GÜNDEM 11.01.2019 07:00:02 0

Başkan Eken´den 6. Bölge İçin Seferberlik Çağrısı--Video

10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, önemli açıklamalarda bulundu. Yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması için yoğun çaba

OĞUZHAN SARZEP

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kentte faaliyet gösteren basın kuruşlarında görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

İlimizde bulunan bir restoranda gerçekleştirilen programda konuşan TSO Başkanı Eken, zor şartlar altında gazetecilik yapan basın mensuplarının gününü kutladı.

10 Ocak´ın gazeteciler açısından önemine değinen Başkan Eken, ?Yaz-kış demiyorsunuz, yağmur-çamur demiyorsunuz, her zaman bizlerin kahrını çekiyorsunuz. İnsanlara doğru haber yapmak için uğraşıyorsunuz. Zaten gazeteciliğin de en önemli temeli doğru haber yapmaktır. Sizler de bunun örneğini çok güzel sergiliyorsunuz. Bu anlamda hepinize çok teşekkür ediyorum. Daha nice güzel yıllar birlikte olacağımızı umut ediyor, yönetim kurulumuz ile birlikte odamızın 69 meclis üyesi ile birlikte hepinizi kutluyoruz? dedi.

?4 FABRİKA 2019´DA FAALİYETE GEÇECEK?

Bu ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katılacağı bir Şura´ya iştirak edeceklerini ifade eden Başkan Eken, programda kendisinin de konuşacağını belirterek, ?Biz geldiğimiz günden beri Sivas´ın teşvik kapsamındaki yerini sürekli gündeme getiriyorduk. Sivas teşvik kapsamında 6. Bölge´ye alınırsa, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde en az 20-30 fabrika için görüşmelerimiz var. Şuan ki Organize Sanayi Bölgesi´nde çok fazla yerimiz kalmadı ama Yasin Tekstil, Uçar Akü, kozmetik fabrikası ve askeri materyaller üretecek 4 fabrika 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecek.  Bin 300, bin 400 kişilik istihdam ortamı sağlanacak. Biz bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu kriz ortamında bu tür yatırımların ilimize gelmesi bizleri çok mutlu ediyor? diye konuştu.

?KİMSE KARAMSAR OLMASIN?

31 Mart yerel seçimlerinden sonra ülkenin ekonomik anlamda düzlüğe çıkmasını temenni eden Başkan Eken, ?Hiç kimse karamsar olmasın. Ülkemiz çok krizler atlattı, inşallah bunu da atlatırız. Ondan sonra büyüklerimizin de desteğiyle Sivas´ı teşvik kapsamına alabilirsek, o zaman biz 4 değil, 44 fabrikayla müjdeler verir, açılışlar yaparız? ifadelerini kullandı.

?BÜROKRATLARIMIZIN GAYRET GÖSTERMESİ GEREKİYOR?

Organize Sanayi Bölgesi´nde bazı fabrikalarda işten çıkarmalar olduğunu dile getiren Başkan Eken, ?Asgari ücrete yapılan zam ve sigorta ile vergi gibi giderlerin artmasından dolayı bu durumlar yaşandı. Piyasa daralarak gelir düştüğü için bazı arkadaşlarımız tedbir alma yoluna gitti. Gerçekten de ciddi bir sıkıntı var. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Hiçbir işveren hiçbir işçiyi işinden etmek istemez ama bu geçici dönemde 3-5 arkadaşımız işten çıkarılır, yarın ferahlık gelir, 40-50 arkadaşımız işe alınır. Bildiğiniz üzere Ticaret ve Sanayi Odaları´nın yaptırım gücü yok ama bu güç şöyle kullanılabilir: Burada siyasi lobi dediğimiz kişilerin hızlı hareket etmesi lazım. Sadece milletvekillerimizden değil, bütün bürokratlarımızın gayret göstermesi gerekiyor?  açıklamasında bulundu.

?BİZDEN BAŞKA DİLLENDİREN YOK?

Yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan ilimizin 6. Bölge kapsamına alınması için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade eden Başkan Eken, ?Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuyu bizden başka dillendiren yok. Dün Başkanlar Kurulu toplantısını yaptık. Herkesin her yerde, kendi sosyal medya hesaplarında TSO´nun savunduğu 6. Bölge konusunu savunmalarını istiyorum. Bu konu Mustafa Eken´in reklamı değildir. Mustafa Eken TSO´nun sahibi değil. Herkesin 6. Bölge konusunu savunmasını istiyorum. Sadece 7 bin üyenin seçtiği, TSO´yu temsil eden bir kişiyim. Mustafa Eken´in paylaşımı demek, Sivas´ın paylaşımı demektir. Sivas´ın teşvik kapsamına alınması için herkesin seferber olması lazım. Eğer bu olmazsa herkesi sorumlu tutarım. Çünkü ben vicdanen çok rahatım? değerlendirmesinde bulundu.

?YALNIZ KALDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM?

Başkan Eken, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: ?Yatıp kalkıp, 6. Bölge diyoruz ama başkalarından bunları duymamak bizleri çok üzüyor. Yalnız kaldığımı düşünüyorum. Bu sadece Mustafa Eken´in mevzusu mudur? Herkesin çaba göstermesi lazım. Bu sadece 6. Bölge için değil. Konu Demir Çelik Fabrikası ise herkesin Demir Çelik için koşturması lazım. Konu üniversite ise herkesin üniversite için koşturması lazım. Sivas´ın geleceği için herkesin taşın altına elini koyması lazım. Memleketle alakalı bir şey istiyorsak, beni sevmeyebilirler veya odamızı sevmeye bilirler ama Sivas´ı sevmek zorundalar. Ya sevecekler, ya da Sivas´ı terk edecekler.?

Program, TSO Başkanı Mustafa Eken ve yönetim kurulu üyelerinin basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

/resimler/2019-1/10/1819380335824.jpg

/resimler/2019-1/10/1820140492846.jpg

/resimler/2019-1/10/1821117369027.jpg

/resimler/2019-1/10/1822073620040.jpg

/resimler/2019-1/10/1822241901716.jpg