“Dünyanın sayılı şehir parklarından olacak”
Şehir parkı projesi kapsamında yıkım işlemlerine başlanan eski Numune Hastanesi A Blok´a ilişkin yapılan eleştirilere yanıt veren Vali Davut Gül, 1948 yılında inşa edilen yapının taş bina olmadığını ifade ederek, “Tarihi bir kimliği olsaydı inanın ona da dokunmayacaktık. Hukuken de, vicdanen de ne yaptığımızın farkındayız. Eski Numune Hastanesi bölgesine yapacağımız proje bittiğinde Sivas´a ayrı bir değer katacak. Bu projeye çok inandık, arkasında durduk. Dünyada sayılı şehir parklarından biri olacak” dedi.
Tarih: 5.4.2018 07:00:00

Fatih TABUR

Vali Davut Gül; şehir parkı projesi kapsamında yıkım işlemlerine başlanan eski Numune Hastanesi A Blok´a ilişkin yapılan eleştirilere yanıt verdi. Katıldığı bir programda konuşan Vali Gül,  yapının tarihi bir özelliği olmadığını yineledi.

Binanın Sultan Abdülhamit döneminde yapıldığı yönündeki bilgi kirliliğine cevap veren Gül, Sultan Abdülhamit´in 1876-1909 yılları arasında görev yaptığını, bu binanın ise 1948 yılında inşa edildiğini söyledi. Şehir parkı projesinin detaylarına ve bu kapsamda yapılacak cami projesine de değinen Vali Gül; caminin herhangi bir sivil toplum kuruluşu veya vakıf tarafından değil, devlet eliyle yapılacağını ifade etti.

“HASTANEYİ YIKIP, CAMİ YAPMA MESELESİ YOK”

Şehir parkı projelerine yönelik gündeme getirilen kanaatlerin kendilerine yol gösterdiğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Davut Gül, “Öncelikle orada bir hastane binası yok. Hastane yeni yerine yapıldı. Yapıldığı için de burası TOKİ´ye verildi. TOKİ´den de sonradan alındı, şehre kazandırıldı. Mevcut bizim yeni Numune Hastanesi´nin yanında 250 yataklı bir hastane ihale edildi, 195 yataklı da ilave hastane onunla beraber devam ediyor. Yani bizim 445 yataklı hastane inşaatımız devam ediyor. Mevcutta da bildiğimiz Numune Hastanesi var. Burada cami yapılsa da yapılmasa da, burada o binalar yıkılsa da yıkılmasa da buraya bir hastane olma ihtimali yok. Eğer ikinci bir hastaneye ihtiyaç varsa bizim zaten İstasyon´da hastanemiz var. Onun eli-yüzü düzeltilebilir. Hadi o da yetmiyorsa, yeniden hastane yapılması gerekiyorsa bunu da tüm açıklığımla söyleyeyim Meraküm taraflarında yapılması lazım, şehrin kuzeyinde yapılması lazım. Yani bizim bu yaptığımız hastaneler eğer ihtiyaca cevap vermezse, Sivaslıya düzgün sağlık hizmeti veremezsek, bir hastane yapma ihtiyacı ortaya çıkarsa bunu mutlaka kuzeye yapmak lazım. Dolayısıyla da hastaneyi yıkıp, cami yapma meselesi yok. Çünkü ortada bir hastane yok” dedi.

TOKİ, YÜKSEK KONUT YAPMASIN

DİYE TESCİL EDİLMİŞ

Yıkımı gerçekleştirilen eski Numune Hastanesi A Blok´un taş bina olmadığının altını çizen Vali Gül, “Orası beton bina. 1948´de yapılmış, 1952´de hizmete girmiş. Sultan Abdülhamit 1876-1909´da görev yapmış. Dolayısıyla da hiçbir zaman Sultan Abdülhamit zamanına denk gelen bir yapı değil. Acaba bundan önceki hastane Sultan Abdülhamit´in yaptığı hastane miydi? Hayır, değildi. Çünkü o bölge daha önce mezarlıktı. Mezarlıklar taşınarak 1948´de hastane yapılmış. Ne zaman tescil edilmiş? 2008´de müracaat edilmiş, 2008´de oy birliği ile Anıtlar Yüksek Kurulu´ndan buranın tescil edilmeme kararı çıkmış. Kurul, ‘Buranın tescil edilecek bir özelliği yok´ demiş. Ne zaman demiş? 16 Temmuz 2008 tarihinde. Sonra ne zaman tescil edilmiş? 2016´nın 3´üncü ayında. Neden? Biraz önce dediğimiz mesele. TOKİ yeni bir hastane yapmış. Mevcut arazisine konut yapmasın diye de bura tescil edilmiş. Niyet güzel ama tescil edilecek bir yapı değil. Tabiri caizse TOKİ´nin bu bölgede yüksek yoğunluklu konut yapmaması için 2 sene önce yapılan bir tescil var. Peki bu yapı diğer bölgesindeki yapılarla aynı dönemde mi yapılmış? Mesela Valilik Binası 1884, Kongre Binası 1892,  Jandarma Binası 1908, Yarı Açık Cezaevi 1902, Arkeoloji Müzesi 1914, Selçuk Anadolu Lisesi 1915´te yapılmış. Yani 1915´ten sonra orada yapılan tescilli bir bina yok. Bu 1952” diye konuştu.

“TARİHİ MEKANLAR KURTARILACAK”

Vali Gül, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Eski Numune Hastanesi A Blok´un deprem risk analizlerini yaptık. Betonu C12, olması gereken C30. Burası İl Sağlık Müdürlüğü binası. Burada 2 alternatif vardı. Ya burayı bu haliyle tutup güçlendirme yapılabiliyorsa ki analizlerde bunun güçlendirilmeyeceği sonucu çıktı. Hadi çıkmadığını varsayalım. Ya güçlendirip İl Sağlık Müdürlüğü olarak devam edecektik ya da yıkıp, şehir parkını baştan sona yapacaktık. Nedir şehir parkı? Şehir parkı şu: Kongre Müzesi´nin yanında Orduevi var. Orduevi yeni yerinde yapıldı. Eski Dikimevi´nin olduğu bölgede. Dolayısıyla orayı yıkıyoruz, yeşil alan oluyor. Orduevi´nin olduğu yeri Hazine satmak istese en az 150 milyon lira para lazım. Yani paranızla alamazsınız. Hiçbir ticari beklenti yok. Kongre Müzesi´nin orijinal girişi Orduevi tarafı.  Orijinal girişinden giriş olacak. Jandarma´nın olduğu yerde 3 tane apartman var. Apartmanları başka bir yerde yapıyoruz. Orayı yıkıyoruz  ve Jandarma Binası´nın restorasyonunu yapıyoruz. Tarihi bir mekanı daha kurtarmış oluyoruz. Kızılırmak ve Halk Eğitim´in olduğu yer de yemyeşil olacak. Oradan da hiçbir ticari beklentimiz yok. Sadece bir kot farkı var. Kaldırımı genişleterek orda tek sıra el sanatları çarşısı yapacağız. Ağızlıkçı, tarakçı, bıçakçı. İstasyon´da dükkan kiralayamayacak olan Sivas´ın değerlerine oradan yer vereceğiz. Bakın, ‘Kuyumcuya vereceğiz´ demiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü´nün olduğu bölgede 3 bin 250 metrekare oturum alanı olan bir cami yapacağız. Yani kaç kişilik? 4 bin 500 kişilik. Orta ölçekte bir cami. Bu anlattığım bütün dönüşümünü gerçekleştireceğimiz yerlerin toplam metrekaresi 170 bin metrekare. 170  bin metrekarenin içerisinde 3 bin 250 metrekare cami alanı. Yani kabaca yüzde 2´sine denk gelen bir yapılaşma olacak.”

“NİKAH KIYILABİLECEK”

O bölgede Abadan Camii´nin olduğunu dile getiren Vali Gül,  “Biz mahalle mescidi ya da mahalle camisi yapmayacağız. Bizim yaptığımız cami cuma camisi, bayram camisi olacak. Altı bir anlamda kültür merkezi, halk eğitim merkezi, gençlik merkezi gibi kullanılacak bir şey olacak. Nasıl olacak? Daha somut anlatayım. Müftülülere nikah kıyma yetkisi verildi. O caminin altında nikahların kıyılabileceği çok güzel bir merkez olacak. Yine onun altında kütüphane olacak. Bizim İstasyon Caddesi´ndeki kütüphanemizde ders çalışmaya gittiğinizde veya ziyaret ettiğinizde görürsünüz, çoğu zaman oturacak yer bulamazsınız. Gençlerimiz gelsinler orada ders çalışsınlar. Müftülüğün ana sınıfı öğrencilerine yönelik kursları var, onlar yapılsın. Kadınlar, erkekler, gençler burada kurslar görsünler. Yani bura sosyal donatıların olduğu bir yer olacak. Şehir merkezinde bu tür sosyal donatıların olmasından daha doğal bir şey olamaz. Cami düz ayak olacak. Altında herhangi bir ticari yer olmayacak. Diğer yerler de caminin bahçesi olacak. Caminin hemen yanında İncili Hanım Türbesi var, onun restorasyonunu yapacağız. Şu an orası yıkılmak üzere. Endüstri Meslek Lisesi var orada. Bunu kaldırıyoruz yerine gözlemevi yapıyoruz. Mevcut müzemiz olacak. Hapishanenin etrafındaki eklentileri yıkacağız. Tarihi   binayı restore edeceğiz. Hapishane ile Selçuk Anadolu´nun arasında Milli Eğitim´in 3 tane lojmanı var. Yeni Halk Eğitim´i oraya yapacağız. Selçuk Anadolu´nun etrafındaki binaları kaldırıp onun restorasyonunu yapacağız. Bunların hepsi elden geçecek. Tescilli tarihi binalar elden geçirilecek. Yeşil alan olacak, yürüyüş alanları olacak.  3 bin 250 metrekare oturum alanı olan cami olacak. Eski Askeri Hastane´nin olduğu yerde Öğretmenevi olacak. Onun yanında İl Sağlık Müdürlüğü olacak. Bu araziyi cebinize para koyun, sokağa çıkın 1 milyar liraya alamazsınız, eski para ile 1 katrilyon liraya alamazsınız. Burada 170 bin metrekarelik bir alan var. Bunu 1 lira ticari kaygı düşünmeden şehrin hizmetine sunuyoruz. Hani diyoruz ya ‘2019 kongrenin 100. Yılı´,  hani diyoruz ya ‘2018´da hızlı tren gelecek.´ İşte o zaman adeta açık hava müzesi gibi buralar ziyaret edilecek” değerlendirmesinde bulundu.

“CAMİ, ULU CAMİİ´NDE ÜST ÜSTE NAMAZ KILANLARIN TALEBİ”

Şehir parkı projesi kapsamında yapılacak caminin İl Müftülüğü tarafından kurulan bir dernek vasıtasıyla yapılacağını aktaran Vali Gül, “Dolayısıyla da tamamen kamu eliyle yapılacak bir cami. Daha önce de söyledik şimdi de söyleyelim. Herhangi bir sivil toplum kuruluşu, herhangi bir vakıf yapmıyor. Müftülüğün derneği yapıyor, devlet yapıyor.  Bazıları, ‘Oraya harcanacak para ile fabrika yapılsın´ şeklinde bir düşünceye sahip. Ortada para falan yok. Cami hayırseverlerin talebi, hayırseverlerin isteği. Fakir fukaranın parası ile yapacağız, elbirliği ile yapacağız. Hazırda olan bir para yok. Bu cami cemaatinin talebi, Ulu Camii´nde üst üste namaz kılanların talebi, cami derneklerinin talebi. Dolayısıyla da Sivas´a sosyal donatıları güçlü olan orta ölçekte bir camiye inşallah bu ay proje netleştiğinde başlayacağız. Olabildiğince de erken bitirmeye gayret edeceğiz. Dünyada sayılı şehir parklarından biri olacak. Biz mahalle camisi yapmıyoruz” açıklamasında bulundu.

“TARİHİ BİNA OLSAYDI BİZ DE ‘KALSIN´ DERDİK”

Eski Numune Hastanesi A Blok´u işaret ederek, “Tarihi bir kimliği olsaydı inanın ona da dokunmayacaktık” diyen Gül, “Dokunmayacağımızın karinesi de şu: Havaalanı yolu üzerinde haralar var. Oranın 250 bin metrekarelik yerini Özelleştirme İdaresi satıyordu, biz talep ettik. Milli Eğitim Bakanımız yardımcı oldu ve İl Özel İdaresi´ne bedelsiz verdiler. Oradaki haraların restorasyon projesini yaptık. Bu sene onarımına başlayacağız, restore edeceğiz. Bakan Bey takip etti. Geleneksel sporların yapıldığı  bir yer yapacağız. Yani haraları restore eden bir irade, şehrin merkezindeki bu binayı niye yapmasın? Hukuken de, vicdanen de ne yaptığımızın farkındayız. Eski Numune Hastanesi bölgesine yapacağımız proje bittiğinde Sivas´a ayrı bir değer katacak. Bu projeye çok inandık, arkasında durduk. Tarihi bina olsaydı biz de ‘Kalsın´ derdik” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kale Projesi Hız Kesmiyor
Kale Projesi Hız Kesmiyor
Sivas Belediyesi öncülüğünde başlatılan Kale Projesi gün yüzüne çıkmaya başladı. Ulu Cami ve Gök Medrese´yi bütünleştirecek olan projede, bir yandan arkeolojik kazılar devam ederken diğer yandan da alan içerisinde yer alacak mimari yapılar tamamlanma aşamasına geldi.
Alkollü Sürücüyle Polislerin Diyaloğu Gülümsetti--Video
Alkollü Sürücüyle Polislerin Diyaloğu Gülümsetti--Video
olis ekipleri ile alkollü sürücünün diyaloğu dinleyenleri gülümsetti.
Sivas Cazibe Merkezi Olacak
Sivas Cazibe Merkezi Olacak
Demirağ Organize Sanayi Bölgesindeki sürdürülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “İnşallah 2021´in sonunda alt yapısı bitecek olan Demirağ Organize Sanayi bölgesinde 30-35 bin, yaklaşık 40 bine yakın işsiz kardeşimize iş imkanı sağlanacaktır. Yatırımcı Sivas´ı tercih etmeye başladı. Hızlı treniyle, alt yapısı bitmiş Demirağ Organize Sanayisiyle 2022-2023 yılında Sivas cazibe merkezi olacak” dedi.
Kanuni İlkokulu´ndan Anlamlı Çalışma--Video
Kanuni İlkokulu´ndan Anlamlı Çalışma--Video
Sivas Kanuni İlkokulu, Engelliler Günü nedeni ile bir kamu spotu hazırladı. Engelli-engelsiz öğrenci, veli, öğretmen ve personelin rol aldığı kamu spotunda fiziki engeli olanlara destek verilirken, korona virüs engeli de anlatılarak, “Okula gidememek engeldir. Tedbirlere uyalım” mesajı verildi.
Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız
Elimizi Taşın Altına Koymaya Hazırız
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Ziyarette konuşan Rektör Kul, “Akademik birikimin üretim hattına doğrudan yansımasına vesile olacak her uygulamada taşın altına elimizi koymaya varız. Bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz teknolojik dönüşümün nitelik ve niceliğine artı bir değer katmaya kararlıyız” dedi. Fatih TABUR Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´u ziyaret etti. Ziyarette ortak proje ve çalışmalara imza atılması konusunda fikir birliğine varıldı. Ziyarette konuşan Sivas Tesviyeciler ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, "Cumhuriyet Üniversitemizden sonra Bilim ve Teknoloji Üniversitemiz de Sivas´ta hizmet verecek. Üniversitelerimiz şehrimizin gelişmesine ve tanıtımına önemli katkı sağlayacak. Buralarda eğitim gören öğrencilerimiz üniversite hayatı boyunca gerek harcamaları gerekse de tanıtımlarıyla bacasız bir fabrika gibidir. Ayrıca, esnafımızın ufkunu genişletecek yeni projelere birlikte imza atmaya hazırız. Üniversitemizle ortak çalışmaya her zaman varız. İnanıyoruz ki ortak çalışmalarla kentimize örnek sanayi ürünleri kazandıracağız” dedi. “ARTI DEĞER KATMAYA KARARLIYIZ” Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise yaptığı konuşmada “Üniversite sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, eşleştirme, girişimcilik ve şirketleşme konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulup ortak faaliyet ve etkinlikler ile kurumsal yetkinliklerin artmasını sağlayabiliriz. Üniversite-esnaf iş birliğini daha verimli hale getirecek faaliyetler yürütebiliriz. En önemlisi ise üniversite öğrencilerinin ve araştırmacıların bölgemiz firmaları ile etkileşime geçip iş hayatına entegre olabilen projeler geliştirebilmeleri sağlayabiliriz. Akademik birikimin üretim hattına doğrudan yansımasına vesile olacak her uygulamada taşın altına elimizi koymaya varız. Bölgemizde gerçekleştirmek istediğimiz teknolojik dönüşümün nitelik ve niceliğine artı bir değer katmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.
Kimse Açıkta Kalmayacak
Kimse Açıkta Kalmayacak
Vali Salih Ayhan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını (SYDV) ziyaret etti. Merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca pandemi döneminde vatandaşlara 332 milyon lira yardım yapıldığını söyleyen Ayhan, “İnşallah bu kış sezonunda da hiçbir vatandaşımızın açta açıkta kalmaması için, üşümemesi için, kimsesizlerin kimsesi olan devletimiz her türlü vatandaşımıza destek olmaya devam edecektir” dedi.
Sivas´ın Gururu Örnek Oluyor
Sivas´ın Gururu Örnek Oluyor
13 yaşında iken Divriği´de düzenlenen bir ses yarışmasında birinci olan Pınar Dağdelen eserleriyle sanat dünyasında parlarken, yaşantısı ile de insanlara örnek oluyor.
Odalarda Mesai Saatleri Değişti
Odalarda Mesai Saatleri Değişti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan koronavirüs salgını yeni tedbirleri kapsamında odalarda çalışma saatleri değiştirildi.
Engelleri Kaldırmaya Gayret Ediyoruz
Engelleri Kaldırmaya Gayret Ediyoruz
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Engelliler Günü mesajında “Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle şehirlerimizi, sokaklarımızı, okullarımızı yeniden düzenleyerek engelli kardeşlerimizin her konuda önlerindeki engelleri ortadan kaldırmaya gayret ediyoruz” dedi.
Engellilerimiz Her Alanda Desteklenmeli
Engellilerimiz Her Alanda Desteklenmeli
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Engellilerimizin çağdaş bir toplumda, ayrım yapılmadan, toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için her alanda desteklenmeleri gerekmektedir” dedi.
   Bizlere Önemli Görevler Düşüyor
Bizlere Önemli Görevler Düşüyor
Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda; “Engelli kardeşlerimizin sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer alanlarda hayatlarını sürdürmelerinde bizlere önemli görevler düşüyor” dedi.
Engelsiz Dünya İçin El Ele Verelim
Engelsiz Dünya İçin El Ele Verelim
Vali Salih Ayhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajında; “Engelsiz bir dünya için herkesi üst düzeyde sorumluluk üstlenmeye davet ediyor; engellilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk, başarı ve güzel bir yaşam temenni ediyorum” dedi.
Bütçeyi Verimli Kullanacağız
Bütçeyi Verimli Kullanacağız
Sivas Belediyesi´nin 2021 yılı bütçesinin masaya yatırıldığı toplantılar sona erdi. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin koordinesinde gerçekleştirilen 4. oturumda Sivas Belediyesi´nin 2021 yılı tahmini bütçesi 600 milyon lira olarak meclis üyelerinin onayından geçti. Başkan Bilgin, “Milletimizin emaneti olan bütçemizi verimli bir şekilde kullanacağız” dedi.
Zincirleme Kazada 10 Araç Hasar Gördü
Zincirleme Kazada 10 Araç Hasar Gördü
Sivas´ta buzlanma nedeniyle meydana gelen zincirleme kazada 10 araç hasar gördü
Uzmanı Uyardı “Dijital Kölelik Kapıda”
Uzmanı Uyardı “Dijital Kölelik Kapıda”
Doç. Dr. Tuncay Dilci, Dijital kokaine dikkat çekip, dijital köleliğin kapıda olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın “dijital faşizm” uyarısının büyük önem taşıdığını söyledi.
Kongreler Yeniden Ertelendi
Kongreler Yeniden Ertelendi
Sivas İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleşen olağanüstü toplantıda; STK, meslek kuruluşları ve kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarını erteleme kararı aldı.
Gören Hayran Kalıyor
Gören Hayran Kalıyor
Sivas´ta 68 yaşındaki Nazım Bali´nin eşi için 52 bin 300 kibrit çöpü kullanarak 7 ay 3 günde yaptığı cami maketi görenleri hayran bırakıyor.
İş Birliği Anlaşması İmzalandı
İş Birliği Anlaşması İmzalandı
HAVELSAN Genel Müdür Dr. Mehmet Akif Nacar ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.
Minik Kalpler Üşümeyecek
Minik Kalpler Üşümeyecek
37. Bölge Sivas Eczacılar Odası´na bağlı eczacılar “Minik Kalpler Üşümesin” Projesi kapsamında bu yıl da öğrencilere bot ve mont desteğinde bulundu.
Eğitici Eğitimleri  Tamamlandı
Eğitici Eğitimleri Tamamlandı
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen ve 18 yaş üstü kadınların dijital becerilerinin artırılmasının amaçlandığı “Dijital Benim İşim” projesinde eğitici eğitimleri tamamlandı. Proje kapsamında aralarında Sivas´ın da bulunduğu 14 ilde Halk Eğitimi Merkezlerinde görevli 140 eğitici tarafından eğitim verilecek.
Üretime Büyük Katkı Sağlayacak
Üretime Büyük Katkı Sağlayacak
Sivas´ın ekonomisine ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İlimizde altyapı çalışmaları devam eden ‘Lojistik Köy´ projesi ile Demirağ Organize Sanayi Bölgesi (2. OSB), üretim ve istihdam hedefleriyle şehrimize ayrı bir değer katacak.
Millete Hayırlı  Bireyler Olun--Video
Millete Hayırlı Bireyler Olun--Video
Kangal ilçesine bağlı Alacahan köyünde bulunan Şehit Hakkın Doğan Anadolu Lisesinin çeşitli ihtiyaçlarını gideren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Yeter ki sizler okuyun, çalışın ve vatana, millete hayırlı bireyler olun” dedi.
Ulaşımda Elektrikli Scooter Dönemi--Video
Ulaşımda Elektrikli Scooter Dönemi--Video
Sivas Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje kapsamında ilimizin farklı noktalarına yerleştirilecek elektrikli scooterlar ile vatandaşlar çevre dostu ulaşım yapabilecek. Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kısa mesafeli ulaşımda çevreci ve güvenli ulaşım imkanı sağlayan aynı zamanda tamamıyla yerli ve milli yapım olan elektrikli scooterlardan ilk etapta 100 adet sipariş verdiklerini söyledi.
Vakalar Çoğalınca Tedbirler Arttı!
Vakalar Çoğalınca Tedbirler Arttı!
Ülkemizde koronavirüs vaka sayısının 30 bine dayanması, ölü sayısının ise sürekli artması sonucu alınan tedbirler sıklaştırıldı. Dün Beştepe´de yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Hafta içi her gün 21.00 ila 05.00 saatleri arasında genel sokağa çıkma yasağı sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları cuma akşamı 21.00´den pazartesi sabahı 05.00´e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi, pazar artık evlerimizdeyiz” dedi.
Yoldan Çıkıp Üçüncü Araca Da Çarptı: 7 Yaralı--Video
Yoldan Çıkıp Üçüncü Araca Da Çarptı: 7 Yaralı--Video
Sivas´ta meydana gelen trafik kazasında bir otomobil çarpmanın etkisi ile karşı şeride geçerek üçüncü bir otomobile çarptı. Kazada 1´i ağır 7 kişi yaralandı.
Sivas´ta Okul Öncesi Eğitimde Uzaktan Eğitime Geçildi
Sivas´ta Okul Öncesi Eğitimde Uzaktan Eğitime Geçildi
Sivas´ta Covid-19 tedbirleri kapsamında resmi anaokulu, anasınıfları ve uygulama sınıflarında eğitim öğretimde uzaktan eğitime geçildi.
İhtiyaçlılar Üşümeyecek
İhtiyaçlılar Üşümeyecek
Sivas merkezde ikamet eden ve yardıma muhtaç olan ailelerin yakacak giderlerine destek olmak isteyen Sivas Belediyesi her aile için 500 lira nakit yardım yapacak.
Gazetelerimizi  Ayakta Tutmalıyız
Gazetelerimizi Ayakta Tutmalıyız
Sivas ve Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, gazetemizi ziyaret etti. Genel Yayın Koordinatörümüz Taner Karabal ile bir araya gelen Başkan Eken, “Bütün Sivaslı iş adamlarımıza, firmalarımıza, hemşehrilerimize seslenmek istiyorum: Sivas´ın yerel basınına sahip çıkmamız lazım. Gerek abonelik olarak, gerek reklam vererek gazetelerimizi ayakta tutmamız lazım” dedi.
Zorlu Süreci Birlikte Atlatalım
Zorlu Süreci Birlikte Atlatalım
24. Komite temsilcileriyle bir araya gelerek talepleri dinleyen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, “Turizm acentelerimizin sorunları konusunda halkımıza çağrı yapıyoruz. Lütfen yerel acentelerimizi, firmalarımızı ve esnaflarımızı destekleyelim. Alışverişlerimizi yerel firmalarımızdan yapalım. Yaşanan zorlu süreci el birliği ile atlatalım” dedi.
Simitler Hijyenik Ortamda Satılacak--Video
Simitler Hijyenik Ortamda Satılacak--Video
Belediye tarafından kent meydanındaki simitçilere simit arabası hediye edildi. Başkan Hilmi Bilgin, “Simitler daha hijyenik ortamda satılacak” dedi.
Orhan Arslan
Orhan Arslan
Toplum Çocuk Eğitimine Önem Vermelidir - 2
Erdem Tahıllıoğlu
Erdem Tahıllıoğlu
Faydasız İşlerden Kaçınmalıyız
Yusuf Doğan
Yusuf Doğan
Yazık Hemde Çok Yazık… Türk Futbolu Sizinle Yok Oluyor…
Haydar Mermer
Haydar Mermer
Bencillik ve Cehalet
Dursun Yıldız
Dursun Yıldız
Sen Hakkını Helal Eyle
Hanife Döner
Hanife Döner
Dünya 10 Numarasını Kaybetti
Taner Karabal
Taner Karabal
Bir Mahkeme Kararı Daha!
Melek Şen
Melek Şen
10 Kasım
Alper Duran
Alper Duran
Kalıplara İsyan
Yunus Tepe
Yunus Tepe
Aşık Veysel´in Anıtı….
Meliha Kartal
Meliha Kartal
Çocuğum Yaramaz mı? Hiperaktif mi?
Çetin Polat
Çetin Polat
Şampiyonluğa Adım Adım
Kuzey Akkaş
Kuzey Akkaş
El-Aziz
Adem Yıldırım
Adem Yıldırım
"Biz Hep Birlikte Türkiye´yiz"
Muzaffer Karadağ
Muzaffer Karadağ
Nasıl Kalkınabiliriz?
Halil İbrahim Budaklı
Halil İbrahim Budaklı
Ekonomi Bakanı´nın Sivas İş Dünyası İle Buluşması
Muhittin Karahan
Muhittin Karahan
Namaz Dinin Direğidir
Oğuzhan Sarzep
Oğuzhan Sarzep
Sivas Gümbür Gümbür
Yurdal Epsileli
Yurdal Epsileli
Güzel Günler Gelecek
Adem Akgül
Adem Akgül
Birbirinden Lezzetli Sivas Yemekleri
Aykut Özdoğan
Aykut Özdoğan
Büyüme Hormonu Nedir?
Ekrem Arıs
Ekrem Arıs
Ülkemizde Muay Thai
Metehan Dağcıoğlu
Metehan Dağcıoğlu
Unutulan Bir Değer: Şahabeddin-İ Sivasi
Ahper Nuri Delican
Ahper Nuri Delican
Aile Yapısı
İsmail Ayhan
İsmail Ayhan
Sivas Belediyespor Sancılı…
Kürşad Özkaynar
Kürşad Özkaynar
Goebbels, Komünizm ve Bolşevizm
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer
Liyakat, Sadakat ve İlle De Ehliyet
Neslihan Dereli
Neslihan Dereli
İşçiye Cuma Namazı İzni Verilmemesi (İşçi Bakımından) Haklı Fesih Sebebi Midir? –Son-
Emre Gürkan Gürleyük
Emre Gürkan Gürleyük
Yerel Seçimin Ardından,
Mustafa Coşkun
Mustafa Coşkun
AK Parti Toplantısı Sonrası Sivaslılar Ne Yapacak?
Kübra Duran
Kübra Duran
Ege Kıta Sahanlığı Sorunu
Hadi Töre
Hadi Töre
İran 2
Fatma Karakuzu
Fatma Karakuzu
Kitap İnsanı, İnsan Dünyayı Değiştirir
Abdullah Ağbektaş
Abdullah Ağbektaş
40. Hadisi Şerif
Esra Kurt
Esra Kurt
Süresiz Nafaka
Emre Şağban
Emre Şağban
Şehit
Ali Bozkurt
Ali Bozkurt
TİKİ-TAKA
İbrahim Özmen
İbrahim Özmen
Vampir
Ajda Mutlu
Ajda Mutlu
Dünya Çok Güzel, Gezmelisin !
Halil Kalemci
Halil Kalemci
Capital 500 Açıklandı
Süleyha Kara
Süleyha Kara
SEVGİNİN ADI
DOLAR
7.8472
EURO
9.5106
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1

1