EĞİTİM 15.08.2020 07:00:00 0

BİLGEM İle İyi Niyet Anlaşması

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile ?İyi Niyet Anlaşması? imzaladı. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, ?Ülkemizin en önemli Savunma Sanay

OĞUZHAN SARZEP

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, ülkemizin önde gelen savunma sanayii kuruluşlarıyla iş birliği anlaşmaları imzalamaya devam ediyor. Savunma Sanayii alanında ihtisaslaşmak ve ülkemize değer katacak projeler geliştirmek amacıyla iş birliği protokolleri imzalayan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, bu kapsamda TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile ?İyi Niyet Anlaşması? imzaladı.

Elektronik Harp Sistem Yazılım Çözümleri ve Sistem Hizmetleri, Siber Güvenlik, Su Altı Savunma Sistemleri, Savunma Sistem Çözümleri, Elektro Optik ve Lazer Sistemleri, Raylı Ulaşım Sistemleri, Dijital Dönüşüm Planlama, Yazılım Geliştirme, GÖKTÜRK-1 Uydusu, Kriptolu IP Telefon, Milli Askeri Mesajlaşma Sistemi ve Elektronik Harp Projeleri gibi birçok milli proje geliştirerek Savunma Sanayii alanında öncü kuruluşlardan biri olan TÜBİTAK BİLGEM ile imzalanan ?İyi Niyet Anlaşması? Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin de geliştirilen projelerde yer almasına katkı sağlayacak.

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nden yapılan açıklamada, ?Daha önce yapılan anlaşmalar doğrultusunda akademisyenlerimiz, araştırma görevlilerimiz ve öğrencilerimiz, TÜBİTAK UZAY, TÜBİTAK SAGE, TÜBİTAK BİLGEM, TUSAŞ, ROKETSAN gibi Savunma Sanayii kuruluşlarında projelerde etkin rol oynuyor, bu projeler kapsamında tezlerini hazırlıyor? ifadelerine yer verildi.

TÜBİTAK BİLGEM ile imzalanan ?İyi Niyet Anlaşması? hakkında değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul ise savunma sanayii alanında ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına destek olmak amacıyla iş birliği anlaşmaları yaptıklarını belirterek, ?Ülkemizin en önemli Savunma Sanayii kuruluşlarından biri olan TÜBİTAK BİLGEM ile yaptığımız bu anlaşma Üniversitemizin gücüne güç katacak. Anlaşma kapsamında özellikle Savunma Sanayii alanlarında katma değer üretebilecek teknolojik konularla karşılıklı olarak eğitim, proje, uygulama, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılacak. Böylelikle ülkemizin ekonomik ve stratejik gelişimine katkılarda bulanacağız? diye konuştu.

Haber Kaynak : SİVAS İRADE GAZETESİ