GÜNDEM 3.05.2021 07:01:00 0

Alt Geçit Projesi Trafiği Rahatlatacak--Video

Şehrin trafik yoğunluğunu azaltacak projelere öncelik veren Başkan Bilgin; İstiklal Caddesi ve Abdulvahabi Gazi Caddesi’nin kesiştiği noktada alt geçit projesinin startını verdi.

Adem Sabit NALBANT

Şehrin ulaşım sorununu ortadan kaldırmak için önemli çalışmalara imza atan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; bir alt geçit projesinin daha startını vererek çalışmalarına başladı.

Saatte 1700 aracın geçiş güzergahında bulunan İstiklal Caddesi ve Abdulvahabi Gazi Caddesi’nin kesiştiği noktada yaşanan trafik yoğunluğunu azaltarak konforlu ulaşım imkanı sağlayacak alt geçit projesinde çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Bilgin mahalle sakinleriyle istişarede bulunarak bilgiler verdi.

BAŞKAN BİLGİN; ALT GEÇİT PROJESİ İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Tam kapanma sürecini de avantaja çevirerek çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını ifade eden Başkan Bilgin; “İstiklal Caddesi ve Abdulvahabi Gazi caddelerinin kesiştiği hemşehrilerimizin Tapu Kavşağı olarak bildiği bölgede ciddi oranda bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Ekip olarak buradaki bu yoğunluğu gidermek adına alt geçit çalışması yapılmasına karar verdik. Proje ekibimiz projeyi çizdi; ihalesini yaptık ve ihaleyi de ÖZBELSAN AŞ aldı. Bugün itibariyle bismillah diyerek çalışmalara başladık. İhale sürecimiz yaklaşık 6 ay ama biz hızlı bir şekilde bitirmeye çalışacağız. Bu 17 günlük kısıtlama sürecini de değerlendirmek adına çalışmalara başlamış olduk. Nimet külfet dengesi var biz bu çalışmayı yaparken doğal olarak alternatif yollar ortaya çıkıyor. Biz bu süreçte hemşehrilerimizden sabır bekliyoruz. Doğal olarak mevcut bu kavşak Şeyhşamil, Kılavuz, Huzur mahalleleri ve Organize Sanayi Bölgesini besliyor. Alt geçidin yapım sürecinde belirli yoğunluklar olacak, trafik yoğunluğu yaşanacak. Yoğunluk için vatandaşlarımızdan biraz sabır istiyoruz. Proje bittiği zaman tüm hemşehrilerimiz bu projeyi hayata geçirenlere teşekkür edecek. Birlikte güzel işler yapacağız. Birlikte dediğimiz kadro sadece belediye ekibi değil bu şehirde yaşayan 350 bin hemşehrimizle güzel işlere imza atacağız. Bizlerin görevi bugünü değil uzun yılları planlayarak şehri planlı şehir hale getirme noktasında adım atmalarıdır. Bugün çalışmalarına başladığımız projemiz de bunun bir örneğidir. Önümüzdeki süreçte trafik yoğunluğu yaşanan bölgelerde alt geçit çalışmalarımız olacak” dedi

Başkan Bilgin’e gezi ve incelemeleri sırasında Başkan Yardımcısı Levent Olgun, Bekir Sıtkı Eminoğlu, Kayhan Işık, ÖZBELSAN Genel Müdürü Ahmet Kuzu ve birim müdürleri de eşlik etti.

İstiklal Caddesi alt geçit projesi ile Yukarı Tekke alt geçidi ile transit çalışabilecek bir aks hedeflenmektedir. Bu aksla birlikte Karaağaç Köprüsü hattından 87. yıl kavşağına kadar olan bölgede sinyalizasyon sistemsiz bir hat hedeflenmektedir.