GÜNDEM 28.08.2020 07:00:00 0

ÇİFTÇİ YETERİNCE DESTEKLENMİYOR

Türk parasının değerini kaybetmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderlerinin hızla arttığını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun, ?Çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kan

Fatih TABUR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun, parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan İl Başkanı Coşkun, Türk parasının değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderlerinin hızla arttığını belirtti.

?Çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir? diyen Coşkun, ?Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL´lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir.Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür. Şimdi de Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela´dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya´daki, Ezine´deki, Kars´taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye´deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela´nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. 200´e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir. Nitekim, Türkiye´deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir. Saray´ın bir başka kararı ile Venezuela´dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP ?Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir´ derken, Saray hükümeti Venezuela´dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.) Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela´ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz? diye konuştu.

?ÜLKEMİZ, GENÇ NÜFUSUYLA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİPTİR?

İktidarın ülkeyi yönetmeye muktedir olamadığını kaydeden Coşkun, ?Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Yitirdiğimiz bağımsızlığımız Türkiye´yi emperyal güçlere teslim etmekte, egemen güçler arasında oradan oraya savurmaktadır. Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. 98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız. Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız ve 30 Ağustos´ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız. Ülkemizin bağımsız ve müreffeh yarınlarında CHP vardır? ifadelerini kullandı.