GÜNDEM 3.09.2020 07:00:00 0

CUMHURİYET ŞEHRİ İLERİ GİTMELİDİR

4 Eylül Sivas Kongresi´nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, ?Medeniyetlere beşiklik etmiş ve adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş, hoşgörünün, sevginin, saygının, insani değerlerin ve kültürlerin harma

Zeliha ALDIKAÇTI

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, 4 Eylül Sivas Kongresi´nin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sivas Kongresi´nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, ?Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi; ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu´nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Sivas Kongresi´nin 101. yıl dönümünü gururla yaşıyoruz? dedi.
?KENDİMİZİ ÇOK ŞANSLI GÖRÜYORUZ?

Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü: ?19 Mayıs 1919´da başlayan ve 7 gün süren Sivas Kongresi ardından da 23 Nisan 1920´de açılan TBMM´nin bir anlamda provası yapılmıştır. Türk Ulusu, Sivas´ta dayanışma içerisinde kendine yeniden güven duymayı öğrenmiştir. Aynı amaç doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir. Bu Kongre´de, Mustafa Kemal´in ?Ya İstiklal, Ya Ölüm? anlayışı kayıtsız şartsız benimsenmiş; millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri atılmıştır. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu´nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Bu kararlar ile ayrıca, vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milli iradenin hakim kılınacağı, manda ve himayenin kabul edilemeyeceği tüm dünyaya ilan edilmiştir. Büyük Önderin yeni devletin temellerini Sivas´ta atması bir tesadüf değildir. Sivas´ımız, gerek coğrafyası, gerekse insanları açısından çok özel bir şehirdir. Sivas halkı üzerine almış olduğu misyonu layıkıyla yerine getirmiş, o günden bugüne kadar Cumhuriyet´e, Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılıklarını hep göstermiştir. Böylesine önemli bir Kongreye ev sahipliği yapan Sivas; Milli Mücadelemize sağladığı büyük katkının haklı gurur ve şerefini 101 yıldır yaşamaktadır.  Tarih ve kültürel mirasların zenginliğiyle geçmişten geleceğe ışık tutan bir ilde yaşadığımız için kendimizi çok şanslı görüyoruz.?

?DALGA DALGA TÜM ULUSUMUZA YAYILACAK?

?Medeniyetlere beşiklik etmiş ve adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş, hoşgörünün, sevginin, saygının, insani değerlerin ve kültürlerin harmanlandığı, sazıyla sözün en güzelinin söylendiği Sivas´ımız da Türkiye gibi sürekli ileri gitmek zorundadır? diyen Başkan Eken,  ?Nasıl ki; Kurtuluş Savaşı Sivas´ta başlayıp, tüm ulusa yayıldıysa, ekonomik kalkınmanın savaşı da Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas´ımızdan başlayarak, dalga dalga tüm ulusumuza yayılacaktır. Ülkemize karşı yapılmaya çalışılan tüm siyasi, askeri ve ekonomik darbe girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü 4 Eylül ruhu halen canlıdır ve ülkemizi kuşatmıştır. Türk Milletinin kendi kaderini belirleme kararını aldığı 4 Eylül 1919´da gerçekleşen Sivas Kongresi´nin 101. yıldönümünde, bugüne kadar milli ve manevi değerlerinden asla taviz vermeyen Sivas ve Sivaslılar, 101 yıl önceki şevk ve heyecanı ebediyete kadar yaşatmaya kararlıdır. Bu duygu ve düşüncelerimizle Cumhuriyetin meşalesinin yandığı Sivas´tan Atatürk´ün ortaya koyduğu kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışacağız.
Kongrenin 101. yılını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongre heyetini ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.? açıklamasında bulundu.