SAĞLIK 14.08.2020 07:00:00 0

3 Katlı Cerrahi Maske Kullanın

Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, koronavirüsün yayılmasına engel en önemli etkenlerden birinin maske olduğunu belirterek, vatandaşların doğru maske kullanması konusunda uyarılarda bulundu.

HAYRULLAH AĞKAŞ

Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, ?Covid-19 salgını süreci henüz sonlanmadı ve tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına riayet edelim. El birliğiyle bu süreci atlatmak adına özellikle maske kullanımına özen göstermemiz gerekmektedir. Cerrahi maskelere çok cüzi miktarlar ödeyerek eczanelerimizden temin edebilirsiniz. Tabi maskeyi doğru kullanmakta oldukça önemli? dedi.

Koronavirüs salgını sürecinde insanların genelde iki tipteki maskeye yöneldiklerini belirten Eren, ?Vatandaşlar salgından korunmak adına kumaş ve 3 katlı cerrahi maskeler kullanıyor. Kumaş maskeler genelde yıkanabilir olmaları sebebiyle tercih ediliyor. Bu maskelerin iki katlı olacak şekilde imal edilmeleri gerekiyor. Ancak genellikle tek katlı olduğunu görüyoruz. Kumaş maske belirli bir oranda filtre işlevi görse de gün içerisinde aynı maskenin uzun süre takılması sağlık açısından sakıncalı. Ayrıca bu maskeler tıbbi maske olmadıkları için enfeksiyon riskinin yüksek olduğu yerlerde yeterince koruma sağlayamıyor? diye konuştu.

3 katlı maskelerin kumaş maskelerin aksine tek kullanımlık olması sebebi ile yıkanamayacağını kaydeden Eren, şunları kaydetti:

?Gün içerisinde, belirli aralıklarla değiştirilmek suretiyle kullanıldıklarında kumaş maskelere göre daha çok koruma sağlarlar. Maske kullanımı oldukça önemli. Ancak kullanılan maskenin kalitesi de çok önemli. Bu süreçte üfleme mesafesinde etkin olan maskelerin kullanılması ve sık sık değiştirilmesi oldukça fazla önem arz ediyor. Ancak öyle maskelerle karşılaştık ki tek katlı ve işin görsel kısmına önem verilmiş. Eczaneler bu konuda oldukça hassas davranıyorlar. Maske satışı noktasında eczanelerimiz ticari bir amaç düşünmemekte, vatandaşlarımızın nerde üretildiği belli olmayan maskeleri almak yerine eczanelerden sağlıklı ve 3 katlı maskelerin alınması oldukça önemli. Koruyucu olan ve 3 özelliği bir arada taşıyan maskelerin kullanılması oldukça önemli. Yoksa tek katlı maskelerin pek fazla koruyucu özelliği olmaz. Bununla beraber maske kullanımı kadar sosyal mesafe ve temizlik konularına da dikkat etmemiz önem taşımakta, inşallah bu kurallara riayet ederek hep birlikte bu salgın sürecinden kurtulacağız.?

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ