GÜNDEM 29.08.2020 07:00:00 0

BAĞIMSIZ YAŞAMA İRADESİNİN İLANIDIR

Vali Salih Ayhan; "30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır" dedi.

/Fatih TABUR/

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulmasıyla sonuçlanan Kurtuluş Savaşı´nın kazanıldığı ve düşman işgalinin son bulduğu zaferlerin kutlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, İçişleri Bakanlığı´nın genelgesi doğrultusunda ?kısıtlı´ törenle kutlanacak. Kutlama programı yarın Atatürk Anıtı´na çelenk sunma töreni ile start alacak. Yukarı Tekke´de şehitliklere karanfil bırakacak olan il protokolü gazi ve şehit ailelerine de ziyarette bulunacak.

Öte yandan Vali Salih Ayhan,  30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 98. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.  Vali Ayhan, mesajında; ?30 Ağustos 1922 tarihinde Dumlupınar´da Mustafa Kemal´in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan ve Kurtuluş Savaşı´mızı kahramanlıkla taçlandıran Başkomutanlık Meydan Muharebesi´nin 98´inci yıl dönümünü, birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir gururla kutluyoruz? dedi.

Türk milletinin 1919 yılında Samsun´da Gazi Mustafa Kemal´in liderliğinde başlattığı istiklal mücadelesinin tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen Amasya, Erzurum ve nihayetinde Sivas´ta alınan önemli kararlar sürecinde 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zafere ulaştığını kaydeden Vali Ayhan, ?30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı İstiklal Savaşı yürüten birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur. Tarihe altın harflerle yazılan 30 Ağustos tarihi, Atatürk´ün ?Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz´dir. İleri!´ komutuyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşaması yönündeki inanç, istek ve idealini bir kez daha ortaya koymuştur. Koronavirüs salgını nedeniyle talihsiz bir süreç yaşadığımız şu günlerde, bu önemli zaferin yıl dönümünü evlerimize, işyerlerimize şanlı Türk bayrağımızı asarak haklı gururumuzu, sevincimizi yansıtmalı, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin ruhlarını yad etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı´nı kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal savaşımızın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi ise minnet ve şükranla anıyorum? ifadelerini kullandı.