GÜNDEM 30.12.2020 07:00:00 0

Havaalanı Yeniden Uçuşlara Açılacak

Türkiye´nin ilk havaalanlarından olan ve Nuri Demirağ tarafından üretilen ilk yerli uçağın indiği Divriği havaalanı yeniden uçuşlara açılacak. Tarihi hava alanına 2021 yazında yeniden ilk uçağın indirilmesi planlanıyor. Divriği Havaalanı´nı ziyaret eden

Oğuzhan SARZEP

Vali Salih Ayhan, Divriği ve Kangal ilçelerini ziyaret ederek çeşitli ziyaretlerde ve incelemelerde bulundu.

Vali Ayhan, ilk mesaisine Divriği ilçesinde başladı. İlk olarak kaymakamlığı ziyaret eden Vali Ayhan, ilçede alınan Kovid-19 tedbirleri ve salgın süreci ile 2021 yılında planlanan projeler hakkında Kaymakam Mehmet Bek´ten bilgi aldı.

DİVRİĞİ´YE SEYİR TERASI KAZANDIRILIYOR

Vali Ayhan, daha sonra Divriği temasları kapsamında yapımı devam eden ?Divriği Seyir Terası´ projesini de yerinde inceleyerek Kaymakam Mehmet Bek ve diğer yetkililerden gelinen son durum hakkında bilgi aldı.

Vali Ayhan, seyir terası projesini çok önemsediklerini belirterek, "Divriği´nin turizm altyapısını geliştirmek ve potansiyelini arttırmak amacıyla yapılan Seyir Terası ile Çaltı Kanyonu, Divriği Ulu Cami ve Divriği Kalesi´nin muhteşem manzarasını ziyaretçilerine sunacak. Seyir terası, kısa sürede ilçeye kazandırılacak." dedi.

Divriği ilçesinde esnaflara da selam vererek, Kovid-19 tedbirlerine riayet eden vatandaşlara teşekkür eden Vali Ayhan, "Aylardır verdiğimiz topyekûn mücadele, karşılık buluyor. Kısa zamanda da bu virüsten kurtulacağız." diye konuştu.

Vali Ayhan ve beraberindekiler ayrıca Divriğili kadınların hoşça vakit geçireceği, eğitimler göreceği ve sıkıntılı durumlarında destek alabilecekleri ´Divriği Kültür ve Sığınma Evi´nin açılışını da gerçekleştirdi.

TÜRKİYE´NİN İLK İLÇE HAVAALANI TEKRAR HAYAT BULUYOR

Vali Ayhan, Türkiye´nin ilk ilçe havaalanından biri olan Divriği Havaalanı´nı da ziyaret etti. Havaalanının 1936 yılında Nuri Demirağ tarafından yapımına başlandığını ve 1941 yılında ise tamamlandığını kaydeden Vali Ayhan, "Nuri Demirağ´ın kendi yaptığı yerli ve milli uçakların indiği bir yer burası. O dönemde yerli ve milli uçağın yapılmaması için yapılan manipülasyonlar ve buraya kurduğu Gök Okulu´nun açılmaması yapılan adımlar sonrası maalesef hayallerini uçurtan adam Nuri Demirağ´ın bu planı gerçekleşmedi. Zaman zaman kullanılan havaalanı 2004 yılında atıl durumda kaldı. 2010 yılında burasını özel bir müteşebbis satın aldı. Divriği´ye gönül vermiş, değerli bir iş insanı burayı yeniden satın aldı. Şimdi ise sivil havacılık projeleri hazırlanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne müracaat edilecek ocak ayında. Bu onaylandıktan sonra apronları, kuleleri, girişi-çıkışı ve pistleri tanzim edilecek. 2021 yaz döneminde buraya ilk inişin gerçekleşmesi planlanmakta. Divriği açısından büyük ve heyecan verici bir proje. İlçemizde yapılan diğer projeler de düşünüldüğü takdirde turizm şirketlerinin burada oluşturduğu hareketlilik Divriği´ye ayrı bir hareket verecek. Sivas´ın her alanda geleceği parlak. Heyecanla bekliyoruz. Biz de gerekli tüm desteği vereceğiz." dedi.

Vali Ayhan ve beraberindekiler daha sonra önümüzdeki günlerde ihalesi gerçekleştirilerek inşaatına başlanılacak olan İlçe Jandarma Komutanlığı ve Komando Bölük Komutanlığı alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Vali Salih Ayhan, Kangal ilçesini de ziyaret etti. İlçe Kaymakamı Erinç Demir ve ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali Ayhan, Kaymakam Demir ile bir süre görüştü. Vali Ayhan, salgın döneminde ilçede alınan önlemler ve diğer hususlar hakkında bilgi aldı.

Sivas merkez ve ilçelerinde Kovid-19 ile mücadele kararlılıkla devam ediyor. Vali Ayhan, ilçe ziyaretleri kapsamında Kangal´da denetimlere bizzat katılarak esnaf ve vatandaşlara salgınla mücadelede maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarından dolayı teşekkür etti.

Kamu yatırımlarında aslan payını alan Sivas´ta ilçelerimize yeni öğretmenevleri kazandırılıyor. Vali Salih Ayhan, yapımına 2018 yılında başlanan ve yüzde 95 oranında tamamlanan Kangal Öğretmenevi´nde incelemelerde bulundu.

Vali Ayhan, son olarak yapımı devam eden öğretmenevi inşaatında incelemede bulunduktan sonra Kangal Demir Export A.Ş Kömür Madeni´ni de ziyaret ederek temaslarını tamamladı.

Vali Ayhan´a ilçe ziyaretlerinde İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Doğan ile ilçe protokolü yer aldı.