GÜNDEM 15.02.2021 07:00:00 0

Cem Vakfı Lokma Dağıtacak--Video

Hızır Oruçlarının 18 Şubat´a kadar tutulacağını ifade eden Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş, ?18 Şubat Perşembe günü Cem ibadetimizi yerine getirip, ibadet sonrasında lokmalarımız dağıtmış olacağız? dedi.

Erdem TAHILLIOĞLU

Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş, bu yıl Hızır Oruçlarının 12-18 Şubat tarihleri arasında tutulacağını söyledi.  18 Şubat´ta cem ibadetinin yerine getirileceğini ifade eden Karataş, ibadet sonrası lokma dağıtılacağını belirtti.

Başkan Karataş; ?Cem Vakfı Genel Merkezimizin almış olduğu karar ve Alevi İslam İnanç Hizmetlerimizin yayınlamış olduğu bildirgede ön görüldüğü üzere; Cem Vakfı Sivas Şubesi olarak, bu yıl Hızır Oruçlarımızı 12-18 Şubat tarihleri arasında tutacağız. Yöresel olarak 7 gün oruç tutacaklar 12 Şubat tarihinde oruca başlamış olacaklar. 3 gün oruç tutacaklar ise 16 Şubat´ta oruca başlamış olacak.
18 Şubat Perşembe günü Cem ibadetimizi yerine getirip, ibadet sonrasında lokmalarımız dağıtmış olacağız? dedi.

Hızır Aleyhisselam´ın Kur´an-ı Kerim´de Kehf Süresinin 83-98 ayetleri arasında geçtiğine dikkat çeken Karataş, ?Hz. Musa ve Hz. Hızır arasında geçen kıssa anlatılmaktadır. Ayrıca, Yüce Yaradan Kehf Süresi 60 ve 82. ayetlerinde ?Kullarımdan bir kul´ diyerek Hz. Hızır´ı iki denizin birleştiği yer, yani ?Mecma-ül Bahreyn´de ledün ilim sahibi olarak işaret etmiştir. Hz. Nuh´un gemisi tufanda kalınca yetiş ya Hızır dediklerinde yüce Allah, Hz. Hızır´ı orada hazır ve nazır eylemiştir. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin efendimiz hasta olunca, Hz. Ali efendimiz durumu Peygamber Efendimize bildirdiğinde Hz. Peygamber 3 gün oruç tutmalarını beyan etmiştir. Hz. Ali ve Hz. Fatıma   oruçlarını açacakken kapılarına her akşam 3 gün boyunca esir, yetim ve fakir birer kul gelmiştir. Ve lokmalarını bunlarla paylaşmışlardır.
Daha sonra Peygamber Efendimiz bu kişilerin Hz. Hızır olduğunu ve hanelerine bolluk bereket ve şifa getirdiğini dile getirmiştir. İnsan Suresi 7,8,9 ve 10. ayetleri de bu rivayeti doğrulamaktadır. Hz. Hızır zorda ve darda kalanlara yardımcı olsun. Uğradığı yerlere bolluk bereket nasip etsin. Bu pandemi döneminde, dertlere derman hastalara şifa eylesin. Kimseyi sıkıntıda ve muhtaç bırakmasın. Bozatlı Hızır aşkına tutulan oruçlar, yapılan dualar, dağıtılan lokmalar, hak dergahında kabul ve makbul olsun? ifadelerini kullandı.