Başkan Eken´den 6. Bölge İçin Seferberlik Çağrısı--Video
10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, önemli açıklamalarda bulundu. Yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Başkan Eken, talebi kendilerinden başka dillendiren olmamasından yakınarak, “Herkesin seferber olması lazım” dedi.
Tarih: 11.1.2019 07:00:02

OĞUZHAN SARZEP

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kentte faaliyet gösteren basın kuruşlarında görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

İlimizde bulunan bir restoranda gerçekleştirilen programda konuşan TSO Başkanı Eken, zor şartlar altında gazetecilik yapan basın mensuplarının gününü kutladı.

10 Ocak´ın gazeteciler açısından önemine değinen Başkan Eken, “Yaz-kış demiyorsunuz, yağmur-çamur demiyorsunuz, her zaman bizlerin kahrını çekiyorsunuz. İnsanlara doğru haber yapmak için uğraşıyorsunuz. Zaten gazeteciliğin de en önemli temeli doğru haber yapmaktır. Sizler de bunun örneğini çok güzel sergiliyorsunuz. Bu anlamda hepinize çok teşekkür ediyorum. Daha nice güzel yıllar birlikte olacağımızı umut ediyor, yönetim kurulumuz ile birlikte odamızın 69 meclis üyesi ile birlikte hepinizi kutluyoruz” dedi.

“4 FABRİKA 2019´DA FAALİYETE GEÇECEK”

Bu ay içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın da katılacağı bir Şura´ya iştirak edeceklerini ifade eden Başkan Eken, programda kendisinin de konuşacağını belirterek, “Biz geldiğimiz günden beri Sivas´ın teşvik kapsamındaki yerini sürekli gündeme getiriyorduk. Sivas teşvik kapsamında 6. Bölge´ye alınırsa, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde en az 20-30 fabrika için görüşmelerimiz var. Şuan ki Organize Sanayi Bölgesi´nde çok fazla yerimiz kalmadı ama Yasin Tekstil, Uçar Akü, kozmetik fabrikası ve askeri materyaller üretecek 4 fabrika 2019 yılı içerisinde faaliyete geçecek.  Bin 300, bin 400 kişilik istihdam ortamı sağlanacak. Biz bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu kriz ortamında bu tür yatırımların ilimize gelmesi bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.

“KİMSE KARAMSAR OLMASIN”

31 Mart yerel seçimlerinden sonra ülkenin ekonomik anlamda düzlüğe çıkmasını temenni eden Başkan Eken, “Hiç kimse karamsar olmasın. Ülkemiz çok krizler atlattı, inşallah bunu da atlatırız. Ondan sonra büyüklerimizin de desteğiyle Sivas´ı teşvik kapsamına alabilirsek, o zaman biz 4 değil, 44 fabrikayla müjdeler verir, açılışlar yaparız” ifadelerini kullandı.

“BÜROKRATLARIMIZIN GAYRET GÖSTERMESİ GEREKİYOR”

Organize Sanayi Bölgesi´nde bazı fabrikalarda işten çıkarmalar olduğunu dile getiren Başkan Eken, “Asgari ücrete yapılan zam ve sigorta ile vergi gibi giderlerin artmasından dolayı bu durumlar yaşandı. Piyasa daralarak gelir düştüğü için bazı arkadaşlarımız tedbir alma yoluna gitti. Gerçekten de ciddi bir sıkıntı var. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Hiçbir işveren hiçbir işçiyi işinden etmek istemez ama bu geçici dönemde 3-5 arkadaşımız işten çıkarılır, yarın ferahlık gelir, 40-50 arkadaşımız işe alınır. Bildiğiniz üzere Ticaret ve Sanayi Odaları´nın yaptırım gücü yok ama bu güç şöyle kullanılabilir: Burada siyasi lobi dediğimiz kişilerin hızlı hareket etmesi lazım. Sadece milletvekillerimizden değil, bütün bürokratlarımızın gayret göstermesi gerekiyor”  açıklamasında bulundu.

“BİZDEN BAŞKA DİLLENDİREN YOK”

Yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan ilimizin 6. Bölge kapsamına alınması için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade eden Başkan Eken, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuyu bizden başka dillendiren yok. Dün Başkanlar Kurulu toplantısını yaptık. Herkesin her yerde, kendi sosyal medya hesaplarında TSO´nun savunduğu 6. Bölge konusunu savunmalarını istiyorum. Bu konu Mustafa Eken´in reklamı değildir. Mustafa Eken TSO´nun sahibi değil. Herkesin 6. Bölge konusunu savunmasını istiyorum. Sadece 7 bin üyenin seçtiği, TSO´yu temsil eden bir kişiyim. Mustafa Eken´in paylaşımı demek, Sivas´ın paylaşımı demektir. Sivas´ın teşvik kapsamına alınması için herkesin seferber olması lazım. Eğer bu olmazsa herkesi sorumlu tutarım. Çünkü ben vicdanen çok rahatım” değerlendirmesinde bulundu.

“YALNIZ KALDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM”

Başkan Eken, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Yatıp kalkıp, 6. Bölge diyoruz ama başkalarından bunları duymamak bizleri çok üzüyor. Yalnız kaldığımı düşünüyorum. Bu sadece Mustafa Eken´in mevzusu mudur? Herkesin çaba göstermesi lazım. Bu sadece 6. Bölge için değil. Konu Demir Çelik Fabrikası ise herkesin Demir Çelik için koşturması lazım. Konu üniversite ise herkesin üniversite için koşturması lazım. Sivas´ın geleceği için herkesin taşın altına elini koyması lazım. Memleketle alakalı bir şey istiyorsak, beni sevmeyebilirler veya odamızı sevmeye bilirler ama Sivas´ı sevmek zorundalar. Ya sevecekler, ya da Sivas´ı terk edecekler.”

Program, TSO Başkanı Mustafa Eken ve yönetim kurulu üyelerinin basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

/resimler/2019-1/10/1819380335824.jpg

/resimler/2019-1/10/1820140492846.jpg

/resimler/2019-1/10/1821117369027.jpg

/resimler/2019-1/10/1822073620040.jpg

/resimler/2019-1/10/1822241901716.jpgVideo Tarihi: 10.1.2019 21:57:59
Kaynak: İRADE

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gereksiz Meşgul Etmeyin!--Video
Gereksiz Meşgul Etmeyin!--Video
İl genelinde karla mücadele çalışmalarının 898 personel ve 630 iş makinasıyla devam ettiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, “112 ekiplerinin zaruri sebepler dışında meşgul edilmemesi gerekiyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyor ve bize yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.
Bin 300 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı
Bin 300 Dekar Arazi Sulamaya Açıldı
İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü´nün 2018 yılında yürüttüğü çalışmalara ilişkin bilgiler veren İl Genel Meclisi Tarım ve Orman Komisyonu Başkanı Emin Ünlüer, “Toprak sulama projeleri kapsamında uygulanan 28 adet yeni iş ve tamamlama projesi ile bin 300 dekar arazi sulamaya açıldı” dedi.
Cizözü, Su Tutmaya Başladı
Cizözü, Su Tutmaya Başladı
Yıldızeli Cizözü Barajı´nın tamamlandığını söyleyen Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su tutma işlemleri başlanılan Yıldızeli Cizözü Barajı´nda depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 2 bin 130 dekar zirai arazinin tamamına sulama suyu verilecektir” dedi.
“Yöre Halkı Mağdur”
“Yöre Halkı Mağdur”
Yıldızeli´nde doğal gaz olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Hayati Arkaz, “Yöre halkı ve esnaf mağdurdur. Vatandaşlar ev ve iş yerlerinde kömürlü sobayla ısınmak zorunda bırakılmış, bu durum bir çile haline gelmiştir” dedi.
Halk Eğitim´den Yemen´e Yardım Eli
Halk Eğitim´den Yemen´e Yardım Eli
Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü Okul Aile Birliği, yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle kıtlık yaşanan Yemen´e destek olmak amacıyla kermes düzenledi. Kermesten elde edilen gelir Yemen´e gönderilmek üzere Kızılay Şube Başkanı Mustafa Sarılar´a teslim edildi.
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
6. Bölge ve Kenevir İçin Meclis´ten Seslendiler
MHP Milletvekili Ahmet Özyürek ve CHP Milletvekili Ulaş Karasu, yatırım ve teşvik uygulamalarında 4. Bölge´de yer alan Sivas´ın 6. Bölge kapsamına alınması ve kenevir üretimine izin verilen illere dahil edilmesi için TBMM´den yetkililere seslendi.
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
50 Kişiye İstihdam Sağlayacak
Türkiye´de sadece 8 tane bulunan panel çit fabrikasının 9´uncusu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in destekleriyle Sivas´a kazandırılacak.
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Adaylardan “Güvercin Köyü” Talebi
Sivas Güvercinleri Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği, Belediye Başkan adayları ile bir araya gelerek, “Güvercin Köyü” taleplerine destek istedi.
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Kenevir Üretimi Sivas´ın Hakkı
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, poşet tüketiminin azaltılmasıyla birlikte gündeme gelen kenevir yetiştirilecek iller arasına Sivas´ın da dahil edilmesini istedi. Oda binasında açıklamalarda bulunan Başkan Çetindağ, “Biz diğer illere karşı değiliz ama üretime izin verilen illerin birçoğu tarım veya hayvancılık şehri değil. Kenevir üretimi bizim hakkımız” dedi.
Yerlileşme Hamlesi
Yerlileşme Hamlesi
Yük vagonunun en önemli ve üretiminde teknoloji gerektiren parçalarından birisi olan kompakt fren sisteminin ülkemizde üretilmesi için Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi Anonim Şirketi´nin (TÜDEMSAŞ) öncülüğünde toplantı gerçekleştirildi.
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Otobüs Şarampole Devrildi: 1´i Ağır, 20 Yaralı
Erdoğan Alıcı (47) idaresindeki 34 YK 0013 plakalı yolcu otobüsü, Sivas´tan Kayseri´ye giderken Sarıdemir köyü yakınlarında şarampole devrildi. Olay sonucu 1´i ağır olmak üzere 20 kişi yaralandı. Otobüs sürücüsü Erdoğan Alıcı, kazaya şiddetli rüzgarın neden olduğunu belirterek, “Otobüs rüzgardan dolayı devrildi. Sivas´tan Kayseri giderken 22 yolcuyla kaza yaptık. Rüzgar otobüsü aldığı gibi yolun kenarına attı” dedi.
Konut Satışları Hız Kesmedi
Konut Satışları Hız Kesmedi
2017 yılında 10 bin 654 adet konutun satıldığı Sivas´ta geçtiğimiz yıl içerisinde satılan konut sayısı 10 bin 665 olarak açıkladı.
Kan Bağışına Destek--Video
Kan Bağışına Destek--Video
İl Özel İdaresi personeli Kızılay Kan Merkezi´nin kan bağışı kampanyasına destek oldu. Kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu ifade eden Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya, sağlıklı olan herkesi kan bağışına davet etti.
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
“Küçük Esnaf Bitme Noktasına Geldi”
Her geçen gün sayısı artan AVM ve zincir marketlerin esnafın belini büktüğünü dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal; “Devletimiz esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Mantar gibi çoğalan zincir marketler öz sermayesi ve kendi imkanlarıyla çalışan küçük esnafımızı bitirme noktasına getirmiştir” dedi.
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Şubat´ta Açıklanacak--Video
Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Taner Karabal ile görüşen Vali Salih Ayhan, ilimizin bugününün ve yarınının genel değerlendirmesi; ekonomik, sosyal, kültürel durumun istişaresi ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla geçen yıl 26 Aralık´ta “ortak akılla yarınlara” sloganıyla gerçekleştirilen “Sivas Çalıştayı”nın verimli geçtiğini ifade ederek, “Çalıştay raporunu Şubat ayında açıklayacağız” dedi.
Metruk Binalar Yıkılacak
Metruk Binalar Yıkılacak
İl genelinde 654 adet metruk bina bulunduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, suç merkezi olarak kullanılan binaların yıkılacağını, yıkılması söz konusu olmayan binaların ise güvenli hale getirilmesi için onarılacağını söyledi.
“Desteğe Hazırız”
“Desteğe Hazırız”
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), Ocak ayı yönetim kurulu toplantısını Kayseri Valisi ve ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Şehmus Günaydın´ın başkanlığında ilimizde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vali Günaydın, “Bizleri yukarı taşıyacak bütün projelere destek vermeye hazırız” dedi.
Toplu Taşımaya Yoğun İlgi
Toplu Taşımaya Yoğun İlgi
Sivas Belediyesi, 2018 yılında toplu taşıma araçları ile 26 milyon 660 bin 171 kişinin taşındığını açıkladı.
Son Anda Hayata Tutundu
Son Anda Hayata Tutundu
Donan Kızılırmak Nehri´nde mahsur kalan köpeği itfaiye ekipleri kurtardı. Son anda hayata tutunan köpeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
“Proje Üreteceğiz”
“Proje Üreteceğiz”
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Şubesi 7. Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Tek liste ile gidilen genel kurulda Salim Eminoğlu tekrar başkanlık koltuğuna oturdu. Üyelere seslenen Başkan Eminoğlu, “Sivas´ın ekonomisi ile ilgili çalışmalarda gece gündüz demeden proje üreteceğiz. Yatırımcı getirilmesi hususunda çalışmalar yapacağız” dedi.
MÜSİAD ve TSO´dan Kenevir Çağrısı
MÜSİAD ve TSO´dan Kenevir Çağrısı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Şube Başkanı Salim Eminoğlu ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, kenevir yetiştirilmesine izin verilen iller arasına Sivas´ın da dahil edilmesini istedi.
5 Kişiyi Öldüren Sanık Hakim Karşısında
5 Kişiyi Öldüren Sanık Hakim Karşısında
Şarkışla ilçesinde sevdiği kızı alamadığı için beş kişiyi öldüren katilin yargılanmasına başlanıldı. Zanlı ifadesinde, üç kişiyi vurduktan sonra bira ve sigara almak için bakkala gittiğini, burada tartıştığı bakkalı ve oğlunu da öldürdüğünü söyledi.
“Birimler Acilen Oluşturulmalı”--Video
“Birimler Acilen Oluşturulmalı”--Video
Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, Kurt Deresi mevkiine kurulacak Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´ne ilişkin, “Birimler acilen oluşturulmalı. Bunun için bir teklifim var. Biz daha önce 10 bin kişilik bir yurt yapmıştık. Yarısı şu anda faaliyette, diğer yarısı ise boş. Bir an önce faaliyete geçmek için en azından geçici de olsa orada fakülteler kurulabilir” dedi.
Komisyon Oluşturuldu
Komisyon Oluşturuldu
Belediye Meclisi´nde görev yapacak olan Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi.
Yıldız´a 400 Yataklı Otel
Yıldız´a 400 Yataklı Otel
Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde eksikliği hissedilen otel sorunu çözülecek.
İş Sağlığı ve Güvenliği Anlatılacak
İş Sağlığı ve Güvenliği Anlatılacak
Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ile ilimizde faaliyet gösteren Bilgin Ortak Sağlık Güvenliği işbirliğinde “I. İş Sağlığı Günleri” etkinliği düzenlenecek. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi´nde bugün saat 13.30´da başlayacak etkinlik kapsamında iş sağlığı ve güvenliği hakkında önemli bilgiler verilecek.
“Faşist Başkan” Tartışması--Video
“Faşist Başkan” Tartışması--Video
Ocak ayı yerel parlamento toplantılarının 5. oturumu dün gerçekleştirildi. Meclis Birinci Başkanvekili Ferhat Ünsal koordinesinde yapılan oturuma Cumhuriyet Halk Partisi´nden (CHP) ihraç edilen İmranlı İl Genel Meclis Üyesi Yılmaz Atmaca´nın sözleri damga vurdu. İhraç edilmesindeki en büyük etkenin CHP İl Başkanı Ahmet Turan Temel olduğunu öne süren Atmaca, Temel´e “Faşist başkan” yakıştırmasında bulundu.
Cezaevi Firarisi Dayısının Evinde Yakalandı
Cezaevi Firarisi Dayısının Evinde Yakalandı
Giresun´un Şebinkarahisar ilçesinde açık cezaevinden firar eden hükümlü, Sivas´ta dayısının evinde yakalandı.
“Gece Gündüz Demeden Çalışıyorsunuz”
“Gece Gündüz Demeden Çalışıyorsunuz”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemize ziyarette bulunan Medicana Sivas Hastanesi Genel Müdürü Şerafettin Demiray, “Gece gündüz demeden halkı bilgilendirmek adına zaman mefhumu gözetmeksizin çalışıyorsunuz. Vatandaşlarımızın haber alma hakkına katkıda bulunma görevini başarıyla yerine getiriyorsunuz” dedi.
“Hep Birlikte Çaba Göstereceğiz”
“Hep Birlikte Çaba Göstereceğiz”
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü´nün İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı´na bağlı ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “İlimizi bölgede ve ülkemizde marka şehir haline getirmek için elimizden gelen çabayı hep birlikte göstereceğiz” dedi.
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz…

Hacı Bektaşı Veli
sxyl

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1