YAŞAM 6.05.2019 07:00:03 0

Alo 174´e Bildirin!

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ramazan ayı boyunca özellikle ekmek, pide çeşitleri pastacılık ürünleri, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere, üretim ve tüketimi artan gıda ürünlerine yönelik denetimlere ağırlık vereceklerini söyledi. Gıda gü

FATİH TABUR

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlerini sıklaştıracak.

Halk sağlığının tehlikeye sokulmaması amacıyla gıda güvenliğinin sağlanması yönündeki tedbirlere ağırlık vereceklerini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, "Ramazan ayının gelmesiyle birlikte artan gıda tüketiminin getireceği riskler sebebi ile rutin denetimler hız kesmeden devam ediyor. Özellikle ekmek, pide çeşitleri pastacılık ürünleri, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere, üretim ve tüketimi artan gıda ürünlerine yönelik denetimlere yoğunlaşılacak? dedi.

SEÇİCİ OLUN

Gıda güvenirliğinin sağlanması noktasında tüketicilere de büyük görevler düştüğüne dikkat çeken İl Müdürü Yıldız, ?Tüketicilerimizin aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları, gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün almamaları, son kullanma tarihlerine bakmaları ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat etmeleri gerekmektedir? diye konuştu.

Vatandaşlara; gıdalara yönelik şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde Alo Gıda 174 hattını arayarak şikayet edin? uyarısında bulunan İl Müdürü Yıldız, ?Müdürlüğümüzde görevli gıda kontrol görevlilerince Ramazan Ayı boyunca ilimizde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik planlama yapılmış olup bu planlama kapsamında denetimlerimiz devam edecektir. Risk esaslı yaptığımız denetimlerin yanı sıra 174 Alo Gıda Hattı, Cimer ve Valiliğimizin Açık Kapı uygulamasına gelen şikayetlere göre denetimlerimiz gerçekleşmektedir. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Sivas halkına, sağlık ve mutluluk içerisinde bir Ramazan geçirmelerini diliyorum? açıklamasında bulundu.