7.08.2017 05:00:00 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yıldız Hamidiye Camisini ibadete açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü´nce restorasyonu tamamlanan Yıldız Hamidiye Camisi´nde kıldığı cuma namazının ardından vatandaşlara seslendi.

İSTANBUL


Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşasının üzerinden 132 yıl geçtikten sonra restore edilen Yıldız Hamidiye Camisi´nin ülkeye ve tüm İslam alemine hayırlı olmasını diledi. Caminin banisi Sultan Abdülhamid´i rahmetle andığını dile getiren Erdoğan, Osmanlı, Selçuklu ve Endülüs mimarisinin özelliklerini bünyesinde toplayan caminin, kendine has güzellikleriyle İstanbul için müstesna bir eser olduğunun altını çizdi.
İnşasından bugüne, caminin yaşatılmasında emeği geçen imam, müezzin, kayyum olarak hizmet veren herkese, yaptıkları ibadetlerle bu eseri mabede çeviren cemaate şükranlarını sunan Erdoğan, "Bilhassa, yine böyle bir cumayı Yahya Efendi Dergahı´nda kıldığımız, 21 yıl bu caminin mihrabında görev yapan Abdullah Hocamızla orada bir araya gelmiştik. Cumayı orada kıldık. Cumadan sonra sanki bir vedalaşmaydı o. Birbirimizle kısa da olsa ayak üstü muhabbetimiz oldu. Benim bir yurt dışı seyahatim vardı. O seyahatte onun ebedi aleme irtihalini duydum." dedi. Merhum Abdullah Hatipoğlu´na Allah´tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatipoğlu için vatandaşlarla birlikte Fatiha suresini okudu.
"İslamiyet´in alameti farikası"
Camiler ve mescitlerin, buralarda beş vakit okunan ezanlar, kılınan namazlar, irat edilen vaazlar, hutbeler ve hıfzedilen Kur´an-ı Kerimler dolayısıyla İslamiyet´in "alameti farikası" olduğunu kaydeden Erdoğan, milli şair Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı İstiklal Marşı´nın, "Ruhumun senden ilahi şudur ancak emeli, değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli." kıtasını okudu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirmemek için bu coğrafyada bin yıldır kesintisiz mücadele ediyor, topraklarımızı kanlarımızla suluyoruz. Ecdadımız, Haçlı Seferleri´nden beri devam eden bu mücadelenin kahraman neferleri olma şerefine nail olmuşlardır. Bugün de ülkemize ve milletimize saldıranlar öncelikle dikkat edin, mabetlerimizi hedef alıyorlar. Hatırlarsanız 15 Temmuz´da Ankara´da Gölbaşı´ndaki Özel Harekat Başkanlığı´ndaki mütevazı camimiz ve Beştepe´deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´ndeki Millet Camimiz savaş uçaklarıyla bombalandı. İstanbul´da sela okunan pek çok cami, darbeciler tarafından kurşunlandı. İzmir´de yine sela okunan bir camiye ve oradaki görevlimize hoyratça saldırıldı. Bütün bunlar tesadüfi değildir. Ezanları susturmadan, bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özellikle bu mekanlarımızı hedef alıyorlar. Allah´ın izniyle Türkiye´de ezanları susturmaya, bayrakları indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir."(AA)

Haber Kaynak : Anadolu Ajansı