“Dijitale Harcanan Zaman Artıyor”
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nda gerçekleştirilen ´Dijital Gelecek´ adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı yönetmeni, yazar ve yazılım uzmanı Okan Özbay, “Ev telefonlarını terk ediyoruz. Kabloya bağlı yaşamak istemiyoruz. Kablolu şeylerden uzaklaşıyoruz. Tablet bilgisayarlarımız, akıllı televizyonlarımız artıyor. Dijitale harcanan zaman artıyor. İnternette toplam 7 saat ve müzik dinleyerek 1 saat zaman kaybediyormuşuz. Kimimiz zaman kaybediyor, kimimiz verimli işler yapıyor" dedi.
Tarih: 15.5.2019 07:00:00

AHMET TIRPAN

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları´nda, Cumhurbaşkanı yönetmeni, yazar ve yazılım uzmanı Okan Özbay´ın konuşmacı olarak katıldığı ´Dijital Gelecek´ adlı konferans düzenlendi. 

CÜ 4 Eylül Konferans Salonu´nda düzenlenen konferansa Okan Özbay, Sefer Darıcı, Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları Kurucusu Feridun Bozyiğit, CÜ öğretim üyeleri, okul idarecileri ve öğretmenleri ile  öğrenci ve veliler katıldı. 

“TÜRKİYE ORTALAMANIN ÜZERİNDE”

Dünyada ve Türkiye´de bulunan internet kullanıcıları hakkında bilgi veren Okan Özbay, “Dünya üzerinde 4 milyar internet kullanıcısı, 3 milyon 200 bin aktif sosyal medya kullanıcısı var. Her 2 kişiden 1´i sosyal medyanın içinde, dijital dünya ile irtibatta, bir network´ün içinde. 5 milyarı cep telefonu kullanıcısı 3 milyarı mobil sosyal medya kullanıcısı. Yani 7 buçuk milyar insanın 3 milyarı sürekli çevrimiçi. Büyük bir ağın içerisinde. Hepimiz, yani aklı başında herkes dijitalin içerisinde, sosyal medyanın içerisinde, bir ağın içerisinde. Türkiye de yine ortalamanın üzerinde. Dünyada yarısı, Türkiye´de yarısından fazlası. 52 milyon sosyal medya kullanıcımız var, 59 milyon akıllı telefon kullanıcımız var.  44 milyonu aktif mobil kullanıcısı. Çok ciddi rakamlar. Türkiye bu anlamda dünya sıralamasında önemli bir noktada. İmkanlarımız fazla” dedi.

“DİJİTALE HARCANAN ZAMAN ARTIYOR”

“Türkiye´de teknoloji, teknoloji duyarlılığımız, teknolojiyi sevmemiz millet olarak teknolojiyle irtibatımız, millet olarak teknoloji için bedel ödememiz, para harcamamız, taksitlerle teknolojiye para harcamamız  çok önemli bir gösterge” diyen Özbay, “Taşınabilir bilgisayarlar 2004´te yüzde 1´imiz de varmış yüzde 54´e çıkmış. Cep telefonları yüzde 54´ten yüzde 98´e çıkmış. 2018 itibariyle Türkiye´de nüfusun yüzde 98´inde cep telefonu var. Artık bebeklere kadar inmiş. Ya da bir kişinin iki telefonu var. Sonuçta sayı olarak eşlemiş. Oyun konsollarımız yüzde 3´ten 32´ye çıkmış. Ev telefonlarını terk ediyoruz. Kabloya bağlı yaşamak istemiyoruz. Kablolu şeylerden uzaklaşıyoruz. Tablet bilgisayarlarımız artıyor akıllı televizyonlarımız artıyor. Dijitale harcanan zaman artıyor. İnternette toplam 7 saat ve müzik dinleyerek 1 saat zaman kaybediyormuşuz. Ön yargılı konuştum özür diliyorum. Kimimiz zaman kaybediyor, kimimiz verimli işler yapıyor" diye konuştu.

“OYUNA ÇOK PARA HARCANIYOR”

Türkiye´de bilgisayar oyunlarına ciddi paralar harcandığının altını çizen Özbay, “Türkiye´de ekonomik darlık var ama oyuna çok para harcanıyor. Sanayicilerimize, ‘Oyuna harcanan paralardan sizde bir kısmını kazanın´ diyoruz.  Sosyal medya çok ciddi büyük. Şöyle düşünün, çöllerin içerisinde uçsuz bucaksız arkasını göremediğiniz bir yerden bizim sabahtan akşama kadar yaptığımız her şey datalara işleniyor. Çok devasa enerji ve çok devasa para harcanıyor. Bu dünyada bilişimin enerjisi çevre konularında özel bir yer teşkil ediyor. Bilişime harcanan enerjinin güneşten sağlanması, doğadan sağlanması.  2024´te Paris´te Air Bus hava taksiye başlıyor. Paris´te artık gittiğinizde Eyfel kulesini geziyim bir Şanzelize´de kahve içeyim dediğiniz zaman gidebileceksiniz. İstanbul´la ilgili anlaşmalar yapılıyor ama İstanbul biraz daha bekleyecek bu projeyi" şeklinde konuştu. 

“OTOMATİK OLARAK ÖĞRENMEK DURUMUNDAYIZ”

Zihinsel obezite kavramının özellikle karar alma ve karar verme süreçleriyle alakalı bir kavram olduğunu ifade eden CÜ öğretim görevlisi ve yazar Sefer Darıcı ise "Davranışın otomatik olması demek ne demek? Sürekli alışveriş yaptığınız bir marketi düşünün markete girdiniz, marketin içerisinde peynir nerede biliyorsunuz, ekmeği aldığınız yeri biliyorsunuz. Bazen markete girdiğiniz zaman eliniz zaten ilgili yere otomatik gidiyor ve özellikle de ürünün yeri değişirse bunun çok daha çabuk farkına varıyorsunuz. Davranışın otomatiğe alınması da bilinçaltıyla alakalı süreçlerden bir tanesi. Mesela yeni bir yere taşındınız ilk defa taşındıysanız etrafı çevreyi bilmiyorsanız ilk bir kaç gün yeni bir yere geldiyseniz etrafı çevreyi bilmiyorsunuz. Bir hafta sonra, 10 gün sonra artık evinin yoluna alıştı ya işten eve giderken o yolu nasıl gitti hele bir de kafası yoğunsa farkında dahi olmayabiliyor. Bu bizim hayatımızı kolaylaştırması için var, biz o süreçte öğreniyoruz otomatik olarak öğreniyoruz. Otomatik olarak öğrenmek durumundayız ki biz bazı şeyleri her gün o adresi hatırlamak zorunda kalmayalım veya markete geldiğimizde ben ne alacaktım ki diye unuttum sakız alacakken süpürge alıp dönmeyelim" dedi.

“ÇOCUKLARI ÖZENDİRİCİ NİTELİKTE OLABİLİYOR”

Sosyal medyada uyuşturucu satışıyla mücadelenin medya okuryazarlığı ile mümkün olduğunu söyleyen Darıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu konuda bilinçlendirici derslerin oluşturulması gerekiyor. Kişiler, ne kadar bilinçli olurlarsa bu tehlikelerden o kadar uzak duruyorlar. Anne ve babaların da artık teknolojiyi çocukları kadar iyi kullanabilmeleri gerekiyor ki çocuklarının ne ile karşı karşıya olduğunu çok daha net bir şekilde algılayabilsin. Özellikle sosyal medya üzerinde kontrol ve denetim mekanizmasının çok daha sıkı yapılması gerekiyor. Filmler, diziler ve birçok oyun, çocukları özendirici nitelikte olabiliyor."

SANAL UYUŞTURUCUYA DİKKAT ÇEKTİ

Uyuşturucunun da artık sanal hale geldiğine dikkat çeken Darıcı, "Ses mesajlarında şu an ı-doser denen bir illet var bu sanal uyuşturucu olarak geçiyor. Tabi kulak sadece duymaya yarayan bir organ değil. Aynı zamanda vücudun dengesiyle de alakalı hücrelerin olduğu bir organ. Bunu bir tedavi gibi kullanan insanlar var ama çok yanlış. Bir sıkıntınız varsa bu işin uzmanına gitmek gerekir psikolojik bir rahatsızlığınız varsa psikologlara, psikiyatrlara, nörolojik bir rahatsızlığınız varsa nörologlara gitmeniz gerekir. Kendinizi ne olduğu belirsiz seslere emanet etmeniz pek mantıklı değil” şeklinde konuştu.

Soru-cevap ile devam eden programın sonunda Cumhuriyet Üniversitesi Vakfı Okulları Kurucusu Feridun Bozyiğit, Özbay ve Darıcı´ya çeşitli hediyeler takdim etti.
Kaynak: İRADE

Anahtar Kelimeler: Dijitale Harcanan Zaman Artıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
"Fikirler geliştirmemiz gerekiyor"
Basın İlan Kurumu (BİK), İstanbul´da yazılı basın sektörünün içinde bulunduğu koşulları, değişim yönünü ve eğilimlerini ortaya çıkarmak amacıyla, sektörün ekonomik anlamda nitelikli bir piyasa yapısına ulaşabilmesi için ihtiyaçlarının belirlenmesini hedefleyen bir araştırma yaptı.
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin; "DEMİRE HÜKMEDEN DÜNYAYA HÜKMEDER"
ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin ve Genel Müdürü Osman Mavuş, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Muhammet Mustafa Işık´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Timuçin, "Demire hükmeden dünyaya hükmeder" dedi.
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
Kuru; "Yürekten kutluyorum"
AK Parti eski İl Başkanı Av. Burhanettin Kuru gazetemizi ziyaret etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette konuşan Kuru, Sivas gündemini gazetemizden takip ettiğini söyledi.
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili için ter döktüler
Çerkez dili öğreticisi olmak için Türkiye´nin birçok ilinden Sivas´a gelip eğitim gören kursiyerler sertifika sınavında ter döktü
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Tiyatro "39 Basamak" adlı oyunu sahneleyecek
Sivas Devlet Tiyatrosu, John Bauchan´ın kaleme aldığı, Mehmet Ergin´in Türkçeye çevirdiği, Volkan Gündüz´ün yönettiği "39 Basamak" adlı oyunu sahneye koyacak.
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı´na ÖZEL SİVAS BIÇAĞI
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan´a, özel tasarım ve tablo içerisinde Karaca boynuzundan yapılmış Sivas bıçağı hediye edilecek.
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE KONFERANSI
Sivas Belediyesi ve Sivas Kent Konseyi tarafından "Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye" başlıklı konferans düzenlenecek.
Eğitim kursları devam ediyor
Eğitim kursları devam ediyor
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tuncay Baral Yıldız Beldesi ve Ovacık Köyü´nde gerçekleştirilen arıcılık kurslarını ziyaret etti.
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Zaralı Halil Söyler İstanbul´da anıldı
Sivas´ın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan biri olan ´Zaralı Halil Söyler´ Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen ve sanatçıların "Ağılın Altı Kender, Bahçalarda Badem Var, Ezim Ezim Eziliyor Yüreğim, Kaşların Karasına, Karagözler" gibi eserlerini seslendirerek usta ismi türküleriyle andı.
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
“Basın, demokrasinin temel taşlarından biridir”
Şarkışla Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Ergen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
61 yıllık gazeteci MÜZE TALEP ETTİ
Sivas´ta yaşayan 61 yıllık gazeteci Yücel Gölal, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı çağrıda Sivas´ta "basın müzesi" kurulmasını istedi
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Asit tankeri şarampole yuvarlandı
Sivas´ın Kangal ilçesinde devrilen sülfürik asit yüklü tankerin sürücüsü yaralandı.
PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ YOK
PROJEDE TİCARİ BEKLENTİMİZ YOK
Önceki gün gazetemizi ziyaret eden Vali Davut Gül, basın kuruluşlarının bir anlamda kamu görevi yaptığını belirterek, zor şartlarda çalışan basın kuruluşlarının daha iyi noktalara gelmesini temenni etti. Son dönemde bazı kesimler tarafından eleştirilerin odak noktası olan Merkez Camii Projesiyle ilgili de konuşan Vali Gül, “Selçuklular ve Osmanlılar döneminde olduğu gibi bugün de bu memlekette Müslümanlar yaşıyor ve bunsan sonra da yaşamaya devam edecek.. Evet biz burada bir cami yapacağız ama caminin de ötesinde 140 bin m2´lik bir alanı projelendiriyoruz. Büyükşehirler de dahil Türkiye´de bir anda 140 bin m2´lik bir alanın dönüştürüldüğü çok nadir yerler vardır ve daha önemlisi böyle bir alanı dönüştürürken, zerre kadar ticari bir beklenti içine girmeden bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Facebook Reklamdan 2,3 Milyar Dolar Kazandı
Sosyal paylaşım sitesi Facebook`un 2013 yılı reklam gelirinin 2 milyar 340 milyon dolar olduğu, reklam gelirlerinde önceki yıla göre yüzde 76 artış sağlandığı bildirildi.
Alper Duran
Alper Duran
Delilerin İtibarı
Haydar Mermer
Haydar Mermer
İt İtliğini Yapar Gelir Isırır
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Büyüklerimize Saygıyı İhmal Etmeyelim
Taner Karabal
Taner Karabal
Biz Bize Yeteceğiz…
Orhan Arslan
Orhan Arslan
İhanet Şebekesinin İhanetleri - 3
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Hanife Döner
Hanife Döner
Spor Yapın Güzel İnsanlar
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Aydın Deliktaş
Aydın Deliktaş
Çevre
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
Ahmet Tırpan
Ahmet Tırpan
Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunur?
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Fatih Tabur
Fatih Tabur
Adakta Gaye Allah Rızası Olmalıdır
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
İLAHİ ADALET…
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
6.6903
EURO
7.2279
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Gün ışığı geldiğinde; kör insanı rehber olarak kullanmak saçmalıktır…” Heinrich Heine

Heinrich Heine
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5