7.10.2017 05:00:00 0

Alman belgesel yapımcısı Petra Nachtmanova: ?Bana insan olduğumu anlatıyor?

Dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel´in hayranı olan Alman belgesel yapımcısı Nachtmanova, ozanın Sivrialan´daki mezarı başında ve müzesinde çekimi yapılan belgesel için geçtiği kamera karşısında bağlama çalıp Veysel´in türkülerini okudu

SİVAS/ŞARKIŞLA
Aşık Veysel´e tutkusuyla dikkati çeken ve türkü söyleyebilmek için Türkçe öğrenen Alman belgesel yapımcısı Petra Nachtmanova, ünlü ozanın mezarı başında ve müzesinde bağlama çaldı, türkülerini okudu.
Almanya ve Fransa´da yayın yapan bir televizyon kanalına hazırlanan "Saz Güvenin Anahtarı" adlı belgesel çekimleri için Aşık Veysel´in memleketi Sivas´ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyüne gelen 31 yaşındaki yapımcı Nachtmanova, belgeselde hayat hikayesine yer verilen ünlü ozana hayranlığıyla dikkati çekiyor.
Her karış toprağında Veysel´in hatırası bulunan Sivrialan´da duygusal anlar yaşayan Nachtmanova, Veysel´in kabri başında ve müzesindeki mumya heykelinin önünde "Uzun İnce Bir Yoldayım" ve "Çiğdem Der ki Ben Alayım" türkülerini okudu ve adeta ozanla hasret giderdi.
Berlin´de yaşayan program yapımcısı Petra Nachtmanova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaşta bağlamayla tanıştığını ve ilk olarak da Aşık Veysel´in türkülerini söylemeye başladığını belirtti.
Veysel´in büyük bir değer olduğunu vurgulayan Nachtmanova, "Türkçeyi türküler için, şiirleri anlamak için öğrendim ve bunun büyük parçası Aşık Veysel oldu. Veysel´in şiirleri benim için çok önemli. Belki hala Türkçem yeterli değil ama yine de okumaya çalışıyorum, anlamaya çalışıyorum ve çok büyük bir zevk alıyorum." dedi.
Veysel´e hayranlığı nedeniyle belgesel çekimi için Sivrialan köyüne geldiklerini aktaran Nachtmanova, belgesel projesi kapsamında Berlin´den Horasan´a kadar yolculuk yapacaklarını söyledi.
Çekecekleri belgesele konu olacak kişilerin büyük bölümünün Anadolu´da yaşadığını dile getiren Nachtmanova, "Bu sazın ana toprağı buralar. Buradan Elazığ, Tunceli, Erzurum ve Kars´a gideceğiz. Daha sonra Gürcistan, Azerbaycan ve İran´a giderek çekimlerimizi tamamlayacağız." diye konuştu.

"Bana insan olduğumu anlatıyor"
Veysel´in etkisinin tüm çekimlerde olacağını anlatan Nachtmanova, "Aşık Veysel, bana doğanın güzelliğini, insan olduğumu anlatıyor. Avrupalı bir insan olduğumu anlatıyor. Bana aynı şekilde dokunuyor onun sözleri. O sizin şansınız, bazen kıskanıyorum, gerçekten onu yaşayın." ifadelerini kullandı.
Nachtmanova, Aşık Veysel´e önemli bir yer ayıracakları 205 dakikalık belgeselin gelecek yıl Almanya ve Fransa´da yayınlanacağına işaret etti.
Belgeselin Fransız yönetmeni Stephan Talneav da Aşık Veysel´in şarkılarını 5-6 yıldır dinlediklerini, aynı şarkıları mezarı başında dinlemenin ise çok etkileyici ve duygusal olduğunu vurguladı.

"Doğayı çok severdi"
Ünlü halk ozanı Aşık Veysel´in oğlu Bahri Şatıroğlu ise babasına gösterilen ilgiden memnuniyet duyduğunu aktararak Nachtmanova´ya teşekkür etti.
Veysel´in kızı Zekine Şatıroğlu da "Babam cumhuriyetçiydi, Atatürkçüydü, doğayı çok severdi, insanları çok severdi, misafiri çok severdi." diye konuştu.
Veysel´in torunu Nazender Süzer Gökçe de Aşık Veysel´i dostlarının unutmadığını, Nachtmanova´nın da Berlin´den gelerek çekimler yaptığını söyledi.
Nachtmanova´nın Aşık Veysel´e çok farklı gözle baktığını dile getiren Gökçe, "Mezarı başında türküyü söylerken 3 dakika gerçekten orada değildi, transa geçmişti. Bunu gözyaşlarıyla dışa vurdu. O anı yaşamak çok güzeldi, çok teşekkür ediyorum." dedi.(AA)

/resimler/2017-10/6/2214485536531.jpg