GÜNDEM 18.01.2021 07:00:00 0

DSİ´den Sivas´a 3 Milyar Yatırım

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 18 yıl içerisinde ilimize yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Sivas´a devasa yatırımlar yaptıklarının altını çizen Yıldız, kentte 3 milyar 91 milyon 662 bin 670 TL yatırım yaptıklarını vurgulayar

Adem Sabit NALBANT

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Sivas´a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli´nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ?Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır? dedi.

Yıldız, ?Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Sivas ilinde inşa edilen 57 sulama tesisi ile 560 bin dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Sivas topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 385 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık? dedi.

Su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini aktaran Yıldız, "Sivas´ta kalkınmayı hızlandırmak, sulamayı ve ziraatı geliştirmek için inşaatı devam eden 4 adet sulama inşaatının tamamlanması ile 50 bin 150 dekar arazinin sulaması sağlanacak olup milli ekonomiye yıllık 42 milyon 257 bin 777 TL zirai gelir artışı elde edilecektir? ifadelerini kullandı. 

SİVAS´A 16 BARAJ VE 24 GÖLET KAZANDIRDIK

Sivas´a son 18 yılda devasa yatırımlar yaptıklarının altını çizen DSİ Genel Müdürü Yıldız,

kentte 292 adet tesis ile 3 milyar 91 milyon 662 bin 670 TL yatırım yaptıklarını vurgulayarak ?Sivas´ta 16 baraj, 24 gölet inşa ettik. Sivaslı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Sivas´ın su kaynaklarını

değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 baraj ve 4 göletin yapım çalışmaları devam ediyor? açıklamasında bulundu.

?Sivas il ve ilçelerinde bugüne kadar tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile toplam 397.353 kişinin yıllık 40,50 milyon m³ içme suyu temin etmekteyiz? diyen Yıldız, ?Sivas 4 Eylül Barajından aldığımız su, inşa ettiğimiz isale hattı ve arıtma tesisi ile şehre iletilerek Sivas´ın içme suyu ihtiyacı karşılanmıştır. Ayrıca, Tavra kaynakları suyunun da arıtılarak şehre verilmesi ve kaynak çeşitliliğinin sağlanması için isale hattı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.  Tabi sadece Sivas şehir merkezinin değil ilçelerin de içme suyu ihtiyacını karşılıyoruz. Hafik ilçemizin içme suyu ihtiyacını ise Pusat Özen Barajı ile karşıladık. Şarkışla ilçemize ise içme suyunu Kanak Barajı´ndan vereceğiz. Suyun alınacağı isale hattı tamamlanmış olup, branşman yapısı ile su alınacaktır. Divriği ilçesi ve civar yerleşimlerine Mursal Barajı´nın suyunu 33 kilometrelik isale hattı ile götürüyoruz. İsale hattı ve arıtma tesisi tamamlandı. İlçeye arıtılmış su verilmektedir. dedi.

Yıldız, diğer taraftan son 18 yılda inşa edilen 164 adet taşkın koruma tesisi ile 3 ilçe, 155 meskun mahal ve 35 bin 257 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu belirterek, ?15 adet taşkın koruma tesisin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli´ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.? dedi.