300 Fikir 300 Proje
26 Aralık 2018´de düzenlenen Sivas Çalıştayının 1. yılında değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen çalıştayın ardından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek “2020 yılı için merkez ve ilçelerimizi kapsayan, kurumlarımızın yapısını sürekli dinamik tutacak ve toplumun kılcal damarlarına nüfuz edecek ‘Sivas İçin 300 Fikir, 300 Proje´ vizyonumuzu Ocak ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.
Tarih: 27.12.2019 07:00:01

Fatih TABUR

“Dünden Bugüne, Bugünden Yarına” Sivas Çalıştayı 1. Yıl Değerlendirme Toplantısı Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

Programa; Vali Salih Ayhan ve  AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz´ın yanı sıra çok sayıda il protokolü ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda konuşan Vali Ayhan, 26 Aralık 2018´de düzenlenen Sivas Çalıştayının 1. yılında, çalıştay sonrasında yapılan çalışmaları paylaşmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Göreve geldiği ilk günden beri kamu yönetiminde çağdaş bir anlayışın gereği olarak,  ilimizin bütün dinamiklerini bir araya getiren katılımcı, saydam ve hesap verebilir bir yönetim mekanizmasıyla çalışmaları sürdürmeye büyük özen gösterdiklerini ifade eden Vali Ayhan, “Bu kapsamda şehrimizi ilgilendiren hususlarda tüm aktörlerin görüşlerine değer veriyor ve yol haritamızı bu görüşleri dikkate alarak oluşturuyoruz. Bu gaye ile göreve geldiğimde yaptığım ilk çalışma bir çalıştay toplamak oldu. 5 sektör başlığında 36 masada yaklaşık 350 katılımcıyla Sivas´ı konuştuğumuz bir çalıştay gerçekleştirdik. Katılımcılarımız şehrimizin potansiyellerini, fırsatlarını ve sorunları ve çözüm önerilerini büyük bir açık yüreklilikle ifade ettiler. Sonrasında bu görüşlerin hiçbir cümlesine dokunmadan bir Çalıştay Raporu yayınladık ve kamuoyu ile paylaştık” dedi.

“Şehir yönetiminde bir felsefe, bir vizyon ortaya koyabilmek ve bunu ‘ortak akıl´ vurgusu ile yapabilmek adına bir çalıştay yapmak elbette yönetim stratejimizin ilk adımıydı” diyen Vali Ayhan, “İkinci adım olarak tüm kurumlarımızla Çalıştay Raporunda yer verilen hususlar noktasında önemli analizler yaptık. Bu kapsamda kurumlarımızın 2023 vizyonlarını belirlemelerini ve kamuoyu ile paylaşmalarını istedik. Valiliğimiz bünyesinde tüm vizyon çalışmalarının tek bir noktadan izlenmesi ve desteklenmesi amacıyla bir Araştırma, Politika ve İzleme Ofisi kurduk. Bugün birçok şehre örnek olan, yönetimde teknolojinin gücünü kullandığımız Sivas Yatırım ve Proje İzleme Sistemini (SİVİS) hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

“ORTAK AKIL ANLAYIŞINI DİLE GETİRDİK”

Çalıştayın üzerinden 1 yıl geçtiğinin anımsatan Vali Ayhan, “Yıl boyunca yaptığımız bütün çalışmalarda ‘ortak akıl´ anlayışını her fırsatta dile getirdik. Ortak akılla bir şehri yönetmek, elbette sadece insanların düşüncelerini dinlemekten ibaret değil.  Bu bilinç ile bizler ortaya sunulan düşüncelere aynı zamanda bir ödev sorumluluğu ile baktık.  Katılımcı bir yönetim anlayışının vazgeçilmez unsurlarından biri de elbette geri dönütte bulunmak.  Çalıştayda katılımcılarımızın da ifade ettiği üzere çalıştay kadar çalıştay sonrasında geri beslemelerin yapılması da büyük önem arz etmektedir. Bu anlayış ile çalıştayımızın yıl dönümünde ‘Dünden Bugüne, Bugünden Yarına´ vizyonu ile çalışmalarımız hakkında sizlere bilgiler sunacağız” şeklinde konuştu.

Eğitim-öğretim ve gençlik alanında yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler veren Vali Ayhan, “Sivas´ın eğitim rotasını çizerken Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı 2023 Vizyon Belgesi ve yerelde Sivas Çalıştayı raporunu kendimize kaynak olarak belirledik. Şunu çok net ifade etmek isterim. Bakanlığın 2023 Vizyonunu en iyi anlayan ve bu doğrultuda kendini konumlandıran illerden biri Sivas´tır. Bakanlıktan hemen sonra ‘2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi´ olarak isimlendirdiğimiz çok büyük bir eğitim seferberliğini kamuoyu ile paylaştık. Bu kapsamda özellikle çalıştayda paylaşılan sorun ve öneriler ışığında yaptığımız bazı çalışmaları sizinle paylaşmak istiyorum. Çalıştayda ön plana çıkan hususlardan biri öğretmen ve yöneticilerimizin yeterliliklerinin artırılması ve hizmet içi eğitimlere daha fazla yer verilmesiydi. Bu kapsamda Yönetici ve Öğretmen Akademimizi hayata geçirdik. Bakanlık ve üniversitelerimizle işbirliği içerisinde hizmet içi eğitim yelpazemizi genişlettik. ‘Biz Bize Öğretmen Buluşmaları´, ‘Burası Öğretmenler Odası´, ‘Sultanşehir Öğretmen Buluşmaları´ gibi programlarla sürekli öğretmenlerimizle istişarelerde bulunduk.

“TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ TAKİP EDİYORUZ”

Öğrencilerin akademik başarılarının yükseltilmesi ve okullar arası farkın azaltılmasına yönelik hayata geçirdikleri önemli projelerden birisinin de “Köprü Projesi” olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Tüm ilçelerimizde ve merkezde kurs merkezlerimizi kurduk ve kaynaklarını temin ettik. İl genelinde kurduğumuz yazılımla da tüm öğrencilerimizi branş branş, okul okul takip ediyor ve gerekli müdahaleleri anında yapıyoruz. Sivas, eğitimde fiziki yeterlilik anlamında çok ileri bir noktada. Özellikle eğitim yatırımları anlamında Sivas´a altın bir çağ yaşatan Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz´a şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler bu fiziki donanımın üzerine ruh katacağız, heyecan yaratacağız” şeklinde konuştu.

Kültür ve turizm alanında yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Ayhan, “Bir şehrin gelişmesinde en önemli alanlardan biri de elbette kültür ve turizmdir. Kültür, bir birikim bir sermayedir. Yıllar içerisinde damıtılarak bizlere ulaşan bir hazinedir. Çok şükür ki Sivas, bu anlamda büyük bir zenginliğe sahip. Fakat bu zenginliğin sergilenmesi ve tanıtımı noktasında istediğimiz düzeyde olduğumuzu söylemek zor. Dolayısıyla sahip olduğumuz değerlerden bir turizm potansiyeli oluşturma noktasında daha fazla gayret etmemiz gerekiyor. Turizm noktasında dikkat çeken hususlardan biri turizmde birlikteliğin yani ortak aklın hâkim olmayışı. Çalıştayın hemen akabinde bu soruna yönelik bir Turizm Platformu kurduk. Bu tür sektörel platformları çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Tüm paydaşların bir araya geldiği, herkesin projesiyle, fikriyle var olduğu bir imkân tanıyor.  Bunun dışında sektörün aktörleriyle özel buluşmalar gerçekleştirdik. Otelciler, restoranlar, acenteler. Amacımız elbette tüm paydaşları aynı vizyon ve misyon etrafında birleştirmekti. Bu anlamda iyi bir birliktelik kurduğumuzu düşünüyorum. Şehrin kültürel değerlerinin turizm yansımalarının en önemli örnekleri elbette müzeler. Müzeler konusu Çalıştay Raporunda da üstünde dikkatle durulan bir mesele. Bu nedenle müzeler konusunda çok spesifik bir çalışma yürütüyoruz.  ‘Müze Kenti Sivas´ vizyonumuz çerçevesinde mevcut müzelerimizin geliştirilmesinin yanında müze çeşitliliğimizin arttırılmasına yönelik de yoğun bir gayretimiz var. İlimizdeki müze sayısı Sivas´ın potansiyeli düşündüğümüzde gerçekten çok yetersiz. Müze Kenti Sivas vizyonumuzla 2023 yılı için hedefimiz şehrimizdeki müze sayısını 20´ye çıkarmak. Şehrimizin sembollerinden biri olan Gök Medresenin titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarında sona geldik. 2020 yılı içerisinde Türk mimarisi ve süsleme sanatının en gözde eserlerinde biri olan bu özel yapıyı, müze olarak açacağız. Bizler şehrin görünürlüğünü ve tanıtımını, tüm paydaşların söz sahibi olduğu profesyonel bir anlayış ile yönetiyoruz. Bu alanda üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Fakat şunu da ifade etmekte yarar görüyorum. Bir şehrin turizm ile kalkınmasını istiyorsak, öncelikli olarak tüm Sivas halkının buna inanması ve herkesin bireysel olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor.  Elbette her zaman daha iyisinin yapılması için eleştirilerde bulunacağız. Fakat bu eleştiriler değer üretenleri değersizleştirme üzerine olmamalı. Aksine güzel işler yapmak için gayret gösteren her yapıyı, objektif olarak değerlendirmeli ve alkışlamayı bilmeliyiz” açıklamasında bulundu.

“HEKİM SAYISINDA AZALMA SÖZ KONUSU DEĞİL”  

Sağlık ve sosyal hizmetler alanında yürütülen çalışmalara da değinen Vali Ayhan, “Öncelikli olarak hekim sayısı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak isterim:  2002 yılında Sivas´ta ilçeler dâhil uzman hekim sayısı 91, bugün bu sayı 316. Pratisyen hekim sayımız ise 103´ten 426´ya yükselmiş durumda. Sivas´ın yıllar içerisindeki istatistiği sürekli artış yönünde yani hekim sayısında bir azalma söz konusu değil.  Bugün hekim yetersizliği olarak ifade edilen alanlar çoğunlukla yan dal dediğimiz alanlar. Peki, bu sorun sadece Sivas´a özgü bir sorun mu? Elbette değil. Bu branşlarda mezun olan uzman sayısının yetersizliği asıl sorunun kaynağı. Sağlık Bakanlığı belirli ölçüler dahilinde atamaları gerçekleştiriyor ve biz de bu konuda sürekli olarak bakanlığımızla iletişim halindeyiz.  Bu kapsamda 28.11.2019 itibariyle eksiklik yaşanan branşlarda doktor atamalarımız gerçekleşti. Çocuk kardiyoloji, tıbbi onkoloji, romatoloji, gastroenteroloji, geriatri, göz, anestezi, iç hastalıkları ve 3 aile hekimimizin ataması yapıldı” ifadelerini kullandı.

Sivas´ın ekonomik kalkınma ve gelişmesinin en önemli ayaklarından birisinin tarım olduğunu dillendiren Vali Ayhan, “Bizim bu alandaki hedefimiz, kendi kendine yeten bir şehir olmaktan çok öte olmalı. Tarımsal potansiyelimizin farkındayız ve bu potansiyeli en etkili şekilde kullanabilmeye yönelik birçok çalışmayı hayata geçiriyoruz. Tarım alanında ortak bir yönetim anlayışı çok önemli. Bu anlamda Tarım Platformumuzu çok önemsiyorum. Sivas´ın tarım ve hayvancılığına yönelik yapılacak her çalışmayı bu üst kurulda tartışıyor, değerlendiriyoruz.  Tarım Şurası sonuç bildirgesini incelediğimizde, tarımda örgütlü yapılanmanın önemine bir kez daha dikkat çekildiği görüyoruz. Dağınık ve küçük tarım uygulamaların ekonomik olmadığı ve ciddi pazar problemleri ile karşı karşıya kaldığını biliyoruz.  İlimizde ölçek ekonomisine dayalı bölgesel modeller kurmaya yönelik adımlarımız var. Bunlardan biri merkez ve tüm ilçelerimizde kuracağımız örnek bahçeler. Çiftçilerimizin güç birliği yapacağı, maliyetleri azaltacağı, sürdürülebilir pazarlarla garantili üretim yapabileceği büyük örnek bahçeler kuracağız. Sivas´ın coğrafi yapısını ve iklim çeşitliliğini bölgesel avantajlara dönüştüreceğiz”

Vali Ayhan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sivas´a yeni teşvik ve desteklerin sağlanması noktasında 7 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Sivas,  tekstil ve giyim eşyası imalatı sektöründe bölgesel teşviklerden yararlanmaya başlamıştır.  Tekstil ve giyim eşyası imalatı sektörü daha önce sadece modernizasyon ve tevsii yatırımlarda teşviklerden faydalanırken; yayınlanan kararname ile birlikte artık yeni yatırımlarda bölgesel teşviklerden faydalanır hale gelmiştir. Bu da mevcut yatırımcının yanı sıra yeni yatırımcıların da bölgeye yatırım yapmasını tetikleyecektir. Altyapı çalışmaları devam eden Demirağ OSB, Sivas´ı bir sanayi şehri yapacak, istihdam sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracak en önemli projelerden biri. Gerekli teşviklerin sağlanması ve çalışmaların hızlandırılması için bütün girişimlerde bulunuyoruz. Sivas´ın Yatırım ve Üretim Üssü olacak Demirağ OSB´nin, demiryolu ağ bağlantıları, lojistik merkez ve kümelenme yapılarıyla örnek bir model olacağını düşünüyorum.”

“Göreve başladığım ilk gün ‘Terleyen, terleten, koşan, koşturan olacağımızı´ ifade etmiştim. Bizler hep beraber ülkemiz ve Sivas´ımız için elbirliğiyle çalışıyoruz” diyen Vali Ayhan, “Çalışmalarımızda ‘ben bilirim´ anlayışı yerine ‘ortak aklı´ kendimize rehber kıldık. Toplumsal ve bilimsel yönünü ve şehre sunacağı katkıyı değerlendirmeden adım atmadık, atmayacağız. 2020 yılı için merkez ve ilçelerimizi kapsayan, kurumlarımızın yapısını sürekli dinamik tutacak ve toplumun kılcal damarlarına nüfuz edecek “Sivas İçin 300 Fikir, 300 Proje” vizyonumuzu Ocak ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşacağız.  İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100´üncü yıl dönümü olan 2023´te hedeflerimize ulaşarak, ecdada layık bir millet olduğumuzu göstereceğiz. Bizden sonraki nesillere miras olarak bıraktığımız 2053 ve 2071 vizyonlarıyla tarihteki binlerce yıllık yürüyüşümüzü daha da ileriye taşıyacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fikir Proje
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kale Projesi Hız Kesmiyor
Kale Projesi Hız Kesmiyor
Sivas Belediyesi öncülüğünde başlatılan Kale Projesi gün yüzüne çıkmaya başladı. Ulu Cami ve Gök Medrese´yi bütünleştirecek olan projede, bir yandan arkeolojik kazılar devam ederken diğer yandan da alan içerisinde yer alacak mimari yapılar tamamlanma aşamasına geldi.
Alkollü Sürücüyle Polislerin Diyaloğu Gülümsetti--Video
Alkollü Sürücüyle Polislerin Diyaloğu Gülümsetti--Video
olis ekipleri ile alkollü sürücünün diyaloğu dinleyenleri gülümsetti.
Sivas Cazibe Merkezi Olacak
Sivas Cazibe Merkezi Olacak
Demirağ Organize Sanayi Bölgesindeki sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “İnşallah 2021´in sonunda alt yapısı bitecek olan Demirağ Organize Sanayi bölgesinde 30-35 bin, yaklaşık 40 bine yakın işsiz kardeşimize iş imkanı sağlanacaktır. Yatırımcı Sivas´ı tercih etmeye başladı. Hızlı treniyle, alt yapısı bitmiş Demirağ Organize Sanayisiyle 2022-2023 yılında Sivas cazibe merkezi olacak” dedi.
Kanuni İlkokulu´ndan Anlamlı Çalışma--Video
Kanuni İlkokulu´ndan Anlamlı Çalışma--Video
Sivas Kanuni İlkokulu, Engelliler Günü nedeni ile bir kamu spotu hazırladı. Engelli-engelsiz öğrenci, veli, öğretmen ve personelin rol aldığı kamu spotunda fiziki engeli olanlara destek verilirken, korona virüs engeli de anlatılarak, “Okula gidememek engeldir. Tedbirlere uyalım” mesajı verildi.
Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız
Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Ziyarette konuşan Rektör Kul, “Akademik birikimin üretim hattına doğrudan yansımasına vesile olacak her uygulamada taşın altına elimizi koymaya varız. Bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz teknolojik dönüşümün nitelik ve niceliğine artı bir değer katmaya kararlıyız” dedi. Fatih TABUR Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´u ziyaret etti. Ziyarette ortak proje ve çalışmalara imza atılması konusunda fikir birliğine varıldı. Ziyarette konuşan Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, "Cumhuriyet Üniversitemizden sonra Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de Sivas´ta hizmet verecek. Üniversitelerimiz şehrimizin gelişmesine ve tanıtımına önemli katkı sağlayacak. Buralarda eğitim gören öğrencilerimiz üniversite hayatı boyunca gerek harcamaları gerekse de tanıtımlarıyla bacasız bir fabrika gibidir. Ayrıca, esnafımızın ufkunu genişletecek yeni projelere birlikte imza atmaya hazırız. Üniversitemizle ortak çalışmaya her zaman varız. İnanıyoruz ki ortak çalışmalarla kentimize örnek sanayi ürünleri kazandıracağız” dedi. “ARTI DEĞER KATMAYA KARARLIYIZ” Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise yaptığı konuşmada “Üniversite sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, eşleştirme, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulup ortak faaliyet ve etkinlikler ile kurumsal yetkinliklerin artmasını sağlayabiliriz. Üniversite-esnaf iş birliğini daha verimli hale getirecek faaliyetler yürütebiliriz. En önemlisi ise üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların bölgemiz firmaları ile etkileşime geçip iş hayatına entegre olabilen projeler geliştirebilmeleri sağlayabiliriz. Akademik birikimin üretim hattına doğrudan yansımasına vesile olacak her uygulamada taşın altına elimizi koymaya varız. Bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz teknolojik dönüşümün nitelik ve niceliğine artı bir değer katmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.
Kimse Açıkta Kalmayacak
Kimse Açıkta Kalmayacak
Vali Salih Ayhan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını (SYDV) ziyaret etti. Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca pandemi döneminde vatandaşlara 332 milyon lira yardım yapıldığını söyleyen Ayhan, “İnşallah bu kış sezonunda da hiçbir vatandaşımızın açta açıkta kalmaması için, üşümemesi için, kimsesizlerin kimsesi olan devletimiz her türlü vatandaşımıza destek olmaya devam edecektir” dedi.
Sivas´ın Gururu Örnek Oluyor
Sivas´ın Gururu Örnek Oluyor
13 yaşında iken Divriği´de düzenlenen bir ses yarışmasında birinci olan Pınar Dağdelen eserleriyle sanat dünyasında parlarken, yaşantısı ile de insanlara örnek oluyor.
Odalarda Mesai Saatleri Değişti
Odalarda Mesai Saatleri Değişti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüs salgını yeni tedbirleri kapsamında odalarda çalışma saatleri değiştirildi.
Engelleri Kaldırmaya Gayret Ediyoruz
Engelleri Kaldırmaya Gayret Ediyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Engelliler Günü mesajında “Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle şehirlerimizi, sokaklarımızı, okullarımızı yeniden düzenleyerek engelli kardeşlerimizin her konuda önlerindeki engelleri ortadan kaldırmaya gayret ediyoruz” dedi.
Engellilerimiz Her Alanda Desteklenmeli
Engellilerimiz Her Alanda Desteklenmeli
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Engellilerimizin çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için her alanda desteklenmeleri gerekmektedir” dedi.
   Bizlere Önemli Görevler Düşüyor
Bizlere Önemli Görevler Düşüyor
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda; “Engelli kardeşlerimizin sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer alanlarda hayatlarını sürdürmelerinde bizlere önemli görevler düşüyor” dedi.
Engelsiz Dünya İçin El Ele Verelim
Engelsiz Dünya İçin El Ele Verelim
Vali Salih Ayhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında; “Engelsiz bir dünya için herkesi üst düzeyde sorumluluk üstlenmeye davet ediyor; engellilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk, başarı ve güzel bir yaşam temenni ediyorum” dedi.
Bütçeyi Verimli Kullanacağız
Bütçeyi Verimli Kullanacağız
Sivas Belediyesi´nin 2021 yılı bütçesinin masaya yatırıldığı toplantılar sona erdi. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin koordinesinde gerçekleştirilen 4. oturumda Sivas Belediyesi´nin 2021 yılı tahmini bütçesi 600 milyon lira olarak meclis üyelerinin onayından geçti. Başkan Bilgin, “Milletimizin emaneti olan bütçemizi verimli bir şekilde kullanacağız” dedi.
Zincirleme Kazada 10 Araç Hasar Gördü
Zincirleme Kazada 10 Araç Hasar Gördü
Sivas´ta buzlanma nedeniyle meydana gelen zincirleme kazada 10 araç hasar gördü
Uzmanı Uyardı “Dijital Kölelik Kapıda”
Uzmanı Uyardı “Dijital Kölelik Kapıda”
Doç. Dr. Tuncay Dilci, Dijital kokaine dikkat çekip, dijital köleliğin kapıda olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın “dijital faşizm” uyarısının büyük önem taşıdığını söyledi.
Kongreler Yeniden Ertelendi
Kongreler Yeniden Ertelendi
Sivas İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleşen olağanüstü toplantıda; STK, meslek kuruluşları ve kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarını erteleme kararı aldı.
Gören Hayran Kalıyor
Gören Hayran Kalıyor
Sivas´ta 68 yaşındaki Nazım Bali´nin eşi için 52 bin 300 kibrit çöpü kullanarak 7 ay 3 günde yaptığı cami maketi görenleri hayran bırakıyor.
İş Birliği Anlaşması İmzalandı
İş Birliği Anlaşması İmzalandı
HAVELSAN Genel Müdür Dr. Mehmet Akif Nacar ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.
Minik Kalpler Üşümeyecek
Minik Kalpler Üşümeyecek
37. Bölge Sivas Eczacılar Odası´na bağlı eczacılar “Minik Kalpler Üşümesin” Projesi kapsamında bu yıl da öğrencilere bot ve mont desteğinde bulundu.
Eğitici Eğitimleri  Tamamlandı
Eğitici Eğitimleri Tamamlandı
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen ve 18 yaş üstü kadınların dijital becerilerinin artırılmasının amaçlandığı “Dijital Benim İşim” projesinde eğitici eğitimleri tamamlandı. Proje kapsamında aralarında Sivas´ın da bulunduğu 14 ilde Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli 140 eğitici tarafından eğitim verilecek.
Üretime Büyük Katkı Sağlayacak
Üretime Büyük Katkı Sağlayacak
Sivas´ın ekonomisine ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İlimizde altyapı çalışmaları devam eden ‘Lojistik Köy´ projesi ile Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (2. OSB), üretim ve istihdam hedefleriyle şehrimize ayrı bir değer katacak.
Millete Hayırlı  Bireyler Olun--Video
Millete Hayırlı Bireyler Olun--Video
Kangal ilçesine bağlı Alacahan köyünde bulunan Şehit Hakkın Doğan Anadolu Lisesinin çeşitli ihtiyaçlarını gideren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yeter ki sizler okuyun, çalışın ve vatana, millete hayırlı bireyler olun” dedi.
Ulaşımda Elektrikli Scooter Dönemi--Video
Ulaşımda Elektrikli Scooter Dönemi--Video
Sivas Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında ilimizin farklı noktalarına yerleştirilecek elektrikli scooterlar ile vatandaşlar çevre dostu ulaşım yapabilecek. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kısa mesafeli ulaşımda çevreci ve güvenli ulaşım imkanı sağlayan aynı zamanda tamamıyla yerli ve milli yapım olan elektrikli scooterlardan ilk etapta 100 adet sipariş verdiklerini söyledi.
Vakalar Çoğalınca Tedbirler Arttı!
Vakalar Çoğalınca Tedbirler Arttı!
Ülkemizde koronavirüs vaka sayısının 30 bine dayanması, ölü sayısının ise sürekli artması sonucu alınan tedbirler sıklaştırıldı. Dün Beştepe´de yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Hafta içi her gün 21.00 ila 05.00 saatleri arasında genel sokağa çıkma yasağı sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları cuma akşamı 21.00´den pazartesi sabahı 05.00´e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi, pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.
Yoldan Çıkıp Üçüncü Araca Da Çarptı: 7 Yaralı--Video
Yoldan Çıkıp Üçüncü Araca Da Çarptı: 7 Yaralı--Video
Sivas´ta meydana gelen trafik kazasında bir otomobil çarpmanın etkisi ile karşı şeride geçerek üçüncü bir otomobile çarptı. Kazada 1´i ağır 7 kişi yaralandı.
Sivas´ta Okul Öncesi Eğitimde Uzaktan Eğitime Geçildi
Sivas´ta Okul Öncesi Eğitimde Uzaktan Eğitime Geçildi
Sivas´ta Covid-19 tedbirleri kapsamında resmi anaokulu, anasınıfları ve uygulama sınıflarında eğitim öğretimde uzaktan eğitime geçildi.
İhtiyaçlılar Üşümeyecek
İhtiyaçlılar Üşümeyecek
Sivas merkezde ikamet eden ve yardıma muhtaç olan ailelerin yakacak giderlerine destek olmak isteyen Sivas Belediyesi her aile için 500 lira nakit yardım yapacak.
Gazetelerimizi  Ayakta Tutmalıyız
Gazetelerimizi Ayakta Tutmalıyız
Sivas ve Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, gazetemizi ziyaret etti. Genel Yayın Koordinatörümüz Taner Karabal ile bir araya gelen Başkan Eken, “Bütün Sivaslı iş adamlarımıza, firmalarımıza, hemşehrilerimize seslenmek istiyorum: Sivas´ın yerel basınına sahip çıkmamız lazım. Gerek abonelik olarak, gerek reklam vererek gazetelerimizi ayakta tutmamız lazım” dedi.
Zorlu Süreci Birlikte Atlatalım
Zorlu Süreci Birlikte Atlatalım
24. Komite temsilcileriyle bir araya gelerek talepleri dinleyen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, “Turizm acentelerimizin sorunları konusunda halkımıza çağrı yapıyoruz. Lütfen yerel acentelerimizi, firmalarımızı ve esnaflarımızı destekleyelim. Alışverişlerimizi yerel firmalarımızdan yapalım. Yaşanan zorlu süreci el birliği ile atlatalım” dedi.
Simitler Hijyenik Ortamda Satılacak--Video
Simitler Hijyenik Ortamda Satılacak--Video
Belediye tarafından kent meydanındaki simitçilere simit arabası hediye edildi. Başkan Hilmi Bilgin, “Simitler daha hijyenik ortamda satılacak” dedi.
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
Yazık Hemde Çok Yazık… Türk Futbolu Sizinle Yok Oluyor…
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Toplum Çocuk Eğitimine Önem Vermelidir - 2
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Bencillik ve Cehalet
Dursun Yıldız
Dursun Yıldız
Sen Hakkını Helal Eyle
Hanife Döner
Hanife Döner
Dünya 10 Numarasını Kaybetti
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Faydasız İşlerden Kaçınmalıyız
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.8080
EURO
9.4134
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3