR
Haftada bir gün okuyucularımıza ayırdığımız "Vatandaşlar Konuşuyor" köşemizin bu haftaki konuğu, Hat İşleme Ustası Vefa Katiboğlu oldu. Bakarak, araştırarak, inceleyerek Hat Sanatını, kumaş deri ve testiye işlemeyi öğrenen Katiboğlu, şimdilerde 3 metreyi buluna hat işleme çalışmalarına imza atıyor. Lafzatullah, Peygamber Efendimizin İsm-i Şerifleri, Osmanlı Tuğrası ve dahası isme özel çalışmalar yapan Katiboğlu, çocukluğundan beri hat sanatına ilgi duyduğunu söyledi. Evli, 29 yaşında ve Muhasebe sektöründe çalışan Katiboğlu, hat işleme çalışmalarına evinde devam ediyor. Yaptığı çalışmalar ve Hat Sanatı ile ilgili görüşlerini gazetemize anlatan Vefa Katiboğlu;
Röportaj
İŞÇİLER KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILMAK İSTENİYOR
İŞÇİLER KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRILMAK İSTENİYOR
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün, köşemizde Hak-İş Konfederasyonu Sivas İl Temsilcisi ve Sivas Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Nihat Şimşek´i misafir ettik. Son zamanlarda tekrar işçi alımları yaptığı bilinen Demir Çelik Fabrikası ile ilgili bilgi veren Şimşek, "Geçtiğimiz dönemde Demir Çelik Fabrikasını kapattılar. Şuanda yeniden işçi alımlarının başladığını duyuyoruz ve işe aldıkları arkadaşlara sendikaya üye olmadan gelin işbaşı yapın diye baskı yapılıyormuş. Ayrıca işe aldıkları adamlara ´Para falan sormayacaksınız, maaş istemeyeceksiniz, biz para olduğu zaman maaşlarınızı vereceğiz´ diye konuşarak, bu şartlarla işe alıyorlar. İşçiyi para olursa verecekler, olmazsa orada çalışan işçileri köle gibi çalıştıracaklar. İnsanlarda da bir umut var. Acaba fabrika düzelir mi diye düşünerek, gidip iş başı yapıyorlar. Yani iş başvurusunda bulunan işçilerde çaresiz" dedi.
Röportaj
GENÇLİĞİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ
GENÇLİĞİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün de köşemizde İlim Yayma Cemiyeti Sivas Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Alacahan´ı misafir ettik. Cemiyet olarak temel amaçlarının ülkemizin kalkınmasına, milli, ahlaki, dini, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, geliştiren, vatanını ve milletini seven bir neslin yetişmesine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Alacahan, “Amacımız tek yönlü bir gençlik yetiştirmek değil. Günün şarlarında teknolojiyi de öğrenen, önündeki zorluklarla mücadele etmeyi de öğrenen, aynı zamanda kendisini ahlaki anlamda da geliştirmiş bir gençlik yetiştirmek için çaba gösteriyoruz. Amacımız gençlerimizde tek yönlü bir gelişme sağlamak değil. Çağın gerekliliklerine uygun bilgi ve donanıma sahip ve aynı zamanda da ahlaklı nesiller yetiştirebilmektir. Bir insan çok zeki olabilir. Fakat değerler sisteminde bir sıkıntı varsa o zekâ hem kendinin aleyhine hem de toplumun aleyhine olabiliyor. Bir anlamda Gençliği geleceğe hazırlıyoruz” dedi.
Röportaj
MARKETLERE KARŞI DİRENİYORUZ
MARKETLERE KARŞI DİRENİYORUZ
Büyük marketler karşısında ayakta kalabilme başarısın gösteren Mehmet Özdemir, 1980´li yıllardan beri Bakkal İşleterek geçimini sağlıyor. Bakkal işleterek 4 çocuk yetiştiren Özdemir, bugün büyük marketler arasındaki rekabeti ve Bakkal´ların durumunu gazetemize anlattı. Geçmiş yılların esnaflık anlayışını anlatan Özdemir, günümüzde rekabetin çok üst düzeyde olduğunu, ayakta kalmak için direnmeye çalışsalar da marketlerin çok ön plana çıktığını söyledi.
Röportaj
DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
DİLİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde bugün Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi Başkanı Alper Duran konuk oldu. Dil ve Edebiyat Derneği´nin kurulduğu günden bugüne kadar geçen süreçte gerçekleştirdiği faaliyetlere değinen Duran, “Türkçe hepimizin ortak dili. İnsanlarla düşüncelerimiz, fikirlerimiz, ideolojilerimiz uyuşmasa bile dil vasıtasıyla anlaşabiliyoruz. İnsanları bir arada tutan en önemli faktörlerden bir tanesi dildir. Bu nedenle dilimize sahip çıkmalıyız” dedi.
Röportaj
MTTB KURULMA AŞAMASINA GELDİ
MTTB KURULMA AŞAMASINA GELDİ
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemize Sivas Birlik Vakfı Kurucu Başkanı ve mevcut yönetim kurulu üyesi Zeki Kılıç konuk oldu. Birlik Vakfı´nın ilimizdeki kuruluşu ve 28 Şubat döneminde kapatılması sürecine değinen Kılıç, 2014 yılında Vakfın tekrar ilimizdeki faaliyetlerine başladığını belirtti. Diğer taraftan Milli Türk Talebe Birliği´nin (MTTB) de kurulma aşamasına geldiğini aktaran Kılıç, “Gençliğe yönelik çalışmalarımız devam edecek. İnşallah önümüzdeki ay ilimizde Milli Türk Talebe Birliğini resmi olarak kurma noktasına geldik. Üniversitedeki gençlerimizle birlikte kadromuzu hazırladık. Bu gençlerimizle sürekli istişare toplantıları yapıyoruz. Yeni jenerasyonun fikirleri bizler için çok önemli. Gençliğimize sahip çıkmamız lazım. Biz gençliğimizi başıboş bırakırsak, muhakkak bir sahip çıkan oluyor” dedi.
Röportaj
İLAÇ ZAMMI VATANDAŞA % 2 ORANINDA YANSIDI
İLAÇ ZAMMI VATANDAŞA % 2 ORANINDA YANSIDI
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizin konuğu Sivas Eczacılar Odası Başkanı Süha Özyazıcı oldu. Eczacılar Odası olarak yürüttükleri faaliyetlerle ilgili bilgi veren Özyazıcı son dönemde gündemde olan ilaç zamlarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Özyazıcı, "20 Şubat tarihi itibariyle ilaçlara yüzde 10 civarında bir zam geldi. Bunun sebebi ise 2016 yılında yükselen Euro´nun yükseliş göstermesidir. Bu zammın vatandaşlarımıza yansıması çok düşük bir miktar olarak gerçekleşti. Çünkü vatandaşlarımız ilacın sadece yüzde 20´sini katılım payı olarak ödüyorlar. Bu durum emeklilerimizde yüzde 10. Yani yapılan zam yüzde 20´nin yüzde 10´u şeklinde olacak. Yani eskiden 100 liralık bir ilaç aldığında 20 lira ödüyorsan, şimdi 22 lira ödeyecek. Yani çok cüzzi bir rakam. Yani yüzde 50´de 1 oranında bir artış olmuş oldu" dedi.
Röportaj
KANGAL KOYUNUNUN DEĞERİ BİLİNMİYOR
KANGAL KOYUNUNUN DEĞERİ BİLİNMİYOR
32 yıldır küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Mustafa Ziya Aktan, Sivas´ın koyunculuk üssü olduğunu belirterek; Sivas Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin besicilere destek vermesi gerektiğini söyledi. Sivil Toplum Kuruluşlarının sadece aidat toplamak yerine çiftçiyi destekleyecek faaliyetlerde bulunması gerektiğine dikkat çeken Aktan; Kangal Koyununun yanı sıra Kangal Köpeği ve Akkaraman ırkının geliştirilmesi için yapılan çalışmalara da dikkat çekti.
Röportaj
KAN BAĞIŞINDA İLK 3 SIRADAYIZ
KAN BAĞIŞINDA İLK 3 SIRADAYIZ
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizin konuğu Sivas Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar oldu. Kızılay olarak öncelikli amaçlarının kan toplamak olduğunu belirten Sarılar, Sivas genelinde topladıkları kanlarla Türkiye genelinde hedefini tutturan, ilk 3 şube arasında yer aldıklarını kaydetti. Sarılar, "Kan üretilemeyen tek ilaçtır. Kan verildiği zaman vücuttaki kan hücrelerinin yenilenmesi, dalağın buna görev tazelenmesi gibi faydalarını saymak mümkün. Verilen her türlü kanın 3 kişiye can olduğunu biliyoruz. Geçmişte kan verenlerin yüzde 90´ını erkekler oluşturuyordu. Bizim defaatle söylediğimiz bir sloganımız vardı. Biz bayanlarımızı bilgilendirmek adına kan vermede biraz daha gayretli olmalarını istedik. Ve bu oran değişti. Biz kan olarak hedeflerimizi tutuyoruz. Türkiye sıralamasında hedefini tutturan şubeler arasında ilk 3´ün arasındayız" dedi.
Röportaj
2016 YILINDA 21 ŞEHİT VERDİK
2016 YILINDA 21 ŞEHİT VERDİK
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizde Sivas Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal´ı konuk ettik. Faaliyetleri ile ilgili gazetemize bilgiler veren Hızal, dernek olarak öncelikli amaçlarının şehit aileleri ve gazilerimizin sosyal hakları korumak olduğunu söyledi. Şuana kadar Sivas nüfusuna kayıtlı 299 şehit verdiğini kaydeden Hızal, 2016 yılında yaşanan terör olaylarında 21 şehidimizi toprağa verdiğimizi söyledi. Hızal, “Geçtiğimiz yıl içerisinde 7 Haziran seçimlerinden sonra Sivas´a gelen ilk şehidimiz Muhammed Onur Demir´di. Ondan sonraki süreçte de 21 tane Sivaslı şehidimiz oldu. Ayrıca Sivas nüfusuna kayıtlı olup da diğer illerde defnedilen şehitlerimiz de oldu” dedi.
Röportaj
REFERANDUM iNSANLARI KUTUPLAŞTIRMAMALI!
REFERANDUM iNSANLARI KUTUPLAŞTIRMAMALI!
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün de köşemizde Türk Ocakları Sivas Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan´ı misafir ettik. Türk Ocakları ve gündem ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Bozdoğan Referandum sürecine de değindi. Bozdoğan, "Önümüzde bir Anayasa değişikliği yani Referandum süreci var. Biz Ocaklılar olarak asla kurumsal bir tavır sergilemiyoruz. Elbette bütün ocaklıların siyasal fikri vardır. Hepimizin Anayasa´ya dair kayda değer görüşleri var. Bu görüşleri kendi aramızda istişare ediyoruz. Ama en sonunda biz Türk milletinin ferasetle karar vereceğini Türk Milletinin vereceği kararın en doğru karar olacağına inanıyoruz. Nitekim biz de o milletin bir parçası olarak bizde o karar da katkıda bulunacağız. Sonuç ne olursa olsun, biz çıkacak neticenin Türk Milletinin yararına olacağına inanıyoruz. Ancak bu süreç memleketimizin asla kutuplaşmasına sebep olmamalı. Bu memleket kutuplaşmalardan çok çekti. Onun için bu süreçte elimizden gelen gayreti göstermeliyiz" dedi.
Röportaj
HALKIMIZ ATATÜRK´Ü TAM ANLAMIYLA ANLAMIYOR
HALKIMIZ ATATÜRK´Ü TAM ANLAMIYLA ANLAMIYOR
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Sivas Şube Başkanı Niyazi Orhon´u misafir ettik. ADD olarak ilimizde yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgiler veren Orhon, "Dernek olarak amacımız Atatürkçü Düşünceyi, Atatürk´ün ilke ve inkılâplarını halkımıza anlatmak ve benimsetmek olacaktır. Atatürk ilkeleri hiç kimseyi hangi siyasi partiden veya gruptan olursa olsun, insanlarımızı rahatsız etmeyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle ben Atatürkçü düşüncenin insanlara pek yabancı gelmediğini düşünüyorum. Ancak insanlarımızın da Atatürk´ü insanlarımızın da tam anlamıyla anladığını düşünmüyorum. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaparak, anlatmaya çalışacağız" dedi.
Röportaj
LİSELİ GENÇLERİMİZ İLK KIBLESİ İLE TANIŞIYOR
LİSELİ GENÇLERİMİZ İLK KIBLESİ İLE TANIŞIYOR
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün köşemizde Anadolu Gençlik Derneği Sivas Şube Başkanı Bülent Şimşek´i ağırladık. AGD olarak ilimizde yürüttükleri faaliyetlerle ilgili bilgi veren Şimşek, "Liseli Gençlerimiz ilk kıblesi ile tanışıyor" isimli projenin onaylandığı belirtti. Bu kapsamda 20 lise için onay aldıklarını belirten Şimşek, "20 lisemizde de konferans ve seminerlerle Kudüs´ü yani ilk kıblemizi, Mescidi-i Aksa´yı gençlerimize tanıtacağız. Gençlerimizi ilk kıblemiz hakkında bilgilendireceğiz. Bu projemizi İstanbul´da faaliyet gösteren Mirasımız Derneği ile görüşerek, proje kapsamında kendilerinden destek alacağız. Bu kapsamda 18 Şubat tarihinde Fidan Yazıcoğlu Kültür Merkezi´nde Mirasımız Derneği ile işbirliği içerisinde bir konferans programı düzenleyeceğiz" dedi.
Röportaj
SOĞUK HAVALARA GÖĞÜS GERİYOR
SOĞUK HAVALARA GÖĞÜS GERİYOR
Otopark Görevlisi Murat Kulbaz, ailesinin geçimini sağlamak için -25 dereceyi bulan hava soğukluklarına göğüs geriyor. Haftanın 6 günü 12 saat boyunca kendi bölgesine park eden araçlara fiş kesen Kulbaz, anne ve babasını küçük yaşta kaybettiğini bu nedenle eğitim hayatını yarım bırakarak çalışmak zorunda kaldığını söyledi. Gençlere "Ne olursa olsun okuyun, meslek sahibi olun" diyerek uyarılarda bulunan Kulbaz, mesleki eğitim konusunda Sivas´ta önemli çalışmalar yapıldığına dikkat çekti.
Röportaj
KOYUNCULUĞUN BAŞKENTİ SİVAS
KOYUNCULUĞUN BAŞKENTİ SİVAS
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün ki köşemizin konuğu da Sivas Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ethem Doğan oldu. “Sivas koyunculukta Türkiye´nin başkentidir” diyen Doğan, birliğin 2006 yılından beri ilimizdeki yetiştiricilerin hizmetinde olduğunu ifade ederek, Birlik olarak geçmişte ilimizde uygulamaya koydukları projelerin şuanda Bakanlık tarafından başka illerde de uygulanması için çalışma başlattığını söyledi. Bu çalışmalarda öncü olduklarını ifade eden Doğan, ilimiz genelinde koyunculuğun geliştirilmesi için 3 bin 500´e yakın yetiştirici ile birlikte hizmet verdiklerini söyledi.
Röportaj
MERKEZ CAMİİ´YE VESİLE OLDUK
MERKEZ CAMİİ´YE VESİLE OLDUK
“Başkanlar Konuşuyor” köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz. Bugün de Sivas Ravza Yardımlaşma ve Dayanışla Derneği Başkanı Abdullah Ağbektaş köşemize konuk oldu. Derneklerinin kuruluş amacının ilimiz merkezinde geniş çaplı bir camii yaptırmak olduğunu belirten Ağbektaş, bu projenin Valilik öncülüğünde hayata geçeceğini belirtti. Ağbektaş, “Merkez Camii´nin yapılması noktasında biz 6 yıl bu projeye öncülük ettik. Projeyle alakalı Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz ile önceki ve şuan ki Valimizle, çok kez görüşmeler yaptık. Yerin tespiti noktasında netleşen Sivas Merkez Camii´nin niyet noktasındaki gayret bize aittir. Hamdolsun Sivas Ravza Derneği olarak Sivas´a 30 bin kişinin ibadet edeceği bir eğitim kompleksinin yapılmasına vesile oluyoruz. Niyeti bizden, ameli inşallah Sivas halkından. Bu projenin yapılacağı için mesruruz. Allah tamamına erdirsin inşallah” dedi.
Röportaj
SURiYE´YE 69 TIR iNSANi YARDIM!
SURiYE´YE 69 TIR iNSANi YARDIM!
"Başkanlar Konuşuyor" köşemizde siyasi partiler ve sendikaların ardından Sivil Toplum Kuruluşlarını konuk etmeye devam ediyoruz.Bbugünkü konuğumuz İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Sivas İl Temsilcisi Sabri Şanlı oldu. İHH´nın dünyanın her köşesindeki mazlum ve mağdur insanlara yardımcı olmak amacıyla kurulduğunu belirten Şanlı, bu kapsamda gerek ülkemiz genelinde gerekse ilimizde faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti. Şuana kadar Suriye´ye 68 TIR´lık insani yardımı ulaştırdıklarını belirten Şanlı, "Vakfımızın yapmış olduğu bütün çalışmalara Sivas İHH olarak destek veriyoruz. Suriye´ye yardım çalışmalarımız devam ediyor. Şuana kadar 68 TIR insani yardım malzemesi gönderdik. Bunların toplam maliyeti ise yaklaşık 1 Milyon TL´dir. Bu kampanyamız hala devam ediyor. Kurban Bayramında da yine vekaletle kurban kesiyoruz. Genç İHH teşkilatımızdaki kardeşlerimizin başlatmış olduğu Katarakt projemiz var. Bu kapsamda 58 kişinin katarakt ameliyatını karşılamayı hedefliyoruz" dedi.
Röportaj
1 2 3 »
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Resulullah (sav) rüşvet alana da verene de lanet etti.Rüşvet alan da veren de cehennemdedir.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2