GÜNDEM 21.10.2021 07:00:00 0

Din Adamlarına Ders Verilecek--Video

Gökmedrese’de İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan din adamlarına yönelik fıkıh, hadis, kelam ve siyer gibi alanlarda ders verilecek.

Oğuzhan SARZEP

Sivas’ın sembollerinden biri olan Gökmedrese restorasyon çalışmalarının bitmesiyle birlikte açıldı.

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde, 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan'a (Kaluyan el-Konevi) yaptırılan Gökmedrese yaklaşık 30 yıl sonra ziyarete açıldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) İlahiyat Fakültesi, Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokol neticesinde, medresede İlahiyat Fakültesi akademisyenleri tarafından Sivas İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan din adamlarına yönelik fıkıh, hadis, kelam ve siyer gibi alanlarda ders verilecek.

Gökmedrese Müderris Odasında yapılan ilk toplantıya Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Aslan, din görevlileri katıldı.

Toplantıda konuşma gerçekleştiren Bölge Müdürü Karaca, “Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz tarafından tarihi Gökmedresemiz yeni çehresine kavuşarak açılışı yapılacak duruma geldi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, medreseler şehri olan Sivas’ta bir medresede üniversite tarafından eğitim verilmesini defalarca dile getirdi. Bu amaçla burada İlahiyat Fakültesi tarafından haftada 1 gün eğitim yapılmasına karar verdik.” dedi.

Dekan Prof. Dr. Aslan ise, “Üniversitemiz ile şehrimiz arasındaki bağı daha da güçlendirmek istiyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız bu konuya çok önem veriyor. Bizler de medreselerde din görevlileri ile bir araya gelerek sohbet eşliğinde hadis, fıkıh gibi dersleri işleyeceğiz. Medreseleri aslına uygun şekilde kullanıp Sivaslı hemşerilerimize hizmet etmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Toplantı sohbet eşliğinde devam etti.