Bağımlılık Oranı Artıyor
Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılığa ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Tuncay Dilci, "Her geçen gün bağımlılık oranımız artmaktadır. Yeni bir dijital bağımlı nesil karşımıza çıkmaktadır. Buna karşı önlemlerin ivedi alınması ve sözde değil özde eylemlerin yapılması gerekmektedir. Yaptığımız çalışmaya göre, özellikle çocukların bağımlılık oranının her geçen gün arttığı, sadece ders amaçlı değil, kullanım amacı dışında takıntı halinde dürtüsellik boyutunda ciddi yoksunlukların yaşandığı görülmektedir" dedi.
Tarih: 11.9.2019 07:00:00

Dijital Bağımlılıkla Mücadele Derneği Genel Başkanı ve Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Dilci, dijital bağımlılıktaki artışa işaret ederek, "Her geçen gün bağımlılık oranımız artmaktadır. Yeni bir dijital bağımlı nesil karşımıza çıkmaktadır. Buna karşı önlemlerin ivedi alınması ve sözde değil, özde eylemlerin yapılması gerekmektedir" dedi. 

Dilci, yaptığı açıklamada, dijital bağımlılıkla toplumun tüm kesimleriyle mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Dernek olarak 45 soruda bireyin dijital bağımlığını ölçen "Dijitalaniz" adlı programı geliştirdiklerini anımsatan Dilci, "Geliştirdiğimiz dijitalaniz tekniğiyle Türkiye ölçekli tanılama faaliyetlerine destek verebiliriz. 10 dakika gibi kısa sürede bireyin dijital bağımlılık haritasıyla ilgili bölgesel, kurumsal, aile veya birey odaklı raporlar sunabilmekteyiz." dedi.

Dilci, bu raporlarla da kişiye özgü analizler yaptıklarını dile getirerek, yetkililerin talep etmesi halinde her türlü akademik bilgi ve birikimi paylaşmaya hazır olduklarını ifade etti. Dijital bağımlılığın tanı ve tedavi aşamasında anne, baba ve öğretmen eğitiminin öne çıkması gerektiğine dikkati çeken Dilci, "Toplumu temsil eden ve eğitimde başrol oynayan kesim, bu konuda gerekli bilinçlendirme ve hassasiyeti kendinde toparlayabilirse belirli kurumlara da bu kadar yük düşmeyecektir. Milli Eğitim Bakanlığımız da bu konuda çalışmalar yapmaktadır." diye konuştu.

"24-35 YAŞ ARASINDA DİJİTAL OYUN BAĞIMLILIĞI ÜST SEVİDE"

Prof. Dr. Dilci, dijital bağımlılığa her yaşta rastladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle 24-35 yaş arasında dijital oyun bağımlılığı üst sevide. Yine okul çağı çocuklarında televizyon karşımıza çıkmakla beraber cep telefonu üzerinden çizgi film ve diğer oyunlar karşımıza çıkıyor. Dijital bağımlılık oranıyla ilgili Kayseri´de yaklaşık 10 devlet okulunda bin 800 kişi üzerinde yaptığımız çalışmalarımızı ilgili bakanlıklarımıza rapor halinde sunmayı planlıyoruz. Her geçen gün bağımlılık oranımız artmaktadır. Yeni bir dijital bağımlı nesil karşımıza çıkmaktadır. Buna karşı önlemlerin ivedi alınması ve sözde değil özde eylemlerin yapılması gerekmektedir."

Yaptıkları çalışmanın sonuçları hakkında değerlendirmelerde de bulunan Dilci, "10 devlet okulunda yaptığımız çalışmaya göre, özellikle çocukların bağımlılık oranının her geçen gün arttığı, sadece ders amaçlı değil, kullanım amacı dışında takıntı halinde dürtüsellik boyutunda ciddi yoksunlukların yaşandığı görülmektedir. Olumsuz içeriklerden ciddi bir şekilde etkilendikleri, rol model, davranış ve tutumlarda birtakım özdeşim kurma ve özdeşim transferlerinin olduğunu söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLAR ANNE VE BABAYI ROL MODEL EDİNMEKTE"

Dilci, dijital bağımlılıkta ailelerin yeterince bilinçli olmadıklarını, sadece çocukların değil, yetişkinlerin de ciddi oranda kullanım bozukluğu yaşadıklarını söyledi. Ebeveynlerin işten arta kalan zamanlarında ve fırsat buldukları iş ortamında bile sürekli sosyal medya ve diğer dijital nesnelerle temas halinde olduklarına dikkati çeken Dilci, şöyle konuştu:

"Hatta internet ortamının olmadığı veya kesintisinin olduğu yerlerde ziyareti kısıtlama eğilimindedirler. Dijital bağımlılık çocuklarda mı, ailelerde mi daha fazla sorusunun cevabı birbirine yakın diyebiliriz. Çünkü çocuklar anne ve babayı rol model edinmektedir. Anne ve babada gördükleri eylem ve davranışları kendi davranış kalıpları içerisine sığdırmakta ve sürdürmektedirler."

Prof. Dr. Dilci, toplumun büyük kesiminin başta televizyon olmak üzere dijital nesnelerle temas halinde olduğuna işaret ederek, "Ebeveynler ve çocuklar, yüzde 55-65 arasında değişen oranda dijital nesnelerle gün içerisinde 3 saatin üzerinde zaman geçirmektedirler. Toplumun en az yüzde 55´i dijital nesnelerle temasta." dedi. /AA/

 
Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler: Bağımlılık Oranı Artıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Akademik Başarıya  Önem Vereceğiz
Akademik Başarıya Önem Vereceğiz
Vali Salih Ayhan, katıldığı bir programda eğitimde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. Sivas´ın eğitimde hak ettiği yere taşımak için seferberlik ilan ettiklerini açıklayan Vali Ayhan, “Velilerimizin gıdası akademik başarıdır. Evet yüzmede, futbolda çocuğu çok iyi. İyi resim çiziyor, iyi şiir okuyor bu manada yetenekli ama ders notları, akademik anlamda arzu edilen seviyede değilse aile bunları görmüyor. Dolayısıyla akademik başarı bizim için çok önemli. O nedenle bu sene buna yönelik ciddi bir sistem kuracağız” dedi.
Güzellikleri Keşfedilmeyi Bekliyor
Güzellikleri Keşfedilmeyi Bekliyor
Doğanşar ilçesi bünyesinde barındırdığı birçok doğal ve tarihi mekanla dikkat çekiyor.
Kamulaştırmanın Yapılması Lazım
Kamulaştırmanın Yapılması Lazım
Seyfebeli Sanayi Sitesi Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Birkaç yıl içerisinde kamulaştırma yapıldığında işler çok rahatlıkla başlayacak ama önce kamulaştırmanın yapılması lazım. Kamulaştırmanın yapılması da normal planlamanın üzerine belki birkaç yıl gecikmeli olacak ve Seyfebeli de inşallah 5 yıl içerisinde tamamı bitmiş vaziyette ilimize hizmet edecek” dedi.
Hayat Ağacı´ndan  Kırtasiye Yardımı
Hayat Ağacı´ndan Kırtasiye Yardımı
Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Duman, Hayat Ağacı Derneği aracılığıyla toplam bin 555 öğrenciye 78 bin lira değerinde kırtasiye yardımı sağlandığını söyledi.
Hasta Güvenliğinde  Sorunlar Yaşanıyor
Hasta Güvenliğinde Sorunlar Yaşanıyor
17 Eylül´ün Dünya Hasta Güvenliği Günü olarak ilan edildiğini ifade eden bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Tel Aydın, hasta güvenliği konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Aydın, “WHO´nun açıkladığı verilere göre halen dünya genelinde hasta güvenliği ile ilgili önemli oranda sorunlar yaşanmaktadır. Hastanede sağlık hizmeti alan her 10 hastadan 1´i zarar görüyor. Aslında bu durumların yüzde 80´inin önlenebilir durumda” dedi.
Trafik Uyarı Ve İşaretleri Yenileniyor--Video
Trafik Uyarı Ve İşaretleri Yenileniyor--Video
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, okul çevrelerinde trafik güvenliğini sağlamak adına tüm yaya geçitleri ve trafik uyarı işaretlerinde yenileme çalışmaları başlattı.
Bilgin´den Esnaf Çarşısı Müjdesi
Bilgin´den Esnaf Çarşısı Müjdesi
32. Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri dün başladı. Atatürk Anıtı´na çelenk sunan Ahilik Komitesi üyeleri daha sonra Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ahilik Haftası´nın esnaf ve tüccarlar açısından önemli olduğunu dile getirerek, esnaf çarşısının yakın zamanda temelinin atılacağını müjdeledi.
 178 Bin Çocuğa İhtiyaç Var!
178 Bin Çocuğa İhtiyaç Var!
Sağlık Bakanlığı, ilimizde ailelerin mağduriyet yaşamasına ve çevre şehirlere gitmesine neden olan çocuk kardiyoloğu ile çocuk nöroloğu eksikliğine ilişkin açıklamada bulundu. İlimizde yaşayan H. A. isimli vatandaşın bu alanlarda doktor bulunmaması nedeniyle TBMM Dilekçe Komisyonu´na başvurması üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanlığı, Sivas´a çocuk kardiyoloğu ve çocuk nöroloğu atanmamasını çocuk nüfusun yetersiz olmasına bağladı. Bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde 313 bin 470 çocuk nüfusuna bir çocuk nörolojisi uzmanı, 198 bin 985 çocuk nüfusuna ise bir çocuk kardiyolojisi uzmanı düştüğünün belirtildiği açıklamada, Sivas´ın çocuk nüfusunun 134 bin 866 olduğu belirtildi. Bakanlığın verdiği cevaba göre, ilimizde çocuk nöroloğu görevlendirilmesi için 178 bin, çocuk kardiyoloğu görevlendirilmesi için ise 64 bin 119 çocuğa ihtiyaç var.
Köyün Su Sorunu Güneş Panelleriyle Çözülecek
Köyün Su Sorunu Güneş Panelleriyle Çözülecek
Gürün ilçesine bağlı Yolgeçen köyünde yaşanan su sıkıntısı güneş panelleri ile elde edilen elektrik ile çözüme kavuşuyor
Destek Zamanı
Destek Zamanı
Sivas Hizmet Vakfı tarafından 2 yıldır sürdürülen burs kampanyası bu yılda sürdürülecek. Bugün başlayıp 30 Eylül´de sona erecek olan burs başvuru süreci öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, önceki yıllarda 150 lira olan burs miktarının 200 liraya çıkarıldığını ifade ederek “İmkanı olan Sivaslılar için hiç değilse bir öğrenci için bağışlayacakları aylık 200, yıllık 1600 lira çok büyük bir meblağ değil ama bir öğrencinin ihtiyacını karşılamada önemli bir katkıdır. Sizler bu katkıyı ne kadar fazla sağlarsanız vakfımız o kadar çok öğrencimize ulaşacak, onların daha rahat bir eğitim alabilmelerine imkan sağlayacaktır” dedi.
Merkez İlçe´ye  Karaoğul Atandı
Merkez İlçe´ye Karaoğul Atandı
Yeniden Refah Partisi Sivas Merkez İlçe Başkanlığı görevine Mehmet Karaoğul atandı. Çok önemli bir sorumluluk üstlendiklerini belirten Karaoğul, “Allah´ın izniyle teşkilatımızla güzel çalışmalara imza atmak istiyoruz” diye konuştu.
Hayran Kaldılar--Video
Hayran Kaldılar--Video
59´uncu Başkanlar Konseyi toplantısını şehrimizde gerçekleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) il başkanları Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´ni ziyaret etti. Yerleşkeyi gezerek sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi alan TGF üyeleri, üniversite içerisinde oluşturulan gölete hayran kaldılar.
Ele Ele Vereceğiz
Ele Ele Vereceğiz
2019-2020 eğitim-öğretim yılı sene başı rehber öğretmenler toplantısı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu´nda düzenlenen toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Sivas; ilmin, irfanın şehri. Bu şehrin çocukları en iyi eğitimi almayı hak ediyor. Bizler de öğretmenler olarak çocuklarımıza en iyi eğitimi verebilmek için gayret göstereceğiz. Sivas´ı eğitimde hak ettiği yere taşımak için el ele vereceğiz, yeni fikirler, yeni projeler üreteceğiz. Bu noktada sizlerin rehberliğine, destek ve gayretine ihtiyacımız var” dedi.
“Günün 24 Saati Görev Başındalar”
“Günün 24 Saati Görev Başındalar”
Bem-Bir-Sen Sivas Şubesi tarafından Zabıta Haftası nedeniyle Öğretmenevi´nde program gerçekleştirildi. Sivas Belediyesi Zabıta Müdürlüğü çalışanlarının katıldığı toplantıda konuşan Şube Başkanı Mustafa Pakoğlu, “Zabıta çalışanları her yerdeler. Yürüdüğünüz sokakta, gittiğiniz fırında, uğradığınız markette, kısaca hayatın her alanında ve her anında yanınızdalar. Gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden günün 24 saati görev başındalar” dedi.
Ahilik Coşkusu Başlıyor
Ahilik Coşkusu Başlıyor
32. Ahilik Kültürü Haftası´nın bugün başlayacak etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlanacağını ifade eden SESOB Başkanı Beşir Köksal, Sivaslı esnaflara “Bayramınıza sahip çıkın” diye seslendi.
Sivas İçin  Çalışmalıyız
Sivas İçin Çalışmalıyız
Ticaret ve Sanayi Odası´nın (TSO) Eylül ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Çetin Yıldırım koordinesinde yapılan toplantıda konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, meclis üyelerine seslendi. Üyelerden sorunların çözümü noktasında daha aktif olmalarını isteyen Başkan Eken, “69 meclis üyesi Sivas´ta yapılacak her işten sorumlusunuz. Hepimizin vebali var. Görmüş olduğunuz eksiklikleri buraya getirmezseniz, yapılan güzelliklerin arkasında durmazsanız vebali var. Boş işleri bırakıp icraat yapmamız gerekiyor. Üyelerimizin Sivas´ın sorun ve sıkıntıları için çalışmamız gerekiyor” dedi.
Feyzioğlu: "Umutluyuz”--Video
Feyzioğlu: "Umutluyuz”--Video
İç Anadolu Genişletilmiş Baro Başkanları toplantısında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesinin çıkması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek çıkması konusunda umutlu olduklarını söyledi.
Barınma Alanları Otomatik Belirlenecek
Barınma Alanları Otomatik Belirlenecek
Cumhuriyet Üniversitesinde bir akademisyen, yüksek lisans öğrencisiyle tez çalışması kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri´ni kullanarak doğal afet sonrası barınılacak alanların otomatik olarak belirlenmesi amacıyla yazılım geliştirdi. Harita Mühendisliği Bölümü Fotogrametri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarık Türk: "CBS ortamında bir kullanıcı arayüz programı geliştirdik. Sistem, hangi çalışma alanı seçilirse seçilsin o bölgeye ait verilerin girilmesi durumunda otomatik olarak bu alanları belirleyebilecek yeteneğe sahip. AFAD, belediyeler ve ilgili kurumların çok işine yarayacağını düşünüyoruz. Talep gelmesi durumunda bu sistemi geliştirmek adına kendileriyle çalışmaya hazırız" dedi.
Ermeni Mezarlığında Ayin
Ermeni Mezarlığında Ayin
Zara ilçesindeki Ermeni mezarlığında ayin düzenlendi.
Feyzioğlu´ndan “Tutsak” Açıklaması--Video
Feyzioğlu´ndan “Tutsak” Açıklaması--Video
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerinin PKK üyesi, FETÖ üyesi olduğu, DHKP-C üyesi olduğu gerekçesi ile mahkum ettiği kişilere ‘tutsak´ diyenler, ya hukuk bilmezler ya da başka birilerinin jargonu ile konuşarak selam çakarlar. PKK´ya yarım ağız bile bir kınama yapamayanların Türkiye Cumhuriyeti´ne sürekli laf sokuşturmasını samimi bulmuyoruz" dedi.
Şehitlerimize Borçluyuz
Şehitlerimize Borçluyuz
Vali Salih Ayhan, Akıncılar ve Gölova ilçelerini ziyaret etti. İlçede yürütülen çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi alan Vali Salih Ayhan, muhtarlar ve esnaflarla da bir araya gelerek sorun, öneri ve taleplerini dinledi. Vali Ayhan, "Şehit ailelerimizin, gazilerimizin ve muhtarlarımızın taleplerini yerinde dinlemek, dualarını almak için buradayız. Bayrağımız dalgalanıyorsa ve ezanımız dinmiyorsa bunları şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Bizler, her zaman sizlerin derdine derman olmaya, sıkıntılarınıza çözüm üretmeye, hüzün ve sevinçlerinizi paylaşmaya hazırız” dedi.
Hainlere Göz  Açtırmıyoruz
Hainlere Göz Açtırmıyoruz
11 Eylül 1994 tarihinde terör örgütünün Zara ilçesi Selimiye köyüne hain bir şekilde düzenlediği saldırı sonucu şehit olan 9 kişi, kabirleri başında anıldı. Hayatını kaybeden kişilerin ailelerine başsağlığı dileyen Vali Salih Ayhan, “Devletimizin kararlı duruşuyla bugün bu hainlere sınır ötesinde dahi göz açtırmıyoruz. Bu toprağın, bu vatanın asıl sahipleri sizlersiniz. Şehit ailelerine ve gazilerine 24 saat kapımız açık. Her sorununuzu çözmek için yanınızdayız” dedi.
Hazırbulunuşluk  Sınavında Ter Döktüler
Hazırbulunuşluk Sınavında Ter Döktüler
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme (KÖPRÜ) Projesi kapsamında il genelindeki bütün ortaokul ve liselerde hazırbulunuşluk sınavı gerçekleştirildi. 73 bin 500 öğrencinin katıldığı sınavın sonuçları kısa süre içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan yazılım üzerinden duyurulacak.
Bilinçli Hale Getirilmeli
Bilinçli Hale Getirilmeli
14 Eylül Dünya İlk Yardım Günü nedeniyle açıklama yapan Numune Hastanesi İlk ve Acil Yardım Uzmanı Dr. Sedat Özbay, her ailede en az 1 kişinin ilk yardım eğitimi almasını gerektiğine dikkat çekerek “İlk yardım kültürünün toplumda bilinçli bir hale getirilmesi önemlidir” dedi.
Demokrasiye Dikkat Çekildi
Demokrasiye Dikkat Çekildi
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu´nda "Demokrasi ve Milli Birlik" konulu konferans düzenlendi.
Sıcak Çermik´e  Teşvik Darbesi
Sıcak Çermik´e Teşvik Darbesi
Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete´de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen turizm bölgeleri arasında Sıcak Çermik Termal Turizm Merkezi de yer aldı.
Destek Vermeye Devam Edeceğiz--Video
Destek Vermeye Devam Edeceğiz--Video
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı´nın ev sahipliğinde ‘Sivas 3´üncü Otoloji´ toplantısı gerçekleştirildi. Sivas Kongresi´nin 100´üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit “Bu tip toplantıların önemine her zaman vurgu yapmamız gerekmektedir. Bizler de dernek olarak bu tip faaliyetlere her zaman destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.
Özyürek, Kangal Sahipsiz Değildir
Özyürek, Kangal Sahipsiz Değildir
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Sivas´ın Kangal ilçesinde ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
Kadının Çırpınışlarına Dayanamadı
Kadının Çırpınışlarına Dayanamadı
İlimizde otobüs içerisinde rahatsızlanan kadının çırpınışlarına dayanamayan otobüs şoförü, güzergahından çıkararak yolcularla birlikte kadını hastaneye götürdü.
Zara´da Aşure İkramı
Zara´da Aşure İkramı
Zara ilçesinde muharrem ayı ve aşure günü dolayısıyla vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Çok Değil, Adam Olsunlar Yeter…
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
Mutlu Olmak İçin Hoşgörülü Olun
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Altın Değerinde 1 Puan
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
İkinci Büyük Günah: Cana Kıymak
Alper Duran
Alper Duran
Ahh Ah!..
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Güçlü Olmak Zorundasın
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Okullar Açılıyor, Anneler Hazır Mı? -2-
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Villa(!)
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Adem Akgül
Adem Akgül
MODERN TÜRKİYE VE ABD
Taner Karabal
Taner Karabal
Karayolunu Biz Neden Değerlendiremiyoruz?
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Hanife Döner
Hanife Döner
Hakikat Mülküne Varan Bir Dost: Ayşe Şasa –Son-
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Kriz Mi? Kim Demiş? Bu Şehri Yönetenler Krizle Dalga Geçiyor!
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
Hayrullah Ağkaş
Hayrullah Ağkaş
DOLAR
5.6785
EURO
6.2747
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5