EĞİTİM 22.09.2020 07:00:00 0

107 EBA Destek Noktası Hazır --video

Tüm illerde olduğu gibi Sivas´ta da yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1´inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde okullarda başlatıldı. Zübeyde Hanım Anaokulunda heyecanına ortak olan Vali Salih Ayhan, ?İl genelinde

Çetin POLAT

Pandemi nedeniyle 6 aydır kapalı olan eğitim yuvalarında ilk yüz yüze eğitim start aldı.  Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Zübeyde Hanım Anaokulunda ilk gününde, öğrencilerle bir araya gelerek heyecanlarına ortak oldu. Ayrıca, eko-sisteme sundukları katkılar ve çevreci yaklaşımları sebebiyle ?Yeşil Bayrak´ almaya hak kazanan okulun bayrağı öğrencilerle birlikte göndere çekildi.  Vali Salih Ayhan, daha sonra Hale-Harun Kütükde İlkokulu´nda (İstiklal İlkokulu) 1. sınıfları ziyaret ederek, eğitim öğretim hayatlarında başarılar diledi. Çocuklarla yakından ilgilenen Vali Ayhan, öğrencilere kitap hediye etti.

?HEP BİRLİKTE GAYRET GÖSTERECEĞİZ?

Okullarda Covid-19 tedbirlerinin eksiksiz olarak alındığını ifade eden Vali Salih Ayhan, "Okulları açmanın ve evlatlarımızın yüzündeki o güzel tebessümü görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tebessümlerin devamı ve çoğalması için hep birlikte gayret göstereceğiz" dedi.

107 EBA NOKTASI OLUŞTURULDU

Yüz yüze eğitime başlayan anaokulu ve birinci sınıf öğrencilerinin heyecanlarını paylaşmak için okul ziyaretleri yaptıklarını ifade eden Vali Ayhan ?Zübeyde Hanım Anaokulu, ilimizde örnek bir okulumuz. Hem atmosferi görmek hem de fiziki durumları değerlendirmek için buraya geldik. Öncelikle çocuklarımızın bu dönemde eğitimden mahrum kalmaması için emek veren, fedakârlık gösteren herkese teşekkür ediyorum. İl genelinde 114 bin çocuğumuz var. Bu çocukların yüzde 90´ının üzeri EBA üzerinden olsun, farklı ortamlar üzerinden olsun eğitimde yüz yüze olmasa da online eğitim desteği almaktadırlar. Olmayan çocuklara da il genelinde 107 EBA Destek Noktaları oluşturarak ulaşmaya çalışıyoruz. Yine yerel idarelerimizde bu konuda gayret göstermektedir. Belediye Başkanımız bu konuda bir adım attı. Yine ilçelerde kaymakamlıklarımız, kırsalda köylerimizde de yine Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından bir çalışma yapıyoruz? şeklinde konuştu.

BÜTÜN OKULLAR EĞİTİME HAZIR

İl genelinde bulunan 602 okulun eğitime hazır olduğunu belirten Vali Ayhan ?Feda edecek hiçbir çocuğumuz yoktur, hepsine ulaşacağız. Bu pandemi sürecini en sağlıklı haliyle geride bırakmak için gayret gösteriyoruz. Hatta bu süreci daha da dikkatli yürüteceğimizi ve faydalı olabileceğine de inanmaktayım. Okullar fiziki anlamda olsun, temizlik anlamında olsun, çocuklara yaklaşım tarzı olsun, teknolojinin imkânlarını güzel kullanma anlamında olsun belki de faydalı olacak. Sivas´ta şu an 602 okulumuz var hepsi her an eğitime hazır olacak şekilde hazır. Temizlik malzemeleri olsun, hijyen paketleri olsun, öğretmenlerimiz mental olarak hazırlıklı. İnşallah bu süreçte Sivas´ımız geçmişte olduğu gibi güzel bir sınav verecek. Çocuklarımızı geleceğe hazırlama konusunda hep birlikte var gücümüzle çalışacağız? ifadelerini kullandı.

BİLGİN: ?VELİLERİMİZ TEDİRGİN OLMASIN?

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise eğitim - öğretim yılının eğitim camiasına, velilere ve öğrencilere hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Bilgin, ?Eğitime ulaşma noktasında hepimiz eskisinden daha fazla bu konunun üzerine eğilerek çocuklarımızın, gençlerimizin daha iyi eğitim almaları için üzerimize düşeni yapacağız. Sayın Valimizle, İl Milli Eğitim Müdürümüzle, ilgililerle yapmış olduğumuz istişare neticesinde Sivas´ta uzaktan eğitim için eksiği olan tableti olmayan interneti olmayan her öğrencimize inşallah interneti olan tabletleri öğrencilerimize ulaştıracağız. Eğitim sadece belli bir kuruma, belli bir kesime bırakılacak alan değil. Hepimiz millet olarak, kamu ve kuruluşlar olarak yarınımızın teminatı olan gençlerimize daha iyi eğitim verme noktasında üzerimize düşen fedakârlığı ve görevi yapmamız lazım. Bu sene eskisinden farklı süreçteyiz. Okullarımız sokaklardan daha güvenli. Velilerimiz çocuklarınız okula gönderme konusunda tedirgin olmasınlar? açıklamasında bulundu.