Cazibe Merkezleri Oluşturuyoruz-- Video
“Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Treni´nin Sivas´ın Sosyo-Ekonomik Gelişimine Katkıları” konulu bilgilendirme programında konuşan Vali Salih Ayhan, hızlı trenin Sivas´ın turizm potansiyeline faydaları olacağını belirterek" Çağı iyi okuyor, değişen turizm anlayışlarını takip ediyoruz. Etkili bir turizm tanıtımı ile Sivas´ı bir destinasyon merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Şehrimiz doğası, tarihi, eşsiz kent meydanı ile adeta bir açık hava müzesi. Biz bunun üzerine şehrimize değer katacak ve görünürlüğüne katkı sunacak yeni cazibe merkezleri oluşturuyoruz” dedi.
Tarih: 16.9.2020 07:00:01

Hayrullah AĞKAŞ

Sivas Valiliği koordinesinde, Sivas Belediyesi ve TCDD´nin katkılarıyla Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Treni´nin Sivas´ın Sosyo-Ekonomik Gelişimine Katkıları konulu bilgilendirme programı düzenlendi.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programda katılımcılara ilk olarak yüksek hızlı tren projesinin tanıtım filmi izlettirildi.

Program, Sivas TCDD 4. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Yapım Grup Müdürü Serdar Ayan´ın Sivas-Ankara YHT hattının inşaat tarihçesi ve Sosyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sevda Mutlu´nun Sivas halkının ve Sivas´taki STK´ların YHT Algısı ve Beklentisi konulu sunumuyla devam etti.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, hızlı trenin Sivas için büyük bir kazanç olduğunu ifade ederek, "Gelişen ve büyümeye devam eden Sivas, hızlı tren ile daha da ivme yakalayacak" dedi.

“HEYECANLIYIZ, MUTLUYUZ”

Sivas Belediye Başkan Vekili Turan Topgül de Sivas´a kazandırılan hızlı tren projesinden dolayı tüm yetkililere teşekkür ederek, "Sivas, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden birine kavuşuyor. Heyecanlıyız, mutluyuz." diye konuştu.

Vali Salih Ayhan, programda yatığı konuşmada; gelişen ve değişen teknoloji, doğaya karşı sorumluluğun artması ve verimlilik anlayışıyla dünya genelinde hızlı trenin yaygınlaşmaya başladığını ifade ederek, zamanla kısa mesafeli yolculuklarda, karayolu ve havayolu ulaştırmasının yerini hızlı trenlerin alabileceği ifade etti.

Dünya genelinde artan yakıt fiyatları, trafik sıkışıklığı, emisyon değerleri ve araçla yolculuğa karşın toplu taşımacılığın kazançlarını ön plana çıkarttığına dikkat çeken Vali Ayhan, bu bağlamda kent içi hafif raylı sistemler ve yüksek hızlı tren koridorlarının açılmasının taşımacılık sektörünün ilgisini çektiğini ve yatırımların gelişmesine katkı sağladığını söyledi.

“TOPLU TAŞIMADA EN ÇAĞDAŞ TAŞIMA SİSTEMLERİNDEN BİRİ”

Japonya´nın 1964 yılında hızlı treni ilk uygulayan ülke olarak tarihe geçtiğini anlatan Vali Ayhan, "İlk planda iki şehir arasındaki mesafeyi kısaltmak amaçlanmışken sonrasında ekonomik gelişme kaydeden şehirlerarasında üretim faktörlerinin hızlı ve akıcı yer değiştirmesinin önü açılmıştır. Bugün Shinkansen olarak adlandırılan hızlı tren hattı, Japonya´nın en büyük adası olan Honshu adasında yılda yaklaşık 300 milyon kişiyi taşıdığını görüyoruz. Hızlı tren, toplu taşımada en çağdaş taşıma sistemlerinden biridir ve ekonomiden, sosyal ve kültürel yaşama birçok alanda olumlu etkiler yapacağı düşünülmektedir." diye konuştu.

ÜLKEMİZDE DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI

Son yıllarda Türkiye´de demiryolu sektöründe önemli yatırımların yapıldığına dikkat çeken Vali Ayhan, "Bu yatırımlar için de en çok dikkat çeken ise Yüksek Hızlı Tren (YHT) yatırımlarıdır.  Ülkemizde 2009 yılında ilk seferine başlayan hızlı tren, başkent merkezli hatlarla ağlarını genişletmeye devam etmektedir. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Eskişehir-Konya güzergâhlarındaki YHT hatlarında sürdürülmeye devam etmektedir." dedi.

 “DAĞLAR AŞILIYOR, NEHİRLER GEÇİLİYOR”

Ankara-Sivas arasında da yakın zamanda seferlerine başlayacak olan yüksek hızlı tren için ön hazırlıklara Sivas´ın çok önceden başladığını ifade eden Vali Ayhan, "Dağlar aşılıyor, nehirler geçiliyor, Sivas YHT ile buluşuyor. Bu ön hazırlıkları yüksek hızlı tren ile ilgili mental hazırlıklar, sektörel etki analizleri, örneklerin incelenmesi, fayda modellerinin geliştirilmesi ve bu bilgiler doğrultusunda yatırımlar yapılması olarak özetleyebiliriz. 2013 yılında akademik anlamda yapılan ilk araştırma çalışmasının ardından iki farklı bilimsel çalışma daha yaparak sürecin ve algının değişimini bilimsel olarak izledik. Ayrıca yine yaptığımız araştırmalarla, Eskişehir ve Konya örnekleri üzerinden, yüksek hızlı trenin sektörel etkilerini analiz ettik. Artık 2018 yılından beri mental hazırlıklarımızın somutlaştığı ve açılışının ne zaman olacağının konuşulduğu bir döneme geçtik. Yine bu süreçte şehrin her kesiminin fikirlerinin alındığı çalıştaylar düzenledik. 2018 yılında düzenlediğimiz ‘Ortak Akılla Yarınlara Çalıştayı´nda ve ardından bu yıl düzenlediğimiz sektörel çalıştaylarda Sivas´ın 2023 vizyonunun en önemli gündemi yine yüksek hızlı tren oldu" şeklinde konuştu.

“SONA YAKLAŞIYORUZ”

 ‘Ankara-Sivas arasında toplam 405 kilometre uzunluğunda yüksek hızlı tren hattı yapımında sona yaklaşıyoruz´ diyen Vali Salih Aynan, "Şehrimize gelecek insanlara neyi sunacağız, hangi hareket alanlarını yaratacağız, şehrimize gelen ziyaretçilere kaliteli zaman geçirecekleri ortamları oluşturabilecek miyiz? Tüm bu planlamalarımızı profesyonel olarak yapmak zorundayız. Altyapısını hızlı trene hazırlamayan bir şehir ile olumlu etkilerden yararlanmak mümkün değil. Bağlandığımız şehirlerle etkileşim haline gireceğiz ve bu etkileşim sadece mekânsal anlamda değil birçok alanda gerçekleşecek. Sosyal, kültürel, bilimsel, ekonomik, sportif birçok alanda bu etkileşimin izlerini görmemiz mümkün olacak. Sadece bir demiryolu hattıyla değil tüm dinamiklerimizle birleşip yeni bir kentsel gelişme koridoru oluşturacağız. İlk gelişmenin hizmet sektöründe alanında olmasını bekliyoruz. Bu yüzden Sivas Valiliği olarak sektörün aktörleriyle özel buluşmalar gerçekleştirdik. Otelciler, restoranlar, acenteler, zanaatkârlar. Amacımız elbette tüm paydaşları aynı vizyon ve misyon etrafında birleştirmekti. Bu anlamda iyi bir birliktelik kurduğumuzu düşünüyorum. Bu birlikteliğin sağlanmasında emeği geçen tüm meslek odalarımıza özellikle teşekkür ediyorum" dedi.  

“SİVAS´I DESTİNASYON MERKEZİ HALİNE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Hızlı trenin Sivas´ın turizm potansiyeline faydaları olacağını belirten Vali Ayhan, "Hizmet alanında kaliteyi artırmak için kuracağımız Turizm Akademisi ile turizm alanında hizmet veren tüm çalışanlarımızı akredite eğitimlerden geçireceğiz. Bu anlamda çağı iyi okuyor, değişen turizm anlayışlarını takip ediyoruz. Etkili bir turizm tanıtımı ile Sivas´ı bir destinasyon merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Şehrimiz doğası, tarihi, eşsiz kent meydanı ile adeta bir açık hava müzesi. Biz bunun üzerine şehrimize değer katacak ve görünürlüğüne katkı sunacak yeni cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Hamidiye Kültür Parkı, Altınkale Projesi, Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi, Hafik Gölü, Tödürge Gölü, Gökpınar Gölü, Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi, Emirhan Kayalıkları, Divriği Arasta Çarşısı bunlardan bazıları. Şehrin kültürel değerlerinin turizm yansımalarının en önemli örnekleri elbette müzeler. ‘Müze Kenti Sivas´ vizyonumuz çerçevesinde mevcut müzelerimizin geliştirilmesinin yanında müze çeşitliliğimizin arttırılmasına yönelik de yoğun bir gayretimiz var" dedi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Vali Ayhan, konuşmasını; "Sivas´ımıza kazandırılan Yüksek Hızlı Tren Projesinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, TCDD Genel Müdürlüğümüze, şehrimizde bu önemli projeye hazırlık sürecinde katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve araştırmaları ile sürece akademik bir ışık sunan tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyorum" diyerek sonlandırdı.

 

 Video Tarihi: 15.9.2020 13:56:54
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cazibe Merkezleri Oluşturuyoruz Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Konut Satışları Virüs Dinlemedi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılına ilişkin konut satış istatistiklerinin açıklandığını ifade eden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır; verilerin ilimiz açısından sevindirici olduğunu dile getirdi. Sivas´ta 2020 yılında koronavirüse rağmen konut satışlarının 719 adet arttığını belirten Çayır; “Gayrimenkul en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
Cumhurbaşkanımıza Destek Vermeliyiz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Eken; “Ülkede şu an birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğu bir dönemde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek vermemiz gerekir, hükümetimize destek vermek gerekir. Siyasette ayrımı bırakıp hep beraber aynı yolda, aynı gemide olduğumuzu düşünmek lazım” dedi.
Faiz Oranları Düşürülmeli
Faiz Oranları Düşürülmeli
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal´ı ziyaret etti. Ziyarette esnaf ve sanatkarların sorunlarını Demiröz´e ileten Köksal, “Alınan kredilerin ödeme günleri geldi ve esnafımız ödemekte zorlanmaktadır. Kredilerin vadesi uzatılmalıdır. Faiz oranları da tekrar aşağı çekilmelidir” dedi.
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Sivas´ımız İçin Çalışıyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Sivas Adliyesini ziyaret ederek personellerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Başkan Bilgin, “Biz şehrimize hizmet etmekle görevliyiz. Sultan Şehrimizi daha yaşanabilir hale getirebilmek, bu şehirde yaşayan hemşehrilerimizi daha mutlu, daha huzurlu ve daha güvende hissettiği her alanda bir şehir oluşturmak için çaba gösteriyoruz. Bunu yaparken de tek derdimiz milletimizin beklediği hizmetleri bu şehre kazandırmak” dedi.
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
Yatırım Tutarı 31 Milyonu Aştı
2020 yılında; kırsal alt yapıya 4 milyon 876 bin TL, İl Özel İdaresi tarafından yürütülen onarım çalışmaları ile yeni okulların yapımına ise 26 milyon 676 bin TL olmak üzere Şarkışla ilçesine toplam 31 milyon 552 bin TL harcama yapıldı.
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
6 Şehrin Eczanelerine Hizmet Veriyor
Başkent Grup Ecza Deposu´nun Sivas Bölge sorumlusu Ali Kaplan çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Tokat, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum ve Ağrı illeri bize bağlı. Sivas´ta ve bu şehirlerde faaliyet gösteren eczanelere hizmet veriyoruz ve Sivas´ta 5 kişilik istihdam sağlıyoruz” dedi.
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
Tarıma Dayalı Sanayi Şart
AK Parti Sivas 7. Olağan İl Kongresi´ne katılmak üzere şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz; Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin konuşan Başkan Çetindağ; “Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´den Demirağ OSB´de tarıma dayalı sanayinin kurulması noktasında altyapının hazırlanmasını ve ilimizin 6. Bölge´ye alınarak teşvikte hak ettiği konuma getirilmesini istedik” dedi.
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
140 Köy Yolu Araç Ulaşımına Kapandı--Video
Sivas´ta etkili olan kar yağışı nedeniyle 140 köy yolu araç ulaşımına kapandı.
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Ulaş´taki Öğrencilere Kitap Desteği
Sivas´ın Ulaş ilçesinde Karayolları 16. Bölge Müdürlüğünce başlatılan kampanyayla öğrencilere kitap desteğinde bulunuldu.
Omuz Omuza Kar Kürediler
Omuz Omuza Kar Kürediler
Sivas´ta etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle beyaza bürünen kent merkezini gezinen Vali Salih Ayhan ve Başkan Hilmi Bilgin, kar temizleme ekiplerini ziyaret ederek kar küredi.
8 Araç Mahsur Kaldı
8 Araç Mahsur Kaldı
Sivas´ın Gemerek ilçesinde Sivas-Kayseri karayolunda yoğun kar yağışı nedeniyle 8 araç mahsur kaldı.
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Yoğun Kar Yağışı Ulaşımı Aksattı
Sivas´ta akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana geldi.
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
İlk Aşı Başhekim Kaygusuz´a Yapıldı--Video
Sivas´ta ilk Covid-19 aşısı Sivas Numune Hastanesinde Başhekim Kenan Kaygusuz´a yapıldı.
İlk Kez Kar Gördüler
İlk Kez Kar Gördüler
Sivas´ta uzun süredir beklenen kar yağışı akşam saatlerinde başladı. Beyaza bürünen kent meydanında kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
Ezici Çoğunlukla Temsil Edileceğiz
AK Parti Sivas İl Başkanlığı´nın 7´nci Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Hakan Aksu ile yola devam kararının alındığı kongreye online olarak katılan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak mecliste ezici bir çoğunluk olarak temsil edilecek, Cumhurbaşkanlığı Seçimini tekrar kazanacağız. Gerek AK Parti gerek MHP gerek BBP olarak Cumhur İttifakı yarınlara yürümektedir, yürüyecektir” dedi.
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Gümrük Kaçağı Saatlere El Konuldu--Video
Sivas´ta ele geçirilen 283 adet gümrük kaçağı kol saati ve 391 adet cüzdana el konuldu.
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Bu Çocukların Kumbaraları İyilik Dağıtıyor
Sivas´ta yaklaşık 30 çocuk kumbarasında biriktirdiği paralarla ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına mont ve bot yardımı yapıyor.
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Koruma Alanı Sınırı Daraltılsın
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkanı Çetin Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken; Taşhan çevresindeki koruma alanı sınırının daraltılması noktasında Başkan Bilgin´den destek istedi.
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Hayat Üniversitesi Seyirciyle Buluşacak
Tiyatro Kiraz “Hayat Üniversitesi” adlı oyun Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) sahnesinde oyun 14 -15 Ocak tarihlerinde seyirciyle buluşacak.
  Meslek Liseleri Tasarlayacak
Meslek Liseleri Tasarlayacak
İlimizde 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde yenilenecek olan 140 öğretmen odasını meslek liseleri tasarlayacak.
İhtiyaçlılara Dev Destek
İhtiyaçlılara Dev Destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; geçtiğimiz yıl korona virüs salgınının başladığı Mart ayından 31 Aralık 2020 tarihine kadar olan süreçte ilimizde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında ihtiyaçlılara 174 milyon 146 bin 767 lira ödeme yapıldığını açıkladı.
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
İhtiyaçlılar İçin Gıda Kolisi Gönderdi
Sivaslı hemşehrimiz Selamet Ağaoğulları, Hayat Ağacı Derneğine 34 bin 40 TL değerinde gıda kolisi gönderdi. İçerisinde çay, şeker, sıvı yağ, zeytin, salça gibi temel gıda maddelerinden oluşan koliler ihtiyaçlılara dağıtılacak.
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Yerel Basın Desteklenmeli--Video
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olan Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında gazetemize ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Demirgil, “Yerel basının hem bizler tarafından hem de devlet tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Gerçekten bu süreçte sizde çok zor durumdasınız” dedi.
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
“Yeni Derneğe Başarılar Diliyorum”
Sivas 4 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Derneği´nin Kurucu Başkanı Muhittin Karahan ve kurucu üyeleri Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´e ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “Derneğin kurucularına, yöneticilerine ve üyelerine başarılar diliyorum” dedi.
Test Üretimi Başlayacak
Test Üretimi Başlayacak
Valiliğin himayesinde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesinin ortaklığında kurulan Sivas Teknik Tarım Hayvancılık ve İnşaat Ticaret Sanayi Anonim Şirketi´ne (SİVTAŞ) ait yem fabrikasında test üretimleri bu ay içerisinde başlayacak. İlimizde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sunması beklenen yem fabrikasında seri üretime ise Şubat ayında geçilecek.
Havadan Görüntülendiler--Video
Havadan Görüntülendiler--Video
Sivas´ta doğada nadir olarak görülen yaban keçileri drone ile havadan görüntülendi
Korkutan Yangın—Video
Korkutan Yangın—Video
Sivas´ın Suşehri ilçesinde PVC yüklü tırla, LNG tanklı tankerin çarpıştığı kaza sonrası çıkan yangın paniğe neden oldu. Korkutan yangın, itfaiye ekiplerinin 2 saat süren çalışmasıyla kontrol altına alındı
Uzmandan Kritik Uyarı
Uzmandan Kritik Uyarı
Sivas´ta Covid-19 hastalığını atlatan iki hastada ani işitme kaybı görüldü. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci, Covid-19 sonrası yaşanabilecek işitme kaybına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Su Şişesi Kazaya Neden Oldu
Sivas´ta otomobil sürücüsü yan koltuktaki su şişesini düzeltirken direksiyon hakimiyetini kaybederek park halindeki araçlara çarptı. Üç aracın karıştığı kazada kimse yaralanmadı.
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
Doğru Ve Tarafsız Bilgilendiriyorsunuz
TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize ziyarette bulundu.
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı.

MEVLANA (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3