GÜNDEM 6.06.2020 07:00:00 0

Millet Bahçesi Hizmete Açıldı--Video

53 bin metrekare alana inşa edilen Sivas Millet Bahçesi Dünya Çevre Günü´nde Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi´nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katıldığı törenle hizmete girdi. Sivas´a Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden

Fatih TABUR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke  genelinde yapımını sürdürdüğü 207 millet bahçesiyle şehirlerde yeşil alan miktarını artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda,  dün Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi´nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katıldığı törende Video Konferans Sistemi (VKS) yöntemiyle Sivas´ın yanı sıra İstanbul Pendik ve Halkalı, Sakarya, Samsun, Diyarbakır, Trabzon, Batman, Bursa ve Elazığ´da yapımı tamamlanan 10 millet bahçesinin toplu açılışı yapıldı.

Dünya Çevre Günü´nde hizmete giren millet bahçelerinin açılış töreninde ilk konuşmayı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  gerçekleştirdi.

Bakan Kurum, ?Şehirlerimizi ve insanımızı tabiatla buluşturan millet bahçelerimizi milletimize takdim etmenin mutluluğu içerisindeyiz. 72 ilde 45 milyon metrekare alanda yatırım bedeli 14 milyar lira olan 250 millet bahçesi çalışmalarına devam ediyoruz. 13 millet bahçemizin açılışını yaparak milletimizin hizmetine sunmuştuk. 23 millet bahçemizi armağan ediyoruz? açıklamasında bulundu.

Bakan Kurum´un konuşmasının ardından çevre alanında yapılan çalışmaların anlatıldığı video sunuldu. Videonun ardından kürsüye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  5 Haziran Dünya Çevre Günü´nü  tebrik ederek konuşmasına başladı.  Millet bahçelerini 5 Haziran Dünya Çevre Günü´nde hizmete açmaktan ötürü mutlu olduğunu belirten Başkan Erdoğan, projede görev alan herkesi tebrik etti.

?MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM?

Başkan Erdoğan, "Aziz milletim, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum. 9 ayrı şehrimizdeki 10 millet bahçemizin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm insanlığın 5 Haziran Çevre Günü´nü tebrik ediyorum. Toplam büyüklüğü 550 bin metrekareye yaklaşan bahçelerimiz iftihar verici eserlerdir" dedi.

"YEŞİL ALANLAR OLMAZSA OLMAZIMIZDIR" 

"Şehircilik geleneğimizin sembolü olacak millet bahçelerinden 13´ünü 2 yıl önce hizmete açmıştık? diyen Başkan Erdoğan, ?Bugünle birlikte toplamda 23 millet bahçesine ulaşmış oluyoruz. Dünyadaki kimi şehirlerin merkezinde yer alan park ve bahçeleri seyreden milletimiz artık Ankara´da ve diğer illerimizde bu tür mekanlardan bizzat istifade edecek. Yeşil alanlar olmazsa olmazımızdır. Çok zengin imkanlara sahip millet bahçesini başkentimizin hizmetine sunmayı istiyoruz. Cumhuriyetin 100. yılına girerken 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Türkiye´nin cumhuriyet dönemindeki şehircilik geçmişi oldukça istikrarsız bir şekilde ilerlemiştir. Son 18 yıldır ülkemiz yılda 500 bin - 1 milyon arasında yeni konut inşa etmiştir. Başlattığımız kentsel dönüşüm projeleri ile bunu daha da hızlandırdık. Şehirlerimiz gelişirken, park - çocuk oyun alanları gibi alanları da ihmal etmedik. Böylece 81 il ve ilçelerimizde örnek alanlar oluşturduk? ifadelerini kullandı.

/resimler/2020-6/5/1639407225117.jpg

?2023´E KADAR 81 İLDE TAMAMLANACAK"

Şehirlerin çok daha büyük dinlenme, nefeslenme, vakit geçirme alanlarına ihtiyaç olduğunu gördüklerini kaydeden Erdoğan, ?Millet bahçeleri işte bu tespitin sonrasında geliştirdiğimiz projeler. Yeniden yaptığımız stadyumların tüm uygun alanları millet bahçeleri için tahsis ettik. 2023 yılına kadar 81 ilimizi de millet bahçeleriyle donatmış olacağız. Koronavirüs bize bir gerçeği daha gösterdi. Bu gerçek Türkiye´nin geçmişteki kifayetsiz siyasetçi ve yöneticilerle istikrasızlıklar sebebiyle ne kadar büyük kayıplar yaşadığıdır. Ülkemizin enerjisinin heba edilerek nasıl geri bırakıldığını daha iyi görüyoruz. Her alanda ülkemize kazandırdığımız hizmet ve eserler sayesinde kısır döngüyü kırmayı başardık.  Salgın krizinden en az hasarla çıkmamızın sebebi son 18 yılda yaptığımız hazırlıklar? diye konuştu.

?GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI"

Koronavirüs salgını döneminde çok sayıda tedbiri hayata geçirdiklerinin altını çizen Erdoğan, ?Bunlardan biri sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Geçtiğimiz haftaki sınırlamaların ardından bu yöntemi kullanmayı düşünmüyorduk. Vaka sayısı 700´den yeniden bin sınırına dayandı. Sokağa çıkma kısıtlamasını yeniden gündemimize aldık. Dün gece ilan edilmişti. Bu 15 şehir başta olmak üzere ülkemizin 4 bir yanından vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı yayılmayı önleme ve vatandaşımızı koruma olan bu kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2 buçuk ay bir aranın ardından yeniden günlük hayatına vatandaşların sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun içi Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizde açıklanan sokağa çıkma kısıtlaması kararını iptal etme kararı aldım. Gerektiği takdirde, sokağa çıkma yasağı tekrar gündeme gelebilir? açıklamasında bulundu.

Başkan Erdoğan konuşmasının ardından Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden millet bahçelerinin açılışının yapıldığı illere bağlanarak projeler hakkında vali ve belediye başkanlarından bilgi aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN´DAN TALİMAT

Başkan Erdoğan, millet bahçesindeki ağaç sayısının ve 150 araçlık otopark alanının artırılması talebinde bulundu.  Erdoğan´ın konuşmasının ardından Vali Salih Ayhan ve beraberindeki il protokolü tarafından kesilen kurdele ile Sivas Millet Bahçesi hizmete açıldı.

53 bin metrekare alana inşa edilen Anadolu´nun en büyük millet bahçesi olan Sivas Millet Bahçe´sinde toplam 36 çeşit bin 29 ağaç, 252 oturma grubu, 15 piknik masası, 9 çocuk oyun alanı, 23 spor ve egzersiz aleti, 150 araç otoparkı, 812 metre koşu ve yürüyüş parkuru, 770 metre bisiklet yolu ve millet kıraathanesi gibi sosyal donatılar yer alıyor.