Cezalar İptal Edilmeyecek--Video
"100 Günde Basınla Yüz Yüze" programı kapsamında ilimizde faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, koronavirüs tedbirlerine uymayan kişilere yönelik kesilen para cezalarının iptal edilmeyeceğini açıkladı. Bu hususta bazı vatandaşlarda rehavet olduğunu ifade eden Ayhan, kurallara uyulmasına azami ölçüde dikkat edilmesini istedi. Şu ana kadar 5 bin 11 vatandaşa ve 347 iş yerine toplam 5 milyon 858 bin 530 lira cezai müeyyide uygulandığını açıklayan Ayhan, “Toplumda şöyle bir kanaat oluşmuş: ‘Yazıyorlar ama bu cezalar uygulanmaz, silinir.´ Kesinlikle böyle bir şeyin olmadığını ifade etmek istiyorum. Vatandaşlarımızı uyarıyorum; pandemi sürecinde kesilen cezalar konusunda devlet gereğini yapacak. Çünkü vatandaş defalarca uyarıldı. Buna rağmen sorumsuzluk yapan varsa cezaları ödemekle mükelleftir” dedi.
Tarih: 24.9.2020 07:00:05

Oğuzhan SARZEP

Vali Salih Ayhan, "100 Günde Basınla Yüz Yüze" programı kapsamında ilimizde faaliyet gösteren yazılı ve görsel basın kuruluş temsilcileriyle buluştu.

Vali Yardımcısı Çağlar Partal, İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç ve  İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın da  katıldığı programda konuşan Vali Salih Ayhan, ilimizde koronavirüs sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi.

375 KİŞİ HASTANEDE TEDAVİ ALTINDA

Koronavirüs salgının başladığı  günden bu yana ilimizde 100 bine yakın kişiye test yapıldığı bilgisini veren Vali Ayhan, “Sivas´ta 632 bin vatandaşımız var, neredeyse 6 vatandaşımızdan 1´ine test yapılmış oluyor. Burada özellikle dışarıdan gelen vatandaşlarımızın çok yoğun olduğunu da ifade etmek istiyorum. Hastanede tedavi gören vatandaş sayımızı paylaşmakta bir risk görmüyorum. Şu an hastanemizde 375 vatandaşımız tedavi görmektedir” dedi.

“12 EYLÜL PİK NOKTAMIZ OLDU”

Ülkemizde Mart, Nisan ve Mayıs döneminde koronavirüs salgınına karşı büyük mücadele verildiğinin altını çizen Ayhan, “İlimizde de neredeyse vaka sayısı sıfıra inmişti ancak normalleşme takvimine uygun bir şekilde 1 Haziran ve 1 Temmuz´dan sonra Anadolu´da tırmanış başladı. Sivas´ımızda da 10 Ağustos - 12 Eylül tarihleri arasında 32 günlük zaman dilimi içerisinde çok yoğun bir vaka artışı oldu. Ciddi bir tırmanış oldu. Bütün kurumlarımız enerjisini bir noktaya birleştirdi. Yoğun vaka artışına rağmen sağlık sistemimiz dimdik ayakta oldu. Bu sürecin de ciddi manada aşağıya dönüşünü sağlamış olduk ve 12 Eylül itibariyle ciddi manada bir azalış olmaya başladı. Yani 12 Eylül bizim pik noktamız oldu, en yüksek vakanın olduğu gündü” diye konuştu.  

“YAZ EKONOMİSİ SILA TURİZMİNİN OMUZLARINDA”

Vali Ayhan, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Şu an ciddi manada geriye dönüş başladı. Sağlık Bakanımız, ‘2 milyondan fazla vatandaş Sivas´a yoğunlaştı´ dedi. Köylerimiz çok yoğundu, 30 nüfusu olan köy bir anda 280 nüfusa çıktı. Halen köylerimizde yoğunluk var. Bizim sağlık sistemimiz 650 bin -700 bin, bilemedin 750 bin kapasitedeydi. Yoğun bir yaz nüfusu ki o da olması lazım. Buna da negatif dil kullanılıyor; ‘İstanbul´dan, Ankara´dan gelip mahvettiler´ deniliyor. Bu çok doğru bir ifade değil. Onlar bizim hemşehrilerimiz, sürekli gelmelerini arzu ediyoruz. Yaz ekonomisi sıla turizminin omuzlarında. Baktığımız zaman emekli, ev hanımı ve öğrencilerimizin toplam vakalardaki oranı yüzde 70, yani bunlar hareketli olanlar, mobil. İş hayatında bulunan vatandaşlarımızın daha dikkatli olduğunu görebiliyoruz. Bulaş kaynağında aile içi bulaş en yüksek.”

5 MİLYON 858 BİN 530 TL CEZA KESİLDİ

Evde izole olması gerekirken kuralları hiçe sayan vatandaşlara tepki gösteren Ayhan, yurtlarda 23 kişinin izolasyon altında olduğunu söyledi. Ayhan, “Evde izole olması gerekirken ihlalde bulunan vatandaşlarımız oldu, işin en veballi işiydi. Bu konuda ciddi manada rahatsızlığımız vardı. Bu kararı almadan önce günlük neredeyse 15´e yakın vatandaşımızı emniyet tespit ediyordu. Koronavirüs testi pozitif olan vatandaşlarımız tespit edildiği anda yurtlarda onların izole süreçlerini tamamlatacağız. Cezalarını da vereceğiz. Toplum sağlığını tehlikeye atmaktan dolayı TCK´nın 195. maddesine göre de adli işlem için savcılığa göndereceğiz. Bu kararımız etkili oldu. Pandemi sürecinde birçok kararlar aldık, bu kararlar içerisinde karantina uygulaması en etkileyici kararlardı. Onu da ilk biz almıştık. Yine bu kararımız da en etkili kararlardan birisi oldu. Vatandaş işin vahametini anlamaya başladı. Ciddi ihbarlarda geliyor, komşusunu ihbar ediyor. Bir esnafımız koronavirüs testi pozitif çıkıyor, gidip dükkanını açıyor. Bunu tespit edemesek 10-15 gün boyunca en az 15-20 kişiye bulaştıracaktı. Suya atılan taş gibi yoğun bir şekilde vaka sayılarının artmasına sebebiyet verecekti. Bu gerçekten iyi bir tedbir oldu. Şu an yurdumuzda 23 kişiyi izolasyon altında tutuyoruz” dedi.

“BİRİNCİ DEFADA HEMEN CEZA VERMEK İSTEMİYORUZ”

229 ekip ve bin 11 personel ile sürekli denetim yaptıklarını kaydeden Vali Ayhan, “Biz bakanlığın yanı sıra resen de çok denetimler yapmaktayız. Vatandaşlarımıza ceza hoş bir şey değil. 13 Mart´tan bugüne kadar 242 bin 170 vatandaş uyarılmış, 88 bin iş yeri de yine uyarılmış. Uyarmanın sebebi nedir? Biz birinci defada hemen ceza vermek istemiyoruz. ‘Öncelikle sizi uyarıyoruz, dikkat edin´ diyoruz. İkinci ihlalde ceza yazarız, üçüncüde iş yeri kapatma uygularız. Vatandaşlarımızı da ilk 2´de uyarıyoruz 3´üncü de maske cezası yazıyoruz. Şu ana kadar 5 bin 11 vatandaşımıza ve 347 iş yerine toplam 5 milyon 858 bin 530 TL cezai müeyyide uygulandı” açıklamasında bulundu.

CEZALAR KESİNLİKLE SİLİNMEYECEK

Pandemi kurallarına uymayan kişilere yazılan cezaların silineceği yönündeki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını belirten Ayhan, şu şekilde konuştu: “Toplumda şöyle bir kanaat oluşmuş: ‘Yazıyorlar ama bu cezalar uygulanmaz, silinir.´ Kesinlikle böyle bir şeyin olmadığını ifade etmek istiyorum. Bu konuda yakında da bir açıklama duyarsınız. Böyle bir rehavet olduğunu, yazılan cezaların uygulanmayacağına veya ödenmeyeceğine dair vatandaşta bir rahatlık olduğunu gördük. Böyle bir şey kesinlikle yok. Vatandaşlarımızı uyarıyorum; pandemi sürecinde kesilen cezalar konusunda devlet gereğini yapacak. Çünkü vatandaş defalarca uyarıldı. Buna rağmen sorumsuzluk yapan varsa cezaları ödemekle mükelleftir.  181 vatandaşımıza da adli işlem yapılması için savcılığa göndermişiz. 7 işletme için de kapatma cezası uygulandı. Bu süreçte bilgilendirme bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz.”

Vatandaşlara “Her duyduğunuza inanmayın” çağrısında bulunan Ayhan, “Vatandaşlarımız resmi kurumların açıklamalarına inansınlar. ‘Sivas yangın yeri´ gibi cümlelere itibar etmesinler” şeklinde konuştu.

Koronavirüs tedbirlerine hassasiyetle uyulmasını isteyen Ayhan, “Vatandaşlarımızdan aldığımız kararlara hassasiyetle uymasını rica ediyoruz. Süreç başladığı andan itibaren cansiperane çalışan tüm kamu görevlilerimize, sivil toplum örgütlerimize ve vatandaşlara teşekkür ediyoruz. Dayanışma içerisinde devlet, millet el ele verip bu süreci birlikte aşacağız” diye konuştu.

DOKTORLARIMIZ MENTAL ANLAMDA YORULDU

Geçtiğimiz günlerde doktorlarla bir toplantı yaptığını dillendiren Ayhan, “Hakikaten  6-7 aydır mental olarak yorulmuşlar. Sürekli kendilerini korumak zorundalar, hastaları korumak zorundalar. Ben onlara teşekkür ediyorum. Onlara omuz vereceğiz, destek olacağız. Vatandaş işe sahip çıkacak ve bu süreci hep birlikte aşacağız” dedi.

Sivas´a 74 yeni doktor atandığını kaydeden Ayhan, “Bu doktorlarımız da göreve başladı. Sağlıkla ilgili istediğimiz her talep yerine getiriliyor” açıklamasında bulundu.Video Tarihi: 23.9.2020 17:04:12
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cezalar İptal Edilmeyecek
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
Vakalar Yüzde 80 Azaldı
2021 yılının ilk Sivas Merkez Köy Muhtarları ve Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Meclis Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. İl İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından koordine edilen toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan; Sivas´ta koronavirüs vakalarının yüzde 80 oranında azaldığını açıkladı.
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Merkeze Bağlı Kapalı Köy Yolu Kalmadı--Video
Sivas´ta geçtiğimiz günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan merkeze bağlı köy ve mezra yolları tamamen ulaşıma açıldı.
jandarmadan Kaçamadılar--Video
jandarmadan Kaçamadılar--Video
Sivas´ta birçok köyde evden hırsızlık yaptığı belirlenen şahıslar yakalanarak adliyeye sevk edildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Çetindağ´ın Talepleri Erdoğan´a İletildi
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Aksu, il kongresine katılmak üzere 13 Ocak´ta Sivas´a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz´ün Ziraat Odası´nı da ziyaret ettiğini anımsatarak “Kıymetli Başkanımız Hacı Çetindağ´ın hükümetimizden isteklerini değerli Başkan Yardımcımız, Merkez Yürütme Kurulu toplantısı öncesi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletti” dedi.
Esnafın Finansal  Gücü Olacağız
Esnafın Finansal Gücü Olacağız
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil 2015´te öncülük ettiği ve 152 esnafı dükkan sahibi yaptığı Oto Sanayi Sitesi esnafını ziyaret ederek destek istedi. Sitede esnafla örnek bir dayanışma sergilediklerini ifade eden Başkan Hakan Demirgil, “Esnafımızın finansal gücü olacağız” dedi.
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Hızal´dan Gazetemize Ziyaret
Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Mustafa Hızal; yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu.
Beklentileri Karşılayacağız
Beklentileri Karşılayacağız
TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğünü ziyaret eden TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar “TÜRASAŞ olarak yeniden bir yapılanma içerisindeyiz. Uzmanlaşmış şirketler olarak sektörde yerimizi alacağız. Buradaki en önemli yapı taşlarından bir tanesi de Sivas olacak elbette ki. Bu noktada beklentileri karşılayacağız diye umut ediyorum” dedi.
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Tek Gayemiz Esnafa Hizmet
Sivas Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mesut Dursun; Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut´u ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dursun, “Esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet için oda başkanlarım ve esnaf arkadaşlarımızla birlikte kutlu bir yola çıktık. Amacımız, hedefimiz ve tek gayemiz esnafımıza hizmet etmek” dedi.
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Kaya, Büyük Başarı Elde Etti
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Savaş Kaya öncülüğünde kurulan Kaya Araştırma Grubu 2020´de üniversiteyi temsil eden toplam 79 makale ve 4 kitap projesine imza atarak önemli bir başarı elde etti.
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Başkan Bilgin, “2002 yılından bugüne AK Parti belediyeciliğini tüm ülkemize ve Sivas´a yayarak şehirlerin gelişimine katkı sunmaya, hemşehrilerimize hizmet etmeye devam ettik, edeceğiz” dedi.
Korkutname´ye Büyük İlgi
Korkutname´ye Büyük İlgi
Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ön sözünü yazdığı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gemerek Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Kenan Çarboğa tarafından hazırlanan “Korkutname” adlı kitap Azerbaycan´da da büyük yankı uyandırdı.
Gurbetçilerden  İhtiyaçlılara Destek
Gurbetçilerden İhtiyaçlılara Destek
Pandemi sürecinde yardım kampanyası başlatan Hollanda Sivaslılar Platformu, süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi vatandaşların mahalle bakkallarına olan borçlarını ödedi.
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Fermude Teyze Bakan´la Görüştü
Geçtiğimiz günlerde ilerlemiş yaşına rağmen İstiklal Marşı törenine katılarak ülke gündemine oturan Fermuda Cangül, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile telefonda görüntülü konuşma gerçekleştirdi.
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Meslek Liselerimiz Fabrika Gibi Çalıştı
Sivas Necip Fazıl Kısakürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi´nde “Tarza Giden Tasarımlar” atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Vali Salih Ayhan, “Meslek liselerimiz siperlik, maske ve tulum üretiminde olağanüstü bir çalışma gösterdiler. Adeta fabrika gibi çalışan meslek liselerimiz, üretim yaparak halkımızın ihtiyaçlarını giderdiler” dedi.
İftirayla Odamızı  Yıpratamazsınız--Video
İftirayla Odamızı Yıpratamazsınız--Video
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken; basın mensuplarıyla bir araya geldi. 2014´ten 2020 yılına kadar STSO binasının altında bulunan ve odaya ait olan düğün salonunu işleten iş adamı Halil İbrahim Budaklı´nın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı iddiaları tek tek yanıtlayan Başkan Eken; “Kusura bakmasınlar kimin planı varsa, kimin projesi ise bizi böyle yıpratamazlar. Bunu söyleyeyim. Böyle yıpratma olmaz. İftira ile yıpratma olmaz. Kimse odanın adını kullanmasın” dedi.
Polisten Kaçamadılar
Polisten Kaçamadılar
Sivas´ta bir apartman dairesinde kumar oynayan 10 şahıs polis ekiplerinden kaçamadı. Şahıslara kurallara uymamaktan 23 Bin 179 TL para cezası kesildi.
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Usulsüz Av Yapan 9 Avcıya 15 Bin TL Ceza
Sivas´ta ekiplerin kontrolleri sırasında usulsüz avlandığı tespit edilen 9 avcıya 15 bin TL cezai işlem uygulandı, 2 adet tüfeğe el konuldu.
Hukukçudan Kritik Uyarı
Hukukçudan Kritik Uyarı
Avukat Kürşat Hardal, hasar danışmalık şirketlerinin yaşanan iş ve trafik kazaları sonrası birçok vatandaşı mağdur ettiğini belirterek kazazedelere yapmaları gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Türkiye´nin En Soğuk Noktası
Dün Türkiye´nin en soğuk noktası eksi 28 dereceyle Sivas´ın İmranlı ilçesi oldu.
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Bu Ameliyat Yüzde İz Bırakmıyor
Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Umut Zereyak, çene ucu estetiği ameliyatı hakkında bilgiler verip, ağız ve çenede oluşan şişliğin ameliyattan 1 hafta sonra gdüzeldiğini ve yüzde herhangi bir yara izi kalmadığını belirtti.
Hayat Dondu
Hayat Dondu
Sivas´ta hızla düşen hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Termometreler eksi 20´yi gösterdi, hayat adeta dondu.
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Kızağı Arabanın Arkasına Bağladı
Sivas´ın Koyulhisar ilçesinde yaşayan Serkan Alkan, otomobilin arkasına bağladıkları kızak ile karda kaymanın keyfini çıkardı.
Sürücülere Uyarı
Sürücülere Uyarı
Sivas Emniyet Müdürlüğü, sürücüleri sosyal medya üzerinden buzlanmaya karşı uyardı.
Tasarım ve Beceri  Merkezi 1. Oldu
Tasarım ve Beceri Merkezi 1. Oldu
Sivas Tasarım ve Beceri Merkezi, Rusya, Hindistan, Çin, Japonya gibi birçok gelişmiş ülkeden bin 849 takımın katıldığı Algoritma ve Kodlama Yarışmasında tüm rakiplerini geçerek birinci oldu.
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Organik Arıcılıkta Marka Olacağız
Birinci Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bal firmalarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan; “Tozanlı Vadisi´nde başlatılan çalışmalar ile organik arıcılıkta Sivas marka olacaktır. Şehrimiz arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye´de 2., bal üretiminde de 4. sırada yer almaktadır. Ayrıca ilimiz, çiçek balında da ülkemizde 1. sırada bulunmaktadır” dedi.
 MYO Öğrencilerine  Çevrim İçi Eğitim
MYO Öğrencilerine Çevrim İçi Eğitim
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen ortak proje kapsamında üniversite öğrencilerine eğitim verildi.
Kul´dan ASPİLSAN  Enerjiye Ziyaret
Kul´dan ASPİLSAN Enerjiye Ziyaret
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, üniversite sanayi iş birliği kurmak amacıyla Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ASPİLSAN firmasını ziyaret etti.
AK Parti´de Yürütme  Kurulu Oluşturuldu
AK Parti´de Yürütme Kurulu Oluşturuldu
Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kongrede güven tazeleyen AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, kongre sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. İl Yürütme Kurulu´nun oluşturulduğu toplantıya ilişkin konuşan Aksu, “2023´te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ı tekrar iktidara taşıyacak kadrolarımızı oluşturduk” dedi.
İş Kazalarına  25 Kurban!
İş Kazalarına 25 Kurban!
Sivas´ta yeterince alınmayan önlemler nedeniyle meydana gelen iş cinayetleri her geçen yıl artarak devam ediyor. İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi´nin verilerinden derlenen bilgilere göre ilimizde 2020 yılında iş kazaları sonucu 25 kişi hayata veda etti. Son 3 yılda ilimizde iş kazası sonucu ölenlerin ise 71 kişiye ulaştı.
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Yollar Bir Bir Açılıyor--Video
Sivas´ta aralıklarla devam eden kar yağışının ardından ekipler kapalı olan köy ve mezra yollarını açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler