GÜNDEM 24.02.2021 07:00:00 0

Çok Başlı Yapı Sonlanmalı

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus;  kamuda çok başlı yapının bir an evvel sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Hayrullah AĞKAŞ

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus;  kamuda çok başlı yapının bir an evvel sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.

Aynı işi personelin farklı statülerde çalıştırılmasının adil olmadığını ve eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığını belirten Çelikus, önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Çelikus;  “Türkiye Kamu-Sen olarak en büyük arzumuz, insan onuruna yaraşır iş, bütün kamu çalışanlarının sevdikleriyle bir arada yaşama hakkına kavuşmasıdır. İş güvencesi, tayin, kurum değişikliği, aile birliği, görevde yükselme gibi haklardan mahrum bir istihdam modeli kabul edilemez. Aynı okuldan mezun olmuş, aynı sınava girmiş, aynı işi yapan personelin farklı statülerde, farklı haklarla çalıştırılması adalet ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Sözleşmeli personel bile kendi içinde süresiz, 5393’e tabi, 3+1’e tabi, 4/C’den 4/B’ye geçenler şeklinde ayrımcılığa tabi tutulurken kamu hizmetlerinde etkinliğin, personel sisteminde istikrarın, iş yaşamında adaletin sağlanması imkansızdır. Kamu personel sisteminde istikrar ve adaleti sağlamanın tek bir yolu vardır; o da çok başlı yapıyı sonlandırmak ve tüm güvencesiz sözleşmeli personeli kadroya geçirmektir” dedi.

Sözleşmeli personele kadronun keyfiyet değil gereklilik olduğunu belirten Çelikus, “Kamu çalışanları harfler ve rakamlarla bölünmeyi değil aileleriyle bir arada, adil, güvenceli ve kadrolu bir çalışma hayatını fazlasıyla hak ediyor. Sözleşmeli istihdam kamunun kanayan yarasıdır. İstisnasız tüm güvencesiz personel kadroya geçirilmeli bu drama son verilmelidir” açıklamasında bulundu.