GÜNDEM 6.12.2021 07:05:00 0

Dayanacak Güç Kalmadı!

YEMDEKİ FİYAT ARTIŞI HAYVANLARIN KESİLMESİNE NEDEN OLUYOR!

Yem fiyatlarının aşırı derecede yükselmesinden dolayı üretimde sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Çönger, gebe inekleri dahi mezbahalarda kesime gönderdiklerini belirtti. “Dayanacak gücümüz kalmadı” diyerek serzenişte bulunan Çönger, üreticilere sahip çıkılmasını istedi.

Fatih TABUR

Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Çönger, yem fiyatlarının yükselmesine rağmen et ve süt fiyatlarının aynı oranda artmadığını ifade ederek zor günler geçirdiklerini belirtti.

Salgın süreci boyunca hep sabreden taraf olduklarını dile getiren Çönger dayanacak güçlerinin kalmadığının altını çizerek yetkililerden yardım istedi.

2020 yılı başında tüm dünyayı saran koronavirüs salgınından ülkemizin de olumsuz etkilendiğini anımsatan Çönger, “Salgın aşı ile kontrol altına alınmaya çalışılırken bazı sektörlere tahribat vermiştir. Salgının başlangıcından itibaren gıda tedariki konusunda hem üreticiler hem tüketiciler arasındaki makas farkı açılmıştır. Bizler yetiştirici örgüt temsilcileri ve aynı zamanda yetiştirici olarak;  salgın sürecinde hep sabreden olarak rol aldık. Fakat artık dayanacak gücümüz kalmadı. Her geçen gün üretici sayısı azalırken, üretici para kazanamamasından dolayı üretimden kaçarken üreticimizin durumunu daha ne kadar görmezden gelebiliriz? Görmezden geldiğimiz sürece kim kazanır? Bunun muhasebesini iyi yapmak lazım. Tüm dünyada hammadde fiyatlarının artması ile her hafta yem fiyatlarının düzenli bir şekilde yükselmesine rağmen et ve süt fiyatları aynı oranda artmamıştır. Bu durum sektörün her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olmaktadır” dedi.

DAMIZLIKLAR MEZBAHALARDA ZİYAN OLUYOR

“Unutulmamalıdır ki; hayvancılık ciddiyetsizliği, ertelemeyi kabul etmez” ifadesini kullanan Çönger, “Bugün hep birlikte üreticimizi içinde bulunduğu durumdan çekip kurtarmazsak üreticimiz dönüşü olmayan bir yola girmek durumunda kalır. Bunun ilk sinyallerini de mezbahalara bakarak görebiliriz. Damızlık değeri taşıyan inekler hatta gebe inekler kesime gidiyor. Yıllarca emek emek yetiştirilen hayvanlar, geliştirdiğimiz damızlıklar mezbahalarda ziyan oluyor. Bu dönemi iyi yönetememenin ekonomiye daha ağır zarar verdiği geçmiş örneklerden bilinen bir gerçektir. Ancak biz üreticimizi çaresiz bırakırsak, sahip çıkmazsak onları kaderleri ile baş başa bırakırsak kaybeden ülkemiz olur” dedi.

SONU HÜSRAN OLACAK

Son açıklanan süt zammı daha yürürlüğe girmeden yem fiyatlarının anormal bir şekilde artmasının kabul ve tahammül edilebilir bir durum olmadığının altını çizen Çönger, “Yem fiyatları son bir ayda yaklaşık 100 lira zamlanmıştır. Buna karşılık et, süt fiyatları bunun çok altında artış göstermiştir. Artık önlem alınmazsa sonu hüsran olacaktır. Bizlere naçizane çözüm olarak Sivas’ımıza 2 yıl asfalt yapılmazsa, kaldırım yapılmazsa hiçbir şey kaybetmeyiz, ancak üreticimize sahip çıkmazsak ne yiyecek etimiz ne de sütümüz kalır. Bizler Sivas’ın 2021 yılı bütçesi hazırlanırken tarım ve hayvancılığa ekstra bir bütçe ayrılmasını isterdik. Ama unutulduğumuzu, geri plana atıldığımızı,  hep hakir görüldüğümüzü bir daha anladık. Üreticinin tatili olmaz, bayramı olmaz, istirahati olmaz; yıl boyu hep çalışır, devlete yükü olmaz. Gelin hep birlikte Sivas’ımızdaki üreticilerimize sahip çıkalım, kırsal boşalırken üretimdeki genç nüfus azalırken  bunu görmezden gelmek ülke hayvancılığına verilmiş en büyük zarar olur. Bu günümüzün dünden daha hayırlı geleceğimizin daha umutlu olması diliyoruz” açıklamasında bulundu.