YAŞAM 12.11.2020 07:00:00 0

1 Milyon Fidan Toprakla Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ?Geleceğe Nefes´ kampanyası kapsamında ilimizde 16 ilçede 1 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Vali Salih Ayhan, ?Ülkemiz için, geleceğimiz için son

OĞUZHAN SARZEP

Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Esenyurt Mahallesi´nde saat 11.11´de  fidanlar toprakla buluşturuldu. Fidan dikim törenine Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Bugün Fidan, Yarın Nefes sloganıyla dikilen fidanlar toprakla buluşturuldu. Fidanını dikenler gökyüzüne balon bıraktı.  Fidan dikimi töreninde konuşan Vali Salih Ayhan, ?Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan´ın tensipleri ile geçtiğimiz yıl 11 Kasım, Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilmişti. Ülkemiz için, geleceğimiz için son derece önemli olan bu kararın seneyi devriyesinde bizler, yine ellerimizde fidanlarımızla sahadayız.  Biliyoruz ki köklerimiz bu topraklarda, biliyoruz ki diktiğimiz her fidan şehit kanları ile sulanan bu aziz vatan ile aramızdaki bağı, ünsiyeti daha da güçlendirecektir. Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun, toprağın ve bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması, gün geçtikçe daha da önemli hâle gelmektedir.  Bu kaynakları korumak ve daha da zenginleştirmek evvela, çevreci ecdadın torunları olarak bizlere düşmektedir? dedi.

YANAN ORMANLARI YÜREĞİMİZDE HİSSEDECEĞİZ

Vali Ayhan, ?Atalarımız hatıra ağacı dikerlerdi. Doğan, ölen, askere giden kişilerin hatırasına genelde uzun ömürlü ağaç fidanları dikilir, uzun ayrılıklarda bu ağaçlarla teselli bulunurdu. Ayrıca dikilen ağaçlardan istifade eden insanların ve hayvanların vesile ile sevap kazanılacağı bilinir; bu haslet, sadakayı cariye kabul edilirdi.  Bizler ağaç dikmeyi evet, önemsiyoruz. Fakat en az onun kadar bu ağaçların öğrencilerimiz, velilerimiz, vatandaşlarımız tarafından sahiplenilmesini; onlar tarafından bizzat dikilmesini daha da önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki ancak bir ağacın dikilmesine, yeşermesine,  kök salmasına şahit olan bir nesil; yanan ormanların acısını da yüreğinde hissedecektir. Bakınız yakın zamanda Hatay´da ormanlarımız yandı. Ormanlarımızın acısını ciğerimizde, yüreğimizde hissettik. Ormanı yakan el, ağaç diken bir el olamaz. O el belki ömründe asla bir ağacı toprakla buluşturmamış; ağaca, hayvana, tabiata rahmet nazarı ile bakmamıştır? diye konuştu.

2020 YILINDA 4 MİLYON FİDAN DİKİLDİ

İlimizde bugüne kadar 100 milyon fidan dikiminin yapıldığı ifade eden Vali Ayhan, ?2019 yılında da Cumhurbaşkanımızca ilimiz meydan da 100 milyon birinci fidan dikimi gerçekleştirilmiştir. 2020 yılı içerisinde ilimizde 3 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Bugün de 1 milyon fidan dikimi gerçekleştirilerek hedeflenen 4 milyon fidan dikim sayısına ulaşılacaktır. Sivas´a Nefes Kampanyası çerçevesinde tüm ilçeler, kaymakamlıklar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde 1 milyon fidanın 30 lokasyonda aynı zamanda dikimi gerçekleştirilecektir.? şeklinde konuştu.

DAHA YEŞİL BİR SİVAS İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, ?Tüm Türkiye´de milyonlarca fidanı toprakla buluşturuyoruz. Geçen yıl ağaçlandırmayı Yıldızeli´nde yapmıştık. 2002 yılından itibaren milyonlarca fidan diktik. Ama hemşerilerimiz dikilen fidanları çok uzakta olduğu için görmüyorlardı. Bu yılda fidan dikimini şehir merkezine yakın olan bu bölgede yapalım dedik. Gelecek nesile daha güzel bir çevre bırakmak adına üzerimize düşeni yapıyoruz. Sivas Belediyesi olarak şehrimizdeki cadde ve sokaklar başta olmak üzere her yeri nitelikli ağaçlar dikmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz? diye konuştu.

Konuşmanın ardından il protokolü ve katılımcılar aynı anda fidanları toprakla buluşturdu.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ