GÜNDEM 29.09.2018 07:00:01 0

Sivas Turizmde Kabuğunu Kırdı--Video

3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi dün yapılan programlarla devam etti. 52 ülkeden gelen 256 katılımcıya ilimizin termal ve sağlık kuruluşlarıyla ilgili detaylı bilgiler verilerek tanıtımı yapıldı.

HAYRULLAH AĞKAŞ

3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi, 2. gününde kentteki termal kaplıcaların ve hastanelerin tanıtıldığı konferansla devam etti. Zirvenin 2. gününde Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen konferans, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı. Zirvenin ilk oturumunda 52 ülkeden gelen 256 katılımcıya termal ve sağlık kuruluşlarını tanıtan sinevizyon izletildi.

SAĞLIK TURİZMİ

ZİRVE İLE CANLANACAK

Konferansta konuşan Vali Davut Gül, bu zirvenin Sivas´ta yapılan en önemli etkinlik olduğunu söyledi. Zirvenin 3.´sünün Sivas´ta yapılmasının en önemli nedenlerinden birinin kentin kabuğunu kırması olduğunu belirten Gül, ?Sivas´ta son 10 yılda yapılan otellerin, konaklama tesislerinin sayısı 20´nin üzerinde. Bu, Sivas´ın ve Türkiye´nin gücü? dedi.

Gül, Sivas´ın aynı zamanda ulaşılabilir bir şehir olduğunu da aktararak, zirvenin yerel ekonominin canlanması açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Tüm katılımcılara ve zirvenin gerçekleştirilmesinde büyük emek veren Türkiye Sağlık Turizmi Gelişme Konseyi´ne teşekkürlerini de sunan Vali Gül, ?Tarihi zirve Sivas´ın tanıtımı açısından çok önemli. Tüm birikim ve değerlerimizi uluslararası boyutta sunacağız. 3 gün devam eden zirve bugün ile de sınırlı kalmayacak. Sivas kabuğunu kırdı ve dünyaya açıldı. Gelecekte hepimiz bu zirvenin önemini gelen turist ve yatırımla göreceğiz. Sivas güvenilir bir şehir, Türkiye´nin en az suç işlendiği, dünyanın en az suç işlendiği şehirlerden biri. Sivas´ın 7 bin yıllık bir geçmişi, güçlü bir medeniyeti, güçlü bir tarihi var. Sivas, nem oranının en az olduğu ve güneşi en iyi alan şehir, kaplıcaları ve doğal güzellikleriyle de şifa kaynağı. İnşallah bu toplantı kentin turizminin canlanmasına da vesile olacak? ifadelerini kullandı.

SİVAS GÖRÜCÜYE

ÇIKMAYA HAZIR

Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da Sivas´ın yüzyıllardır değişik medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, şifa dağıttığını söyledi.

Sivas´ın termal ve sağlık turizmi açısından görücüye çıkmaya hazır olduğunu dile getiren Çakmak, ?Konseyimiz 13 yıldır faaliyet gösteren, 375 üyesi olan, 91 ülkede 165 ofisle temsil edilen bir konsey. Bu toplantıda Sivas´ımızın termal tesisleri, hastaneleri, doktor balıkların tedavi çeşitleri tanıtılacak. Sağlık turizminde dünyada Amerika ve Almanya´dan sonra 3. olarak söylenmeye başladık. Bu tür zirvelerle ülkemizi en iyi şekilde tanıtmaya, bayrağını dalgalandırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 500 etkinliğe imza attık ve atmaya devam edeceğiz. Bugün yoğun bir katılımla gerçekleştireceğimiz zirvede edinilecek olan izlenimler gelecek yıllarda inşallah tanıtım ve yatırım olarak bu ile dönecek? diye konuştu.

 SİVAS´IN TANITIMINDA

BÜYÜK ROL OYNAYACAK

Ticaret Bakanlığı Sağlık Turizm Daire Başkanı Alperen Kaçar da etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bakanlığı temsilen Sivas´ta olduklarını kaydeden Kaçar, zirvenin Sivas´ın tanıtımında büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise zirveye özel hazırlanan sunum ile katılımcılara ilimiz ve sahip olduğu değerler hakkında bilgi verdi.

Zirvenin açılış konuşmalarının ardından termal ve sağlık turizmi potansiyeline sahip kuruluşlar slayt eşliğinde sunum yaptı, alım heyetleriyle ikili görüşmelerde hem değerlerinin hem de ilimizin tanıtımına katkı sundu. 3´üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi, bugün Kangal Balıklı Kaplıca ziyaretinin ardından son bulacak.

DOKTOR BALIKLAR

İLGİ ODAĞI OLDU

Kangal köpekleri ile dünyada doktor balıklar olarak ün kazanan kangal balıkları turistlerin ilgisini çekti. Selenyumlu sudaki balıklara dokunma imkânı bulan katılımcılar, kangal köpekleriyle ise bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

ZİRVE PROGRAMI BALIKLI

KAPLICA´DA SON BULACAK

Zirve kapsamında 256 ayrı alım heyetiyle ikili görüşme fırsatı bulan termal havuz, kaplıca ve sağlık kuruluşu temsilcileri hem ilimizin tanıtımına katkı sundu hem de önümüzdeki süreçte turist sayısının arttırılması adına önemli adımlar attı. Toplam 52 ülkeden 256 alım heyetinin yanı sıra 52 köşe yazarı, 15 ülkeden 15 televizyon ve medya yazarının da katıldığı zirve bugün Balıklı Kaplıca´da yapılacak olan geziyle son bulacak.

/resimler/2018-9/28/1721215500454.jpg

/resimler/2018-9/28/1721314094381.jpg

/resimler/2018-9/28/1721391597250.jpg

/resimler/2018-9/28/1721580813665.jpg