ÇOĞU GİTTİ AZI KALDI
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, hafta sonunda Mevlana Tüneli´nde düzenlenen iftar programında konuştu. Başkan Aydın, "Çoğu gitti, azı kaldı. İşi yürüten müteahhit firmamızla da görüştük. Gerçekten dünyadaki son teknoloji ile bu çalışmalar devam ediyor. Şuan içerisinde bulunduğumuz tüpün bu bölümünde 344 metre yol almış bulunuyoruz. Aynı tüpün diğer ucunda 50 metre yol aldık. Tünelimizin toplam uzunluğu 550 metre. Yani bu tüpte sadece yaklaşık 150 metre civarında aşacağımız alan kaldı. Bunun hemen yanında ikinci bir tüpümüz var. Orada da çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Tarih: 20.6.2017 06:00:02

HAYRULLAH AĞKAŞ
Sivas Belediyesi´nin en büyük projeleri arasında yer alan Mevlâna Tüneli farklı bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Sivas halkı tünel inşaatında düzenlenen iftar programında buluştu.
Belediye Başkanı Sami Aydın seçim öncesinde Sivas´ta artan araç trafiğinin ve oluşan trafik sorununun çözülmesi için yaptığı çalışmaların başında gelen kuzey trafik aksının en önemli parçası olan Mevlâna Tüneli bugün Sivaslıları iftarda ağırladı.
İftar programına Vali Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin, Garnizon Komutan Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin ile çok sayıda vatandaş katıldı.

TÜNEL ŞEHRİN DOĞUSUYLA
BATISINI BAĞLAYACAK
İftar sonrasında konuşan Belediye Başkanı Sami Aydın "Mevlâna Tüneli, İstanbul´da Marmaray nasıl iki kıtayı birbirine bağlıyorsa, Sivas´ın da doğusu ile batısını birbirine bağlıyor. Sivas için çok önemli bir proje tamamlandığında ilimizdeki trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatacak bir çalışma" dedi.
Bu tünelin Sivas ulaşımı için hayati derecede önem taşıdığını belirten Başkan Aydın, "İstanbul´da boğazın altından bağlanan tüp geçit gibi şehrin doğusuyla batısını birbirine bağlayacak olan tüp geçit gibi ilimizin doğusuyla batısını birbirine bağlayacak olan ve Yeni Mahalle Karakolundan başlayıp, Mevlana kavşağına kadar uzanan hattın tünel kısmındayız" ifadelerini kullandı.
İnşaatın önemli bir kısmının tamamlandığını belirten Başkan Aydın şöyle devam etti:
"Çoğu gitti, azı kaldı. İşi yürüten müteahhit firmamızla da görüştük. Gerçekten dünyadaki son teknoloji ile bu çalışmalar devam ediyor. Tünel işini bilenler bilir. Bu tünel inşaatı en zor çalışmalardan bir tanesi. Öyle ki yarım metre veya 75 cm aralıklarında güvenlik tedbirlerini alarak hepsini adeta çember içerisinde "I" profillerle güvenceye alıyorsunuz. Sonra onları betonla kaplıyorsunuz. Sonrasında dış alana beton basarak alanı sabitliyorsunuz. Sadece üst kısımda değil, çember şeklinde alt kısımdan da bu "I" profiller dönüyor ve bu şekilde bir inşaatın çatısını yapar gibi çalışmalar devam ediyor. Bu sistem bir bütün olarak çalıştığı zaman 8,5 şiddetindeki bir depreme dahi dayanıklı bir sistem ortaya çıkıyor. Şuan içerisinde bulunduğumuz tüpün bu bölümünde 344 metre yol almış bulunuyoruz. Aynı tüpün diğer ucunda 50 metre yol aldık. Tünelimizin toplam uzunluğu 550 metre. Yani bu tüpte sadece yaklaşık 150 metre civarında aşacağımız alan kaldı. Bunun hemen yanında ikinci bir tüpümüz var. Orada da çalışmalarımız devam ediyor."
Başkan Aydın, "Ben bu vesileyle tüm Sivas halkının Ramazan ayını ve Kadir Gecenizi tebrik ediyorum. Rabbim inşallah bizlere, huzur, sağlık ve mutlulukla bayrama kavuşmayı nasip etsin. Bu tünelin de kazasız belasız bir şekilde ulaşım hizmetine girmesini temenni ediyorum" dedi.

BELEDİYEMİZ VERDİĞİ
SÖZLERİNE YERİNE GETİRİYOR
AK Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin de "Bugün Sivas´ımıza değer katacak Belediyemiz tarafından yaptırılan Mevlana Tünelinde farkı bir ortamda iftar yapıyoruz. Aslında bu tünel Türkiye´nin son 15 yılda geldiği noktayı gösteriyor. 15 yıl önce 2002 yılında yıllar önce temeli atılarak, çalışmaları başlayan ancak kapatalım mı açalım mı yoksa patates tüneli mi yapalım diye bitirilemeyen tünellerden bugün sadece Sivas Belediyesi´nin yaptığı bir tünelin içerisindeyiz" dedi.
Bilgin, "Rabbim inşallah bu tünelin kazasız, belasız bir şekilde hizmete açılmasını nasip eder. Belediyemiz merkezi hükümetin verdiği destekle kendisinin 2014 yılında açıkladığı projeleri bir bir hayata geçiriyor. Başkanımız ´imrenilen bir Sivas yapacağız´ demişti. İnşallah görev süresinin sonunda vermiş olduğu bütün proje sözlerini hayata geçirerek, Sivas´a değer katacak projeleri hemşerilerimizin hizmetine sunacaktır" ifadelerini kullandı.
ARTAN ARAÇ SAYISINA BİR
ÇÖZÜM GEREKİYOR
Vali Davut Gül ise ilimizdeki araç sayısının her geçen gün artmaya devam ettiğini belirterek, Sivas Belediyesi´nin de bu yönde tedbirler aldığını kaydetti.
Vali Gül, "Bu projenin Sivas için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sivas´ta 150 bin motorlu araç var ve yaklaşık 630 bin de vatandaşımız var. Her geçen gün araç sayımız artıyor. Bu artan araç sayısına ve trafiğe de bir çözüm gerekiyor. Buraya Sivas Belediyemizin yapmış olduğu çalışmaları görmek için geldik. Bu tünel çalışması başta olmak üzere tül ulaşım çalışmalarının Sivas´ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm Sivas halkının yaklaşan Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını da tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.