BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ BELLİ OLDU
Divriği ilçesi Mursal Barajı´nda bir süredir balık ölümlerinin yaşanması ve ölü balıkların kıyıya vurması köy halkını ve barajı gezmek için giden vatandaşları endişeye sevk etmişti.
Tarih: 12.7.2017 06:00:00

HAYRULLAH AĞKAŞ

Konu ile ilgili olarak barajdan su ve balık örnekleri alarak tahlile gönderen Divriği İlçe Tarım Müdürlüğü´nden sevindirici haberler geldi.
İlçe Tarım Müdürü Hasan Hüseyin Özdemir ve Su Ürünleri Mühendisi Sinan Gelen yaptıkları açıklamalarda incelenen balıklarda zehirlenme veya hastalık bulgusuna rastlanılmadığını belirterek, barajda patlayıcı kullanarak, balık avlanması sonucunda oluşan yüksek basınç nedeniyle balık ölümlerinin meydana geldiğini ifade ettiler.
Tarım Müdürü Hasan Hüseyin Özdemir, "İncelenen aynalı sazan cinsi numunelerin analizinde toksik (zehir), kitlesel hastalık veya parazit bulgusuna rastlanılmamıştır. Su örneklerinde ise sucul yaşamı ve insan sağlığını etkilemeyecek düzeyde mevsimsel plankton artışı görülmüştür. Suyun oksijen seviyesi, sıcaklığı, PH´ı ve bulanıklığı olağan sınırlar dâhilindedir" dedi.
Devlet Su İşleri ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından da numunelerin alındığını belirten Özdemir, önümüzdeki günlerde sonuçların açıklanacağını kaydetti.
"Balık ölümlerinin nedeni nedir?" sorusunu yanıtlayan Özdemir, "Şok dalgalarıdır. Bunu yüksek basınç altında vücut bütünlüğü bozulmadan toplu ölümlerin gerçekleşmesi olarak açıklayabiliriz. Köylü vatandaşlarımızın ifadesine göre baraj gölü kenarında bir gece çadır kuran yabancı 2 avcı tarafından peş peşe 4 kez (dinamit veya el yapımı patlayıcı) patlama yapıldığı duyulmuştur. Sonuç olarak korkulacak bir şey yoktur. Ancak baraj gölü güvenliğinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Patlayıcı madde ile avcılığın yasak olduğunu hatırlatıp vatandaşlarımızın duyarlı olmasını temenni ederiz. Kurum olarak bu tür yasak avcılıklar için denetimlerimizi artıracağımızı kamuoyuna bildiririz" diye konuştu.