Çanakkale 1915 Gezici Müzesi Zara´da
Çanakkale Savaşları´nda kullanılmış çeşitli objelerin sergilendiği "Çanakkale 1915 Gezici Müzesi", Zara ilçesinde ziyarete açıldı.
Tarih: 11.5.2017 06:00:00

SİVAS/ZARA

Zara Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala, müzenin ziyarete açılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarih boyunca bağımsız yaşamış, özgür bir millet olduğunu söyledi.
Çanakkale ruhunun asla unutulamayacağını belirten Pala, "Seyit Onbaşı Çanakkale´de nasıl düşmanlara geçit vermemişse, bugün de Ömer Halisdemir 15 Temmuz´da düşmanlara geçit vermemiştir. Bu ruhu bir kez daha yaşamak ve diri tutmak için Çanakkale Gezici Müzemizi ilçemizde konuk ediyoruz." dedi.
Çanakkale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yörükaslan ise Çanakkale 1915 Gezici Müzesine ülke genelinde yoğun ilgi olduğunu belirtti.
Yörükaslan, "Bize tanınan süreyi doldurmamıza rağmen, ülke genelinden gördüğümüz yoğun ilgiden dolayı gezici müzemizi vatandaşlarımızla buluşturmaya devam ediyoruz." diye konuştu.
Çanakkale Savaşları´nda kullanılmış yaklaşık bin 500 objenin yer aldığı Çanakkale 1915 Gezici Müzesi, Zara Şehit Teğmen Hacı Bayram Elmas Yatılı Bölge İlk ve Ortaokulu Spor Salonu´nda 5 gün süre ile ziyaretçilerini ağırlayacak. (AA)