GÜNDEM 4.08.2020 07:00:00 0

Döner Sermaye Sistemi İflas Etti

Türk Sağlık- Sen Sivas Şube Başkanı Dursun Özen, ?Sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında y

Fatih TABUR

Türk Sağlık- Sen Sivas Şube Başkanı Dursun Özen, sağlık çalışanlarına sıfır döner sermaye ödenmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Salgın sürecinde sağlık çalışanları iki anlamda tarihe geçtiğini dile getiren Özen, ´´Birincisi canlarını verip şifa dağıttığı, ailesinden uzak kalarak fedakarlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu? dedi.

?ÖDÜLLENDİRİLECEKLERİ YERDE ADETA CEZALANDIRILDILAR?

 ?Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi müjde diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi? diyen Özen, ?Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağı arasına çalışanın emeğinin sıkıştırılması ile adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkum edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar. Bu süreçte filyasyonunun en önemli ayağı olarak nitelendirilen aile hekimliği çalışanlarına ise hiçbir ek ödeme yapılmamıştır. Sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hak etmiyorlar. Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal almıştır. Sizin döneriniz var deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algının da oluşturulduğunu bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir. Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmelidir. Ya taban aylıklar yükseltilmeli, ya da döner sermayede sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır? ifadelerini kullandı.

?SIFIR DÖNER SERMAYE GARABETİNE BİR SON VERİLMELİDİR?

Sağlık Bakanlığı´nın sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırması gerektiğini belirten Özen, ?Bakanlık, çalışan arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işe de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir´´ açıklamasında bulundu.