Çiftçi Üretecek Sivas Kazanacak--Video
Tarım ve hayvancılık seferberliği kapsamında “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla hayata geçirilecek 15 projeye önceki gün Valilik´te gerçekleştirilen toplantı sonucu 5 proje daha eklendi. İlimize, Süt İşleme Tesisi Kurulması projesi, Sivas Süt Üreticileri Birliği tarafından memnuniyetle karşılandı. Birlik Başkanı Ahmet Turan Kuzucu, sütün işlenerek ihraç edilmesinin çiftçilere ve il ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.
Tarih: 25.4.2019 07:00:03

FATİH TABUR

Türkiye´nin önemli tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip şehirleri arasında yer alan ilimizde tarım ve hayvancılık seferberliği kapsamında “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla hayata geçirilecek 15 projeye önceki gün Valilik´te Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantı sonucu 5 proje daha eklendi. Bunlar arasında dikkat çeken projelerden  birisi de Sivas´a süt işleme tesisi kurulması oldu.

EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK

Süt üretiminde Türkiye´nin söz sahibi illeri arasında yer alan ilimize süt işleme tesisi kurulması yönündeki girişimler Süt Üreticileri Birliği tarafından memnuniyetle karşılandı. Konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Sivas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Turan Kuzucu, sütün işlenerek ihraç edilmesinin il ekonomisine ve çiftçilere  büyük katkı sağlayacağını söyledi.

SADECE 30 TON SİVAS´TA İŞLENİYOR

İlimizde günlük üretilen süt miktarının kayıt dışı üretimle birlikte 200 tonu bulduğunu dile getiren Birlik Başkanı Kuzucu, bunun sadece 30 tonunun Sivas´ta işlendiğini kalan miktarın ise büyük bölümünün Konya ve Erzurum´a gönderildiğini vurguladı. Başkan Kuzucu, ilimize kurulması planlanan süt işleme tesisi ile bu sorunun ortadan kalkacağının altını çizdi.

“SÜTÇÜLÜĞÜN OLMASI  ELZEMDİ”

Birlik Başkanı Kuzucu, “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas sloganıyla hayata geçirilecek projeler içerisinde sütçülüğün olması  elzemdi. Biz de her platformda, her toplantıda bunu dile getirmiştik. Sağ olsun Sayın Valimiz bu isteklerimizi kabul etti ve süt işleme tesisi kurulması noktasında büyük çaba gösterdi. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

“İMRANLI BÖLGESİNDE SÜTÜ DEĞERLENDİREMİYORUZ”

Hayvancılıktan önce sütçülüğün kurtarılması gerektiğinin altını çizen Birlik Başkanı Kuzucu, “Süt olmazsa zaten hayvancılık da olmaz, besi de olmaz, et de olmaz. Sütü kurtardığımız zaman besiciliği de kurtarmış olacağız, kırmızı et sorunumuz da giderilmiş olacak. Bu arada bizim Sivas olarak ürettiğimiz günlük kayıtlı sütümüz 130 ton. Bir de kayıt dışı süt üretimimiz var. Bu da 50 ton ile 70 ton arasında değişiyor. Değerlendirilmeyen yerlerimiz de var. İmranlı bölgesinde sütü değerlendiremiyoruz, Yıldızeli´nin bazı bölgelerinde sütü değerlendiremiyoruz. Bunları değerlendiremediğimiz için bunlar hep kayıt dışı kalıyor. Bu nedenle süt işleme tesisi Sivas için şart” diye konuştu.

“SÜTÜ 1,5 LİRAYA VERİYORUZ

 3,5 LİRAYA GERİ ALIYORUZ”

Birlik Başkanı Kuzucu, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Çiftçimizi, üreticimizi, köylümüzü sanayiciden kurtarmak adına bu tesis önemli. Niye derseniz biz burada ürettiğimiz sütün taş çatlasın 30 tonunu Sivas´ta işliyoruz. Diğer kalan kısmını da Konya, Erzurum gibi illere gönderiyoruz. Öyle mantıksız bir durum var ki işlenmiş olarak geri alıyoruz.  Bugün 1,5 liraya sütü veriyoruz, 3,5 liradan işlenmiş şekilde geri alıyoruz. Yani biz bu tesisi hem il ekonomisine, hem köylülerin ekonomisine katkı noktasında önemli görüyoruz.”

“İTHAL ETMEYLE BİR YERE VARAMAYIZ”

Milli Eğitim Bakanlığı´nın Okul Sütü programını anımsatan Birlik Başkanı Kuzucu, bu program kapsamında öğrencilere dağıtılan sütlerin ilimizde üretilebileceğini önererek, “Bizim bir değerimiz var; küp peyniri. Küp peyniri yapıp dışarıya kendimiz satabiliriz. Bu  sayede hem köylü, hem üretici daha fazla kâr eder. Böylece bugün 10 hayvan besleyen adam 20 besler, 20 besleyen 40 besler. Yani sütten para kazandığını öğrendiği zaman bu vatandaş ineğini çoğaltır. İneğini çoğalttığı zaman besi hayvanı çoğalır  ve et sorunu da biter. Hep dışarıdan getirmeyle, ithal etmeyle bir yere varamayız.  Mesela Maraş´ta dondurma üretiliyor. Burada da üretilir. Süt mamulleri dediğimiz zaman çeşitlilik bol. Yabancılar meyveli yoğurt gönderiyor, bizler de tüketiyoruz. Bunu bizler de üretebiliriz. Bizim ‘Memeden Sofraya´ diye bir sloganımız var. Yani Sivas´ta üretilen süt, günlük buradan Konya´ya gitmeyecek, 2 gün soğuk hava deposunda beklemeyecek. 3 saat içerisinde Sivas´ta üretime girecek. Ama bizim sütümüz ne oluyor? En az 2 gün sonra  Konya´da üretime başlıyor. Onu da sağlık açısından siz düşünün. Burada sağıldıktan sonra üretim yapılması sağlık açısından da giderler açısından da çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİYE KATKI SUNACAK

“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla hayata geçirilecek 15 projeye eklenen 5 projenin isimleri ve detayları şu şekilde:

Çoban İstihdamı: Çoban yetersizliği; geniş mera alanlarına sahip ilimizde, büyükbaş ve özellikle küçükbaş hayvancılığın gelişmesinde engel teşkil etmektedir. Proje ile sürü yönetimi elemanı (çoban) istihdamının hızla sağlanması yönünde gerekli altyapının oluşturulması amaçlanıyor.

Jeotermal Seracılık: Sıcak Çermik Bölgesi´nde kurulacak son teknoloji seralarla topraksız tarım yaygınlaştırılarak, toprak kaynaklı hastalıkların önüne geçilecek, gübreleme minimize edilecektir. Böylece jeotermal kaynak tarımda da kullanılacak ve 11 ay hasat yapılabilecek.

Hassas Tarım Uygulamalarında Uzaktan Algılama ve CBS Kullanımı:  Proje ile ilimizde bulunan tarım arazilerinin kullanımının ortaya konulması, ekili ürünlerin gelişimlerinin her evresinde izlenmesi ve tarıma elverişli olmayan arazilerin değerlendirilme şeklinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Kaydı tutulan araziler, ileriye dönük  kaynak olacak.

Süt İşleme Tesisi Kurulması:  Sivas´ta soğuk olarak günlük toplanan yaklaşık 130 ton sütün sadece 30 tonu ilimizde işlenmekte, 100 ton süt ise çevre illere pazarlanmaktadır. Kurulacak olan süt işleme tesisi ile sütün tamamı Sivas´ta işlenecek ve ilin ekonomisine, ilin istihdamına katma değer sağlanacak.

Yem Fabrikası Kurulması:  Şehrimizde yüksek olan hayvancılık potansiyeline katkı sağlamak, yetiştiricilerin girdi maliyetlerini azaltmak ve çiftçiyi hayvancılığa teşvik etmek amacıyla; yem fabrikası kurulacak. Böylece yetiştiricinin hayvan yemine kolay ve düşük fiyatla ulaşımı sağlanacak.

“Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” sloganıyla Şubat ayında yapılan toplantı sonrası hayata geçirileceği açıklanan 15 projenin ismi şu şekilde açıklanmıştı: Koyun Yapağının Etkin Değerlendirilerek Ekonomiye Kazandırılması Projesi, Yatırım Yapılan Ahırlarımızın Kapasitesi Doluyor Projesi, Bal Kalitesinin İyileştirilmesi ve Sözleşmeli Arıcılık Projesi, Sözleşmeli Besicilik Projesi, Damızlık Koyun Projesi, Tozanlı Vadisi Organik Arıcılık Projesi, Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi, Sebzeciliği Geliştirme Projesi, Yerli Tohumların Üretiminin Artırılması Projesi, Lavanta Üretiminin Artırılması Projesi, Üreten Hanım Eller Projesi, Güdümlü Sodes Projesi, Kaba Yem Ot Borsası, Hayvan Pazarı Projesi ve Süt Sığırcılığının Geliştirilmesi Projesi.

/resimler/2019-4/24/1429149842419.jpgVideo Tarihi: 24.4.2019 14:56:20
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Çiftçi Üretecek Sivas Kazanacak Video
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Öğrenci Alacak
Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüne öğrenci alacak
Lojistik Köye 80 Milyon
Lojistik Köye 80 Milyon
Türkiye´nin merkezi noktasında bulunan, limanlar ile kuzey-güney, doğu-batı aksları arasında ulaşım üssü vazifesi gören ilimize kurulan lojistik merkezi çalışmalarında 2021 yılında aksama yaşanmayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasını taşıyan ve Resmi Gazete´de yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programına göre lojistik köy projesine 2021 yılı için 80 milyon lira ayrıldı.
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Polisler Tilkileri Elleriyle Besledi--Video
Sivas´ta yiyecek arayan iki tilki il emniyet müdürlüğü bahçesine girdi. Polis ekipleri, doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken tilkileri elleriyle besledi.
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Sivas´ta Yüksek Hızlı Tren Sevinci
Performans testi için geçtiğimiz gün Ankara´dan hareket eden Yüksek Hızlı Tren Sivas´ta sevinçle karşılandı.
Ekiplerin Buz Mesaisi
Ekiplerin Buz Mesaisi
Sivas´ta apartmanların çatılarında tehlike oluşturan buz sarkıtları itfaiye ekiplerince temizlendi.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Eserlerimiz Konuşacak
Eserlerimiz Konuşacak
İlimizde yapımı tamamlanan 4 aile sağlığı merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kardeşler Aile Sağlığı Merkezi ile 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun açılışı töreninde konuşan AK Parti Milletvekili Semiha Ekinci, “Aile sağlık merkezlerimiz ilimize hayırlı olsun. İnşallah en kısa zamanda devlet hastanemizi de hizmete alarak bir sağlık kuruluşumuzu tekrar ilimize kazandıracağız. Biz susacağız, eserlerimiz konuşacak” dedi.
  Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Esnafa Mücbir Sebep Kararı
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyeti tamamen durdurulan işyerlerinin mücbir sebep hali ilan edildiğini söyledi.
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Mevcut Başkanımız Sıkıntılarımızı Bilmiyor
Sivas Kahveciler Esnaf Odası başkanlığı adaylık çalışmalarına başlayan Sedat Karabulut, “Mevcut başkanımızın herhangi bir işletmesi olmadığı için bizim derdimizi, sıkıntımızı bilmiyor. Bu durumdan dolayı bizimle ilgili sadece kulaktan dolma bilgilerle hakkımızı savunduğunu zannediyor. Biz artık bu düzene dur demek için aday olduk. İnşallah başaracağız” dedi.
Eken: Yatırım Almamız Şart
Eken: Yatırım Almamız Şart
Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı´nın online olarak düzenlediği ‘Şehir Ekonomisi´ programında konuşan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, “Sivas´ta 40-50 bin arasında bir işçi sayımız var. İşsizliği bitirebilmemiz için yatırım almamız şart. İşsizliği ancak fabrikaları faaliyete geçirerek bitirebiliriz´´ dedi.
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
Yemek Artıkları Ziyan Olmuyor--Video
DSİ 19. Bölge Müdürlüğü yemekhanesindeki yemek artıkları ve diğer kurumların yemekhanelerinden toplanan yiyecekler Seyfebeli´nde bulunan Sivas Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde yaşamlarını sürdüren hayvanlara ulaştırılıyor.
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Tünelin Ucunda Işık Göründü--Video
Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında ilk performans testi dün gerçekleştirildi. Test sürüşü için Ankara´dan hareket eden tren öğle saatlerinde ilimize ulaştı. Trenle birlikte Sivas´a gelen TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Bugün bizim açımızdan heyecan verici. Artık tünelin ucundan ışığı gördük. İnşallah 4-5 ay sürecek test sürüşlerinin ardından yolculu işletmeye açmış olacağız” dedi.
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Yıldız´da Yarıyıl Tatili Yoğunluğu
Sivas´ta, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi´nde, yarıyıl tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Bütün Partilere Eşit Mesafedeyiz
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken ve yönetimi, siyasi partileri ziyaret etti. Ziyaretlerde konuşan Başkan Eken, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak partiler üstü bir odayız. Her partiye eşit mesafedeyiz” dedi.
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Vaşak, İlçe Merkezine İndi--Video
Doğada nadir görülen vaşak, Sivas´ın Divriği ilçesinde sokakta gezinirken yurttaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Gölet Dondu, Üzerine Çıkıp Yürüdüler
Sibirya soğuklarının yaşandığı Sivas´ta Yıldız göletinin yüzeyi buz tuttu, gençler buz tutan göletin üzerine çıkıp yürüdü.
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Tüfekle Değil Ekmekle Dağlara Çıktılar
Sivas´ta bir grup esnaf yağan kar nedeniyle doğada yem bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya ekmek, buğday ve arpa bıraktı.
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
40 Yaş Üstü 5 Yılda Bir Yaptırmalı
Prof. Dr. Abdülkerim Yılmaz, düşük risk taşıyan kolonoskopi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak aile hikayesi olan 40 yaşından büyük kişilerde 5 yılda bir kolonoskopi yapılmasının erken tanıda önemli olduğunu belirtti.
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Beşiktaş Taraftarından Örnek Davranış
Sivas Beşiktaşlılar Derneği üyeleri farkındalık oluşturmak için kan ve kök hücre bağışında bulundu.
  4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
4 Saat Türk Bayrağı İçin Tırmandılar
Sivas´ta valilikten aldıkları özel izinle Yıldız Dağı´na tırmanan dağcı grup, olumsuz hava koşulları nedeniyle parçalanan ve kar altında kalan Türk Bayrağını yenilediler
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Buz Tutan Gölde Doyumsuz Manzara
Sivas´ta soğuk havanın etkisiyle kısmen buz tutan Tödürge Gölü´ndeki eşsiz manzara havadan görüntülendi.
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
50 Yıl Sonra Köyüne Döndü
Çocukluk yılları Sivas´ın Ulaş ilçesinde çiftçilik yapan babasının yanında geçen 65 yaşındaki Tahir Duran, yaklaşık 50 yıl önce ayrıldığı köyüne dönüş yaparak tutkunu olduğu baba mesleğini 1 milyon liralık yatırımla kurduğu besi çiftliğinde sürdürüyor.
  Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
Türkkep Sivas´ta Hedef Büyüttü
E-dönüşüm pazarında yetkilendirildiği 2013 yılından bu yana Türkiye´nin 55 ilinde Başvuru Merkezleri ile hizmet veren Türkkep ,e-dönüşüm hizmetlerine yönelik hizmet kalitesini yansıtacak, geleceğin iş alanında karlı bir yatırım yapmak isteyen yeni Başvuru Merkezleri ile büyüyor. Türkkep e-dönüşüm alanındaki ürünlerin kullanım oranlarının düşük olduğu Sivas ve çevresinde Türkkep Başvuru Merkezi sayısını artırmayı hedefliyor. Mevcut ağında Sivas´ta 1 Başvuru Merkezi olan Türkkep, 2 yeni merkez daha açmayı hedefliyor.
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
Hızlı Tren Turist Sayısını Artıracak
İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması toplantısı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Kayhan Işık “Sivas´ta STK´ların iş birliği ile hazırlanan çalışmalar meyvelerini kısa sürede verecek inşallah. Sivas Kale Projemiz şehrimize çok büyük bir cazibe alanı yaratacak. Hızlı trenin Sivas´a gelmesiyle istenilen derecede turist çekeceğimize inanıyorum” dedi.
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
Öğretmenlerin Taleplerini Dinledi
8´inci sınıf öğretmenleri ile Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden bir araya gelen Vali Salih Ayhan; görüş, öneri ve talepleri dinledi.
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Esnaf Konutları İnşa Edeceğiz
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Hakan Demirgil, Yeniden Refah Partisi ve Deva Partisi Sivas İl Başkanlıkları ile Ata Sanayi esnaf ve sanatkârlarını ziyaret etti. Projelerini anlatan Demirgil, göreve gelmesi halinde “Ahi Evran Esnaf Konutları” Projesi ile esnaf ve sanatkârları maliyetine konut sahibi yapacaklarını söyledi.
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam Solunum Yoluyla Bulaşıyor
Cüzzam hastalığına ilişkin bilgiler veren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özçelik, “Cüzzam lepra basilleri ile oluşan bir hastalıktır. Bulaşma solunum yoluyla olur. Ancak çok zor bulaşır” dedi.
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Adım Adım Mutlu Sona--Video
Ankara ile Sivas arasındaki seyahat süresini 12 saatten 2 saate düşürecek ve konforlu seyahat imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında test sürüşlerine başlandı. Hattın fiziksel özelliklerinin kontrolü için Yozgat´ın Yerköy ilçesinden hareket edip ilimize gelen tren rutin testini tamamladıktan sonra geri döndü.
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Belediye Güneşi Paraya Çevirdi
Sivas´ın Altınyayla Belediyesi ilçeye kurulan Güneş Enerji Santrali´yle yıllık 402 bin KW´lık elektrik üreterek 500 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyor.
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Köpek Ameliyatlarına Belediye Başkanı Da Giriyor
Aynı zamanda veteriner olan Divriği Belediyesi Başkanı Hakan Gök, belediye bünyesinde oluşturulan hayvan ameliyathanesinde operasyonlara kendisi de giriyor.
DOLAR
7.3544
EURO
8.9276
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi